Go to content

Jak i z czym najlepiej pić wodę, żeby nam naprawdę smakowała? Podajemy kilka przepisów

przepisy na wodę
Fot. iStock/GMVozd

Myślisz sobie: „o rety, znowu ta woda”. Niby wiemy, że powinniśmy pić około 2,5 litra wody dziennie, ale co, jak nam nie smakuje, jak nie lubimy? Każdy ma swoje sposoby – jedni piją w małych butelkach, inni tylko w szklankach, a jeszcze inni z dodatkiem cytryny.

Nasz organizm składa się w 60% z wody i nijak nie da rady funkcjonować bez niej. Czy można pić wodę jednak ciut inaczej? Z czym najlepiej ją łączyć? I co pić w trakcie upałów?

Podsuwamy wam kilka pomysłów na zdrową wodę autorstwa Anety Łańcuchowskiej-Jeziorowskiej. Zaskoczcie rodzinę i znajomych serwując na stół te wyjątkowo smaczne napoje!

Wody smakowe nawilżające

Woda+agrest+melon+ogórek+szałwia

Na dwie szklanki wody (500 ml) potrzebujemy garść agrestu umytego i pokrojonego na połówki, jeden cienki plasterek melona pokrojonego w kostkę, trzy gruntowe ogórki obrane i także krojone w kostkę i na koniec 10 listów szałwii. Wszystkie dodatki zalane wodą średniozmineralizowaną mieszamy, rozgniatamy melona, agrest i ogórki, odstawiamy na 10 minut i woda gotowa jest do picia.

Woda+ogórek+mięta

Klasyka smaku, ale jakże pyszna. Ogórek ma wiele właściwości zdrowotnych, zawiera chlorofil, działa moczopędnie, dzięki czemu ułatwia organizmowi pozbycie się toksyn z organizmu.

Na dwie szklanki wody potrzebujemy sześć ogórków gruntowych pokrojonych w plasterki i 10 listków świeżej mięty. Odstawiamy na 10 minut i… gotowe.

Woda+arbuz+melon+limonka+mięta

Kto nie kocha arbuza? A przecież to owoc, który w 90% składa się z wody, dzięki czemu ma duże właściwości nawilżające. Warto wykorzystać arbuza przy komponowaniu smakowej i zdrowej wody.

Ponownie na dwie szklanki wody (500 ml) należy dodać po jednym plastrze arbuza i melona pokrojonych w cienką kostkę. Do tego pół limonki w plastrach ze skórką i 10 świeżych listków mięty. Całość mieszamy rozgniatając owoce. Odstawiamy na 15 minut i… smacznego!

Napoje izotoniczne

Wcale nie trzeba sięgać po pełnej przeróżnych „dziwnych” składników napoje izotoniczne. Kiedy opuszcza nas energia, potrzebujemy wzmocnienia warto samemu przygotować izotonik, który może pić cała rodzina.

Woda+sok jabłkowy+sól

Ha! Zaskoczone? Nie ma nic prostszego – 500 ml soku jabłkowego 100% plus 500 ml wody, szczypta (1 gram) soli i gotowe!

Taką samą wersję możemy przygotować z sokiem pomarańczowym. Mieszać po 250 ml sok jabłkowy z pomarańczowym lub wiśniowy z jabłkowym. Spróbujcie!

A jeśli macie ochotę na więcej przepisów na zdrowe wody zajrzyjcie koniecznie do książki „Zdrowe wody, czyli pyszne wody smakowe oraz izotoniki” autorstwa Anety Łańcuchowskiej-Jeziorowskiej. Znajdziecie tam przepisy na wody smakowe rozgrzewające (idealne na zimę), uodparniające (na jesień), oczyszczające i orzeźwiające, a także wspomagające trawienie. Na pewno wiele z tych przepisów wykorzystacie w waszym domu!

 

_MG_9420_w