Go to content

Perfumy damskie na co dzień – wybierz zapach idealny!

Na rynku dostępne jest bardzo wiele najróżniejszych rodzajów perfum damskich. Producenci prześcigają się w przygotowaniu coraz to nowych zapach. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi doboru odpowiednich zapachów.

Perfumy – najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w sklepach dostępne są różne rodzaje produktów zapachowych dla kobiet. Najbardziej trwałe są perfumy, wyróżniają się one tym, że w 90% alkoholu rozpuszczone jest ok. 35% olejków zapachowych. Kolejną propozycją są wody perfumowane. Produkty tego typu są trochę słabsze, posiadają 10-15% olejków zapachowych w swoim składzie.

Najsłabszym produktem są wody toaletowe. Posiadają one od 5-10% olejków zapachowych w 60-85% alkoholu.

Kolejna kwestią dotyczącą damskich perfum jest ich podział ze względu na główne nuty zapachowe. Wyróżniać można m.in.:

  1. Kwiatowe,
  2. Cytrusowe,
  3. Drzewne,
  4. Orientalne,
  5. Skórzane,
  6. Szyprowe,
  7. Zielone,
  8. Delikatne wodne,
  9. Owocowe,
  10. Ziołowe.

Jak dobrać perfumy damskie na co dzień?

To jasne, że w perfumeriach i drogeriach dostępne są dziesiątki propozycji zapachowych na co dzień. Dlatego często wybór jest naprawdę trudny. Aby podjąć właściwą decyzję, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Często mówiąc o perfumach zwraca się uwagę na piramidę zapachową, która wyróżnia trzy nuty: głowy, serca oraz bazę.

W nutach głowy najczęściej pojawiają się zapachy cytrusowe, owocowe, zielone, które utrzymują się jedynie przez pół godziny. Po upływie tego czasu można wyczuć tzw. serce zapachu, które nadaje mu charakteru. Jest to nuta zbliżona do początkowego zapachu.

Jeśli chodzi o nuty serca, utrzymują się one przez znacznie dłuższy czas. W zapachach tego typu pojawią się owoce, kadzidło, kwiaty oraz wiele innych możliwości.

Z kolei baza perfum to zazwyczaj składniki, które są pięknym tłem dla innych zapachów, a także doskonałym utrwalaczem. Baza pachnie wiele godzin.

Dlatego wybierając zapach, nie należy kierować się tylko i wyłącznie pierwszymi odczuciami. Może się okazać, że po kilku godzinach zapach stanie się nieznośny.

Perfumy na co dzień a osobowość

Perfumy są niezwykle zmysłowe – więc dobierając produkty należy także wziąć pod uwagę cechy swojej osobowości.

Kobiety bardziej pewne siebie mogą postawić na najseksowniejsze perfumy damskie, które są mocne i odważne. Z kolei panie delikatniejsze i spokojniejsze, mogą postawić na kompozycje kwiatowe wzbogacone nutami owocowymi.

Wybierając perfumy warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki jest mój ulubiony zapach? Czy jestem fanem słodyczy i owoców? Z jakimi nutami zapachowymi najlepiej się czuję?

Nie ma uniwersalnych zapachów. Nawet najpiękniejsze kompozycje kwiatowe, polecane przez czołowych producentów, mogą nie pasować każdemu. Perfumy to bardzo osobisty dodatek, który nie musi się podobać całemu światu, a ma trafić w gusta tej jednej, konkretnej osoby.

Wybierając idealne perfumy dla siebie, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Czasem ten jeden, wymarzony zapach odnajdzie się dopiero po latach poszukiwań. W perfumeriach dostępne jest mnóstwo próbek, z których można korzystać za darmo. Dzięki temu nie ma konieczności kupowania kota w worku. Przed podjęciem decyzji można dokładnie sprawdzić wszelkie nuty zapachowe, porównać ze sobą i wybrać najlepszą. Warto także posiadać w swojej kolekcji kilka opcji zapachowych – innych na co dzień, a innych na specjalne okazje.