Lifestyle

Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce. Warszawa w dniach 8-11 października stolicą indyjskiego kina

Redakcja
Redakcja
4 października 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Od 8 do 11 października br. będziemy gościli w Warszawie w Kinie Kinoteka pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy (IFF) w Polsce; sympatykom kina indyjskiego zostaną zaprezentowane najlepsze indyjskie filmy z różnych regionów Indii. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć znakomite i przełomowe dzieła indyjskich twórców. Będzie to pierwsza w naszym kraju okazja do poznania tak wielu odmian tego kina, a równocześnie do spotkań z jego twórcami – indyjskimi reżyserami i aktorami, m.in. ze znaną i cenioną aktorką Manishą Koiralą. Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce jest doskonałą okazją do uczczenia 70-lecia niepodległości Indii. W ramach 4-dniowego festiwalu wejście jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować na stronach Kinoteka.pl

Gala uroczystego otwarcia Indyjskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 8 października w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki, tam też zostaną pokazane wszystkie festiwalowe filmy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kuratorami IFF są Captain Rahul Bali i RC Dalal. Publiczność Indyjskiego Festiwalu Filmowego będzie miała niepowtarzalną okazję poznać różne oblicza indyjskiego kina, pokazane m.in. w następujących obrazach:

8.10 (niedziela)

Film otwarcia festiwalu z udziałem gwiazdy Manishy Koiraly.

Dear Maya (dramat) 131 min.:

9.10 (poniedziałek)

Ventilator (komediodramat) 130 min.:

Wrong Side Raju (thriller) 138 min.:

10.10 (wtorek)

Saheb Biwi aur Gangster returns (thriller) 142 min.:

Sarkar 3 (thriller polityczno-kryminalny) 134 min.:

11.10 (środa)

Baandhon (dramat) 110 min. wersja język ang.

Oh My God (komedia) 130 min.:

Wierzymy, że pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce stanie się pomostem między indyjskim a polskim przemysłem filmowym. Festiwal będzie poświęcony szeroko rozumianej sztuce i kulturze Indii, ze szczególnym naciskiem  na wzbudzenie większego zainteresowania indyjskim kinem poprzez pokazanie polskiej publiczności energetycznego, pełnego kolorów oblicza indyjskiego świata filmowego. Ma to być pierwszy etap szerokiej, dwustronnej współpracy kulturalnej między naszymi krajami. Współpracy, dzięki której Polacy będą mogli m.in. przez cały rok znaleźć w kinach znakomite indyjskie dzieła filmowe. Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce jest doskonałą okazją do uczczenia 70 lat niepodległości Indii.” – podsumował Sh. Ajay Bisaria, Ambasador Indii w Polsce.

Gośćmi festiwalu będą nagradzani indyjscy twórcy filmowi i aktorzy, m.in.: Manisha Koirala, Rahul Mittra, Dr. Rajinder Singh Chadha, Ritu Beri, Rajesh Mapuskar, Mikhil Musale, Shahnaab Alam, Nallamalupu Bujji, a także przedstawiciele polskiego przemysłu filmowego. Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce – zgodnie z zamysłem jego kuratorów, Captaina Rahula Baliego i R C Dalala – ma być corocznym wydarzeniem, obejmującym bogaty program artystyczny, wspierającym także rosnące wśród indyjskiej branży filmowej zainteresowanie Polską.

Celem Indyjskiego Festiwalu Filmowego jest propagowanie – za pośrednictwem kina – kulturalnej i artystycznej wymiany między Indiami a Polską. Kino indyjskie jest znane ze swojej energii i kolorów, pokazywania wielkich emocji oraz uczuć w niezwykłej oprawie muzyczno-tanecznej – podsumował  Captain Rahul Bali, kurator IFF.

W ramach 4-dniowego festiwalu IFFW oraz IMAGES & WORLDS zaplanowały szereg wydarzeń towarzyszących, takich, jak np. koncerty muzyki indyjskiej i polskiej czy festiwal kuchni indyjskiej.

Organizatorami Festiwalu są Indian Film Festival Worldwide oraz Images & Worlds pod patronatem: Ambasady Indii w Polsce, Polskiego Instytutu w New Delhi, Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej (IPCCI), Wajda School & Studio, Indian Association of Poland oraz India International Foundation.

W ramach 4-dniowego Festiwalu wejście na pokazy filmowe jest bezpłatne, wystarczy zarejestrować się na stronie Kinoteki (kinoteka.pl) i odebrać zaproszenie w kasie (najpóźniej 30 minut przed seansem) lub – w wypadku wolnych wejściówek – odebrać je bezpośrednio przed filmem.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Informacje o festiwalu:

Szczegółowy program Festiwalu na stronie kinoteka.pl

FB: https://www.facebook.com/indianfilmfestivalpoland/

http://iffw.co.in/poland.html


Lifestyle

10 rzeczy, które warto wiedzieć o teorii przywiązania. Zobacz, jaki związek tworzysz i co jest tego przyczyną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 października 2017
Fot. iStock/Geber86
 

Czy wiecie, że to jaki związek stworzymy z partnerem jest zapisane w nas już od pierwszych miesięcy naszego życia? Że wszystko da się przewidzieć i naprawdę mało rzeczy dzieje się przypadkiem, a już na pewno nie wybór partnera i relacja jaką z nim tworzymy.

John Bowlby jest twórcą teorii więzi, to on obserwując niemowlęta oddzielone od swoich matek opisał style relacji, które tworzymy z rodzicami, a które później powielamy w dorosłym życiu. Nasz styl przywiązania jest przewidywalny, ponieważ opiera się właśnie na tym wczesnym modelu.

Teoria przywiązania to naprawdę fajna rzecz, o której warto wiedzieć więcej, bo daje nam możliwość przyjrzenia się swoim relacjom.

Wyróżniamy trzy podstawowe style:

– unikający – charakteryzuje tych dorosłych, którzy w dzieciństwie doświadczyli deficytu uwagi od rodziców

– lękowy – co związane jest z niewystarczającym brakiem uwagi ze strony rodziców; taka osoba wchodząc w związek automatycznie boi się, że może stracić tę bliską jej osobę

– bezpieczny – czyli oparty na poczuciu bezpieczeństwa, kiedy to partnera darzymy zaufaniem, bo w dzieciństwie otrzymaliśmy dużo uwagi i miłości do rodziców.

10 rzeczy, które warto wiedzieć o teorii przywiązania i tego, jak one przenoszą się na nasze związki

1. Ci, których charakteryzuje bezpieczny styl przywiązania czują się dobrze zarówno w relacjach z przyjaciółmi, znajomymi, jak i będąc samotni i niezależni. Potrafią poradzić sobie z odrzuceniem i są zdecydowanie mniej skłonni do obsesyjnego traktowania swojego związku. Niewątpliwie ci, którzy otrzymali od rodziców dużo miłości i uwagi są w życiu najszczęśliwsi, spełnieni w relacjach, mają też większe wyczucie przy wyborze partnerów i odrzucaniu tych, którzy mogliby ich skrzywdzić, a oni nie chcą być źle traktowani przez innych.

2. Osoby z lękowym stylem przywiązania mają problemy z byciem singlem i niestety zdecydowanie częściej wchodzą w niezdrowe dla nich związki. Podstawowym problemem w ich związku jest brak zaufania, na szczęście można sobie z tym poradzić. Jeśli będziesz skutecznie komunikować swoje potrzeby, uczyć się wybierać odpowiednich partnerów, a nie tych toksycznych, to istnieje realna szansa na stworzenie bezpiecznego związku. Trzeba jednak włożyć w to dużo pracy, zaangażowania, a przede wszystkim zrozumienia, że ma się tendencje do budowania lękowych relacji.

3. Unikający styl przywiązania sprawia, że jesteśmy niezależni, samodzielni i nie potrafimy stworzyć intymności w związku, unikamy jej. Osoby, u których w wyniku doświadczeń z dzieciństwa taki styl się wykształcił mogą unikać zaangażowania i tak budować swoje życie, by unikać zbyt bliskiego kontaktu z partnerem. Nie potrafią czerpać satysfakcji ze związku z drugim człowiekiem.

4. Jest jeszcze czwarty typ: unikająco – lękowy, czy lękowo-ambiwalentny, który charakteryzuje się sprzecznymi pragnieniami: być blisko, ale także odpychać od siebie ludzi.

5. Bezpieczny styl przywiązania sprawia, że osoby te mogą wiązać się z partnerem unikającym lub lękowym. Dlaczego? Bo czują się w związku na tyle bezpiecznie, by dać swojemu partnerowi przestrzeń i nie zamęczać go swoją miłości (to przy unikającym), jak i pełne zaufanie i gwarancję swoje oddania (przy lękowym). Ktoś może powiedzieć, że osoby z bezpiecznym stylem przywiązania tworzą nudne związki, dlatego, że nie ma w nich dramatu, awantur, tego odpychania i przyciągania. Tyle, że dla nich do budowania dobrego związku nie potrzeba żadnych zwrotów, gierek, życia jak na rollercoasterze.

6. Niestety często dzieje się tak, że osoby unikające czy lękowe wiążą się z partnerami z tym samym stylem przywiązania. Ciężko, by coś z tego wyszło, jeśli w jednym związku trudno o zaangażowanie i prawdziwą bliskość, a w drugim o zaufanie. Cóż, często wykorzystujemy innych ludzi, aby potwierdzić przekonania o nas samych, tak się dzieje w tych właśnie przypadkach, na zasadzie: „Facetom nie można ufać” i on to potwierdza…

7. Nad stylem przywiązania można pracować, a konkretnie można pielęgnować w sobie styl bezpieczny, jest to jednak długi i powolny proces, który może się udać, gdy trafimy na wyrozumiałego i cierpliwego partnera. Jeśli jednak widzimy, że trudno nam odnaleźć szczęście w związku warto podjąć wysiłek poznania samego siebie i przyczyn takich a nie innych zachowań. Tu terapia jest także opcją. Osoby lękowe powinny pracować nad poczuciem własnej wartości, a unikające nad empatią i zrozumieniem swoich uczuć.

8. Jeśli w swoich związkach to ty jesteś lękowa, dowiedz się, jak komunikować swoje potrzeby. Tylko tak wyeliminujesz niepokój, ale też zakończysz związek z niewłaściwym facetem. Skuteczna komunikacja jest podstawowym narzędziem do stworzenia bezpiecznej relacji. Wyobraź sobie, że po drugiej stronie twojego lęku jest o wiele bardziej stabilne doświadczenie romantycznej relacji. Warto o nie zwalczyć.

9. Twój styl to unikający? Jeśli tak, to doskonale wiesz, jak potrafisz umniejszyć związek, jak spychasz do nieistotnych potrzebę bliskości. Mówisz, że nie jesteś jeszcze gotowa, że potrzebujesz czasu, szukasz dziury w całym skupiając się na najmniejszych niedoskonałościach swojego partnera. Ważne, żebyś pozwoliła sobie na intymność w związku, bo jej potrzebujesz, mimo odczuwanego przez ciebie dyskomfortu. Wybierz bezpiecznego partnera, jeśli to możliwe, zapomnij o znalezieniu tego jedynego, idealnego. Jeśli znowu ogarnie cię potrzeba ucieczki ze związku zastosuj strategię odwracania uwagi, podobno jesteś w stanie zwiększyć bliskość ze swoim partnerem koncentrując się na innych sprawach. Czemu nie spróbować?

10. Jeśli masz bezpieczny styl przywiązania ważne, żebyś była świadoma, że wiążąc się z partnerem unikającym czy lękowym dajesz komuś bardzo dużo korzyści przy jednoczesnym budowaniu swoich wątpliwości. Zobacz, czy to jest dla ciebie, czy chcesz żyć w takim związku. Ważne, żebyś zadbała o siebie i o swój komfort.

Wiedza na temat tego, jakie związki tworzymy, jakie mamy predyspozycje pozwala pracować nad sobą, nad swoimi relacjami i kreować lepsze życie. Czemu nie spróbować? Macie ochotę dowiedzieć się więcej o teorii przywiązania? Poszukajcie, poczytajcie, to może być naprawdę ważna dla każdego z nas lektura.


Lifestyle

Jak często wymieniać kosmetyki? Te rzeczy po prostu musisz wiedzieć

Redakcja
Redakcja
4 października 2017
Fot. iStock / kicsiicsi

Na kobiecych półkach z kosmetykami zazwyczaj jest tłoczno. Lubimy kupować kolejne kosmetyki nawet „na zaś”, aby tylko mieć je pod ręką lub ze względu na super promocję. Toniki, mleczka do demakijażu, kremy pod oczy i do twarzy, kosmetyki 2 w 1 i jeszcze więcej — ilość tego wszystkiego przyprawia o zawrót głowy. Przy okazji trzymamy resztki tych, które od niewiadomego czasu stoją już rozpakowane i napoczęte.

Co i kiedy było otwierane? Trudno zgadnąć, za to łatwo narobić sobie problemów stosując przeterminowane kosmetyki. Poza możliwością zepsucia się specyfiku i jego szkodliwości dla skóry, niebezpieczeństwo tkwi w ilości obecnych w nim bakterii. Szczególnie te kosmetyki, które dotykamy palcami, stanowią wielkie zagrożenie.

Na to należy uwagę jeszcze przed zakupem

Zanim wrzucisz kosmetyk do koszyka, zwróć uwagę, czy jest on szczelnie zapakowany, czy folia zabezpieczająca jest nienaruszona. Jeśli był otwierany, do środka mogły dostać się bakterie i zarazki. Nie wybieraj też produktu z półki, na którą padają promienie słoneczne. Taki naświetlony kosmetyk może stać z wyższej niż zalecana temperaturze, co bywa dla niego szkodliwe. Wybieraj raczej te ustawione z tyłu półki, gdzie nie ma zbyt wiele światła.

Na to zwróć uwagę w domu

Gdy po raz pierwszy otwierasz kosmetyk, zwróć uwagę na oznaczenie PAO (period after opening), które oznacza przydatność kosmetyków po otwarciu. Najczęściej na opakowaniu tych widnieje rysunek otwartego słoika, na którym zamieszcza się wartość wyrażoną w miesiącach (np. 6M, 12M – z j. ang. „months”) lub latach (np. 1Y- z j. ang. „year”).

Równie ważną informacją jest oznaczenie „EXP”, czyli expired – ważność. Zgodnie z prawem unijnym, jeśli ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku zamieszczania informacji o dacie ważności. Najczęściej wody perfumowane z alkoholem mają ważność około 5 lat, kosmetyki pielęgnacyjne minimum 3 lata, a kosmetyki do makijażu od 3 do 5 lat, w zależności od produktu.

Jak często należy wymieniać kosmetyki?

Kosmetyki otwarte psują się szybciej, ponieważ ten proces przyspiesza tlen i obecność mikroorganizmów. Im mniej substancji konserwujących, tym mniejsza trwałość produktu. Ile jest czasu na zużycie otwartego produktu?

  • kosmetyki z filtrami UV najlepiej zużyć w ciągu jednego sezonu,
  • tusz do rzęs powinnyśmy wymieniać co trzy – sześć miesięcy,
  • pomadki, błyszczyki, kredki do oczu i ust najpóźniej wymienić po roku,
  • lakier do paznokci używamy maksymalnie rok, o ile przechowujemy go w lodówce,
  • pudry, cienie, róże i bronzery w proszku mogą przetrwać nawet do trzech lat,
  • perfumy będą zdatne do użycia również 3 lata.

Im mniej kontaktu z palcami, a co za tym idzie, drobnoustrojami, tym dłuższy żywot produktu. Najbardziej higieniczne są tubki albo specjalne pojemniki, które po naciśnięciu pompki podają dawkę kremu czy fluidu. Warto też regularnie myć np. w szamponie pędzle do makijażu, a kremy nakładać specjalnymi szpatułkami, zamiast palcami.


 

źródło: www.hellozdrowie.plkobieta.onet.plwww.beglossy.pl


Zobacz także

Przestańcie wpędzać matki w poczucie winy! Poruszający apel

Co to znaczy, kiedy mężczyzna mówi „ograniczasz mnie”? Zazwyczaj koniec miłości

Kobiety są jak karty…