Ciekawe miejsca Lifestyle Podróże

Najlepsze miejsca na jesienny trekking w Polsce

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
30 października 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Piesze wędrówki to znakomita forma rekreacji i aktywnego wypoczynku. Trekking może uprawiać niemal każdy – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na spacery w ciekawych miejscach w Polsce.

Przed wyruszeniem na wycieczkę warto zaplanować dokładnie trasy, szczególnie ważne jest określenie dystansów pomiędzy bazami noclegowymi. Pamiętaj też, aby mierzyć siły na zamiary!

Plaże Bałtyku poza sezonem

Polskie morze jest znakomite na trekking. Jesienią plaże pustoszeją, dzięki czemu można odkrywać uroki popularnych kurortów bez przeszkód i nierzadko w kojącej ciszy. Spacery brzegiem morza to świetny trening i okazja do inhalacji jodem. Szczególnie polecamy wschodnie wybrzeże Bałtyku, które słynie z dzikich plaż.

Trasa pomiędzy Ustką a Dębkami liczy ok. 100 km, a po drodze jest sporo zwiedzania. Plaża Stilo z przepiękną latarnią morską, “martwy las”, tereny parków narodowych i rezerwatów to zaledwie początek atrakcji.

Jesienne Pieniny – wymarzone miejsce na trekking

Jesień w górach jest zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej widoczna. Mniejsza liczba osób na szlakach to dodatkowy atut tej pory roku. Nikogo, kto chociaż raz wędrował po pienińskich połoninach, nie trzeba przekonywać to wyruszenia tam na trekking.

Do miejsc, które zdecydowanie najlepiej prezentują się w wielokolorowym anturażu, należą: wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, szlak: Niedzica (w tym zamek) – Sromowce Wyżne – Macelak oraz przełom Dunajca.

Fot. Materiały prasowe

Parki narodowe idealne na jesienne spacery i obserwację ptaków

W czasie wędrówek po parkach narodowych można nie tylko znakomicie się zrelaksować, ale także zobaczyć wiele gatunków flory i fauny niespotykanych nigdzie indziej.

Park Narodowy Bory Tucholskie znajdujący się w woj. pomorskim oferuje wiele znakomitych szlaków pieszych, w tym ścieżki dydaktyczne (jedna botaniczna) oraz punkt widokowy na Jezioro Charzykowskie i największe lasy w Polsce. Bory Tucholskie to szczególne miejsce dla osób, które parają się tzw. birdwatchingiem, ponieważ mieszka tu ponad 100 gatunków ptaków.

Fot. Materiały prasowe

Z kolei największym w skali Europy torfowiskiem może poszczycić się Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce. Wspomniane torfowisko tworzy unikalny ekosystem, który daje schronienie niemal 270 gatunkom ptaków oraz łosi. Jesienią w okolicach Biebrzy można zaobserwować godowe turnieje jeleni.

W czasie trekkingu po Wolińskim Parku Narodowym można spotkać żubry, jelenie, dziki oraz obejrzeć przepiękne klify górujące nad wybrzeżem. Najpiękniejsze widoki serwuje w tamtych rejonach Wzgórze Gosań, na które z pewnością warto się wdrapać – prowadzi na nie ścieżka wiodąca od głównego szlaku. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniała panorama.

Fot. Materiały prasowe

Pamiętaj: za wstęp do parków narodowych trzeba zapłacić, na szczęście nie są to wielkie sumy, cena biletu waha się w granicach 8-10 PLN. Do większości parków na szlaki wejdziesz z psem, ważne jednak jest, aby smycz nie była dłuższa niż 1,5 m. Zazwyczaj na stronach internetowych parków są dokładne mapy z trasami, po których można spacerować z czworonożnym pupilem.

Sprawdź trekkingowe wyprawy z Travelduck:

 

Materiał Prasowy Travelduck


Ciekawe miejsca Lifestyle Podróże

Dlaczego psycholodzy odradzają przyjaźń z byłym partnerem?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 października 2020
Fot. iStock / fizkes
 

Rozstanie nie zawsze oznacza zakończenie znajomości. Czasem decydujemy się na przyjaźń, z różnych powodów. Bo mamy wspólne dzieci, wspólne wspomnienia, bo się lubimy i szanujemy, bo nie chcemy się „stracić”. Może się jednak okazać, że ten pomysł jest nie jest najlepszą opcją dla żadnego z was. Przynajmniej tak twierdzą psycholodzy.

Co kieruje tymi, którzy chcą pozostać w bliskich relacjach ze swoimi „byłymi”? Zazwyczaj boją się życia bez tych, którzy tak wiele dla nich znaczyli. Z jednej strony ta chęć zatrzymania przy sobie bliskiej osoby jest naturalna, z drugiej – problematyczna. Sprawia, że trudno ci przebyć właściwie „żałobę” po związku, przezwyciężyć poczucie żalu i straty. Trudno ci ruszyć na przód, a nawet być szczęśliwym w nowym związku.

W większości przypadków lepiej jest zapomnieć i nie utrzymywać kontaktu. Dodatkowo, zastanów się, czy nie zdarza ci się porównywać obecnego partnera do „byłego”? Możesz to robić nawet podświadomie, a nowa relacja na tym straci. Bo odpowiedz sobie szczerze na pytanie: kto wytrzyma świadomość, że osoba, z którą byłeś jest wciąż bardzo blisko ciebie? Że nadal łączy was zażyłość?

Jeśli naprawdę chcielibyście nadal ze sobą być, tak by było. Z taką świadomością zamknij tamten rozdział.


Na podstawie: relrules.comZobacz także

Lou Saints

„Ostatnie Tango w Paryżu” po polsku, czyli nowa kolekcja Lou Saints

Spraw, by dziecko po rozwodzie cierpiało jak najmniej. Zaskakująca reklama – zobaczcie koniecznie

19-miesięczna córka byłego sportowca zginęła w tragicznych okolicznościach. Utonęła w basenie…