Lifestyle

Obrączki ślubne – 5 najczęstszych pytań

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2021
 

Wybór idealnych obrączek to złożony proces. Pod uwagę należy wziąć różnorodne czynniki i zmienne, zarówno kwestie związane z estetyką, jak i stricte praktyczne. Co trzeba wiedzieć przed zakupem obrączek? Oto 5 najczęstszych pytań, jakie zadają przyszłe pary młode.

Kiedy kupić obrączki ślubne?

Osoby planujące ślub mają świadomość, że czeka je sporo obowiązków. Warto przygotować – chociażby dość ogólny – harmonogram prac. Wysoko na liście zadań z pewnością powinien się uplasować zakup obrączek. Znalezienie idealnych obrączek może bowiem zająć sporo czasu. W pierwszej kolejności narzeczeni muszą sprecyzować, jakie są ich oczekiwania względem designu, wykończenia, koloru czy detali. To na pewno usprawni poszukiwania.

Dobrze jest zostawić sobie trochę czasu i nie kupować obrączek tuż przed ślubem. Na pierwszą wizytę u jubilera warto umówić się nawet pół roku przed „godziną zero”. Dzięki temu zyskacie pewność, że dokonaliście dobrego, przemyślanego wyboru. Samo zamówienie na obrączki najlepiej złożyć około 1-2 miesięcy przed ślubem. Dzięki temu będziecie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zdążyć z realizacją, a jednocześnie, aby dokonać ewentualnych poprawek.

Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

Kupowanie takich samych lub przynajmniej zbliżonych wizualnie obrączek wpisuje się w pewną tradycję. Zazwyczaj wybiera się wersję dla niej, ozdobioną cyrkoniami lub brylancikami, oraz dla niego, klasyczną i skromniejszą, jednak w tym samym kolorze i wykonane z tego samego kruszcu.

Z drugiej strony pary czasami sięgają po dwa różne, zupełnie niepodobne do siebie egzemplarze. Z czego to wynika? Na pewno nie z mniejszego poszanowania dla tradycji (w końcu nadal chętnie nosimy obrączki!), a raczej z umiejętności wypracowania kompromisu. Jeśli przyszli małżonkowie mają różne gusty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupili różne obrączki. Oby tylko nosili je zgodnie przez następnych 50 lat!

Obrączki z cyrkoniami czy brylantami?

W przypadku obrączek panien młodych (rzadziej panów młodych) dużym powodzeniem cieszą się modele ozdabiane kamieniami. Jaki wariant wybrać: z cyrkoniami czy brylantami? Cyrkonia to kamień syntetyczny, bezbarwny, choć można go barwić na różne kolory. Doskonale imituje inne, drogocenne materiały. Z kolei brylant to oszlifowany diament, naturalny, występujący w naturze, a przez to unikatowy.

Różnice pomiędzy cyrkoniami a brylantami dotyczą jednak nie tylko estetyki, co kwestii praktycznych. Brylanty są bardzo twarde i niezwykle trudno je zarysować czy tym bardziej uszkodzić. Z kolei cyrkonie po kilku latach mogą stać się nieco poszarzałe. Z drugiej strony łatwo można je wymienić, a koszt takiej operacji nie będzie duży. Aby porównać modele z brylantami i cyrkoniami, zajrzyj na: https://www.marko.pl/obraczki.

Obrączka szeroka czy wąska – jaka będzie bardziej praktyczna?

Obrączki ślubne zazwyczaj mają szerokość od 3 do 9 mm. Większość par młodych decyduje się na modele o 4-6 mm szerokości. Na decyzję wpływają przede wszystkim preferencje przyszłych małżonków. Jeśli wolą bardziej wyraziste modele o mocniejszej linii, egzamin zdadzą szersze wzory. Jeżeli odpowiadają im obrączki o subtelniejszym designie, chętniej sięgną po węższe egzemplarze.

Poza tym warto wziąć pod uwagę wielkość dłoni osoby, która będzie nosiła ozdobę. Większa, masywna dłoń aż się prosi o szerszą obrączkę. Z kolei 9-milimetrowa ozdoba na bardzo drobnych, smukłych palcach to stanowczo za dużo. Oczywiście panna młoda i pan młody mogą zdecydować się na modele o różnej szerokości.

Czy zmiana rozmiaru obrączki zawsze jest możliwa?

Niestety korekta obrączek dwu- lub trzykolorowych jest trudniejsza niż w przypadku modeli jednolitych. Wiele zależy od indywidualnych cech ozdoby, wykonania i projektu. Dotyczy to szczególnie obrączek o fantazyjnych wzorach, plecionych czy ażurowych, do tego z kamieniami. W takim przypadku zmiana rozmiaru może być obarczona ryzykiem uszkodzenia. O możliwości korekty jubiler poinformuje Was już na etapie wybierania obrączek. Na pewno zdecydujecie się na rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące pod względem wizualnym, ale i praktycznym.

Nie dajcie się zaskoczyć! Do jubilera warto iść z gotową listą pytań. Dzięki temu będziecie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, a proces wybierania obrączek ślubnych przebiegnie sprawniej.

Artykuł partnera


Lifestyle

Zioła na wątrobę – po które z nich warto sięgnąć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 lipca 2021
Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?
Fot. iStock
 

Zioła na wątrobę to jeden z naturalnych sposobów na zachowanie zdrowia. Wątroba jest niezwykle ważnym organem, który pełni wiele istotnych funkcji dla organizmu. Jej dobra kondycja powinna być jednym z priorytetów dla długiego i komfortowego życia. Jakie zioła na wątrobę wesprą ją w pracy i regeneracji?

Wątroba — co jej zawdzięczamy?

Wątrobę tworzą cztery płaty odżywiane przez tętnicę wątrobową i żyłę wrotną. Jej miąższ w ok. 80% masy stanowią hepatocyty, czyli komórki wątrobowe. Uczestniczą one w większości procesów mających miejsce w wątrobie. Charakterystyczny, czerwono-brązowy kolor wątroby spowodowany jest przez obecność dużej ilości krwi.

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/ Wątroba

Bez zdrowej wątroby organizm nie jest w stanie funkcjonować poprawnie. Wątroba odpowiada mi.in. za:

 • neutralizację toksyn znajdujących się w organizmie;
 • metabolizowanie leków;
 • wytwarzanie żółci koniecznej w procesie trawienia tłuszczów;
 • wytwarzanie białek;
 • przekształcanie białek i cukrów w tłuszcze;
 • wytwarzanie, przechowywanie i uwalnianie glukozy;
 • przemianę hemu w bilirubinę, która jest wydalana z organizmu;
 • magazynowanie zapasów witamin takich jak: witamina A, D3, B2, B3, B4, B12, K;
 • magazynowanie żelaza;
 • termoregulację organizmu.

Na kondycję wątroby pracujemy przez cały czas. Wpływ na jej kondycję ma styl życia, popełniane błędy żywieniowe, przyjmowanie w nadmiarze leków – to mści się na wątrobie prędzej czy później. Na szczęście potrafi się ona samodzielnie odbudować. Nawet po uszkodzeniu nadal może się zregenerować i pracować normalnie. Wpływa na to obecność w jej miąższu komórek macierzystych, z których mogą wytworzyć się nowe hepatocyty. Regeneracja komórek wątroby potrzebuje jednak czasu, dlatego tak ważne jest, by wesprzeć ją przemyślanymi działaniami. Zioła na wątrobę mogą zarówno być elementem diety zapobiegającej problemom z tym narządem, jak i środkiem pomocniczym dla jej odbudowy.

Zioła na wątrobę — po które warto sięgać?

Nie od dziś wiadomo, że zioła na wątrobę są jednym ze skutecznych sposobów na zadbanie o jej stan. Do najczęściej używanych ziół i roślin na wątrobę należy ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, karczoch, czarna rzepa, mniszek lekarski czy kurkuma. Są one cennym wsparciem dla oczyszczania, oraz funkcjonowania i prawidłowej regeneracji wątroby.

Zioła na wątrobę — ostropest plamisty

zioła na wątrobę

Fot. iStock

Ostropest jest jednym z najczęściej polecanych ziół na wątrobę. Zawiera sylimarynę, która działa ochronne na wątrobę, ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.  Ostropest jest również źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych, oraz witaminy A, D, E, K, flawonoidów, garbników, fitosteroli, tokoferoli, białek i soli mineralnych. Olej tłoczony z nasion ostropestu plamistego przyspiesza usuwanie toksyn, oczyszcza i regeneruje wątrobę. Można również skorzystać z owoców (nasion) ostropestu, jako dodatku do diety, lub gotowych preparatów przygotowanych z tego zioła.

Zioła na wątrobę — pokrzywa zwyczajna

Fot. iStock

Pokrzywa zwyczajna to zioło, które w medycynie ludowej znalazło zastosowanie już stulecia temu. Obecnie znów wraca do łask. Pokrzywa zawiera witaminy C, K, E oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje w niej minerałów, m.in. takich jak: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen. Zawiera kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy), taniny, sterole, kwasy tłuszczowe, lecytyny, betainy, i inne.  Pokrzywa to zioło na wątrobę, które poprawia przemianę materii przemianę materii, oczyszcza i poprawia pracę wątroby, wpływa na wytwarzanie enzymów trzustkowych, usprawnia odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych. Można sięgać po herbatki z liści pokrzywy lub włączyć do diety jej suszone nasiona.

Zioła na wątrobę — mniszek lekarski

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/Zioła na wątrobę

Sięgnięcie po korzeń i ziele mniszka lekarskiego do zaparzania jest dobrym sposobem na zachowanie wątroby w kondycji. Jest on źródłem związków czynnych takich jak: kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny. Dostarcza witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, oraz minerały, m.in.: żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Mniszek lekarski znalazł zastosowanie w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego, związanych z zastojem żółci i zahamowaniem wydzielania soków trawiennych. Mniszek zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz powstawaniu kamicy żółciowej. Polecany jest nie tylko dla zdrowia wątroby, ale i  trzustki, śledziony, czy żołądka.

Zioła na wątrobę — karczochy

karczochy - właściwości, przepis

Fot. iStock

Karczochy to wartościowy element diety dla zdrowej wątroby.  Zawiera on witaminy A, C, E i K, oraz witaminy z grupy B. Jest źródłem minerałów takich jak:  cynk,  fosfor,  magnez, potas, sód, wapń i żelazo, dostarcza do organizmu beta-karoten i flawonoidy. Karczochy pobudzają wydzielanie soków trawiennych, wykazują działanie żółciotwórcze i żółciopędne, ochronne dla wątroby. Wspierają regenerację komórek wątroby, obniżają poziom cholesterolu, a dzięki antyoksydantom wykazują działanie odtruwające i ochronne na komórki. Surowcem leczniczym dla wątroby są liście karczocha. Można zastosować w diecie wyciąg z karczocha w suplementach lub też parzyć herbatkę z karczocha.

Zioła na wątrobę — czarna rzepa

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/ Zioła na wątrobę

Korzeń czarnej rzepy poprawia pracę wątroby, dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu. Ułatwia przez to oczyszczanie wątroby i dróg żółciowych ze złogów bilirubiny i cholesterolu. Wspiera oczyszczanie jej z toksyn i szkodliwych metabolitów, działa odkażająco na układ pokarmowy. Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego oraz żołądka. Korzeń czarnej rzepy można wprowadzić do diety jako świeży dodatek do surówek, lub przygotować z niego sok i nalewkę.

Zioła na wątrobę — kurkuma

zioła na stawy

Fot. iStock/kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która również wykazuje dobry wpływ na kondycję wątroby. W jej składzie znajduje się kurkumina, która działa żółciopędnie i żółciotwórczo, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wyciągi z kurkumy dobrze wpływają na kurczliwość pęcherzyka żółciowego, oraz wzmagają wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Kurkuma wykazuje właściwości ochronne dla wątroby.

Zioła na wątrobę należy stosować z umiarem i zawsze według wskazówek lekarza lub ulotki dołączonej do opakowania. Mimo iż zioła są pochodzenia naturalnego, spożywane w nadmiarze lub w sposób niewłaściwy, mogą szkodzić.

Zioła na wątrobę to nie wszystko 

Wątroba potrzebuje ochrony i wprowadzenie trwałych zmian do diety. Po oczyszczeniu wątroby warto ograniczyć ilość mocnej kawy i alkoholu, w diecie. Ponadto zwrócić uwagę na zjadanie mniejszych ilości  czerwonego mięsa, nabiału i słodyczy. Postaw na dania lekkostrawne. Gotuj i duś, ogranicz jedzenie potraw smażonych, tłustych, bardzo ostrych i ociekających cukrem. Częściej sięgaj po warzywa, nasiona i owoce, ciemne pieczywo. Szczególną uwagę warto zwrócić na buraki, które dzięki zawartości betainy przyspieszającą usuwanie toksyn z komórek wątroby. Pij także odpowiednią ilość wody, bez której niemożliwa jest właściwa regeneracja komórek wątroby i sprawne filtrowanie toksyn.


źródło: www.izielnik.pl

Lifestyle

Odkurzacz piorący – niezastąpiony w każdym domu

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2021

Dostępne dziś odkurzacze z funkcją prania to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale i oferują skuteczność czyszczenia porównywalną do tej, jaką zapewniają profesjonalne firmy sprzątające. Sprawdźmy, jak działa odkurzacz piorący i na jaki model warto się zdecydować.

Odkurzacze z funkcją prania – jak działają?

Zasada działania urządzeń tego typu jest stosunkowo prosta. Każdy odkurzacz piorący jest wyposażony w zbiorniki na wodę – jeden na czystą, drugi na zbieraną z powrotem z czyszczonych powierzchni wodę brudną. Mniej zaawansowane odkurzacze do czyszczenia na sucho mokro nie są wyposażane w duże zbiorniki, jednak potrafią skutecznie czyścić mokre zabrudzenia.

 • Odkurzacze do prania na sucho mokro – ich budowa pozwala zasysać niewielkie ilości wody. Najważniejszą zaletą tych urządzeń jest możliwość pracy w obu trybach naprzemiennie, bez konieczności wymiany filtra i skomplikowanej zmiany ustawień.
 • Odkurzacze piorące – to bardziej zaawansowane urządzenia – są niezastąpione przy usuwaniu większych zabrudzeń (również zaschniętych plam) z wszelkich powierzchni tapicerowanych i wykładzin dywanowych

Jaki typ odkurzacza wybrać?

Odkurzacz na mokro jest relatywnie tani (podstawowy model można kupić już za około 300 zł) i łączy dwie funkcjonalności w jednym urządzeniu. Ponieważ zajmuje niewiele miejsca, polecany jest szczególnie właścicielom małych mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że urządzeniem tego typu nie przeprowadzimy zaawansowanego prania powierzchni. Odkurzacz na sucho mokro doskonale sprawdzi się jednak w typowym, codziennym użytku (usuwania rozlanych cieczy czy czyszczenia mniej wymagających plam).

Natomiast jeśli zależy nam na usuwaniu trudnych zabrudzeń, warto zainwestować w profesjonalny odkurzacz piorący. Co ważne, również to urządzenie pozwala odkurzać w sposób tradycyjny, na sucho. Jednak największą zaletą odkurzaczy piorących jest opcja prania ekstrakcyjnego. Metoda ta polega na rozprowadzeniu środka chemicznego wraz z wodą na powierzchni, np. wykładzinie dywanowej. Środek ten wnika głęboko w strukturę tkaniny, rozbija cząsteczki brudu i zmiękcza zanieczyszczenia. W ten sposób można je łatwo zassać z powrotem do odkurzacza.

Do czego wykorzystać odkurzacz z funkcją prania?

Odkurzaczem, który pozwala czyścić powierzchnię również na mokro, wyczyścimy dywany i wykładziny dywanowe, meble tapicerowane (sofy, fotele, podnóżki) oraz wszelkie inne powierzchnie tego typu: materace, legowiska dla zwierząt czy domowe dekoracje z materiału.

Dokładne pranie powierzchni pozwoli dodatkowo usunąć uporczywe zabrudzenia, ale też pozbyć się powodujących alergię roztoczy, cząsteczek kurzu oraz sierści zwierząt domowych. Odkurzacze piorące są także niezawodne w czyszczeniu tapicerki samochodowej.

Odkurzacze piorące Karcher – jaki model wybrać?

Jednym ze światowych liderów technologii czyszczenia na świecie jest marka Karcher. W ofercie tego producenta znajdziemy zarówno proste modele odkurzaczy do czyszczenia na sucho mokro, jak i profesjonalne odkurzacze piorące, dedykowane firmom sprzątającym.

Przykładem niedrogiego, kompaktowego, a przy tym funkcjonalnego odkurzacza na sucho mokro jest Karcher WD 3. Dzięki zastosowaniu wygodnego filtra kartridżowego odkurzacz może wygodnie pracować w obu trybach. Karcher WD 3 został dodatkowo wyposażony w funkcję wydmuchu, pozwalającą na wygodne usuwanie żwiru i innych elementów, których nie powinniśmy wciągać do zbiornika. Bardziej zaawansowane modele odkurzaczy na sucho mokro (np. Karcher WD 6 P Premium) pozwalają między innymi na wygodne usuwanie wody ze zbiornika wprost do kratki ściekowej oraz innowacyjne czyszczenie filtra bez kontaktu rąk z brudem.

Wybierając odkurzacz piorący, warto zwrócić uwagę na modele, które pozostawiają niewielką wilgoć resztkową (szybko schną) oraz posiadają praktyczne akcesoria (ssawki i inne elementy) ułatwiające czyszczenie powierzchni różnego typu. Polecane modele to na przykład Karcher SE 4001 oraz wspomniany wcześniej Karcher Puzzi. Ten ostatni, jako że jest przeznaczony do użytku profesjonalnego, posiada dodatkowe udogodnienia, takie jak wąż ze zintegrowanym złączem 2.5 m, czy gniazdo do podłączenia szczotki elektrycznej PW 30/1.

Artykuł partnera


Zobacz także

Czekają, co przyniesie im dzisiejsza noc. Co przeżyją, czego doświadczą. Czy znajdą tu miłość?

15 zaskakujących rzeczy, które mogą wywoływać niepokój

Dziękuję Ci Mamo!