Lifestyle

Odkurzacz piorący – niezastąpiony w każdym domu

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2021
 

Dostępne dziś odkurzacze z funkcją prania to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale i oferują skuteczność czyszczenia porównywalną do tej, jaką zapewniają profesjonalne firmy sprzątające. Sprawdźmy, jak działa odkurzacz piorący i na jaki model warto się zdecydować.

Odkurzacze z funkcją prania – jak działają?

Zasada działania urządzeń tego typu jest stosunkowo prosta. Każdy odkurzacz piorący jest wyposażony w zbiorniki na wodę – jeden na czystą, drugi na zbieraną z powrotem z czyszczonych powierzchni wodę brudną. Mniej zaawansowane odkurzacze do czyszczenia na sucho mokro nie są wyposażane w duże zbiorniki, jednak potrafią skutecznie czyścić mokre zabrudzenia.

  • Odkurzacze do prania na sucho mokro – ich budowa pozwala zasysać niewielkie ilości wody. Najważniejszą zaletą tych urządzeń jest możliwość pracy w obu trybach naprzemiennie, bez konieczności wymiany filtra i skomplikowanej zmiany ustawień.
  • Odkurzacze piorące – to bardziej zaawansowane urządzenia – są niezastąpione przy usuwaniu większych zabrudzeń (również zaschniętych plam) z wszelkich powierzchni tapicerowanych i wykładzin dywanowych

Jaki typ odkurzacza wybrać?

Odkurzacz na mokro jest relatywnie tani (podstawowy model można kupić już za około 300 zł) i łączy dwie funkcjonalności w jednym urządzeniu. Ponieważ zajmuje niewiele miejsca, polecany jest szczególnie właścicielom małych mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że urządzeniem tego typu nie przeprowadzimy zaawansowanego prania powierzchni. Odkurzacz na sucho mokro doskonale sprawdzi się jednak w typowym, codziennym użytku (usuwania rozlanych cieczy czy czyszczenia mniej wymagających plam).

Natomiast jeśli zależy nam na usuwaniu trudnych zabrudzeń, warto zainwestować w profesjonalny odkurzacz piorący. Co ważne, również to urządzenie pozwala odkurzać w sposób tradycyjny, na sucho. Jednak największą zaletą odkurzaczy piorących jest opcja prania ekstrakcyjnego. Metoda ta polega na rozprowadzeniu środka chemicznego wraz z wodą na powierzchni, np. wykładzinie dywanowej. Środek ten wnika głęboko w strukturę tkaniny, rozbija cząsteczki brudu i zmiękcza zanieczyszczenia. W ten sposób można je łatwo zassać z powrotem do odkurzacza.

Do czego wykorzystać odkurzacz z funkcją prania?

Odkurzaczem, który pozwala czyścić powierzchnię również na mokro, wyczyścimy dywany i wykładziny dywanowe, meble tapicerowane (sofy, fotele, podnóżki) oraz wszelkie inne powierzchnie tego typu: materace, legowiska dla zwierząt czy domowe dekoracje z materiału.

Dokładne pranie powierzchni pozwoli dodatkowo usunąć uporczywe zabrudzenia, ale też pozbyć się powodujących alergię roztoczy, cząsteczek kurzu oraz sierści zwierząt domowych. Odkurzacze piorące są także niezawodne w czyszczeniu tapicerki samochodowej.

Odkurzacze piorące Karcher – jaki model wybrać?

Jednym ze światowych liderów technologii czyszczenia na świecie jest marka Karcher. W ofercie tego producenta znajdziemy zarówno proste modele odkurzaczy do czyszczenia na sucho mokro, jak i profesjonalne odkurzacze piorące, dedykowane firmom sprzątającym.

Przykładem niedrogiego, kompaktowego, a przy tym funkcjonalnego odkurzacza na sucho mokro jest Karcher WD 3. Dzięki zastosowaniu wygodnego filtra kartridżowego odkurzacz może wygodnie pracować w obu trybach. Karcher WD 3 został dodatkowo wyposażony w funkcję wydmuchu, pozwalającą na wygodne usuwanie żwiru i innych elementów, których nie powinniśmy wciągać do zbiornika. Bardziej zaawansowane modele odkurzaczy na sucho mokro (np. Karcher WD 6 P Premium) pozwalają między innymi na wygodne usuwanie wody ze zbiornika wprost do kratki ściekowej oraz innowacyjne czyszczenie filtra bez kontaktu rąk z brudem.

Wybierając odkurzacz piorący, warto zwrócić uwagę na modele, które pozostawiają niewielką wilgoć resztkową (szybko schną) oraz posiadają praktyczne akcesoria (ssawki i inne elementy) ułatwiające czyszczenie powierzchni różnego typu. Polecane modele to na przykład Karcher SE 4001 oraz wspomniany wcześniej Karcher Puzzi. Ten ostatni, jako że jest przeznaczony do użytku profesjonalnego, posiada dodatkowe udogodnienia, takie jak wąż ze zintegrowanym złączem 2.5 m, czy gniazdo do podłączenia szczotki elektrycznej PW 30/1.

Artykuł partnera


Lifestyle

Obrączki ślubne – 5 najczęstszych pytań

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2021
 

Wybór idealnych obrączek to złożony proces. Pod uwagę należy wziąć różnorodne czynniki i zmienne, zarówno kwestie związane z estetyką, jak i stricte praktyczne. Co trzeba wiedzieć przed zakupem obrączek? Oto 5 najczęstszych pytań, jakie zadają przyszłe pary młode.

Kiedy kupić obrączki ślubne?

Osoby planujące ślub mają świadomość, że czeka je sporo obowiązków. Warto przygotować – chociażby dość ogólny – harmonogram prac. Wysoko na liście zadań z pewnością powinien się uplasować zakup obrączek. Znalezienie idealnych obrączek może bowiem zająć sporo czasu. W pierwszej kolejności narzeczeni muszą sprecyzować, jakie są ich oczekiwania względem designu, wykończenia, koloru czy detali. To na pewno usprawni poszukiwania.

Dobrze jest zostawić sobie trochę czasu i nie kupować obrączek tuż przed ślubem. Na pierwszą wizytę u jubilera warto umówić się nawet pół roku przed „godziną zero”. Dzięki temu zyskacie pewność, że dokonaliście dobrego, przemyślanego wyboru. Samo zamówienie na obrączki najlepiej złożyć około 1-2 miesięcy przed ślubem. Dzięki temu będziecie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zdążyć z realizacją, a jednocześnie, aby dokonać ewentualnych poprawek.

Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

Kupowanie takich samych lub przynajmniej zbliżonych wizualnie obrączek wpisuje się w pewną tradycję. Zazwyczaj wybiera się wersję dla niej, ozdobioną cyrkoniami lub brylancikami, oraz dla niego, klasyczną i skromniejszą, jednak w tym samym kolorze i wykonane z tego samego kruszcu.

Z drugiej strony pary czasami sięgają po dwa różne, zupełnie niepodobne do siebie egzemplarze. Z czego to wynika? Na pewno nie z mniejszego poszanowania dla tradycji (w końcu nadal chętnie nosimy obrączki!), a raczej z umiejętności wypracowania kompromisu. Jeśli przyszli małżonkowie mają różne gusty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupili różne obrączki. Oby tylko nosili je zgodnie przez następnych 50 lat!

Obrączki z cyrkoniami czy brylantami?

W przypadku obrączek panien młodych (rzadziej panów młodych) dużym powodzeniem cieszą się modele ozdabiane kamieniami. Jaki wariant wybrać: z cyrkoniami czy brylantami? Cyrkonia to kamień syntetyczny, bezbarwny, choć można go barwić na różne kolory. Doskonale imituje inne, drogocenne materiały. Z kolei brylant to oszlifowany diament, naturalny, występujący w naturze, a przez to unikatowy.

Różnice pomiędzy cyrkoniami a brylantami dotyczą jednak nie tylko estetyki, co kwestii praktycznych. Brylanty są bardzo twarde i niezwykle trudno je zarysować czy tym bardziej uszkodzić. Z kolei cyrkonie po kilku latach mogą stać się nieco poszarzałe. Z drugiej strony łatwo można je wymienić, a koszt takiej operacji nie będzie duży. Aby porównać modele z brylantami i cyrkoniami, zajrzyj na: https://www.marko.pl/obraczki.

Obrączka szeroka czy wąska – jaka będzie bardziej praktyczna?

Obrączki ślubne zazwyczaj mają szerokość od 3 do 9 mm. Większość par młodych decyduje się na modele o 4-6 mm szerokości. Na decyzję wpływają przede wszystkim preferencje przyszłych małżonków. Jeśli wolą bardziej wyraziste modele o mocniejszej linii, egzamin zdadzą szersze wzory. Jeżeli odpowiadają im obrączki o subtelniejszym designie, chętniej sięgną po węższe egzemplarze.

Poza tym warto wziąć pod uwagę wielkość dłoni osoby, która będzie nosiła ozdobę. Większa, masywna dłoń aż się prosi o szerszą obrączkę. Z kolei 9-milimetrowa ozdoba na bardzo drobnych, smukłych palcach to stanowczo za dużo. Oczywiście panna młoda i pan młody mogą zdecydować się na modele o różnej szerokości.

Czy zmiana rozmiaru obrączki zawsze jest możliwa?

Niestety korekta obrączek dwu- lub trzykolorowych jest trudniejsza niż w przypadku modeli jednolitych. Wiele zależy od indywidualnych cech ozdoby, wykonania i projektu. Dotyczy to szczególnie obrączek o fantazyjnych wzorach, plecionych czy ażurowych, do tego z kamieniami. W takim przypadku zmiana rozmiaru może być obarczona ryzykiem uszkodzenia. O możliwości korekty jubiler poinformuje Was już na etapie wybierania obrączek. Na pewno zdecydujecie się na rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące pod względem wizualnym, ale i praktycznym.

Nie dajcie się zaskoczyć! Do jubilera warto iść z gotową listą pytań. Dzięki temu będziecie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, a proces wybierania obrączek ślubnych przebiegnie sprawniej.

Artykuł partnera


Lifestyle

Brzoskwinia. Co kryje w sobie i jak wpływa na zdrowie ten „słoneczny” owoc?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 lipca 2021
Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia
Fot. iStock

Brzoskwinia jest owocem, który od dawna gości w naszym jadłospisie. Doceniamy brzoskwinie za smak, ale rzadko skupiamy się na tym,  jak wartościowe są dla zdrowia. Po te „słoneczne” owoce najlepiej sięgać latem, gdy trwa sezon na nie. Są popularne – wiele osób uprawia drzewka na własnych działkach, bez problemu można kupić ją w sklepach i na straganach.

Brzoskwinia — krótka charakterystyka 

Brzoskwinie należą do rodziny różowatych. Te popularne drzewka pochodzą z Chin, gdzie znane były od ponad 4 tysięcy lat. Stamtąd, przez starożytną Persję, brzoskwinie trafiły do starożytnej Grecji, następnie rozprzestrzeniły się w Rzymie. Na pozostałych ziemiach Europy pojawiły się dopiero w XVI wieku. Teraz brzoskwinie nie są spotykane jako dziko rosnące drzewa owocowe, ale jako uprawne. Mimo że lubią ciepło i słońce, uprawiane są również w naszym klimacie, przy zachowaniu właściwej pielęgnacji.

Brzoskwinia to owoc pestkowy o charakterystycznym wyglądzie: jest duża, pełna soku, o pomarańczowo-czerwonawej skórce pokrytej „włoskami”, która nie wymaga obierania. Nie bez przyczyny uznawało się je niegdyś za symbol płodności i piękna.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/Brzoskwinie

Brzoskwinia — wartości odżywcze, witaminy, kalorie (kcal)

Brzoskwinia jest źródłem wielu wartościowych dla zdrowia składników. Owoc brzoskwini składa się głównie z wody (90% miąższu) zawiera sporo węglowodanów, w tym błonnik, a także białko i niewielką ilość tłuszczów. Zawiera również beta-karoten, sporo witamin z grupy B, witaminę PP, witaminy D, E, K i C, dostarcza wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Brzoskwinia — kcal, indeks glikemiczny 

Brzoskwinia w 100 g dostarcza zaledwie 39 kcal, przy czym jeden owoc waży mniej więcej  85 g. Jako niskokaloryczny owoc jest pożądanym elementem diet odchudzających. Należy do owoców lekkostrawnych, dlatego mogą jeść ją osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Indeks glikemiczny brzoskwiń jest niski i wynosi 35, co sprawia, że bez obaw mogą sięgać po nie osoby cierpiące na cukrzycę.

Brzoskwinia — właściwości dla zdrowia 

Wspierają zdrowie układu moczowego

Brzoskwinie składają się głównie z wody, dlatego działają moczopędnie i przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Większe wydalanie moczu zapobiega osadzaniu się złogów tworzących kamienie nerkowe. Działanie moczopędne jest pomocne także przy dokuczliwych problemach z obrzękami kończyn.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/ Brzoskwinie

Brzoskwinia likwiduje zaparcia

Brzoskwinia, dzięki zawartości błonnika pokarmowego, jest owocem przydatnym w diecie przeciwko zaparciom. Owoce brzoskwini są lekkostrawne, ale sycące, zapobiegają nagłym atakom wilczego głodu. Wpływają na lepsze trawienie i wspierają ruchy jelit, wykazując delikatne działanie przeczyszczające.

Warto jeść brzoskwinie w ciąży

W brzoskwiniach znajduje się kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy chroni płód przed rozwojem wad,  jest ważny dla prawidłowego kształtowania się kości, zębów i chrząstek. Ponadto kwas foliowy wpływa na lepsze przyswajanie żelaza przez organizm, co jest równie istotne dla przyszłych mam.

Brzoskwinia chroni przed stanami zapalnymi

Brzoskwinie stanowią dobre źródło karotenoidów (beta-karotenu i beta-kryptoksantyny) słynących z silnych właściwości antyutleniających. Antyoksydanty neutralizują szkodliwe wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń komórek, z których tworzą się stany zapalne, a nawet rozwijają się nowotwory. Do przeciwutleniaczy chroniących przed stanem zapalnym zaliczamy także obecne w niewielkiej ilości luteinę i likopen, oraz polifenole takie jak: kwas chlorogenowy, kwas galusowy, katechiny. Według badań polifenole mają zdolność hamowania rozwoju raka okrężnicy, wzrostu guza piersi oraz hamowania przerzutów do płuc. Najwięcej karotenoidów (nawet 3-8 x więcej niż w miąższu) znajduje się w omszałej skórce brzoskwinie. Dlatego nie warto obierać tych owoców przed spożyciem.

Może wpływać na obniżenie ciśnienia 

Brzoskwinie zawierają niewiele sodu, i w dodatku są świetnym źródłem potasu, który posiada potwierdzone właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. W dodatku działanie moczopędne brzoskwiń wspiera usuwanie nadmiaru płynów, co również przekłada się na niższe ciśnienie.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/Brzoskwinie

Brzoskwinia a alergia

Mimo iż brzoskwinie są owocami bardzo smacznymi i bezpiecznymi dla zdrowia, osoby cierpiące na alergię powinny na nie uważać. Szczególnie narażone są na nią osoby uczulone na pyłki brzozy, pyłki traw i pyłki bylicy. Wiadomo również, że silniej alergizuje skórka niż miąższ brzoskwini.

W przypadku rozwinięcia się reakcji alergicznej na brzoskwinie mogą pojawić się objawy takie jak: pokrzywka na skórze, nieżyt nosa, problemy ze strony układu pokarmowego, zespół alergiczny jamy ustnej (czyli obrzęk i świąd błony śluzowej warg, jamy ustnej, gardła), astma, oraz obrzęk naczynioruchowy.

Jak jeść brzoskwinie?

Najsmaczniejsze i najzdrowsze są świeże owoce. Można jeść je bezpośrednio surowe, lub wykorzystać jako składnik ciast, deserów, jogurtów, itp. Można je także zamrozić, co powoduje zachowanie większości cennych dla zdrowia substancji. Najmniej zdrowe brzoskwinie to te w puszce, w słodkim syropie. Takie owoce są znacznie bardziej kaloryczne i uboższe w substancje wartościowe dla zdrowia.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl,www.mp.pl 

Zobacz także

Nie lubią przytulania i wstydzą się, kiedy zeżrą nam buty? No nie bardzo… Oto sześć mitów na temat psiej psychiki

Nieuleczalnie chory chłopiec umiera w ramionach Mikołaja. „I powiedz tam, w niebie, że jesteś moim najważniejszym elfem”

Ziółka i witaminki a odchudzanie. Sprawdź, o czym warto pomyśleć na diecie. „Polka na diecie”, dzień #6