Lifestyle

Miejsca (jeszcze) bez turystów – warto się wybrać, zanim inni je odkryją

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2021
Cabo San Lucas, fot. ferrantraite/iStock
 

Na bałtyckich plażach (w większości) tłum, na tatrzańskich szlakach kolejki do wejścia na szczyt, na mazurskich jeziorach łódka przy łódce, nawet w Bieszczadach trudno o luz. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i można w każdym z tych miejsc znaleźć odrobinę przestrzeni, a nawet całkiem puste miejsca, ale trzeba się trochę postarać. Podobnie jest zresztą na całym świecie. Serwis Tripadvisor przygotował listę kierunków, które powoli zyskują na popularności, ale jeszcze jest tam niewielu turystów. Większość miejsc wskazanych w tegorocznym zestawieniu Traveller’s Choice Trending Destinations to naprawdę odległe zakątki świata, idealne na podróż życia. Ale są i takie, powiedzmy, bardziej w zasięgu.

Korsyka

Francuska wyspa na Morzu Śródziemnym oferuje turystom urokliwe zatoki z krystaliczną wodą, senne wioski rybackie i klimat idealny do wakacyjnego słodkiego lenistwa. Ale spokojnie, jeśli stawiasz na aktywny wypoczynek, właśnie tutaj znajduje się jeden z najtrudniejszych pieszych szlaków i ok.. 20 ponad dwutysięcznych szczytów górskich. Coś pięknego!

Korsyka, fot. sam74100/iStock

Kas

To tureckie miasto leży w prowincji Antalya. Zaskoczeni? Faktycznie, to bardzo popularne wśród polskich turystów wybrzeże, ale samo miasteczko jest jeszcze nie odkryte. Kas oferuje wszystko, co w Turcji najpiękniejsze. Kas, to po turecku brew, patrząc ze stoku wzgórza na linię zabudowy miasteczka, można dostrzec jej kształt. Miejscowość leży na wschód od Kalkan, a droga, która stamtąd wiedzie, należy do najpiękniejszych na całym śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji. Okolica sprzyja wspinaczkom górskim i trekkingowi. Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania nurkowania. Liczne kluby, usytuowane wzdłuż wybrzeża oferują kursy i wypożyczają sprzęt. Fani rowerów znajdą dla siebie wiele interesujących tras. Niezapomnianych przeżyć dostarczą spływy kajakowe i pontonowe. Na plaży można uprawiać wiele sportów wodnych m.in. żeglarstwo, windsurfing, narty wodne. A zwiedzanie, piękne widoki, pyszne jedzenie? Proszę bardzo! Likijski sarkofag, amfiteatr z czasów hellenistycznych (wciąż czynny!) i wykute w skałach grobowce. Do tego mnóstwo bardzo ciekawych miejsc w okolicy. Przekonani?

 

Kas w prowincji Antalya, Turcja, fot. KenanOlgun/iSrock

Göreme

Położone ok. 160 km na południe od Sorgun, stanowi turystyczne centrum Kapadocji. Główną atrakcją jest tu muzeum na wolnym powietrzu, na które składa się kilka pięknych kościołów. Turyści uwielbiają także piesze wycieczki po okolicy. Przyroda jest tu wyjątkowo spektakularna. By ja chronić powstał Park Narodowy, który w 1985 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Turcja, fot. tawatchaiprakobkit/iStock

 

Matera

To jedyne na świecie miasto wykute w skale wciąż wolne od tłumów turystów. Kiedyś Włosi wstydzili się tego skalnego miasta, dziś jest ich dumą. Dziś w tych wykutych domach mieszczą się sklepy, restauracje, a także miejsca noclegowe. Warto zajrzeć, naprawdę.

Matera, Włochy, fot. ermess/iStock


Lifestyle

Uczulenie (alergia) na słońce – kiedy może się pojawić i jak uniknąć problemów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 sierpnia 2021
Uczulenie na słońce - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Uczulenie na słońce, czyli fotodermatoza, to niewłaściwa reakcja skóry na promieniowanie słoneczne. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, powodując dokuczliwe zmiany na skórze po jej kontakcie z promieniami słonecznymi. Uczulenie (alergia) na słońce wymaga konsultacji z dermatologiem, który określi przyczynę problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.

Uczulenie na słońce — przyczyny alergii na słońce

Alergia, czy też uczulenie na słońce, określane ogólnym mianem fotodermatozy, to potoczna nazwa na zmiany skórne, które pojawiają się po kontakcie odkrytej skóry z promieniami słonecznymi. Mogą one dotyczyć osób w różnym wieku, bez względu na płeć. Wiadomo jednak, że znacznie częściej na alergię na słońce narażone są także osoby o jasnej karnacji. Według szacunków na różne fotodermatozy może cierpieć ok. 4% Polaków.

Nie zawsze można określić, jakie konkretne przyczyny stoją za pojawieniem się dolegliwości. Powodem dolegliwości skórnych po kontakcie ze słońcem mogą być zarówno idiopatyczne (o nieznanym podłożu) formy nadwrażliwości na światło, jak i odczyny powodowane działaniem różnych substancji lub czynników.

Uczulenie na słońce - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Alergia na słońce

Uczulenie na słońce — możliwe przyczyny problemów

Do jednych z przyczyn należy możliwy wpływ światła ultrafioletowego na zmiany zachodzące w białkach obecnych w skórze, które traktowane jak alergeny wywołują niewłaściwą reakcję układu odpornościowego. W takim przypadku może pojawiać się stan zapalny, a wraz z nim różne objawy alergii na słońce.

Wywoływać uczulenie na słońce mogą reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Reakcje fototoksyczne pojawiają się znacznie częściej od fotoalergii i wywołują je zazwyczaj składniki leków. Najczęściej sprawcami problemów ze skórą po przyjęciu leków są antybiotyki, preparaty hormonalne, leki przeciwcukrzycowe, leki na obniżenie ciśnienia tętnicze, psychotropowe, środki uspokajające, niektóre leki przeciwbólowe. Lista mogących wywoływać reakcje fototoksyczne leków jest znacznie dłuższa. Podobne reakcje uczulenia na słońce mogą powodować zioła lub stosowane kosmetyki. Do poważnych i zagrażających zdrowiu reakcji fototoksycznych może dochodzić na skutek kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego.

Dokuczliwe reakcje skóry na słońce mogą pojawić się także ze względu na istniejącą chorobę. Do takich chorób zaliczamy m.in.: toczeń, łuszczycę, porfirię.

Fotodermatoza (uczulenie na słońce) zazwyczaj pojawia się w wyniku pierwszego kontaktu skóry ze słońcem po zimie. W tym czasie organizm nie zdążył wyprodukować jeszcze wystarczającej ilości melaniny, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Często początkowe objawy alergii na słońce ustają, ponieważ skóra latem „uodpornia się” na skutki działania promieniowania UV. Wielu pacjentów stwierdza u siebie uczulenie na słońce po nadmiernej ekspozycji na słońce, które skutkowało oparzeniem, np. podczas wakacji w ciepłych i słonecznych krajach.

Uczulenie na słońce — objawy 

Pierwsze objawy, jakie powoduje uczulenie na słońce, zazwyczaj pojawiają się w ciągu 12-24 godzin od momentu kontaktu skóry ze światłem słonecznym. Nie jest to jednak reguła, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie przykre objawy uwidaczniały się już kilka minut po ekspozycji na słońce, jak i nawet 48 godzin po nim.

Uczulenie na słońce - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/ Alergia na słońce

Uczulenie na słońce manifestuje się jedynie na skórze, która miała bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Zazwyczaj dotyczy to skóry szyi, dekoltu oraz, przedramion, nieco rzadziej twarzy. Objawy, jakie powoduje uczulenie na słońce są zróżnicowane.

Uczulenie na słońce — objawy:

  • grudki wysiękowe;
  • czerwone bąble;
  • pęcherzyki, zmiany w typie rumienia tarczowatego;
  • świąd skóry, czasami bardzo nasilony.

Stwierdzono, że poszczególne objawy, które powoduje uczulenie na słońce, u danych pacjentów zawsze wyglądają tak samo.

Alergia na słońce — jak walczyć z uczuleniem?

Podejrzenie alergii na słońce wymaga konsultacji u dermatologa lub alergologa. Ponieważ fotodermatozy należą do szerokiej grupy schorzeń, nie obejdzie się bez bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Jeśli zmiany skórne spowodowane są reakcjami fototoksycznymi lub  fotoalergicznymi, to przede wszystkim należy usunąć czynnik wywołujący objawy. W przypadku stosowania leków konieczne jest zapoznanie  się z ulotką, gdzie można znaleźć ewentualną adnotację o właściwościach fototoksycznych lub fotouczulających. Jeśli dany lek naraża na uczulenie na słońce, można poprosić lekarza o przepisaniu zamienników.

Jeśli wystąpią objawy, efekty „odczulające” przynosi także fotochemioterapia, czyli naświetlanie skóry promieniowaniem o odpowiedniej długości fal. Pomóc może przyjęcie leku dostępnego na receptę, zawierającego np. klemastynę. Zaleca się również stosowanie dostępnego bez recepty wapna.

Uczulenie na słońce - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Alergia na słońce

Przy nasilonych objawach najważniejszą jest fotoprotekcja

Zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem słońca na skórze jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką każdy może samodzielnie wprowadzić, aby uczulenie na słońce się nie pojawiło lub dawało łagodniejsze objawy.

Przede wszystkim unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11:00–16:00. Jeśli nie możesz unikać w tym czasie słońca, pamiętaj również o:

  • zakładaniu  okularów przeciwsłonecznych, noszeniu kapeluszy z szerokim rondem, zakładaniu koszul z długim rękawem;
  • smarowaniu skóry kremami z bardzo wysokim współczynnikiem SPF (50+) i szerokim spektrum filtrów UVB/UVA. Ważne jest przy tym, by krem był dedykowany skórze wrażliwej, skłonnej do zmian odczynowych i alergii, aby sam nie spowodował lub nasilił problemu. W ciągu dnia należy ponawiać nakładanie kremu podczas przebywaniu na słońcu.

źródło: www.mp.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

 


Lifestyle

Avon ponownie wspiera „Niebieską Linię”

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2021

Avon to coś więcej niż firma kosmetyczna – to realne wsparcie dla kobiet. Dlatego marka od wielu lat prowadzi w Polsce kampanię Avon Kontra Przemoc, podejmuje działania budujące świadomość na temat przemocy oraz wspiera takie inicjatywy jak „Niebieska Linia” dla ofiar i świadków tego zjawiska. Teraz pomaga po raz kolejny, przekazując 90 tys. zł dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.

Współpraca Avon z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ trwa od 2011 roku. Od tego czasu udało się zrealizować wiele inicjatyw edukacyjnych i prewencyjnych dotyczących przemocy oraz wspierających ofiary przemocy domowej. W tym roku marka po raz kolejny przeznaczyła środki finansowe w wysokości 65 tys. zł, które wesprą działalność dwóch poradni „Niebieskiej Linii” IPZ – telefonicznej i mailowej. Co więcej, Avon już dwunasty raz zorganizował bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. W tym roku odbył się już bieg stacjonarny w Garwolinie, a do końca sierpnia trwa wakacyjne wyzwanie #KilometryPoMocy, do którego można dołączyć w aplikacji Strava. Za wspólne pokonanie 25 tys. kilometrów fabryka Avon w Garwolinie przekaże dodatkowe 25 tys. zł na rzecz „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia.

Wiele kobiet doświadczających przemocy nigdy nie zgłasza tego problemu na policję. Z powodu strachu i wstydu boją się one otwarcie mówić o problemach, dlatego tak ważne jest, by ofiary i świadkowie przemocy mieli do kogo zwrócić się po pomoc w bezpieczny sposób, zachowując przy tym całkowitą anonimowość. Taką możliwość daje im właśnie „Niebieska Linia”. Misją Avon jest wspieranie kobiet, szczególnie tych doświadczających przemocy, dlatego już kolejny rok z rzędu przekazujemy środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i mailowej oraz organizujemy bieg w Garwolinie. Nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej – mówi Agnieszka Isa, Dyrektor Generalna Avon Cosmetics Polska.

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” jest wyjątkowym wydarzeniem. Wspólnie pokonujemy swoje słabości i kolejne #KilometryPoMocy, by razem przeciwstawić się przemocy. To nie tylko wyraz solidarności z osobami dotkniętymi tym problemem, ale przede wszystkich realna pomoc. Wystarczy niewiele, jedynie dołączyć do wydarzenia i zarejestrować swój bieg, aby dołożyć swoją cegiełkę do wspólnej walki z tym zjawiskiem – dodaje Piotr Mikołajski, dyrektor fabryki Avon Operations Polska w Garwolinie.

Avon mówi „STOP” przemocy

Marka od 2008 roku prowadzi w Polsce kampanię Avon Kontra Przemoc, w ramach której podejmuje działania na rzecz zapobiegania przemocy domowej oraz przełamywania społecznego tabu. Avon od lat wspiera Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przekazując środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i mailowej. Co więcej, w 2019 roku firma razem z fundacją Feminoteka uruchomili pierwszą przeciwprzemocową aplikację Avon Alert, która pozwala kobietom sięgać po pomoc w bezpieczny sposób, a w listopadzie 2020 roku (z okazji 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć) wspólnie przeprowadzili kampanię „Mów o tym głośno!”, która zwracała uwagę na różne przejawy przemocy domowej i szkodliwe przekonania panujące w społeczeństwie.

***
Informacje o Avon Products Inc.

Misją Avon od blisko 135 lat jest tworzenie lepszego świata dla kobiet. Firma pomaga im wyrażać siebie, mówić odważnie o swoich marzeniach oraz spełniać się zawodowo, dając im możliwość pracy na własnych zasadach. Avon troszczy się również o ich zdrowie i bezpieczeństwo, działając w ramach programów Avon Kontra Rak Piersi i Avon Kontra Przemoc. Tylko od 2019 roku dofinansował ponad 13 000 badań USG piersi w Polsce. Firma wspiera także 4 linie pomocowe dla kobiet, które doświadczają przemocy. Ponadto wspólnie z Fundacją Feminoteka uruchomił pierwszą przeciwprzemocową aplikację Avon Alert, która pozwala sięgać po pomoc w bezpieczny sposób. Avon dba również o naszą planetę – m.in. walczy ze zmianami klimatycznymi, dba o zwierzęta oraz stara się wykorzystywać opakowania wykonane z surowców pozyskanych w zrównoważony sposób.


Zobacz także

Poranne nawyki, które nie pozwalają nam schudnąć

W domu nie mówiliśmy po polsku, czyli rzeczywistość polskiej emigracji lat 80-tych. Polecamy książkę „My, superimigranci”

Wyszłam z siebie zaraz wracam. Ogłaszam dzień nieuprzejmości