Lifestyle

Nowy Rok – pomyśl o wakacjach wcześniej niż zwykle!

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2022
 

Niedawno świętowaliśmy Nowy Rok, a za pasem połowa zimy. Nim się zorientujemy, nadejdzie wiosna i pierwsze promienie słońca. Pora więc już teraz pomyśleć o wakacjach, aby zaplanować urlop marzeń! Jak i kiedy zarezerwować jacht, by cieszyć się niebanalnym wypoczynkiem na wodzie? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Rezerwacja wakacji w sezonie zimowym

Większość z nas pracujących na etacie, zobowiązani jesteśmy do przedstawienia i uzupełnienia planu urlopowego. Dni wolne od pracy najczęściej wybieramy już na początku roku, gwarantując sobie i pozostałym koleżankom i kolegom z pracy właśnie w dane dni urlop. Dlatego nie warto ryzykować, że w wybranym czasie będziemy musieli iść na ustępstwa i kompromisy, bo nim się spostrzeżemy, a wymarzony model jachtu w dogodnym dla nas terminie już dawno będzie zajęty… Jeśli więc planujemy dryfowanie po wodach w najpopularniejszych miesiącach, czyli w okresie czerwiec-sierpień, lepiej zawczasu pomyśleć o rezerwacji!

Dodatkowym plusem wcześniejszego zaklepywania terminu jest to, że często możemy spodziewać się dużo niższej ceny. Im bliżej sezonu i pożądanej daty, tym budżet, jaki należy przeznaczyć na czarter, może być wyższy.

Planowanie wakacji – wybierzmy mądrze

Planowanie wakacji wiąże się z pewnymi decyzjami. Zanim jednak dokonamy rezerwacji, upewnijmy się, w jakim kierunku chcemy się udać. My gorąco polecamy czarter Chorwacja, ze względu na liczbę atrakcji i warunki atmosferyczne, panujące w tej części świata. Jachtów w Chorwacji jest całe mnóstwo, a pełną ofertę można zobaczyć na stronie: https://www.yachtic.com/pl/czarter-jachtow-chorwacja.

W podanej wyszukiwarce mamy możliwość dopasowania modelu jachtu do naszych oczekiwań: mamy wpływ na ilość kabin, miejsc, typ jachtu, czy też dodatkowe wyposażenie w postaci klimatyzacji, generatora prądu, TV i całe mnóstwo innych opcji! Pozostałe funkcje, personalizowania oferty to informacja o skipperze (czy potrzebujemy skippera, czy też nie) oraz budżecie, jaki chcemy przeznaczyć na tego typu czarter. Wyszukiwanie możemy zawęzić także po roku produkcji jachtu oraz ocenie, wystawionej przez internautów na tej stronie.

Czarter jachtu – Chorwacja

Dlaczego czarter jachtu w Chorwacji jest tak popularny? Z pewnością kraj ten tak dużą liczbę turystów zawdzięcza klimatowi, który sprzyja zarówno żegludze, jak i zwiedzaniu okolicznych atrakcji. Ten zakątek Ziemi to również wyspa na wyspie, a jak wiadomo, z lądu na wyspę można dostać się tylko w jeden sposób. Wtedy jacht na własność podczas takich wakacji, zdecydowane ułatwia sprawę i nierzadko sprawia, że jesteśmy w stanie zobaczyć o wiele więcej. Dodatkowym udogodnieniem dla żeglujących jest spora ilość marin. Jednego dnia możemy zatrzymać się w punkcie A, by później ruszyć w dalszą podróż, bez obaw o dokowanie jachtu.

Nie czekajmy więc na ostatnią chwilę. Wakacje marzeń mamy w zasięgu kilku kliknięć! Wystarczy skorzystać z popularnej wyszukiwarki do czarteru jachtu YACHTIC, aby mieć gwarancję bezpiecznego i szybkiego czarteru. Już teraz życzymy udanego wypoczynku!


Lifestyle

10 prostych sposobów, aby stać się bardziej lubianą

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
25 stycznia 2022
Fot. iStock / DaniloAndjus
 

Co decyduje o tym, że nowo spotkana osoba uzna cię za sympatyczną? Możesz myśleć, że w procesach przyciągania biorą udział jakieś tajemnicze siły. Ale okazuje się, że o tym, czy kogoś lubimy czy nie, decydują proste czynniki. Wcale nie trzeba mieć jakichś wyszukanych cech. Nie trzeba sypać dowcipami jak z rękawa, czy błyszczeć elokwencją.

1. Bądź widoczna

Zastawiałaś się kiedyś, dlaczego wybierasz deser, który już kiedyś ci smakował? Albo dlaczego wyborcy głosują na kandydatów, którzy są najczęściej eksponowani w mediach? Ludzie po prostu bardziej lubią to, co znają. Dlatego nie chowaj się w kącie podczas spotkań towarzyskich. Na zebraniach on-line, staraj się mieć włączoną kamerę. Komentuj posty znajomych w mediach społecznościowych. Krótko mówiąc, bądź widoczna.

2. Zapamiętaj imiona

Zwracanie się do nowo poznanej osoby po imieniu, sygnalizujesz, że ona jest dla ciebie ważna i że traktujesz ją serio. Zwykle jednak w nowym towarzystwie jesteśmy bardzo rozproszeni, bo mamy dużo różnych nowych bodźców. Dlatego trzeba skupić się, opanować emocje i kilka razy powtórzyć w pamięci nowe imiona, jeśli grono jest większe. Ta strategia naprawdę się opłaca.

3. Zainteresuj się

Zdradzimy ci tajemnicę – ludzie najbardziej lubią mówić… o sobie. Dlatego, jeśli chcesz nawiązać z kimś dobry kontakt, możesz poprosić, by pokazał ci zdjęcie swojego… psa, kota lub dziecka. To zawsze rozczula i wprowadza rozmówcę w pozytywne wibracje. Oczywiście należy skomplementować adekwatnie oglądane zdjęcie. I uwaga: nie można tego proponować już na wstępie rozmowy i rzadko jednak w sytuacji służbowej. Trzeba wyczuć dobry moment.

4. Zadawaj pytania

Warto być po prostu ciekawym innych. W tym celu trzeba im zadawać pytania. Jak to robić? By rozmowa bardziej się kleiła, musisz skupić się na pytaniach otwartych albo uzupełniających. Gdy nauczyciel akademicki opowiada ci: „Studenci są zawsze nieprzygotowani do zajęć”, możesz spytać: „Jak myślisz, dlaczego się nie przygotowują?”, „Co robisz, by się tym nie frustrować?”. Nie przeskakuj natychmiast na swoją opowieść: „Jak ja byłam studentką, to….” Pozwól rozmówcy wygadać się, a wtedy pokażesz, że aktywnie słuchasz i interesujesz się tym, co on ma do powiedzenia.

5. Uśmiechnij się

Wszyscy mamy tendencję do zakładania, że ludzie atrakcyjni są fajniejsi, a nawet bardziej kompetentni. Ale jest coś, co może nam pomóc – uśmiech! W badaniu Jessika Golle i jej współpracownicy poprosili ludzi o ocenę atrakcyjności twarzy generowanych komputerowo. Okazało się, że mniej atrakcyjne, ale uśmiechnięte twarze zostały ocenione na równi z twarzami atrakcyjnymi, ale bez uśmiechu. Naukowcy doszli więc do prostego wniosku, że dzięki uśmiechowi można wiele nadrobić.

6. Odkryj podobieństwa

Zastanawiałaś się czasem, czemu ludzie w parach są tak do siebie podobni? Często ubierają się w tym samym stylu, mają podobną budowę ciała, identyczne poglądy, a nawet rysy twarzy. Okazuje się, że najchętniej wybieramy to, co znamy, bo wydaje nam się bezpieczne. Dlatego, jeśli z nowym rozmówcą uda ci się znaleźć wspólne pasje, zainteresowania albo chociaż to samo miejsce, do którego jeździcie na wakacje, zyskujesz tzw. punkty na plus.

7. Dbaj o dobrą atmosferę

Bardziej lubimy tych, którzy wywołują pozytywne skojarzenia i wspomnienia. Dlatego warto się postarać, by ludzie dobrze się czuli w naszym towarzystwie. Jeśli nie stać cię na podwyżki dla pracowników, dbaj o to, by mieli aromatyczną herbatę, dobrą kawę, przekąski. Zatrudnij doradcę finansowego, który przejrzy kredyty i ubezpieczania twoich pracowników, kup kwiaty do biura. Jeśli zapraszasz ludzi do domu, postaraj się o dobre wino, muzykę, atmosferę. Te gesty naprawdę się liczą.

8. Mów pozytywnie

Nie obgaduj, nie plotkuj, nie podjudzaj i nie generuj negatywnych emocji. Bądź pozytywna także w mediach społecznościowych. Badania pokazują, że ludzie, którzy mają tendencję do publikowania negatywnych postów, są mniej lubiani niż ci, którzy tworzą pozytywne informacje. Nie oznacza to, że nie możesz autentycznie wyrazić swoich uczuć, gdy czujesz się przygnębiona, ale nie rób tego zbyt często.

9. Praw komplementy

W subtelny sposób daj innym znać, że ich lubisz lub doceniasz. Możesz to zrobić za pomocą słów: „Zorganizowałaś świetne przyjęcie. Bardzo dobrze się bawiłem dziś wieczorem”, „Masz doskonałą fryzurę” lub poprzez zachowanie niewerbalne, np. uśmiechając się, gdy wchodzą do pokoju.

10. Bądź prawdziwa

Niestety ludzie będą lubili cię mniej, jeśli wyczują, że próbujesz ich pozyskać dla osobistych korzyści. Jeśli wyczują, że uśmiechasz się, prawisz komplementy i interesujesz się nimi, by manipulować, wywołasz odmienny skutek. Dlatego nie stosuj powyższych porad jak jakiegoś dekalogu, bo wypadniesz sztucznie w towarzystwie. Warto jednak o tym wszystkim widzieć, by czasem w subtelny sposób skorzystać 😉 z porad.


Lifestyle

PCOS negatywnie wpływa na ciało i psychikę. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 stycznia 2022
Objawy PCOS
Fot. iStock

Objawy PCOS (zespołu policystycznych jajników) pojawiają się u wielu kobiet i nie bez przyczyny wzbudzają niepokój. Wiele z nich można zaobserwować gołym okiem, gdy dochodzi do zmian w wyglądzie kobiety, natomiast inne ujawniają się dopiero podczas starań o ciążę. Warto wiedzieć czym jest to schorzenie i jakie PCOS powoduje objawy.

Czym jest PCOS (zespół policystycznych jajników)?

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to zaburzenie, na które najczęściej cierpią kobiety w wieku rozrodczym. Określenie to zaczerpnięto z wyglądu jajników, w których występuje wiele pęcherzyków.

PCOS charakteryzuje się występowaniem cykli bezowulacyjnych oraz nadprodukcją androgenów (męskich hormonów płciowych), co prowadzi do negatywnych zmian w organizmie.

Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych kobiet rozwija się ta choroba. Na pojawienie się PCOS wpływają czynniki genetyczne, endokrynologiczne, metaboliczne oraz środowiskowe. Według statystyk zespół policystycznych jajników może dotyczyć 4–12% kobiet w wieku rozrodczym.

Objawy PCOS

Fot. iStock

PCOS — objawy ze strony ciała

Objawy towarzyszące PCOS bywają różne, ale wyraźnie wpływają na funkcjonowanie pacjentek, które wymagają opieki specjalistów, aby minimalizować negatywny wpływ zaburzenia na życie. Czym charakteryzuje się PCOS?

Zespół policystycznych jajników powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej, węglowodanowej, lipidowej, podwyższony poziom insuliny w surowicy krwi i/lub insulinooporność tkankową. To z kolei przekłada się na obecność różnych objawów u kobiet.

PCOS a objawy zaburzenia miesiączkowania

Zazwyczaj pierwsze objawy PCOS, które budzą niepokój, to zaburzenia miesiączkowania. U kobiet dotkniętych tym zaburzeniem obserwuje się częstsze lub rzadsze miesiączki, nagłe zaprzestanie miesiączkowania w wieku rozrodczym. Często u pacjentek stwierdza się również brak owulacji, co może utrudniać zajście w ciążę.

PCOS a nadmierne owłosienie u kobiet

PCOS wywołuje hirsutyzm, czyli pojawienie się dużej ilości włosów u kobiet, w miejscach, w których zazwyczaj jest ich niewiele. Zarost ten kojarzony jest z męskim. Uwidaczniają się niechciane włoski nad wargą, na brodzie, na klatce piersiowej, udach, plecach i brzuchu. Problem wywołuje podwyższony androgenów, czyli poziom męskich hormonów płciowych. Są one charakterystyczne dla mężczyzn (powstają w jądrach), natomiast u kobiet jest ich mniej (wytwarzają je jajniki i nadnercza). Gdy dochodzi do nadmiernego wydzielania androgenów lub zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie tych hormonów, pojawia się nadmierne owłosienie tam, gdzie nie powinno.

PCOS  a przyrost masy ciała

Część kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników w wyniku insulinooporności, cierpi na otyłość typu „jabłko”. W ich przypadku  nadmiernie rozbudowana tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach brzucha, a nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych. Należy jednak pamiętać, że tendencja do tycia to nie jedyny wyznacznik PCOS — także  szczupłe kobiety mogą cierpieć na to zaburzenie.

Zobacz również: Zespół jajników policystycznych? Pora na odpowiednią dietę!

PCOS a problemy ze skórą i włosami

Objawy PCOS manifestują się także na skórze i poprzez kondycję włosów. Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników często obserwują u siebie dokuczliwy trądzik, przetłuszczanie się skóry i włosów, a nawet łysienie typu męskiego (pojawiają się zakola).

Fot. iStock

PCOS — objawy psychiczne

PCOS może również wpływać na psychikę kobiet dotkniętych tą przypadłością. Objawy psychiczne PCOS zostały wzięte pod lupę przez naukowców z Instytutu Neuronauki i Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Cardiff. Przyglądali się oni przez 6 miesięcy historii zdrowia psychicznego u ponad 17 000 kobiet cierpiących na PCOS. Badanie wykazało, u pacjentek z PCOS częściej niż u innych osób diagnozowano zaburzenia psychiczne, takie jak: depresję, zaburzenia lękowe i zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Wykazało również, że dzieci urodzone przez matki z PCOS narażone są na większe ryzyko rozwoju ADHD i zaburzeń autystycznych, co może wynikać z wysokiego poziomu testosteronu podczas ciąży.

Inne badania wskazują, że u kobiet z PCOS można obserwować objawy takie jak częstsze występowanie zaburzeń odżywiania, oraz  problemy z funkcjonowaniem seksualnym. Przypuszcza się, że zaburzenia seksualne mogą wiązać się z pewnymi cechami wyglądu chorych z zespołem policystycznych jajników, takimi jak otyłość, nadmierne owłosienie, czy trądzik.

Objawy PCOS — kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli kobieta zauważa u siebie objawy PCOS, powinna jak najszybciej odwiedzić ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, aby przeprowadzić konieczną diagnostykę. Właściwa diagnoza, a następnie wdrożenie leczenia i prowadzenie zdrowego stylu życia ułatwia kontrolę nad zaburzeniem, choć nie jest w stanie go do końca wyleczyć.

PCOS wymaga zarówno kontrolowania ogólnego stanu zdrowia u lekarza POZ, jak i korzystania z konsultacji u lekarzy specjalistów. Kobietom zmagającym się z nadwagą i otyłością wynikającą z PCOS poleca się wizytę u dietetyka.

Jednakowo ważna jest kontrola zdrowia psychicznego. Coraz częściej mówi się o tym, że z powodu specyfiki PCOS kobiety cierpiące z  jego powodu powinny być badane pod kątem zaburzeń psychicznych. Takie postępowanie możliwi postawienie wczesnej diagnozy i podjęcia leczenia pod opieką psychiatry lub/i psychoterapeuty.

Podjęcie właściwych kroków jest ważne, ponieważ niewykryty i nieleczony PCOS może doprowadzić do powikłań  wynikających z zachwiania równowagi węglowodanowej oraz lipidowej. Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników obarczone są większym ryzykiem rozwinięcia się cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, czy nowotworów błony śluzowej macicy.

Zobacz również: Endokrynolog to specjalista nie tylko od tarczycy. Co leczy endokrynolog i kiedy należy się do niego zgłosić?


źródło:  www.psychiatriapolska.pl, www.mp.pl 

Zobacz także

Co sobie ludzie pomyślą... to ich sprawa. Ty żyj własnym życiem, masz do tego przynajmniej kilka, ważnych powodów

Co sobie ludzie pomyślą… to ich sprawa. Ty żyj własnym życiem, masz do tego przynajmniej kilka, ważnych powodów

Trafiony, zatopiony. Bycie matką… witaj w naszym świecie

check lista rodzica

5 sposobów by (w miarę) spokojnie przeżyć dzieciństwo swojego dziecka. Check lista rodzica