Go to content

Niezależność emocjonalna – cytaty, które pomogą ci o nią zadbać

Fot. iStock / SolisImages

Jeśli szukacie recepty na szczęście, to wszędzie przeczytacie, że aby być szczęśliwym w relacjach z innymi ludźmi czy też w związku, najpierw musimy zadbać o miłość do siebie. Bo dzięki tej miłości będziemy trzymać w ryzach nasze niepewności i nie pozwolimy, by miłość nas zniewoliła.

Miłość i zależność to dwa sprzeczne ze sobą pojęcia, jeśli współistnieją, niszczą się nawzajem, choć tak często dajemy się na to nabrać będąc pewnymi, że miłość to właśnie pełne podporządkowanie się, to oddanie siebie w imię tego uczucia, to wartość, która wymaga najwyższych poświęceń. Otóż nie. Oczywiście, że musimy kochać, ba, a nawet uwielbiać naszego partnera, ale równocześnie musimy dbać o swoją własną wysoką samoocenę i o siebie w ogóle.

Miłość nie jest przygnębieniem, nie jest udręką, nie wymaga poddania się jej woli i uzależnienia od niej. Miłość jest spokojna, nie obsesyjna, jest pragnieniem przyjaźni, troski, jest równowagą. W miłości nie ma strachu. Jednak, by tak właśnie postrzegać miłość, każdy z nas musi przede wszystkim zadbać o swoją niezależność emocjonalną. Nie wiecie jak? Być może warto wydrukować sobie poniższe cytaty, te które najbardziej do was trafiają i zerkać do nich, gdy czujecie się zagubieni w miłości?

Nie istnieje miłość zdolna wypełnić pustkę, którą masz w sobie, jeśli w pełni nie kochasz samego siebie.

„Nie potrzebuję ciebie, ja ciebie wybieram” (Walter Riso)

„Jeśli nie możesz mnie kochać tak, jak na to zasługuję, odejdź. Przyjdzie ktoś, kto doceni mnie takim, jakim jestem”. (Walter Riso)

Nie będę już emocjonalnym niewolnikiem mojej przeszłości. Będę żyć teraźniejszością z wszystkimi jej emocjami.

„Kazali nam uwierzyć, że każdy z nas jest połową pomarańczy i że życie ma sens tylko wtedy, gdy znajdzie jej drugą połówkę. Nie powiedzieli, że rodzimy się jako całość, kompletni i że nikt w naszym życiu nie powinien odpowiadać za to, by wypełnić to, czego nam brakuje”. (John Lennon)

Nie musisz nikomu nic udowadniać, tylko sobie.

Miłość to wolność Miłość to wolność i wzrost przed posiadaniem i ograniczeniami.

Aby kochać kogoś innego, musisz najpierw kochać siebie.

Miłość nie istnieje, istnieje dowód miłości. A dowodem miłości wobec tych, których kochamy jest pozwolenie im żyć swobodnie.

Będę cię kochać pamiętając, że to my tworzymy i rozwijamy naszą miłość.

Nie można polegać na kimś innym, by być szczęśliwym. Żaden związek nie da nam spokoju wewnętrznego, jeśli sami go sobie nie stworzymy.

Nie uzależniaj zbyt wiele od nikogo na tym świecie, ponieważ nawet twój cień porzuci cię w ciemności.

„Jeśli skupiasz się tylko na okazywaniu miłości, powinieneś sprawdzić swoje poczucie wartości”. (Walter Riso)

Kiedy zacząłem kochać siebie, zrozumiałem, że w każdej sytuacji jestem we właściwym miejscu, we właściwym czasie, że wszystko dzieje się we właściwym momencie. Mogłem być spokojny. Dzisiaj nazywam to „pewnością siebie”.

Jeśli ty nie widzisz, ile jesteś wart, prawdopodobnie zawsze będziesz z kimś, kto też tego nie będzie widział.

Idąc przez całe swoje życie, zrozumiałem, że najważniejszą rzeczą jest nie wiedzieć, co masz, tylko wiedzieć, co warto.

Kiedy zacząłem siebie kochać, uwolniłem się od wszystkiego, co nie było dobre dla mojego zdrowia: jedzenia, ludzi, rzeczy, sytuacji i wszystkiego, co mnie pociągało jednocześnie oddalając od samego siebie. Początkowo nazywałem to zdrowym egoizmem, dzisiaj wiem, że to miłość do samego siebie.

„Kiedy odkryjesz, że możesz być swoim największym fanem, przestaniesz żebrać o akceptację ciebie u innych ludzi” (Rafael Vidac)

Można wybierać między szczęściem i byciem optymistą a byciem smutnym i negatywnie nastawionym do życia. Nikt nie jest odpowiedzialny za nasze szczęście. Wybór należy do nas.

„Pokochanie siebie jest początkiem długotrwałego romansu” (Oscar Wilde)