Go to content

Obrączki ślubne – 5 najczęstszych pytań

Wybór idealnych obrączek to złożony proces. Pod uwagę należy wziąć różnorodne czynniki i zmienne, zarówno kwestie związane z estetyką, jak i stricte praktyczne. Co trzeba wiedzieć przed zakupem obrączek? Oto 5 najczęstszych pytań, jakie zadają przyszłe pary młode.

Kiedy kupić obrączki ślubne?

Osoby planujące ślub mają świadomość, że czeka je sporo obowiązków. Warto przygotować – chociażby dość ogólny – harmonogram prac. Wysoko na liście zadań z pewnością powinien się uplasować zakup obrączek. Znalezienie idealnych obrączek może bowiem zająć sporo czasu. W pierwszej kolejności narzeczeni muszą sprecyzować, jakie są ich oczekiwania względem designu, wykończenia, koloru czy detali. To na pewno usprawni poszukiwania.

Dobrze jest zostawić sobie trochę czasu i nie kupować obrączek tuż przed ślubem. Na pierwszą wizytę u jubilera warto umówić się nawet pół roku przed „godziną zero”. Dzięki temu zyskacie pewność, że dokonaliście dobrego, przemyślanego wyboru. Samo zamówienie na obrączki najlepiej złożyć około 1-2 miesięcy przed ślubem. Dzięki temu będziecie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zdążyć z realizacją, a jednocześnie, aby dokonać ewentualnych poprawek.

Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

Kupowanie takich samych lub przynajmniej zbliżonych wizualnie obrączek wpisuje się w pewną tradycję. Zazwyczaj wybiera się wersję dla niej, ozdobioną cyrkoniami lub brylancikami, oraz dla niego, klasyczną i skromniejszą, jednak w tym samym kolorze i wykonane z tego samego kruszcu.

Z drugiej strony pary czasami sięgają po dwa różne, zupełnie niepodobne do siebie egzemplarze. Z czego to wynika? Na pewno nie z mniejszego poszanowania dla tradycji (w końcu nadal chętnie nosimy obrączki!), a raczej z umiejętności wypracowania kompromisu. Jeśli przyszli małżonkowie mają różne gusty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupili różne obrączki. Oby tylko nosili je zgodnie przez następnych 50 lat!

Obrączki z cyrkoniami czy brylantami?

W przypadku obrączek panien młodych (rzadziej panów młodych) dużym powodzeniem cieszą się modele ozdabiane kamieniami. Jaki wariant wybrać: z cyrkoniami czy brylantami? Cyrkonia to kamień syntetyczny, bezbarwny, choć można go barwić na różne kolory. Doskonale imituje inne, drogocenne materiały. Z kolei brylant to oszlifowany diament, naturalny, występujący w naturze, a przez to unikatowy.

Różnice pomiędzy cyrkoniami a brylantami dotyczą jednak nie tylko estetyki, co kwestii praktycznych. Brylanty są bardzo twarde i niezwykle trudno je zarysować czy tym bardziej uszkodzić. Z kolei cyrkonie po kilku latach mogą stać się nieco poszarzałe. Z drugiej strony łatwo można je wymienić, a koszt takiej operacji nie będzie duży. Aby porównać modele z brylantami i cyrkoniami, zajrzyj na: https://www.marko.pl/obraczki.

Obrączka szeroka czy wąska – jaka będzie bardziej praktyczna?

Obrączki ślubne zazwyczaj mają szerokość od 3 do 9 mm. Większość par młodych decyduje się na modele o 4-6 mm szerokości. Na decyzję wpływają przede wszystkim preferencje przyszłych małżonków. Jeśli wolą bardziej wyraziste modele o mocniejszej linii, egzamin zdadzą szersze wzory. Jeżeli odpowiadają im obrączki o subtelniejszym designie, chętniej sięgną po węższe egzemplarze.

Poza tym warto wziąć pod uwagę wielkość dłoni osoby, która będzie nosiła ozdobę. Większa, masywna dłoń aż się prosi o szerszą obrączkę. Z kolei 9-milimetrowa ozdoba na bardzo drobnych, smukłych palcach to stanowczo za dużo. Oczywiście panna młoda i pan młody mogą zdecydować się na modele o różnej szerokości.

Czy zmiana rozmiaru obrączki zawsze jest możliwa?

Niestety korekta obrączek dwu- lub trzykolorowych jest trudniejsza niż w przypadku modeli jednolitych. Wiele zależy od indywidualnych cech ozdoby, wykonania i projektu. Dotyczy to szczególnie obrączek o fantazyjnych wzorach, plecionych czy ażurowych, do tego z kamieniami. W takim przypadku zmiana rozmiaru może być obarczona ryzykiem uszkodzenia. O możliwości korekty jubiler poinformuje Was już na etapie wybierania obrączek. Na pewno zdecydujecie się na rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące pod względem wizualnym, ale i praktycznym.

Nie dajcie się zaskoczyć! Do jubilera warto iść z gotową listą pytań. Dzięki temu będziecie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, a proces wybierania obrączek ślubnych przebiegnie sprawniej.

Artykuł partnera