Lifestyle

Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 lutego 2022
Chorobliwa zazdrość para się kłóci
Fot. iStock
 

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Nieuzasadnione, patologiczne uczucie popycha do przejęcia kontroli nad partnerem, pozbawia go swobody, unieszczęśliwia. Z czego wynika chorobliwa zazdrość i jakie zachowania świadczą o tym, że partner ma z tym problem?

Zazdrość może mieć różne oblicza, nawet te dobre. Bywa, że motywuje do zmiany na lepsze, może być też potwierdzeniem, że partnerom zależy na sobie. Gdy jednak dochodzi do sytuacji, w której jedna osoba staje się zazdrosna o każde spojrzenie na partnera, sprawdza go, nie daje mu od siebie odetchnąć, wiadomo, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Czym jest chorobliwa zazdrość?

Chorobliwą zazdrość można rozpoznać przez nieuzasadnione, obsesyjne myśli najczęściej skupione wokół ryzyka niewierności ukochanej osoby. Partner przesadnie zazdrosny obawia się, że coś się dzieje, lub może się stać, gdy straci czujność. Zazwyczaj towarzyszy temu brak zaufania i zaborczość, co jest trudne do zaakceptowania przez drugą osobę. Nadmierna zazdrość niszczy relacje, burzy poczucie bezpieczeństwa i skłania ofiarę do szukania wyjścia z tej sytuacji.

Skąd się bierze chorobliwa zazdrość?

Może ona wynikać z różnych przyczyn. Często zakorzeniona jest w dzieciństwie, gdy dziecko musiało cały czas zwracać na siebie na uwagę rodziców i zabiegać o ich miłość. Równie istotne znaczenie dla pojawienia się zaborczej zazdrości mogły mieć wzorce, które dziecko czerpało z domu rodzinnego. Jeśli tam zazdrość była na porządku dziennym, dziecko zapamiętało wzór postępowania i to samo przekłada na własny związek.

Chorobliwa zazdrość u osób dorosłych może wynikać z niskiej samooceny i przykrych doświadczeń, np. zdrady w poprzednich związkach. Przekonanie, że jest się niewystarczającym dla ukochanej osoby sprawia, że partner wszędzie dopatruje się zagrożenia swojej pozycji w związku. Innym powodem mogą mieć różne zaburzenia psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, osobowość borderline, schizofrenia, a także Zespół Otella, który głównie dotyczy osób nadużywających alkoholu.

Zobacz również: Siedem oznak toksycznego związku i jak się przed nim uratować

Fot. iStock/Chorobliwa zazdrość 

5 rzeczy, które świadczą o tym, że chorobliwa zazdrość dotyczy twojego partnera

Co może świadczyć o tym, że zachowanie partnera to nic innego jak chorobliwa zazdrość?

1. Sprawdza telefon i media społecznościowe

Najpierw zaczyna się od dyskretnego przeglądania telefonu gdy ukochana np. śpi, lub nie ma jej w pobliżu. Kończy na tym, że zazdrosny partner bez pytania bierze do ręki telefon czy laptop, i bez pardonu sprawdza to, co go interesuje. Sprawdzanie połączeń, esemesów, maili czy kont społecznościowych odziera drugą osobę z prawa do prywatności, i jest ona nie do zaakceptowania. Chorobliwie zazdrosny partner z uporem maniaka próbuje zdobyć dowody na nieuczciwość, nawet jeśli nie ma do tego żadnych podstaw.

2. Wypytuje o wszystko

Gdzie byłaś, co i z kim robiłaś, kiedy wróciłaś do domu? Być może ty także słyszysz pytania, które są niczym innym, niż próbą kontroli i rozliczania czasu spędzonego bez jego towarzystwa. Zazdrosny partner może nawet wypytywać twoje przyjaciółki o wasze wyjście, porównując obie wersji i wyłapując nieścisłości.

3. „Znaczy teren”

Chorobliwie zazdrosny partner może również ostentacyjnie podkreślać, że „należysz do niego”. Wciąż cię obejmuje lub trzyma za rękę, wtrąca się w rozmowy z innymi, towarzyszy jak bliźniak syjamski, aby wszyscy zrozumieli, że jesteś już zajęta i że mają się trzymać od ciebie z daleka. Na twoim profilu  zostawia komentarze z miłosnymi deklaracjami, wrzuca wspólne zdjęcia, zaznaczając swoją obecność.

4. Odcina cię od znajomych

Osoba chorobliwie zazdrosna chce mieć ukochaną jak najbliżej siebie. Zazdrosny partner może naciskać, byś np. zrezygnowała ze znajomości z atrakcyjnymi kolegami, którzy stanowią dla niego potencjalne zagrożenia. Odcinanie od znajomych, czasem także od rodziny, ma na celu przywiązanie ciebie do niego. Innym powodem może być obawa, że bliscy widzą, dokąd zmierza związek, i mogą próbować wpłynąć na decyzję o rozstaniu.

5. Kontroluje twój wygląd 

Zazdrosny partner może próbować przejąć kontrolę nad tym, jak wyglądasz. Może w przykry sposób komentować strój (za krótki, zbyt obcisły, wyzywający), lub wręcz wpływać na dobór ubrań, makijażu czy uczesania.

Zobacz również: Masz problem z zazdrością? Poznaj 8 najczęściej wybieranych strategii na pokonanie zielonookiego potwora

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Trudno wytrzymać, jeśli w związku brakuje zaufania, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji prawa do czasu dla samej siebie. Takie niełatwe związki z czasem przeradzają się w toksyczne relacje, które wymagają konkretnego działania. Warto najpierw porozmawiać z partnerem, bo istnieje możliwość, że on nie zdaje sobie sprawy, czym skutkuje jego działanie. A jeśli on nie widzi problemu i dalej robi to samo, ograniczając cię jeszcze bardziej, poszukaj pomocy terapeuty lub psychologa.


źródło:  www.powerofpositivity.com 

Lifestyle

9 błędów, które popełnia facet w czasie kłótni, jeśli w dzieciństwie nie szanowano jego uczyć

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
4 lutego 2022
Fot. iStock/South_agency

Jak twój partner radzi sobie z konfliktem? Czy czujesz, że brakuje mu niezbędnych umiejętności emocjonalnych? No właśnie, jeśli odpowiedź brzmi „tak”, koniecznie przeczytaj ten tekst. „Największym testem dla związku nie jest to, jak bardzo jesteście kompatybilni ani jak bardzo się kochacie. Prawdziwym testem jest to, jak wspólnie rozwiązujecie problemy. Jeśli rodzice zaniedbywali wasze emocje, to teraz twoja zdolność do komunikowania się będzie osłabiona. Szczególnie w sytuacjach, w których występują negatywne emocje”, napisała Jonice Webb, psycholog i autorka poradników „Running on empty. Pokonaj emocjonalne zaniedbanie z dzieciństwa”.

Wyobraź sobie, że popełniłaś błąd i poskarżyłaś się na swojego męża mało dyskretnej przyjaciółce, która rozgadała temat dookoła. Cóż, potrzebowałaś wsparcia i miałaś do tego prawo. Ale przyjaciółka wygadała wszystko najpierw mężowi. Powiedziała, że płakałaś do słuchawki, bo twój facet nie potrafi się przeciwstawić swojej mamie. A on już dalej puścił opowieść w eter. Teraz już całe wasze towarzystwo wie, że on przytakuje mamusi i że musicie jeździć z nią na wakacje i to ona wybiera dokąd. Twój facet (załóżmy, że nazywa się Michał) uważa, że to są wasze prywatne sprawy i że nie miałaś prawa o tym opowiadać. Jeśli on faktycznie w dzieciństwie wychowywał się w rodzinie, która zaniedbywała emocje, może teraz zachowywać się w mało racjonalny sposób, który będzie dla ciebie (nazwijmy cię Katarzyną) trudny do zrozumienia i przewidzenia. Mamy dla was dziesięć przykładów. Ale uwierzcie, że osoby zaniedbywane emocjonalnie w dzieciństwie – mogą kłócić się na dziesiątki, jak nie setki, toksycznych (mniej lub bardziej) sposobów.

1. Ucieka tam, gdzie nie da się porozmawiać

Ucieczka może być spowodowana tym, że Michał czuje, że otwarta rozmowa przewyższa jego umiejętności emocjonalne. Ale nie tylko. Wielu mężczyzn boi się swojego gniewu i agresji. Wiedzą, co mogłoby się wydarzyć, gdyby podążali za tym popędem. Jeśli nikt w dzieciństwie nie uczył ich radzić sobie z trudnymi emocjami, wolą usnąć się w cień. Ale w tym czasie ich partnerki wściekają się, że partnerzy są niedostępni, że puszczają to, co one mówią mimo uszu, że o niczym nie chcą podyskutować.

2. Krzyczy, płacze, tupie

Jeśli zachowanie Michała jest dziwnie nieadekwatne, być może on reaguje tak naprawdę na coś, co działo się w przeszłości. Jeśli kiedyś rodzice nie szanowali jego tajemnic i dzielili się nimi przy stole z resztą rodziny, nie rzadko wyśmiewając się z chłopca, on w podobnej sytuacji dziś zachowuje się identycznie – jak mały Michałek: obraża się, płacze, tupie. A Katarzyna patrzy na to w osłupieniu, bo widzi zachowanie 5-latka, a nie 40-letniego faceta.

3. Natychmiast rzuca przedmiotami

Michał może też reagować bardzo impulsywnie, np. agresją. Zamiast powiedzieć zwyczajnie: „Zdenerwowałaś mnie”, on wścieka się, klnie i obraża, a nawet rzuca przedmiotami. A za chwilę przychodzi do Katarzyny skruszony i przeprasza. Zachowuje się tak, jakby nic się nie stało. Czy ten właśnie sposób zachowania i radzenia sobie z silnymi emocjami widział w domu? Pewnie dlatego dziś inaczej nie potrafi.

4. Przestaje się odzywać

Jeśli rodzice Michała nie potrafili się komunikować wprost, nie pozwalali dzieciom płakać i czasem pozłościć się, on może dziś (jak jego matka) za karę nie odzywać się do partnerki albo (jak ojciec) rzucać sarkastycznymi dowcipami, nazywając Katarzynę: „Babą mielącą długim ozorem”. To wszystko są przejawy biernej agresji i skutek niepozałatwianych wcześniej problemów.

5. Wkurza się na dzieci

Michał mógł też w swoim domu nauczyć się przemieszczać swój gniew. Dlatego jeśli dziś czuje, że nie może w bezpieczny sposób wyrazić go wobec partnerki, szuka kogoś słabszego. Niestety najprawdopodobniej będą to dzieci lub zwierzęta, które oberwą w najmniej spodziewanej sytuacji i z byle powodu.

6. Zachowuje się, jakby nic się nie stało

Jeśli w czasie dorastania rodzice Michała ignorowali jego uczucia, nauczyli go, że jego emocje są bezużyteczne lub bez znaczenia. Dlatego Michał dziś może bardzo szybko odrzucić własne uczucia, bo sobie nie ufa. Mówi: „Tak naprawdę nic wielkiego się nie stało. Po prostu przesadzam i wyolbrzymiam”. Wymyśla więc uzasadnienia, które wydają się bardziej logiczne lub łatwiej akceptowane społecznie niż własne impulsy.

7. Sięga po papierosy lub wędruje do lodówki

Jeśli Michał nauczył się ignorować swoją złość, może odreagowywać napięcie: pijąc alkohol, paląc papierosy, a nawet objadając się po nocy. Destrukcyjne zachowania łagodzą jego stres, ale szkodzą jego zdrowiu.

8. Przeinacza twoje uczucia

Kiedy Katarzyna mówi, że nie rozgadała prywatnych spraw Michała celowo i że nie ma siły się już z nim o to kłócić, że przeprasza i że chce mu wynagrodzić, on mówi: „To wszystko nieprawda” Obwinia Katarzynę, twierdząc, że wcale nie jest jej przykro, że czuje złość i dumę, bo w końcu udało jej się na nim zemścić. Mechanizm, polegający na przypisywaniu innym ludziom własnych najczęściej negatywnych myśli i uczuć, ma swoją nazwę w psychologii – to projekcja.

9. Trzaska drzwiami i idzie pobiegać

Jedną z najzdrowszych reakcji obronnych jest sublimacja. Oznacza skierowanie energii związanej z mocnym impulsem na taki, który jest bardziej akceptowany społecznie. Jeśli Michał czuje, że zaraz wybuchnie, zakłada buty do biegania i wychodzi z domu, by znaleźć ujście dla swoich emocji.


Zobacz także

Koktajle, które dodadzą ci energii i postawią cię na nogi

mężczyzna role w związku

7 typów mężczyzn, którzy wydają się świetni, ale tak serio sprawiają, że związki są nieszczęśliwe

Brawo JOHNSON’S! Jeszcze nikt nie zrobił takiej reklamy! Bo każde dziecko – zdrowe, czy chore jest najważniejsze dla swojej mamy