Lifestyle

Ograniczenie węglowodanów może opóźnić menopauzę nawet o pięć lat – twierdzą naukowcy

Redakcja
Redakcja
2 maja 2018
Fot. Pexels / kaboompics.com / CC0 Public Domain
 

Na 14-tu tysiącach kobiet przeprowadzono badania, by móc stwierdzić, czy to, co jemy, ma wpływ na rozpoczęcie menopauzy. Okazało się, że menopauza dotknęła o pięć lat wcześniej kobiety, które uwielbiają makarony, ryże, kasze niż te, w których diecie było dużo tłustych ryb i fasoli. 

Ponadto wegetarianki przeszły menopauzę około 10 miesięcy wcześniej niż kobiety jedzące mięso. Naukowcy twierdzą, że tłuszcze zwierzęce podwyższają poziom hormonu estrogenowego, co może wpływać na naszą płodność. Zauważono również, że spożywanie tłustych ryb i fasoli opóźnia menopauzę o ponad trzy lata, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy w tych właśnie produktach. Eksperci podają, że skoki insuliny wywołane spożyciem rafinowanych węglowodanów, takich jak makaron, przyspieszają miesiączkę kobiety i wcześniejszą menopauzę.

Badaczka, profesor Janet Cade ze Szkoły Nauk o Żywności i Żywienia na Uniwersytecie w Leeds, tłumaczy, że wiek, w którym rozpoczyna się menopauza, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla niektórych kobiet, a dokładne zrozumienie, w jaki sposób dieta wpływa na początek naturalnej menopauzy może okazać się niezwykle korzystne dla tych kobiet, które narażone są na ryzyko powikłań związanych z menopauzą.  Profesor zwraca uwagą, że wyższe spożycie witaminy B6 i cynku również zdaje się opóźniać wystąpienie menopauzy.

Co wy na to?


źródło: The Sun


Lifestyle

Jak określić, czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 maja 2018
Następny

Dojrzałość emocjonalną trudno „zmierzyć”. Nie można jej określić ilościowo, z dokładnością opisać. To jedna z tych cech, o których wiemy, gdy jest i której często brakuje nam u naszych partnerów, niestety. Wielu twierdzi, że dojrzałość emocjonalna człowieka polega na jego reakcji na przeciwności losu, na cierpienie i na ważne, życiowe wyzwania (narodziny dziecka, choroba bliskiej osoby, potrzeba wprowadzenia istotnych zmian do swojego życia). Dojrzałość emocjonalna to również umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami. 

Rzadko zwracamy na nią uwagę na początku związku, kiedy jest pięknie, różowo, szczęśliwie. Ale, gdy relacja zaczyna mierzyć się z codziennością, brak dojrzałości emocjonalnej u partnera przesądza często o niepowodzeniu tej miłości.

Jak określić, czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie

Zdolność do kochania

Otwarcie się na miłość, czy to romantyczną, platoniczną czy nawet „rodzinną”, jest aktem odwagi. Decyzja o tym, że oto nagle ryzykujesz zarówno odrzucenie, jak i wzajemność (tak, ona również może przerażać) jest pewnym znakiem dojrzałości. Nastolatki często zamykają się na miłość ze strachu przed utratą lub odrzuceniem. Gdy osiągamy dojrzałość, możemy „wreszcie”  zostać zranieni niezliczoną ilość razy.

Tylko człowiek dojrzały emocjonalnie będzie mógł zaakceptować odrzucenie i cierpienie jako rzeczywistość i nadal, mimo wszystko, otwierać się i zapraszać intymność i miłość do swojego życia. Większość ludzi nie jest tak dojrzała, a przez to staje się cyniczna. Postrzegają miłość i intymność wszelkiego rodzaju jako coś dziecinnego i naiwnego. Tymczasem to zamykanie się na miłość jest „dziecinadą”. To proste wyjście. Nie wymaga odwagi, wrażliwości ani dojrzałości emocjonalnej.

Gotowość wyznaczania granic

Nie jest łatwo ustawić granice.  Wybór granic może spowodować, że stracimy przyjaciół, dobre relacje z rodziną, ale da nam również ogromny szacunek do samego siebie.

Emocjonalnie niedojrzali ludzie nie są w stanie wyznaczyć granic. Zamiast niwelować problemy interpersonalne w zarodku, pozwalają im rozwinąć się w prawdziwe katastrofy. Dają się wykorzystywać innym, pozwalają się źle traktować. Wytwarzają napięcie, bywają wybuchowi, agresywni „bez powodu”, bo wewnątrz rozsadzają ich negatywne emocje.W przypadku związku – jeśli twój partner nie potrafi na przykład wyznaczyć granic swoim rodzicom, którzy stale ingerują w wasze życie – grozi to coraz większymi nieporozumieniami między wami. Osoba dojrzała emocjonalnie działa w przekonaniu, że jeśli relacja narusza jej osobistą integralność, nie warto jej kontynuować lub należy postawić jasne granice.

Lifestyle

Bałagan ci nie przeszkadza, a może go nie cierpisz? To, jak wygląda twój dom, mówi o tym, jakim typem osobowości jesteś

Redakcja
Redakcja
2 maja 2018
Fot. iStock/_IB_

Z tym bałaganem to bywa różnie, bo to co dla jednych oznacza zwykły codzienny nieład, dla innych jest rzeczą nie do dopuszczenia. Są ci, którzy co dwa tygodnie myją okna, a bywają i tacy, którzy czystych okien do szczęścia w ogóle nie potrzebują. Prawda jest jednak taka, że za każdym razem zagracona przestrzeń wokół nas sprawia, że czujemy się przytłoczeni i niezdolni do skupienia się. Bałagan nie tylko wpływa na nasz nastrój, ale także ma znaczenie na poziomie emocjonalnym i duchowym i fizycznym.

Na poziomie fizycznym, bałagan uniemożliwia nam swobodne poruszanie się i wykorzystanie pełnego potencjału naszej przestrzeni. Niektóre osoby mają całe pokoje przeznaczone na przechowywanie rzeczy, których już nie potrzebują lub nie używają.

Na poziomie emocjonalnym pojawia się w nas poczucie winy: „Jak mogę wyrzucić tę brzydką lampę, którą dostała od mojej zmarłej już ciotki?” lub lęk: „Nigdy nie mogę znaleźć tego, czego potrzebuję, kiedy akurat tego potrzebuję”). Te emocje narastają z biegiem czasu i zostają utrwalone w naszych przestrzeniach, tak jak robią to w naszych umysłach!

Na poziomie duchowym bałagan ogranicza naszą zdolność do kroczenia duchową ścieżką. Nie jesteśmy w stanie przetworzyć negatywnych emocji i nie możemy iść do przodu.

Jednym słowem nasze domy odzwierciedlają to, co dzieje się w naszym życiu i gdzie pojawiają się przeszkody.

Jeśli chodzi o bałagan, może wyróżnić trzy typy osobowości. Może jesteś jedną z nich?

# 1 Dom wygląda na czysty, ale kryje bałaganiarskie zakamarki

Wśród bałaganiarzy to chyba najliczniejsza grupa. Mają piękne domy lub przynajmniej wyglądają one na czyste i zadbane. Jednak są pewne miejsce, które przeczą temu ogólnemu porządkowi. Są to najczęściej przestrzenie schowane przed oczami ciekawskich – zwykle jest to szafa, piwnica, garaż, bywa, że sypialnia lub biuro.

Jeśli w tym opisie widzisz siebie, zastanów się, co blokuje ci twój bałagan. Na czym nie pozwala się skupić? Jeśli uporządkowałabyś to miejsce, co byś zrobiła z wolną przestrzenią, jak byś się czuła? Może warto spróbować, żeby ruszyć do przodu? Taki bałagan blokuje cię, odpowiedz sobie na pytanie – po co i dlaczego?

# 2 Kompulsywne kupowanie do domu różnych rzeczy

Niektórzy są zagorzałymi fanami porządkowania przestrzeni wokół siebie. Sprzątając wyrzucają niepotrzebne rzeczy, ograniczają ilość bibelotów w domu tylko po to… by kupić nowe i wypełnić „pustą przestrzeń”.

Niestety, takie zachowanie jest akceptowalne kulturowo, a nawet podsycane przez media, bo kupowanie gadżetów uznaje się za coś dobrego. Jednak kompulsywne kupowanie wskazuje na uczucie pustki w jakimś obszarze naszego życia. Możesz przerwać to błędnego koło znajdując źródło swojego zachowania i podejmując wysiłek, by zrozumieć, jaką lukę wypełniają zakupy.

# 3 Super kobieta (lub mężczyzna)

Brzmi świetnie, prawda? To ci, którzy nie pozwalają, by bałagan rządził ich życiem, stawiał przeszkody. Okazuje się jednak, że przeszkodą jest właśnie zapobieganie bałaganiarstwu, obsesja na punkcie sprzątania, układania, porządkowania swojej przestrzeni, w której nie ma czasu na chwilę refleksji nad sobą. Dzieje się to na zasadzie: „Posprzątam, zrobię coś, byleby nie zostać sam na sam ze sobą”.

Ten typ osobowości można nazwać programistą – nie może niczego zrobić, dopóki x rzeczy nie zostanie ukończonych, a te się oczywiście nieustannie mnożą. Później słyszymy: „Chciałabym mieć czas dla siebie. Mam tyle rzeczy do zrobienia” i widzimy długą listę zadań za bardzo nie mających sensu i chaotycznych.

Obsesyjne sprzątanie jest rozproszeniem, odwróceniem uwagi od zaglądania w głąb siebie.

Co oznacza bałagan?

Bałagan jest często metaforą tego, co blokujemy w naszym życiu. Jest to fizyczna ściana, przeszkoda, którą podświadomie stworzyliśmy. Musimy się zastanowić, dlaczego to zrobiliśmy, co ona blokuje, by móc przestrzeń oczyścić i zrobić krok do przodu. Bardzo często otaczamy się materialnymi rzeczami, żeby zrekompensować sobie poczucie braku. Spójrzcie na wasz dom, odpowiedzcie sobie na pytanie, jakie znaczenie ma w waszym życiu bałagan, a potem, co może być jego źródłem.


źródło: psychocentral.com

 


Zobacz także

„Rusz się, zacznij działać, chcesz iść na dno?!”. Ewa Woydyłło o tym jak wyjść z życiowego kryzysu

Moje wielkie, albańskie wakacje

Co się dzieje z kobietą, kiedy przestaje uprawiać seks? Siedem faktów i jeden mit