Lifestyle

Najbardziej poruszająca świąteczna reklama? Mamy zwycięzcę w naszym rankingu. Obejrzyjcie koniecznie

Redakcja
Redakcja
16 grudnia 2018
Fot. Screen Facebook /Mniej ekranu, więcej rodziny
 

Zawsze czekamy z dużym zainteresowaniem na świąteczne reklamy wybierając te, które najbardziej nas poruszają. W tym roku w naszym rankingu wygrywa IKEA. Reklama, która otwiera nam oczy na to, co naprawdę najważniejsze, na naszych bliskich, ich marzenia, potrzeby i na naszą (niestety) często ignorancję, z której nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie usiądziemy razem przy stole. 

Obejrzyjcie, pomyślcie. Ile wiecie i swoich najbliższych, a ile o celebrytach?


Lifestyle

Dlaczego wypadają mi włosy? Osiem przyczyn, których nie wolno bagatelizować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 grudnia 2018
Fot. iStock/anyaberkut
 

Kobiety ogromną wagę przywiązują do stanu swoich włosów. Chodzi nie tylko o rodzaj fryzury, na którą się decydują, ale także, a może przede wszystkim o to, by ich włosy były gęste i piękne niezależnie od długości. Jednak rzeczywistość często odstaje od marzeń i często narzekamy na rozdwajające się końcówki, matowe włosy, puszące się lub z tendencją do wypadania.

Szczególnie wypadanie jest problemem, który może spędzać sen z powiek.

Kiedy wypadnie włosów staje się problemem?

Należy rozróżnić naturalny proces wypadania włosów od łysienia, które jest oznaką pewnych zaburzeń lub chorób. Rzeczą normalną jest codzienna utrata pewnej ilości włosów. Jeśli na szczotce, po wyczesaniu, znajdziemy ich kilkadziesiąt nie ma powodów do zmartwień. Włosy nie rosną w sposób ciągły — każdy z włosów przechodzi swoisty cykl rozwojowy. Po fazie wzrostu, która trwa kilka lat, następuje okres przejściowy, gdy włos ulega rogowaceniu i przechodzi w fazę spoczynku trwającego od 2 do 4 miesięcy. Następnie włos wypada, a w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Włos rośnie mniej więcej 1 cm na miesiąc, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Z wiekiem włosy stają się naturalnie cieńsze włosy i ciemnieją, ale gdy włosy wychodzą garściami, widocznie przerzedzają się i widać skórę głowy, to znaczy, że nie można już czekać, aż problem sam się rozwiąże. Należy udać się po pomoc do specjalisty dermatologa lub trychologa, ponieważ przyczyn damskiego łysienia może być wiele i tylko osoba kompetentna podpowie, gdzie szukać pomocy.

Dlaczego wypadają mi włosy?  8 przyczyn wypadania włosów u kobiet

1. Czynniki mechaniczne 

Do częstych przyczyn wypadania włosów należą czynniki mechaniczne. Zbyt mocne ściskanie włosów ciasnymi gumkami, ściąganie cały czas w jedną fryzurę (np. koński ogon), przyczynia się do ich osłabienia i wzmożonego wypadania. Niedelikatne szczotkowanie oraz szarpanie włosów także im nie sprzyja.

2. Przyjmowanie leków

Stałe przyjmowanie leków nie pozostaje obojętne dla organizmu. Niektóre leki (cytostatyki, leki immunosupresyjne, leki przeciwtarczycowe, środki przeciwkrzepliwe) mogą skutkować nadmierną utratą włosów przez pacjentkę.

3. Zatrucie substancjami toksycznymi

To rzadka przyczyna łysienia, ale gdy nastąpi zatrucie organizmu substancjami typu tal, arsen, rtęć, jednym ze skutków może być utrata włosów. Zagrożone tym są osoby notorycznie spożywające np. ryby z zanieczyszczonych akwenów, warzywa czy owoce, które rosły na skażonej glebie. Pracownicy przemysłu chemicznego również należą do grupy szczególnego ryzyka.

4. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Hormony rządzą kobiecym organizmem, więc wszelkie ich wahania i nieprawidłowe poziomy wpływają na stan skóry, paznokci i włosów. Szczególnie jest to widoczne w przypadku wahań poziomu androgenów (powodują u kobiet postać łysienia androgenowego typu męskiego) oraz hormonów tarczycy.

5. Choroby

Choroby zakaźne, takie jak kiła wtórna oraz choroby autoimmunologiczne, typu łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry mogą skutkować wypadaniem włosów w miejscach zmienionych chorobowo.

6. Grzybice i choroby skóry

Choroby owłosionej skóry głowy (np. liszaj płaski, twardzina ograniczona, toczeń rumieniowaty krążkowy) oraz grzybica, również odbijają się negatywnie na jakości oraz ilości włosów na głowie. Często — choć to zależy od przebiegu i samej choroby — zmiany są odwracalne i ustępują po skutecznym wyleczeniu.

7. Anemia

W trakcie anemii (niedokrwistości) z powodu niedoboru żelaza, może wypadać znacznie więcej włosów niż zazwyczaj. Suplementacja żelaza oraz lepsza dieta, po wykonaniu badania krwi i konsultacji lekarskiej, wyrównuje jego poziom w organizmie i likwiduje problem.

8. Stres

Stres jest jednym z częstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Zbyt wysoki poziom stresu wpływa na pogorszenie samopoczucia, stałą nerwowość i ciągłe zmęczenie. To z kolei może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak trichotillomania, która polega na mechanicznym usuwaniu włosów przez ich pocieranie, szarpanie i zbyt krótkie obcinanie. Kobiety cierpią z jej powodu aż 6 razy częściej niż mężczyźni! Może ona również towarzyszyć również zaburzeniom psychicznym.

źródło: www.mp.pl 


Lifestyle

Jak powstrzymać wewnętrznego krytyka? Jest kilka prostych sztuczek, które odbiorą mu moc kierowania naszym życiem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 grudnia 2018
Fot. iStock/gpointstudio

Każdy ma wewnętrznego krytyka. To ten mały głos w twojej głowie, który kazał ci nie kupować tej sukienki, ponieważ kolor ci nie pasował, choć wyglądałaś w niej fantastycznie. Lub ten głos, który powiedział, żebyś nawet nie próbowała ubiegać się o tę pracę, bo nie ma mowy, żebyś przeszła rekrutację. Albo ten, który ci podpowiada, żebyś siedziała w domu, po co masz wychodzić i się ośmieszać ćwicząc na siłowni.

Dla niektórych ten wewnętrzny krytyk może stać się przytłaczająco głośny, stając się narratorem rzeczywistości w ich głowie, niosąc przy tym sporą ilość stresu i niepokoju.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak często prowadzimy dialog z tym krytykiem. Dając się jednak ponieść negatywnej ocenie ograniczamy zdolność do dokonywania pozytywnych zmian w naszym życiu.

Oto kilka sztuczek, które powstrzymają negatywne rozmowy z samym sobą. Warto je wypróbować, naprawdę.

Oceń swoje myśli

Czasami nie zdajesz sobie sprawy, że twoją głowę wypełniają negatywne myśli. Poświęć chwilę i oceń je, zdaj sobie sprawę z ich wydźwięku. Tylko tak będziesz mogła je zmienić na pozytywy.

Nazwij krytyka wewnętrznego

Wszystkie negatywne myśli na swój temat pochodzą z zewnątrz, nie są prawdą o tobie, którą ty znasz. Nie są nawet tożsame z twoją autentycznością. To przekonania, które zostały nam zaaplikowane. Właśnie dlatego warto nadać krytykowi jakieś imię, najlepiej jak najgłupsze, by oddzielić go od twojej własnej tożsamości. „Co ty pierdzielisz Stary F*ucie” – odpowiedz mu, jak znowu będzie chciał coś ci wmówić.

Podejdź do swoich myśli z ciekawością

Kiedy już dostrzegasz swoje negatywne myśli w stylu: jestem leniwa, jestem do niczego, jestem głupia, podejdź do nich z ciekawością. Zadaj sobie pytanie: „Hm, skąd ta myśl się wzięła?”, „Dlaczego tak o sobie pomyślałam?”, „Czy to jest prawda o mnie?”. To pomoże ci spojrzeć na swoje myśli z dystansem i przekuć rozmowę na pozytywną.

Pozwól, by myśli przemknęły przez ciebie

Zamiast skupiać się na negatywnej myśli, pozwól jej przepłynąć. Możesz stworzyć jeszcze większy dystans zmieniając swój język. Zamiast: „Jestem leniwa i głupia” pomyśl: „Mam myśl, że jestem leniwa i głupia”. To zmniejsza moc negatywnych komunikatów.

Odwróć swoje myśli

Jeśli nie potrafisz przeprogramować swojego mózgu, spróbuj zmienić negatywne myśli w oparciu o fakty. Na przykład, gdy twój szef wysyła ci maila, że chce z tobą porozmawiać, zamiast myśleć od razu, że chce cię zwolnić, spróbuj skupić się na faktach – dlaczego chce z tobą porozmawiać, może nowy projekt, raport? Na pewno jest racjonalne wytłumaczenie.

Skup się na wdzięczności

Spróbuj skupić się na rzeczach, za które jesteś wdzięczna w swoim życiu. Każdego dnia wymień trzy lub cztery takie powody do wdzięczności. Stworzenie listy wdzięczności może zmienić połączenia nerwowe w mózgu i zwiększyć pozytywne i afirmujące myśli.

Umieść swoje myśli w perspektywie

Czasami dobrze jest przypomnieć sobie, że wszystko będzie w porządku, nawet jeśli miałoby się zdarzyć coś nieprzewidywalnego. Martwienie się o to co, co by było gdyby, wywołuje niepokój, jest źródłem negatywnego nastroju. Kluczem jest powrót do bardziej pozytywnego stanu umysłu poprzez powiedzenie sobie, że istnieją rozwiązania wszystkich negatywnych scenariuszy.

Zmień swojego wewnętrznego krytyka

Możesz porozmawiać z wewnętrznym krytykiem i powiedzieć mu, żeby odszedł, choć to nie musi być wcale proste. Wyhoduj w sobie nowy głos, który ci służy, jest silnym i kochającym sojusznikiem. On będzie zauważał w tobie dobre rzeczy i trzymał negatywne głosy z daleka.

Oczywiście, że pewna ilość krytyki wewnętrznej jest w naszym życiu pożądana. W końcu życie to nie tylko słońce i tęcza, mamy pełne prawo poczuć niepokój, strach. Musimy jednak pamiętać, by nie oddać mocy nad nami wewnętrznemu krytykowi.


Zobacz także

Kot a niemowlę

Grzybki, podchody i dwa ognie… a jednak przeżyliśmy. 10 symboli naszego dzieciństwa

Zaraz wyjdę i nie wrócę, czyli dlaczego każda z nas potrzebuje czasu tylko dla siebie