Lifestyle

Paryż i dziewczyna – niebywały film o kobiecej sile, stworzony przez… kobiety. Już od 1 czerwca w kinach

Redakcja
Redakcja
29 maja 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Nagradzany i pokazywany na wielu światowych festiwalach, fantastyczny debiut Léonor Serraille, który wyróżnia się także niespotykanie feministycznym aspektem – od aktorki, rewelacyjnej Laetitii Dosch, przez reżyserkę i scenarzystkę w jednej osobie, po kompozytorkę, kostiumolożkę czy montażystkę – ten film w całości zrealizowały kobiety!

Film otrzymał m.in. Złotą Kamerę za najlepszy debiut na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

W KINACH OD 1 czerwca 2018

Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Paryż i dziewczyna

1524744459-3af7697c0fadcd327455b98618445e20Reżyseria: Léonor Serraille
Scenariusz: Léonor Serraille
Obsada: Laetitia Dosch, Souleymane Seye, Grégoire Monsaingeon
Zdjęcia: Emilie Noblet
Muzyka: Julie Roué
Producenci: Francja, Belgia
Gatunek: Komediodramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 97 min
Tytuł oryginalny: Jeune femme

NAGRODY I FESTIWALE:
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja Un Certain Regard, Złota Kamera za najlepszy debiut
2018 – Cezary – najbardziej obiecująca aktorka (nominacja dla Laetitii Dosch), najlepszy film debiutancki (nominacja)
2018 – Nagrody Lumiere – najbardziej obiecująca aktora (nagroda dla Laetitii Dosch), najlepszy film debiutancki (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Champs-Élysées – konkurs filmów francuskich (nagroda główna)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – najlepsza aktora (nagroda dla Laetitii Dosch), nagroda jury studenckiego (nagroda dla Léonor Serraille), konkurs międzynarodowy (nominacja)
2017 – Deauville American Film Festival – nagroda d’Ornano-Valenti
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – sekcja Złotej Kotwicy (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu – konkurs młodych talentów
2017 – Festiwal Filmowy w Londynie – sekcja debiutów (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii – konkurs filmów debiutanckich (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie – konkurs główny (Brązowy Koń)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – najlepsza aktora (nagroda dla Laetitii Dosch), konkurs główny
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zagrzebiu – nagroda specjalna dla Léonor Serraille

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

SYLWETKA REŻYSERKI:
Léonor Serraille – studiowała scenopisarstwo w Fémis – prestiżowej wyższej szkole filmowej w Paryżu. Jeszcze w czasie studiów zaczęła pisać scenariusze i pracować jako dialogistka dla różnych reżyserów. W roku 2016 wyreżyserowała krótki film „Body” pokazywany na awangardowym festiwalu w Brive-la-Gaillarde. „Paryż i dziewczyna” jest jej debiutem pełnometrażowym – i od razu wielkim sukcesem: na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2017 zdobyła za niego Złotą Kamerę jako druga reżyserka w historii.

Filmografia:
2017 Paryż i dziewczyna / Jeune femme
2016 Body (kr.m.)


Lifestyle

Chcesz mieć szczęśliwy związek? 6 typów facetów, których powinnaś unikać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 maja 2018
Fot. iStock
 

Masz dość niewłaściwych facetów? Próbujesz zbudować swoje szczęście na nowo, a non stop trafiasz na takich, co to tworzą iluzję wspaniałego związku, by za chwilę pokazać swoją prawdziwą twarz? Szkoda, że nie posiadamy naturalnej umiejętności rozróżniania złych facetów od dobrych, co więcej do tych złych nas najczęściej ciągnie. Chcąc jednak stworzyć fajny, partnerski związek warto nauczyć się dostrzegać sygnały, które nam mówią: „Kobieto, daj sobie spokój z tym gościem”.

Czepliwy

Po pierwszej randce pisze do ciebie: „Dlaczego się nie odzywasz?”. Zaczepia wiadomościami, próbuje dotrzeć do ciebie każdymi kanałami. Marszczy się, gdy mówisz, że umówiłaś się z przyjaciółkami, wydzwania po 12 razy dziennie z potrzebą kontrolowania tego, co robisz, z kim i gdzie. Co to znaczy? Że gość ma problem z poczuciem bezpieczeństwa i już na wstępie wykazuje brak zaufania w relacji. Jeśli choć raz pomyślałaś: „Nie będę rozmawiać z tym facetem, bo ON będzie zazdrosny” – odpuść sobie. Nie jesteś dzieckiem, by ktoś ograniczał cię w ten sposób. Twoje zapewniani o miłości niczego w tym związku nie zmienią, a już na pewno nie jego.

Mało wylewny

To znaczy – kiedy jesteście sami nieustannie mówi o tym, jak cię kocha i okazuje swoją miłość. Tymczasem w towarzystwie zachowuje się tak, jakbyście w ogóle parą nie byli. Cóż, nie wydaje się być aż tak szczęśliwy i pewny tego związku, żeby innymi pokazać, jak kocha. Myślisz: „Och on taki mało wylewny”. Wywinie się szybciej niż ci się wydaje i jeszcze do tego nikomu nie będzie musiał się tłumaczyć, że cię zostawił. W końcu nie byliście razem.

Negatywny

Unikaj jak ognia tych, którzy wiecznie narzekają, którym wszystko się nie podoba, a jedyne, co wypływa z ich ust to krytyka innych. Jeśli wdasz się w związek z pesymistą, on odbierze ci energię. Jasne, możesz próbować go zmienić, ale czy nie szkoda na to czasu? Czy nie lepiej znaleźć kogoś, kto więcej się uśmiecha? I – uwaga – to mit, że przeciwieństwa się przyciągają, jak tutaj – optymistka z pesymistą.

Gracz

Gracz jest fajnym, przystojnym facetem, który może być naprawdę słodki, zabawny i czarujący. Na pierwszy rzut oka wszystko z nim w porządku, on chce się po prostu dobrze bawić. Taka jest jego intencja. Problemy zaczynają się jednak pojawiać, kiedy się z nim dłużej spotykasz i uważasz, że możesz go zmienić. Nie możesz. Zasada jest jedna: gracz jest graczem, wszystko w życiu do niego zależy. On się nie zmieni dla ciebie ani dla nikogo innego. Oczywiście sprawi, że poczujesz się wyjątkowo, ale uwierz – każda inna kobieta będzie przy nim czuła się tak samo.

Znikający

W jednej chwili cię kocha, a potem znika na kilka dni. Po fajnym wspólnym weekendzie przepada, nie wiesz, gdzie jest i z kim. Co więcej nie bardzo on daje ci prawo do tego, żebyś mogła spytać. Serio chcesz być tak traktowana? Jak wypełniacz czasu? Miłość wbrew temu na co często przystajemy, nie polega na przyciąganiu i odpychaniu. Tylko na stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa.

Wycofany

Ten typ jest naprawdę świetnym facetem. Dobrze cię traktuje, sprawia, że czujesz się kochana, a po pewnym czasie myślisz, że mogłabyś z nim stworzyć długotrwały związek. Problem polega jednak na tym, że nie jesteś pewien, czy on czuje to samo. Wszystko jest w porządku do czasu, dopóki nie zaczniesz mówić o wspólnej przyszłości. Wtedy on się wycofuje i zmienia temat.

Doskonale wiesz, że on nikogo innego nie ma, ale z jakiegoś powody nie jest w stanie do niczego się zobowiązać. Na początku może i próbuje się bardziej zaangażować, ale uważaj – jeśli będziesz naciskać – przestraszy się i wycofa. Chcesz luźnego, wolnego związku – masz idealnego kandydata. Jeśli twoje oczekiwania są inne – odpuść sobie.

Celowo nie piszę o tych, co oszukują, kłamią, są leniwi. Także o tych, którym zbyt szybko puszczają nerwy w różnych sytuacjach. Te sygnały – mam nadzieję, są łatwo zauważalne i od razu dają znak do odwrotu.


Lifestyle

10 zachowań, które świadczą o tym, że masz toksyczną teściową

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 maja 2018
Fot. iStock/JayKay57
Następny

Stosunek do mam naszych mężów bywa różny, od traktowanie ich jak drugą matkę, po unikania jakichkolwiek kontaktów. Wiele zależy od teściowej i od jej podejścia do związku, jaki kobieta tworzy z jej ukochanym synem oraz indywidualnych oczekiwań i zachowań każdej synowej.

Można pozazdrościć tym z nas, których teściowe są troskliwe i uważne, ale nie wchodzą z butami w życie. Niestety część kobiet ma zupełnie odmienne doświadczenia z teściową, prowadząc z nią regularną wojnę podjazdową. Wiele kobiet rzeczywiście nie przesadza  mówiąc, że mamy ich mężów, to potwory w ludzkiej skórze. Istnieje wiele wyraźnych sygnałów, które mówią, że „mamusia” to tak naprawdę toksyczna osoba, którą trudno będzie pokochać szczerym uczuciem.

10 zachowań, które świadczą o tym, że masz toksyczną teściową 

1. Nigdy się nie przyzna, że nie ma racji

Nawet gdy popełnia potężny błąd, cały czas twardo obstaje przy swojej racji. Co więcej, tak obróci kota ogonem, żeby wszelkie niepowodzenia zrzucić na inną osobę, na przykład na ciebie albo na twego męża. I choćby miała rozpętać najgorsze piekło, będzie uparcie twierdziła, że nic takiego się nie stało.

2. Ma w nosie to, co chcesz jej powiedzieć

Twoja teściowa absolutnie cię nie słucha, a może nawet przerywa w pół zdania to, co chciałabyś jej powiedzieć. Nie liczy się z twoją uwagą, ma w nosie twoje opinie chcąc udowodnić, że na niczym się nie znasz i to, co robisz, robisz zdecydowanie źle. Możesz nawet do niej krzyczeć, ale nie zmieni to faktu, że nadal będzie cię ignorować i więcej ważnych rzeczy o twoim związku z jej synem omówi z  przyjaciółką, niż z tobą.

3. Nie uznaje cię za godną wejścia do rodziny

Być może miała kandydatkę zupełnie inną niż ty, więc cały czas podkreśla, że nie zasłużyłaś na wejście do rodziny. Traktuje cię jak wyrzutka i z satysfakcją akcentuje odczuwaną wyższość nad tobą. Co więcej, nie tylko da ci to odczuć, ale i poinformuje cały świat o tym, że jej syn „jeszcze przejrzy na oczy”.

4. Przejmuje nad tobą pełną kontrolę

Kontrola nad synem, choć niepożądana, może w przypadku teściowej nie dziwić. Jednak gdy twoja przyszywana „mamusia” stara się robić wszystko, byś ty tańczyła tak, jak ona zagra, należy tylko współczuć. Ciągnie cię na każdą imprezę, którą organizuje, wykorzystuje do pomocy w domu, mówi, jak masz wychowywać dzieci. Wymaga, że zrobisz to, o co prosi i nie ma znaczenia, czego ty naprawdę chcesz. A jeśli nie zrobisz czegoś według wskazówek, możesz być pewna, że wszyscy o tym się dowiedzą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Dagmara Skalska: „Martwisz się, że mężczyźni są nieprzewidywalni? Uwolnij się od tego”

Kalejdoskop smaków. Co mają wspólnego paluszki surimi z krabem?

„Nie chciałam jego picia, rodzinnej fikcji. Odeszłam. Po latach przyszła nagroda”. Historia samotnej matki