Lifestyle

Metoda Fukutsudzi – na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 czerwca 2022
fot. Photosomnia/iStock
 

Metoda Fukutsudzi podbija świat! To japońskie ćwiczenie odchudzające w szybki sposób pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Do jego wykonania potrzebować będziemy jedynie ręcznika i wolnego miejsca na podłodze. Na czym dokładnie polega metoda Fukutsudzi i komu jest polecana?

Metoda Fukutsudzi – na czym polega?

Metoda Fukutsudzi została opracowana przez japońskiego fizjoterapeutę Toshiki Fukutsudzi, który zaobserwował, że otyłe osoby często mają problem z niewłaściwym ułożeniem miednicy w stosunku do kręgosłupa. W efekcie dochodzi do wypięcia brzucha w przód, przez co wydaje się on większy niż rzeczywiście jest.

Wykonując ćwiczenie opracowane przez Fukutsudzi, korygujemy położenie miednicy. Kiedy wróci ona do prawidłowej pozycji, mięśnie brzucha napną się, w wyniku czego brzuch stanie się mniejszy i bardziej płaski. Dodatkowo metoda Fukutsudzi pomaga w rozluźnieniu mięśni pleców, przywraca fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co pomaga usunąć ból krzyża i pozbyć się napięcia w odcinku lędźwiowym. Brzmi zachęcająco, jednak dla wielu, odchudzanie przy użyciu ręcznika wydaje się dość kontrowersyjne i mało wiarygodne. Trudno sobie wyobrazić, że w tak prosty sposób można pozbyć się wystającego brzucha.

Metoda Fukutsudzi – dla kogo jest przeznaczona?

Wydaje się, że metoda Fukutsudzi niesie za sobą same zalety. Od razu pojawia się pytanie, dla kogo jest przeznaczona i czy istnieją jakieś przeciwskazania? Metoda ta dedykowana jest głównie osobom, które chcą pozbyć się wystającego brzucha. Zarówno tym z małą nadwagą, jak i otyłym. Waga nie ma większego znaczenia i nie przesądza o efektywności ćwiczenia. Metoda Fukutsudzi nie jest polecana osobom ze zdiagnozowanymi wadami kręgosłupa czy zwyrodnieniem stawów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczenia należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. To samo dotyczy się osób zmagających się z mocnymi bólami kręgosłupa o niewiadomym pochodzeniu.

Jak wykonuje się ćwiczenie?

Ćwiczenie można wykonać na dywanie lub macie. Nie sprawdzi się twarda, goła podłoga lub zbyt miękkie łóżko. By rozpocząć ćwiczenie należy przygotować bawełniany ręcznik o długości minimum 40 cm, który zwijamy w ciasny rulon o grubości od 7 do 10 cm. By zapobiec jego rozwinięciu w trakcie wykonywania ćwiczenia, dobrze jest owinąć go sznurkiem. Jak wykonujemy ćwiczenie?

 • Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami.
 • Za plecami kładziemy zwinięty ręcznik, tak by przylegał do lędźwi.
 • Powoli kładziemy się na plecach, pilnując, by ręcznik się nie przesunął.
 • Zwinięty w rulon ręcznik musi znajdować się pod lędźwiami, na wysokości pępka. Na to należy zwrócić szczególną uwagę.
 • Prostujemy nogi, łączymy ze sobą dwa duże palce u stóp, a pięty ustawiamy na zewnątrz.
 • Ramiona przenosimy za głowę i łączymy dłonie tak, by stykały się małymi palcami. Kciuki muszą być skierowane na zewnątrz.

Po przyjęciu odpowiedniej pozycji, staramy się wyciągnąć kręgosłup – ręce wyciągamy możliwie jak najbardziej w górę. Ważne, by podczas wykonywania ćwiczenia głęboko i równomiernie oddychać, rozluźnić mięśnie i starać się ich nie spinać. W takiej pozycji staramy się wytrzymać co najmniej 5 minut, a optymalny czas treningu wynosi 10 minut. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy w tygodniu.

Zobacz również: Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

Pierwsze efekty

Pierwsze efekty można zauważyć już po jednorazowym ćwiczeniu, kiedy to obwód pasa zmniejszy się o około 3 cm. Musimy jednak pamiętać, że metoda Fukutsudzi pomoże optycznie zmniejszyć i spłaszczyć brzuch oraz wysmuklić sylwetkę, ale niestety nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej.

 

 


Lifestyle

Dorastające dziecko uzależnione od mediów społecznościowych. Przyczyny, konsekwencje, przeciwdziałanie

Redakcja
Redakcja
28 czerwca 2022
 

Rozwój technologii ułatwił nam pozyskiwanie informacji, naukę, pracę, ale jednocześnie wpłynął na przeniesienie wielu innych sfer życia do sieci. Chętnie dzielimy się zdjęciami, filmami, a także reagujemy na nie i dodajemy komentarze. Kiedy korzystanie z social mediów staje się niebezpieczne? Czy wiesz, do czego prowadzi uzależnienie od mediów społecznościowych? Dowiedz się, jakie są przyczyny nałogu i gdzie warto szukać profesjonalnej pomocy.

Social media. Czy uzależniają bez względu na wiek?

Nałóg rozwija się niepostrzeżenie, jednak z upływem czasu pogłębia się i sprawia, że życie bez social mediów staje się niemożliwe. Powiadomienia towarzyszą Ci wszędzie, gdzie masz dostęp do sieci. Czujesz się niekomfortowo, kiedy nie możesz sprawdzić najnowszych wiadomości? Być może wystąpił u Ciebie syndrom FOMO (ang. fear of missing out), oznaczający lęk przed ominięciem ważnej informacji.

Niebezpieczeństwo czyha na każdego i niesie za sobą poważne konsekwencje. Jednak uzależnienie od mediów społecznościowych jest szczególnie groźne wśród młodzieży. Nastoletni wiek jest czasem poszukiwania własnej tożsamości, a w Internecie niełatwo znaleźć właściwe wzorce.

Przyczyny uzależnienia od mediów społecznościowych

Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy uzależnienia od social mediów:

 • niskie poczucie własnej wartości,
 • chęć poprawy samopoczucia,
 • możliwość wykreowania samego siebie w dowolny sposób,
 • chęć bycia popularnym i lubianym,
 • trudności z kontaktem z rówieśnikami,
 • poszukiwanie nowych, pozytywnych wrażeń.

Młodzi ludzie chętnie korzystają z social mediów, ponieważ świat istniejący w sieci wydaje im się bardziej atrakcyjny niż realne życie. Często szukają nowych znajomości lub sympatii właśnie tą drogą. Jednocześnie nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czekają na nich w internecie.

Po czym poznać, że dorastające dziecko jest uzależnione?

Zastanawiasz się, po czym poznać, że Twoje dziecko jest uzależnione od mediów społecznościowych? Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

 • nagłe lub pogłębiające się trudności z nauką,
 • niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności,
 • brak chęci do spotkań z rówieśnikami,
 • nerwowa reakcja na prośbę o odłożenie telefonu.

Sygnałem alarmowym jest także długotrwałe przebywanie w zamkniętym pokoju pod pretekstem odrabiania lekcji. Korzystanie z telefonu lub komputera można w prosty sposób wytłumaczyć nauką. Uzależnienie od serwisów społecznościowych trudno będzie zauważyć, jeśli dziecko większość czasu spędza poza kontrolą rodziców, a w domu nie ma żadnych zasad korzystania z Internetu.

Konsekwencje nieleczonego uzależnienia od social mediów

Najczęstsze skutki, które powoduje uzależnienie od serwisów społecznościowych dotyczą utraty więzi rodzinnych i relacji ze znajomymi. Nałóg prowadzi także do utraty kontroli nad realnym życiem, ponieważ znaczenie ma tylko to, co zobaczymy w sieci oraz ile polubień otrzymaliśmy pod zdjęciem. Uzależnienie od social mediów wśród dzieci i nastolatków prowadzi do zaniedbania nauki i dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Młodzi ludzie szukają wzorców wyłącznie w sieci, tworząc obraz idealnego świata, który istnieje wyłącznie na zdjęciach dodawanych na serwisy społecznościowe.

Gdzie udać się po pomoc? Co robić?

Mając świadomość, jakie konsekwencje niesie za sobą uzależnienie od social mediów, warto podjąć szybką reakcję. Jeśli problem narasta, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalna terapia uzależnień od internetu: https://www.terapiemlodziezy-oaza.pl/

Istnieją specjalistyczne ośrodki, w których doświadczeni eksperci pomagają wyjść nastolatkom z nałogu. Efektem terapii jest uświadomienie zagrożeń, jakie niesie za sobą uzależnienie od social mediów i nauka racjonalnego korzystania z Internetu. Ważne jest zbudowanie świadomości, że prawdziwe życie również jest ciekawe.

Proces terapeutyczny zakończył się sukcesem? Jak postępować dalej?

Podjęcie terapii w specjalistycznym ośrodku to pierwszy krok w drodze do sukcesu. Równie ważne jest wsparcie osoby uzależnionej po opuszczeniu miejsca leczenia. Dlatego niektóre ośrodki oferują pomoc także po pobycie w ośrodku. Takie rozwiązanie oferuje np. Klinika leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży Oaza: https://www.terapiemlodziezy-oaza.pl/kontakt/

Warto, aby wsparcie obejmowało także rodziców, którzy mają największy wpływ na kształtowanie osobowości nastolatka w trudnym dla niego okresie rozwoju. Pamiętaj, że wychodzenie z nałogu jest procesem, a odwyk od mediów społecznościowych w ośrodku to jego rozpoczęcie.


Lifestyle

Endermologia na cellulit, rozstępy i nie tylko. Czym jest i kto powinien z niej skorzystać?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 czerwca 2022
fot. Anetlanda/iStock

Odpowiednio dobrana dieta i regularnie wykonywane ćwiczenia nie zawsze wystarczają, by wymodelować i ujędrnić ciało. Często to za mało, by poczuć się dobrze we własnej skórze. Endermologia to naturalna i bezinwazyjna metoda stymulacji skóry, której efekty docenia coraz więcej kobiet. Co warto o niej wiedzieć?

Endermologia – czym jest?

Endermologia jest masażem podciśnieniowym, którego głównym zadaniem jest oddziaływanie na skórę i tkankę łączna. Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu pacjent zakłada specjalny kombinezon, który przylega do ciała i chroni przed bezpośrednim kontaktem z maszyną. Zapewnia bezpieczeństwo, zapobiega podszczypywaniu, wciągnięciu włosków i chroni przed urazami mechanicznymi w razie zbyt wysokiej intensywności podciśnienia.

Co daje endermologia?

Endermologię można wykorzystać do masażu większości powierzchni ciała np. ud, pośladków, brzucha, czy twarzy. Dzięki zabiegowi skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i bardziej sprężysta. Masaż poprawia metabolizm tkanki tłuszczowej a także sprzyja produkcji włókien kolagenowych. Endermologia pomaga w walce z cellulitem, który jest zmorą większości kobiet. Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej sprawia, że skórka pomarańczowa znika, a skóra staje się gładsza. Po serii zabiegów uzyskujemy szczuplejszą i smuklejszą sylwetkę. Zabieg wspomaga proces odchudzania – bez diety i ćwiczeń, efekty będą mniej widoczne. Masaż podciśnieniowy pomaga pozbyć się obrzęków, oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza zastoje limfatyczne.

Zobacz również: Cellulit – jak się go pozbyć? 6 skutecznych sposobów

Jak wygląda zabieg?

Masaż wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu do endermologii z głowicą dobraną do danej partii ciała. Głowica posiada komorę ssącą i dwie rolki obracające się w przeciwnych kierunkach. Pod wpływem ciśnienia, skóra zostaje „wciągnięta” pomiędzy rolki, gdzie jest wałkowana i ugniatana. Urządzenie do endermologii sterowane jest komputerowo. Przed wykonaniem zabiegu pacjentka zakłada specjalny, ściśle przylegający do ciała strój, w którym kładzie się na łóżku. Po przygotowaniu aparatu rozpoczyna się masaż. Jeden zabieg trwa około 40 minut.

Wskazania do zabiegu

Masaż dedykowany jest głównie osobom chcącym ujędrnić i wygładzić skórę, a także pozbyć się cellulitu i zmniejszyć widoczność rozstępów. Dzięki leczniczym właściwościom, endermologia polecana jest osobom zmagającym się z bólami mięśni i stawów, obrzękami, napięciem mięśniowym, niewydolnością żylną oraz uszkodzeniem więzadeł.

Przeciwwskazania 

Choć endermologia jest nieinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, przed jej wykonaniem należy wziąć pod uwagę stan zdrowotny pacjenta. Po masażu mogą pojawić się siniaki, pajączki i zakwasy. Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

 • choroba nowotworowa,
 • przepuklina,
 • tłuszczaki,
 • stany zapalne skóry,
 • rany naskórka,
 • zakrzepica,
 • stany zapalne naczyń krwionośnych.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest karmienie piersią i ciąża – szczególnie pierwszy trymestr. Jeśli ginekolog nie zauważy żadnych przeciwwskazań, po początkowym okresie ciąży można zapisać się na masaż.

Zobacz również: Nici autologiczne (needle shaping) – nowoczesny i bezpieczny lifting bez skalpela. Co warto o nim wiedzieć?

Cena zabiegu

Cena pojedynczego zabiegu wynosi od 100 do nawet 200 zł. By zauważyć skuteczność masażu i cieszyć się jędrniejszą i gładszą skórą, zaleca się wykonanie serii zabiegów pomiędzy 10 a 15, dwa razy w tygodniu. W niektórych gabinetach, przy wykupieniu całego pakietu, możemy liczyć na niższą cenę w przeliczeniu na pojedynczy zabieg.


źródło: medonet.pl

Zobacz także

Wybierz swoją miotłę i odkryj jaką jesteś czarownicą

Kalendarzyk małżeński – skuteczność, wady i zalety

Jeśli macie odwagę zatrzymać się na chwilę, to idźcie do kina na „Cichą noc”, być może każdy z was odkryje dla siebie coś innego