Lifestyle

Niech nigdy nie zabraknie nam czasu na rodzinne spotkania. Tych chwil nie da się odzyskać, jeśli o nie nie zadbamy. Warto o tym pamiętać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 grudnia 2018
Arch. prywatne
 

Na pytanie, czego nam dzisiaj brakuje najbardziej, większość z nas z pewnością odpowiedziałaby, że czasu. Ten jest nieustannie w deficycie. Brakuje nam czasu na codzienne ogarnięcie obowiązków, chcielibyśmy, żeby doba wydłużyła się chociaż o godzinę, byśmy mogli ze wszystkim zdążyć. Jednak najbardziej cierpimy z powodu braku czasu na spotkania z ludźmi, których kochamy. 

W swoim zabieganiu trudno nam wyłuskać choćby kilka minut na rozmowę, na spędzenie wspólnie czasu. Zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia. Powtarzamy, że na pogaduchy jeszcze przyjdzie czas. Ale on nie przychodzi, a my orientujemy się, że minął tydzień, miesiąc, czasami nawet pół roku, a my, zapętleni w pędzącej rzeczywistości, nie poświęciliśmy chwili, by usiąść z najbliższymi, porozmawiać i po prostu pobyć razem.

To niezwykle ważne, bo te stracone momenty, których nie potrafimy zaplanować w naszym napiętym grafiku, już nie wrócą, nie da się ich odzyskać, przemijają ostatecznie i jeśli się nie ockniemy, może okazać się, że te najwartościowsze rzeczy w naszym życiu straciliśmy bezpowrotnie, bo czasu nie da się cofnąć. Nie da się nadrobić spotkań, do których ostatecznie nigdy nie doszło.

Rodzina nadal znaczy dla nas bardzo wiele, ale mam wrażenie, że jedynie w słowach, że chociaż uważamy ją za priorytet, to spychamy tak naprawdę na dalszy plan. Tymczasem to rodzinne obiady wspominamy z rozrzewnieniem, kiedy w niedzielę siadaliśmy wspólnie przy stole, rozmawialiśmy, śmialiśmy się. Dzisiaj, kiedy patrzę na moje dzieci, wiem, jak jest to niezwykle ważne, jak w ich pamięci zapadną te spotkania, jak wiele mogą czerpać z pokoleniowych spotkań. Tak się składa, że z dziadków mają jedną babcię i to ją będą pamiętać, to ją wspominać i o tych obiadach opowiadać.

Nie zapominajcie o tej wartości, nie mówcie o rodzinie i najbliższych jedynie wielkich słów. Miarą tego, co jest dla nas ważne, tak naprawdę jest ilość czasu, jaki temu poświęcamy. My pilnujemy, by tego czasu nigdy nam nie zabrakło, by nie przeciekł on nam niechcący przez palce. Wszystko inne może wtedy poczekać.

By te spotkania rodzinne były niezapomniane potrzebują czułości, uważności. Nie powinny być zrobione na chybcika, byleby odklepać, skończyć i zająć się czymś innym. Dla nas za każdym razem ważna jest oprawa, szczegóły takie jak kwiaty, świeczki, zastawa. To nie ma być obiad zjedzony w tygodniu po pracy. Ten ma być wyjątkowy za każdym razem. Udaje się nam to, między innymi dzięki zastawie MariaPaula Ecru Złota Linia, której poszczególne elementy możecie znaleźć na stronie www.mariapaula.pl.

Arch. prywatne

Dlaczego zastawa jest taka ważna? Pamiętajmy, że jeszcze do niedawna, zestaw porcelany, na którym jedliśmy obiad u mamy, był często dziedziczony od babci, nierzadko był także przechowywanym na specjalne okazje prezentem ślubnym naszych rodziców. Teraz nie musimy się już martwić, że tego połączenia tradycji z naszym współczesnym światem zabraknie. Maria Paula Ecru Złota Linia swoim designem przywołuje wspomnienia tych cenionych przez rodzinę zestawów porcelany. Jej ciepła, kremowa barwa nadaje niepowtarzalny wygląd i przenosi w idealny świat harmonii, piękna i siły natury, które od wieków stanowiły źródło natchnienia dla artystów.

Arch. prywatne

Co więcej – złote elementy są doskonałymi połączeniami klaski i elegancji. Czy wiecie, że subtelna linia zdobiąca porcelanę, wykonana jest z prawdziwego złota i nanoszona ręcznie? Zasiadając do stołu, który został nakryty taką właśnie porcelaną zawsze będziemy mieć poczucie wyjątkowości chwili wspólnych spotkań.

Arch. prywatne

Polecamy całą rodziną, bo dzięki tej porcelanie każde nasze spotkanie nabiera magicznego charakteru.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Arch. prywatne

 


Lifestyle

Zdrowe prezenty dla najbliższych – TOP 5 pomysłów

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2018
Fot. iStock/lisegagne
 

„Last Christmas” gra w galeriach handlowych coraz częściej. Gdzieniegdzie pada już śnieg, a my powoli zaczynamy myśleć o podarunkach bożonarodzeniowych. Dziś prezentujemy Wam TOP 5 pomysłów na oryginalne prezenty, które przyniosą obdarowanym więcej korzyści, niż kolejna para skarpetek, czy butelka wina.

Ekokosmetyki

Wytwarzane przez niewielkie manufaktury, niemalże domowym sposobem, zawierają dobrane z dbałością substancje naturalne, jak skórka z cytryny, olejek arganowy, sól morska, czy kozieradka. Nie są testowane na zwierzętach, zwykle można stosować je na skórę całego ciała, także tę wrażliwą. Może nie pienią się, jak chemiczne wytwory wielkich koncernów, nie pachną tak intensywnie, ale są bezpieczniejsze dla nas i środowiska.

Mat. prasowe

Nutraceutyk EstroVita

Doskonały prezent dla całej rodziny! Bogactwo zawartych w produkcie kwasów Omega 3, 6 i 9 korzystnie wpływa na koncentrację, energię, pracę mózgu, pozytywny nastrój, prawidłową pracę układu nerwowego i odporność. Jest to produkt idealny dla wegan i wegetarian, nie posiada sztucznych barwników, za to jest wzbogacony o witaminy i mikroelementy. Macie do wyboru wersję uniwersalną, Skin (na piękną skórę, włosy i paznokcie), Cardio (dla zdrowia układu krwionośnego) i Kids (dla dzieci). Produkty możecie kupić tutaj.

Mat. prasowe

Rośliny doniczkowe

Aloes i żyworódka stały kiedyś na parapecie każdego polskiego domu. Dodawano je do herbaty, przykładano do ran i siniaków, żuto przy problemach jelitowych i stanach zapalnych jamy ustnej, robiono na ich bazie płukanki do włosów i maseczki do twarzy, ugniatając je uprzednio w moździerzu. To wspaniały pomysł na prezent dla każdego, kto dba o zdrowie i urodę. Właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe, obniżające ciśnienie krwi i uspokajające to tylko niektóre z wielu ich zastosowań.

Zestawy do egzotycznych herbat i napojów

Wspaniałym podarunkiem może okazać się zestaw do japońskiej herbaty matcha, w którym znajduje się czarka do picia, czyli matchawan kooe, mieszadełko, łyżeczka bambusowa oraz proszek zielonego cudu, jak nazywana jest ta herbata na całym świecie. Opóźnia ona działanie wolnych rodników, pobudza bardziej, niż kawa, przyspiesza metabolizm i wspaniale smakuje. Jeśli jednak wśród naszych bliskich znajdują się raczej fani kultury Ameryki Południowej, niż Japonii, doskonałym podarunkiem może okazać się zestaw do yerba mate. Naczynko do picia i bombilka, czyli specjalna metalowa słomka plus zestaw zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego to prezenty, które szczególnie przydadzą się osobom pracującym na najwyższych obrotach i uczniom. Yerba pobudza, ale nie podnosi ciśnienia. Podwyższa koncentrację, zaspokaja pragnienie i korzystnie wpływa na układ trawienny.

Taśma treningowa

Możemy ją kupić dla każdego, kto nie boi się ruchu. To jeden z największych hitów klubów fitness, do wykorzystania także podczas domowego treningu. Sprawia, że mięśnie intensywniej pracują, dzięki czemu modelacja sylwetki staje się łatwiejszym procesem. Można stosować ją w treningach kardio, robieniu brzuszków, ale także podczas rehabilitacji i rekonwalescencji mięśni u osób starszych, po zabiegach oraz kobiet po porodzie.


Artykuł powstał przy współpracy z producentem Estro Vita


Lifestyle

Cała Polska programuje! – wstąp do „Klubu Młodego Programisty”!

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2018
Fot. iStock/mediaphotos

Od października w 16 miastach działają Kluby Młodego Programisty – punkty warsztatowe, w których odbywają się bezpłatne zajęcia z programowania. Tylko w pierwszym miesiącu frekwencja na zajęciach przekroczyła 10 tysięcy osób!

Do października 2020 r. przeprowadzimy w Klubach 3200 warsztatów dla ponad 40 tysięcy uczestników.  – To dla nas bardzo ważny projekt. Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy mieszkańców tych miast, ale i okolicznych miejscowości do udziału w zajęciach – dodaje.

Co to jest „Klub Młodego Programisty”?

Kluby Młodego Programisty zostały uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, na terenie całej Polski – po jednym w każdym województwie. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie.

Punkty warsztatowe będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.

To co odróżnia warsztaty od innych, to fakt, że mogą brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z Klubów, zorganizowanych zostanie kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to 10 jednogodzinnych warsztatów, prowadzonych na czterech poziomach trudności.

Jak się zapisać na zajęcia?

Rodzic, który chce zgłosić swoje dziecko na warsztaty, powinien wejść na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnić dostępny tam formularz. Ważne, by wybrać odpowiedni poziom (tj. przeznaczony dla uczniów klas 1-3 lub dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych). O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń – będą one przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Zgłoszenie na warsztaty musi zostać dokonane najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem rozpoczynającym serię warsztatów. Po przesłaniu danych przez formularz zgłoszeniowy, rodzic na podany przez siebie adres email otrzyma potwierdzenie zgłoszenia, które jest jednocześnie potwierdzeniem zakwalifikowania na warsztaty.

Jaki jest cel projektu?

Otwarcie Klubów to element realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia nauki programowania dzieciom i rodzicom.

– Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie, poprzez zabawę, uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji – kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów – mówi minister Marek Zagórski. – Kluby, w zależności od miasta, powstały w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice. To nie przypadek. Wszystkie te miejsca, zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy – dodaje minister cyfryzacji.

Więcej informacji na www.klubmlodegoprogramisty.pl


Zobacz także

„Chcę żyć. Ten świat jest taki ogromny, a ja jestem na nim tak krótko”. Poznajcie historię Alexa

Anna Męczyńska: „Sama należę do kobiet powyżej 44 rozmiaru, 38 to miałam chyba od razu jak się urodziłam”

Nasze dzieci nie rozmawiają ze sobą, ale ze smartfonami. Reagujmy!