Lifestyle Psychologia

25 rzeczy, które robisz jako dorosły, jeśli w dzieciństwie doświadczyłeś przemocy emocjonalnej. Dlaczego taki jesteś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2017
Fot. istock/martin-dm
 

Mówi się, że „nikt nie wychodzi z dzieciństwa bez szwanku”, rozumiejąc przez to, że doświadczenia jakie nabywamy w tym najwcześniejszym okresie życia zarysowują się na naszej psychice, by potem zaważyć na tym, jacy jesteśmy jako dorośli. Zdanie to ma szczególne znaczenie dla osób, które jako dzieci doświadczyły przemocy emocjonalnej. To jej skutki mogą wyjątkowo boleśnie rozciągać się od dzieciństwa do wieku dojrzewania i dorosłości, wpływając na nasze poczucie własnej wartości i relacje z innymi, a nawet przyczynić się w jakimś stopniu do tego w jaki sposób (nie) radzimy sobie z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

25 konsekwencji przemocy emocjonalnej z dzieciństwa, które odczujesz jako dorosły

1. Nie możesz znieść odgłosów kłótni, głośnych, nagłych hałasów, krzyków, agresji w jakiejkolwiek formie.To wyzwala w tobie potrzebę ucieczki.

2. Nie potrafisz przyjmować komplementów.Jesteś przecież przyzwyczajony do nieustannej krytyki.

3. Wciąż czujesz potrzebę udowodniania, że jesteś wystarczająco dobry.Masz obsesję: twoje obowiązki muszą być wykonywane perfekcyjnie, nieustannie myślisz o tym, czy nie mogłeś czegoś zrobić lepiej. Przejmujesz się zbyt mocno opinią innych.

4. Cokolwiek robisz, w twoim odczuciu robisz to źle.

5. Stale wszystkich za wszystko przepraszasz. Często wierzysz w to, że ktoś jest na ciebie zły. Ciągle czujesz się winny.

6. Jesteś typem samotnika. Twój dom jest twoją twierdzą. Boisz się nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

7. Masz problemy z zaufaniem – nie ufasz innym ludziom.Rzadko dopuszczasz ich do siebie na „bliższą” odległość, nie mówisz o swoich problemach – zdrowotnych, psychicznych.

8. Jesteś chorobliwie niezdecydowany. Wydaje ci się, że każdy wybór, jaki podejmiesz, będzie zły.

9. Unikasz mówienia tego, co innym mogłoby się nie spodobać, w konsekwencji rzadko jesteś sobą. Nosisz maskę pełnej neutralności w każdej sytuacji, tak bardzo się boisz negatywnych emocji innych osób.

10. Przyjmujesz pozycję obronną w postaci chłodu lub niemiłego, odtrącającego zachowania. Ta bariera ma ochronić cię przed tymi, którzy mieliby cię skrzywdzić.

11. Masz problemy z przyjmowaniem miłości od innych. Kiedy dorastałeś, nauczyłeś się, że miłość to narzędzie manipulacji. Nie wierzysz, że inni kochają cię bezwarunkowo.

12. Czujesz potrzebę zadowalania wszystkich innych. Nie szanujesz własnych potrzeb.

13. Ciągle się usprawiedliwiasz i tłumaczysz przed innymi: dlaczego sobie coś kupiłeś, dlaczego coś zrobiłeś. Tak, jakbyś należał do kogoś i był mu winny szczegółowe wyjaśnienia dotyczące każdej twojej, najdrobniejszej decyzji. Nie umiesz powiedzieć „nie”.

14. Unikasz proszenia o pomoc, bo nikomu nie ufasz.Wierzysz, że jeśli ktoś oferuje ci pomoc, robi to, bo oczekuje czegoś w zamian. Masz przyjaciół, ale nie masz najlepszego przyjaciela. Trzymasz się z daleka od ludzi.

15. Nie potrafisz „przywiązywać się” do ludzi. Boisz się zaufać, masz paranoję, że wszyscy cię opuszczą, zostawią.

16. Boisz się zabierać głosu w grupie. Uważasz, że nikt nie chce słuchać tego, co masz do powiedzenia.

17. Nikomu nie pozwalasz zobaczyć, że masz słabszy, gorszy dzień.

18. Ciągle porównujesz się do innych, przekonany, że jesteś od nich gorszy – mniej inteligentny, mniej atrakcyjny, mnie zaradny życiowo. 

19. Nie potrafisz zaakceptować w swoim życiu ludzi, którzy naprawdę się o ciebie troszczą.

20. Nie potrafisz utrzymać kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

21. Miewasz stany lękowe i depresyjne i nie potrafisz o tym rozmawiać. W ogóle mówienie o swoich uczuciach sprawia ci ogromy problem, więc tego nie robisz.

22. Pozwalasz innym się obrażać i wykorzystywać. Jesteś bezradny, gdy ktoś cię krzywdzi.

23. Obwiniasz się dosłownie za wszystko.

24. Masz problemy z określeniem kim naprawdę jesteś, co naprawdę myślisz. Praktycznie wszystko, co mówisz o sobie, wydaje ci się kłamstwem.

25. Wylewasz swój żal w niepokojących i kontrowersyjnych (wywołujących żywe dyskusje) postach na portalach społecznościowych.


Na podstawie: themighty.com


Lifestyle Psychologia

Zaszalej na lato i zmień coś w swoim wyglądzie. Zacznij od włosów. Te kolory i fryzury są absolutnym hitem

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock/RossHelen
 

Patrzysz na siebie i myślisz, że czas coś zmienić? Zacznij od włosów. To najlepszy i najprostszy sposób na poprawę humoru. Nowa fryzura sprawi, że poczujesz się lepiej, będziesz bardziej pewna siebie i zaczniesz wysyłać otoczeniu sygnały, że mają do czynienia z fajną babką 🙂 . W tym roku pobaw się kolorem! Zastanawiasz się, co będzie do ciebie pasować? Mamy dla ciebie małą ściągę.

Fryzury

Lato to czas, kiedy warto zmienić nie tylko kolor włosów, lecz także warto pomyśleć o ich skróceniu bądź wycieniowaniu. Fryzjerzy uznali, że największym trendem są włosy o długości do obojczyka. Taka stylizacja jest elegancka, odmładza i wysmukla sylwetkę. Najładniej wygląda, kiedy włosy są wyprostowane lub uroczo pofalowane.

Mamy dobrą wiadomość, żeby w ten sposób wystylizować włosy, nie musisz kupować dwóch urządzeń. Doskonale sprawdzi się odpowiednia prostownica, które nie tylko sprawi, że twoje włosy będą idealnie gładkie, lecz także za jej pomocą powstaną urocze i kobiece loki lub fale. Możesz wybrać np. Air Plates firmy Remington, która posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie do powierzchni włosa. Poza tym zawierają 10 razy więcej powłoki ceramicznej, dzięki czemu gładko suną po włosach i ich nie wyrywają.

Remington
Jeśli jednak nie chcesz dużych zmian i chcesz zachować swoją długość, pobaw się codziennym uczesaniem. Zmiana umiejscowienia przedziałka, który zazwyczaj robisz na środku, np. na lewą stronę, sprawi, że coś się zadzieje. A może wypróbujesz jedną z najmodniejszych fryzur? Zobacz, z czego możesz wybrać.

Delikatne loki – sprawiają, że wyglądamy bardzo seksownie, a fryzura nabiera objętości. Faceci uwielbiają, kiedy prezentujemy naturalny, plażowy look. Stworzenie takiej fryzury nie wymaga wiele wysiłku, ale wymaga odpowiedniego urządzenia, które zagwarantuje nam doskonałe loki. Za pomocą prostownicy Air Plates firmy Remington wyczarujesz urocze skręty, które utrzymają się na długo i przetrwają nawet całonocną imprezę.

Zobacz, jak prosto je wykonać.

Przedziałek z boku – czas skończyć z robieniem nudnego przedziałka na środku. Przerzuć włosy na jedną ze stron. Taka niewinna zmiana diametralnie odmieni rysy twarzy. Pasma mogą być gładkie, wtedy będziesz wyglądać elegancko, lub potargane, co będzie wyrazem twojego niepokornego charakteru.

Idealnie gładkie włosy – lśniące, idealnie gładkie włosy, to coś, co sprawia, że wyglądamy elegancko i kobieco. Aby je uzyskać powinnyśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz wybierać prostownicę, która będzie dbać o włosy i nie będzie niszczyć łuski. Nowość wśród prostownic (nowy model Air Plates od Remington) pozostawia gładkie włosy już po pierwszym przeciągnięciu. Jest idealna dla kobiet, które nie mają czasu na układanie fryzur. Nagrzewa się w ciągu 15 sekund i wyłącza automatycznie, dzięki czemu wybiegając z domu nie będziesz się martwić, czy odłączyłaś ją od prądu.

Remington

Kolorowy zawrót głowy

W tym roku rządzą z jednej strony naturalnie wyglądające odcienie, a z drugiej odważne, wyraziste koloryzacje. Niezależnie od tego, jaki odcień wybierzesz, nabierzesz charakteru. Będziesz czuła się wyjątkowo i poczujesz, że teraz możesz podbić świat. Jednak oprócz koloru, ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i używanie odpowiednich sprzętów takich jak prostownica i suszarka. Twoje włosy będą osłabione farbowaniem, dlatego nie powinnaś ich dodatkowo niszczyć. Prostownica Air Plates firmy Remington nie tylko sprawi, że twoja fryzura będzie zawsze idealna, lecz także pomoże ci w utrzymaniu ich w świetnej kondycji. Zobacz, jaki kolor będzie podkreślał twoją urodę.

Remington
Popielaty blond – ten kolor jest odpowiedni dla kobiet, które szukają naturalnego efektu i nie chcą za bardzo rzucać się w oczy. Mimo tego, że nie stanowi dużej metamorfozy, podkreśli rysy twarzy. Jeśli masz typ urody lato, czyli jasne włosy,  a cera wręcz porcelanowa, będziesz w nim wyglądać świetnie. Dobrze prezentują się pofarbowane włosy na całej długości, jak i wplecione pasemka, które rozświetlą całość.

Bronde – wpisuje się w trend naturalnie wyglądających włosów. To subtelne połączenie blondu i brązu, które daje intrygujący efekt. Miodowo-orzechowe pasemka dodają fryzurze objętości, a włosy wyglądają, jakby były delikatnie muśnięte słońcem. Najlepiej wygląda u naturalnych blondynek i brunetek ze śniadą cerą.

Naturalne brązy – w tym sezonie królują brązy. Masz do wyboru jeden z odcieni: kasztanowy, złocisty, miodowo-orzechowy. Przy wyborze kieruj się swoją karnacją. Jeśli masz jasną, wybierz ciepłe brązy, przy ciemniejszej świetnie będą wyglądać przyciemnione włosy o chłodniejszym odcieniu.

Sombre – optycznie zwiększa objętość fryzury, więc jest idealnym zabiegiem dla kobiet, które mają rzadkie włosy. Polega na rozjaśnieniu końcówek o 1-3 tony w stosunku do koloru podstawowego. Fryzjerzy polecają go do każdego koloru pasm i zapewniają, że pasuje do włosów o każdej długości. Sombre jest dla każdego i jest świetnym wyborem dla pań, które nie chcą wielkiej zmiany, a chcą jedynie delikatnego ożywienia.

Flamboyage – jeśli chcesz uzyskać efekt pasm delikatnie muśniętych słońcem, wybierz flamboyage. Włosy nie są farbowane od nasady, a kolor nakładany jest nierównomiernie, dzięki czemu powstaje naturalny efekt. Pasuje zarówno do blondynek, jak i brunetek.

Granny hair – to propozycja dla kobiet, które w tym roku chcą zaszaleć i zobaczyć, jak czują się w odważnych kolorach. Siwe włosy są absolutnym hitem, na punkcie którego zwariowały panie na całym świecie. Jednak uzyskanie spektakularnego efektu jest czasochłonne i powinno być wykonane w salonie fryzjerskim. W tym kolorze dobrze jest kobietom o typie urody zimy bądź lata, ponieważ srebrne pasma podkreślają wyrazistą urodę.

Nie bój się eksperymentować. Choć może ci się wydawać, że któryś z kolorów nie będzie do ciebie pasować, warto poradzić się fryzjera bądź zaufanej przyjaciółki. Być może się mylisz i po zmianie będziesz wyglądać zjawiskowo.

Już nie musisz wyjeżdżając na weekend lub wakacje zabierać ze sobą i prostownicy, i lokówki. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą Air Plates firmy Remington. Bo nic tak nie poprawia humoru, jak fryzura z „efektem WOW”, szczególnie, gdy możesz ją wykonać bez wysiłku.

Partnerem artykułu jest

1457789506_remington-logo

Producent wyjątkowej prostownicy AirPlates – najlepszej przyjaciółki twoich włosów na wakacje!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Innowacyjna prostownica AirPlates marki Remington pozwala na bezpieczne układanie włosów,  oferując rozwiązanie, którego jeszcze nikt na świecie nie stosował. Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami.

Model wyposażony został w technologię Cool Touch, która sprawia, że nienagrzewająca się obudowa urządzenia daje większą kontrolę i lepsze rezultaty stosowania.

Płytki ceramiczne Black Titanium Ceramic w Air Plates zawierają 10 razy więcej powłoki ceramicznej, dzięki czemu gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas. Płytki są gotowe do pracy już po 15 sekundach nagrzewania.

Bez trudu można dostosować wysokość temperatury do własnych potrzeb dzięki 5 poziomom nagrzania w zakresie od 150°C do 230°C.

Efekt idealnie prostych i gładkich włosów zostaje osiągnięty już po jednym przeciągnięciu przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i ochrony stylizowanych włosów.


Artykuł powstał we współpracy z Remington


Lifestyle Psychologia

Czy wiesz, co się dzieje z twoim organizmem przez 6 godzin po wypiciu filiżanki kawy?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock / Kikovic

Oprócz wody, kawa jest najbardziej rozpowszechnionym napojem na świecie. Według statystyk około 2,25 miliarda osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat spożycie wzrosło o ponad 80 proc., a najchętniej sięgamy po latte, espresso i cappuccino. Nie tylko stawia na nogi, lecz także jest doskonałym pretekstem do spotkania bądź nawiązania nowej znajomości. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co się dzieje z ciałem po wypiciu kawy? Przyjrzyjmy się jakie zmiany zachodzą w organizmie przez 6 godzin po wypiciu pierwszego łyka.

Kawa i mózg

Właściwości kawy korzystne dla mózgu stały się tematem badań naukowców. Prowadzą działania, które mają na celu stwierdzić, czy może stać się ona skutecznym środkiem ochronnym przed zwyrodnieniami mózgu oraz czy może chronić przed depresją. Skąd takie przypuszczenia?

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po kawę, są jej właściwości pobudzające i rozjaśniające umysł. Odpowiedzialne są za to substancje chemiczne, które przenikają do mózgu. Na przykład kofeina łatwo przekracza barierę krew-mózg i skutecznie blokuje aktywność adenozyny, która powoduje zmęczenie oraz senność. To dzięki temu masz więcej energii, zaczynasz jaśniej myśleć. Ta właściwość została wykorzystana przy leczeniu bólu w migrenach o etiologii naczyniowej. Poza tym kawa wpływa na nasz nastrój.

Dopamina to hormon szczęścia, dodający energii neuroprzekaźnik. To dzięko niemu mamy motywację i chęć do działania. Dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom i sięgać (w granicach rozsądku) po substancje uważane za mniej szkodliwe używki, takie jak kawa, herbata i alkohol. Od rana może nam pomóc mała czarna, która poprawi nastrój i zwiększy czujność. Chyba nie ma prostszego sposobu na dobry humor od rana (no dobra – seks jest jeszcze lepszy:))

Warto wspomnieć także o tym, że wpływa pozytywnie na naszą pamięć. Po wypiciu filiżanki ulubionego napoju zwiększają się zdolności przyjmowania wiedzy i zapamiętywania, ponieważ kofeina delikatnie podnosi poziom adrenaliny. W związku z tym zostaje zwiększone tempo wydzielania przekaźnika zwiększającego pamięć, czyli acetylocholiny. Więc kiedy czujesz, że masz kryzys w ciągu dnia i gorzej zapamiętujesz informacje, kubek aromatycznej kawy na pewno ci pomoże.

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Kawa i ciało

Podczas gdy wiele osób sięga po kawę, aby się rozbudzić i podnieść poziom energii, warto także uświadomić sobie, że posiada ona cenne korzyści dla naszego ciała. Oto niektóre z nich.

Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, nie rezygnuj z kawy. Kofeina podkręca metabolizm, w związku z czym przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednak postaw na kawę dobrej jakości i bez dodatku białego cukru. Dodatkowo warto sięgnąć po czarny napój przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ zwiększa zdolności psychoficznego pobudzenia.

To także źródło antyoksydantów, czyli związków zwalczających choroby i zapobiegających starzeniu się. Chronią przed miażdżycą, chorobami serca, udarami, cukrzycą i wieloma schorzeniami. Poza tym opóźniają proces starzenia się organizmu, co jest dobrą informcją. Czyżby filiżanka kawy mogła zastąpić dobry krem?:)

Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin, głównie z grupy B. Jedna filiżanka dostarcza odpowiednio 11 proc., 2 proc. i 6 proc. zalecanego dziennego spożycia witamin B2, B3 i B5, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Wpływają na równowagę psychiczną oraz chronią przed nowotworami.

Poza tym działa ochronnie na wątrobę i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy naczyń krwionośnych.

Łyk kawy. I co dalej?

Jakie pozytywne korzyści ma kubek kawy dla naszego mózgu i ciała już wiemy. Ale co się dzieje z organizmem, kiedy ona w nim krąży? Prześledźmy to kolei.

W ciągu 10 minut po wypiciu, kofeina wchodzi do krwiobiegu, powodując wzrost tętna i ciśnienia krwi. Po 20. minutach wiąże się z adenozyną i zostaje zmniejszone uczucie senności. Jednocześnie podnosi się poziom dopaminy, przez co czujemy się szczęśliwsi i mamy więcej siły oraz motywacji do działania. Po 30. minutach nadnercza zaczynają wytwarzać więcej hormonów. W ciągu 40 minut organizm wytwarza więcej serotoniny, co wpływa na poprawę siły mięśni i koordynacji. W ciągu 4 godzin zwiększa się metabolizm, przez co spalamy szybciej tkankę tłuszczową. W 6 godzinie kofeina powoduje działania moczopędne i dlatego częściej oddajemy mocz. W tym czasie ponad 50 proc. kofeiny zostaje wydalone z organizmu.

Jak widać kawa ma wiele pozytywnych korzyści dla ciała i mózgu. Jednak, aby wykorzystać jej cenne właściwości, nie powinniśmy przekraczać zalecanej dziennej dawki, czyli mniej niż 400 mg kofeiny na dobę, czyli ok. 4 filiżanek. Należy pamiętać także o tym, żeby uzupełniać magnez, ponieważ kawa go wypłukuje i mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak np. drżenie rąk lub mrowienie. To chyba dobry czas na kawę:)


 

Źródło: powerofpositivity.comkawa.pl


Zobacz także

Jak się zachować, kiedy ktoś cię zawstydza lub upokarza?

Tak, kocham twojego eks

Tak, kocham twojego eks. Dla mnie jest ideałem

Pomaluj mój świat