Go to content

Mężczyźni wolą blondynki, a kobiety…? Polki mają swój ulubiony typ męskiej urody

typ męskiej urody
Fot. iStock / PeopleImages

Łatwo się domyślić, jak stereotypowo wygląda wzór idealnej kobiety dla wielu Polaków. Dobrze uposażona przez Matkę Naturę blondynka o jasnych oczach, typowa słowiańska uroda, w opowieściach podbija serca nie tylko naszych rodaków. To w teorii, w praktyce bywa z tym wyborem ideału różnie. A jak sprawa wyboru typu męskiej urody wygląda u Polek? 

Przecież nie tylko mężczyźni maja swoje preferencje dotyczące wyglądu partnerki. Polki również zostały poproszone o odpowiedź w sprawie typu urody, który najbardziej odpowiada im u mężczyzn.

Gdzie ci mężczyźni…?

Są, owszem, tyle że nie koniecznie w pobliżu męskiego wzorca kobiet. Okazuje się, że panie wcale nie marzą o jasnowłosym, wysokim, błękitnookim przystojniaku, który bardziej niż Słowianina, przypominałby skandynawskiego herosa.

Pewien portal randkowy, zadał pytanie ok 500 ankietowanym singielkom, „Jaki typ męskiej urody uważasz za najatrakcyjniejszy?”. Okazało się, że 70% pań które udzieliły odpowiedzi, interesuje się przede wszystkim ciemnowłosymi i ciemnookimi mężczyznami. Dokładniej zainteresowane były dwoma typami:

  • Typ europejski –  jasna cera, ale kontrastujące ciemne lub czarne włosy i oczy przykują uwagę ponad 36% pań.
  • Typ południowy – ciemna, orzechowa, śniada cera oraz ciemne oczy i włosy, interesuje 34% Polek.
  • Ponadto 13% pań za atrakcyjny uznaje typ środkowoeuropejski, czyli jasnobrązowe włosy, niebieskie oczy, jasną cerę.

A co z resztą świata?

Oczywiście wyżej wymienione efekty nie obrazują całości przeprowadzonego badania. Polki również wskazywały, choć w zdecydowanej mniejszości, inne typy urody, na które zwróciłyby uwagę przy wybieraniu partnera:

  • Typ słowiański – mężczyzna z jasnymi włosami i jasnymi oczami, interesuje zaledwie 11% badanych Polek.
  • Typ celtycki – czyli mężczyźni z wysp brytyjskich (piegowata cera, złotawe lub rude włosy) – mieli zaledwie 2% wskazań.
  • Typ nordycki – bardzo jasna, blada cera i włosy, niebieskie oczy – ma 2% fanek.
  • Typ azjatycki– ciemne włosy, skośne oczy, również 2 % zainteresowanych.

Z czego może wynikać fakt zdecydowanego zamiłowania w typie europejskim? Jasna skóra kojarzy się z delikatnością, niewinnością. Być może dlatego Polacy wolą ten typ urody, prezentowany przez Słowianki. A Polki dla odmiany szukają mężczyzn silnych, odważnych, pewnych siebie, z czym właśnie kojarzy się ciemniejsza karnacja i włosy.


źródło: kobieta.dziennik.pl