Go to content

Miejsca (jeszcze) bez turystów – warto się wybrać, zanim inni je odkryją

Cabo San Lucas, fot. ferrantraite/iStock

Na bałtyckich plażach (w większości) tłum, na tatrzańskich szlakach kolejki do wejścia na szczyt, na mazurskich jeziorach łódka przy łódce, nawet w Bieszczadach trudno o luz. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i można w każdym z tych miejsc znaleźć odrobinę przestrzeni, a nawet całkiem puste miejsca, ale trzeba się trochę postarać. Podobnie jest zresztą na całym świecie. Serwis Tripadvisor przygotował listę kierunków, które powoli zyskują na popularności, ale jeszcze jest tam niewielu turystów. Większość miejsc wskazanych w tegorocznym zestawieniu Traveller’s Choice Trending Destinations to naprawdę odległe zakątki świata, idealne na podróż życia. Ale są i takie, powiedzmy, bardziej w zasięgu.

Korsyka

Francuska wyspa na Morzu Śródziemnym oferuje turystom urokliwe zatoki z krystaliczną wodą, senne wioski rybackie i klimat idealny do wakacyjnego słodkiego lenistwa. Ale spokojnie, jeśli stawiasz na aktywny wypoczynek, właśnie tutaj znajduje się jeden z najtrudniejszych pieszych szlaków i ok.. 20 ponad dwutysięcznych szczytów górskich. Coś pięknego!

Korsyka, fot. sam74100/iStock

Kas

To tureckie miasto leży w prowincji Antalya. Zaskoczeni? Faktycznie, to bardzo popularne wśród polskich turystów wybrzeże, ale samo miasteczko jest jeszcze nie odkryte. Kas oferuje wszystko, co w Turcji najpiękniejsze. Kas, to po turecku brew, patrząc ze stoku wzgórza na linię zabudowy miasteczka, można dostrzec jej kształt. Miejscowość leży na wschód od Kalkan, a droga, która stamtąd wiedzie, należy do najpiękniejszych na całym śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji. Okolica sprzyja wspinaczkom górskim i trekkingowi. Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania nurkowania. Liczne kluby, usytuowane wzdłuż wybrzeża oferują kursy i wypożyczają sprzęt. Fani rowerów znajdą dla siebie wiele interesujących tras. Niezapomnianych przeżyć dostarczą spływy kajakowe i pontonowe. Na plaży można uprawiać wiele sportów wodnych m.in. żeglarstwo, windsurfing, narty wodne. A zwiedzanie, piękne widoki, pyszne jedzenie? Proszę bardzo! Likijski sarkofag, amfiteatr z czasów hellenistycznych (wciąż czynny!) i wykute w skałach grobowce. Do tego mnóstwo bardzo ciekawych miejsc w okolicy. Przekonani?

 

Kas w prowincji Antalya, Turcja, fot. KenanOlgun/iSrock

Göreme

Położone ok. 160 km na południe od Sorgun, stanowi turystyczne centrum Kapadocji. Główną atrakcją jest tu muzeum na wolnym powietrzu, na które składa się kilka pięknych kościołów. Turyści uwielbiają także piesze wycieczki po okolicy. Przyroda jest tu wyjątkowo spektakularna. By ja chronić powstał Park Narodowy, który w 1985 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Turcja, fot. tawatchaiprakobkit/iStock

 

Matera

To jedyne na świecie miasto wykute w skale wciąż wolne od tłumów turystów. Kiedyś Włosi wstydzili się tego skalnego miasta, dziś jest ich dumą. Dziś w tych wykutych domach mieszczą się sklepy, restauracje, a także miejsca noclegowe. Warto zajrzeć, naprawdę.

Matera, Włochy, fot. ermess/iStock