Lifestyle

Ołena Zełeńska: nie wiem, jak przetrwałabym te kilka miesięcy, gdybyśmy nie byli razem

Redakcja
Redakcja
27 lipca 2022
Ołena Zełeńska w sesji do "Vogue", fot. Annie Leibovitz
 

W czasie wojny nie ma scenariusza dla pierwszych dam – nie wiadomo, co mają robić, jak się zachowywać, więc Olena Zełenska pisze własną historię. Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, nigdy nie pchała się na świecznik, zawsze była z boku, a nawet kilka kroków za nim. To on błyszczał, to on był – jak to aktor – w świetle reflektorów.  Wszystko zmieniło się, gdy 26 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Ołena Zełeńska musiała stanąć obok męża.

Jak wiele ukraińskich rodzin, również ich rodzina została rozdzielona

Przez pewien czas Zełenska nie mogła się kontaktować z mężem i rodzicami.  – Nie wiem, jak przetrwałabym te kilka miesięcy, gdybyśmy nie byli razem – mówi. Wołodymyr Zełeński nie widział się jeszcze z dziećmi – wszystko przez wzgląd na bezpieczeństwo. Ołena Zełeńska przyznaje, że jest mu trudno, że cierpi on i cierpią też dzieci, które po prostu tęsknią za tatą.

O ile zadaniem prezydenta jest chronić kraj i jego mieszkańców przez niebezpieczeństwem wojny, o tyle pierwsza dama zajęła się wsparciem natury psychologicznej. Stała się symbolem, wzorem dla kobiet w Ukrainie, które tracą mężów, synów, które muszą uciekać czy chwytać za broń i stawać na linii frontu.

Ołena Zełeńska jest teraz osobą, na którą zwrócone są oczy całego świata. Jest to dla niej nowość, bo zawsze wolała stać w cieniu. Jeszcze zanim jej mąż został prezydentem, również była tą drugą. Pasowała jej ta rola, sama przyznaje, że tak jest jej lepiej. Kiedy w 2019 r. została pierwszą damą Ukrainy w naturalny sposób zaczęła wzbudzać zainteresowanie, ale przyjęła bezpieczną dla siebie rolę żony stojącej krok za mężem. Nie wychylała się, nie pchała na pierwsze strony gazet. I nagle wojna zmieniła wszystko. Ołena Zełeńska musiała wyjść z cienia i stanąć ramię w ramię z mężem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine)

Mimo że jest z dziećmi, Zełenska zdradziła, że czuje się „odizolowana”, ponieważ nie jest w stanie swobodnie się poruszać. Codzienne sprawy, takie jak chodzenie na zakupy, jest „marzeniem, którego nie można zrealizować”.

„Nie możemy się doczekać zwycięstwa. Nie mamy wątpliwości, że zwyciężymy. I to nas napędza”

Zełenska opisała ostatnie pięć miesięcy od inwazji sił rosyjskich na jej kraj jako „najstraszniejsze miesiące mojego życia i życia każdego Ukraińca”. – Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby ktokolwiek był świadomy tego, jak radziliśmy sobie emocjonalnie – dodała. Odpowiedziała też na pytanie, jak daje radę żyć ze świadomością, że jej mąż, a wraz z nim i cała jej rodzina są nieustannie na celowniku wroga. – Nie mogę o tym myśleć, bo wpadnę w paranoję – powiedziała Zełeńska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vogue Polska (@vogue.polska)

„Twardy przekaz, miękki wizerunek” – pisze dziennikarka „Vogue”

Miłośniczka bycia na drugim planie, w tym wyjątkowo trudnym czasie musiała zaangażować się w dyplomację na pierwszej linii. Niezachwiana w swoim poparciu dla wolności Ukrainy Ołena Zełeńska podjęła się publicznych wystąpień przez audytoriami na całym świecie. Tydzień temu poleciała do Waszyngtonu, gdzie spotkała się z Joe Bidenem i jego żoną Jill.

Ameryka i cały świat usłyszały wtedy chwytające za serce słowa prośby do Kongresu. Zełeńska prosiła o coś, o co jak sama powiedziała nigdy nie chciałaby prosić.
„Proszę o broń – broń, która nie byłaby użyta do prowadzenia wojny na cudzej ziemi, ale do ochrony własnego domu i prawa do przebudzenia się żywym w tym domu”.

Z portretu pokazanego na łamach „Vogue” wyłania się niezwykle delikatna kobieta z niezwykłą siłą w spojrzeniu. Niesamowita.


Lifestyle

Omikron – najczęstsze objawy choroby. Sprawdź swoją apteczkę!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
26 lipca 2022
fot. Stanislav Shkoborev/iStock

Szósta fala koronawirusa w Polsce staje się faktem. Liczba zachorowań rośnie z dnia na dzień. Koronawirus mutuje, przybiera nowe podwarianty, które często dają niecharakterystyczne objawy. Jak wyglądają pierwsze objawy zakażenia Omikronem i co warto mieć w domowej apteczce?

Koronawirus Omikron – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Tak jak większość wirusów, tak i koronawirus posiada zdolność mutacji. Silnie rozprzestrzeniającym się wariantem jest koronawirus Omikron – zakażeń przybywa lawinowo. Wyodrębniono już kilka jego podlinii, a BA.5 uznana została za tę, która najszybciej się rozprzestrzenia. Omikron bardzo dobrze wchłania się do ludzkich komórek i przebija układ immunologiczny. Posiada zdolność do pokonywania bariery odpornościowej – poszczepiennej i poinfekcyjnej, w wyniku czego reinfekcje pojawiają się aż osiem razy częściej w porównaniu do wcześniejszych wariantów.

Omikron – najbardziej charakterystyczne objawy

Objawy zakażenia Omikronem, choć są łagodniejsze niż w przypadku innych mutacji, również są szkodliwe dla zdrowia. Choć wiele mówi się o łagodniejszym przebiegu od delty czy innych wariantów, zdaniem specjalistów przebieg choroby u osób niezaszczepionych będzie równie ciężki. Na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji, do najczęściej pojawiających się symptomów można zaliczyć:

 • ból gardła,
 • katar,
 • kaszel – łagodny lub bardzo uporczywy,
 • podwyższoną temperaturę ciała,
 • osłabienie,
 • utratę węchu,
 • szumy uszne,
 • dolegliwości jelitowo-żołądkowe,
 • wysypkę skórną.

Badania przeprowadzone przez naukowców z King’s College London dowodzą, że wysypki skórne pojawiały się nawet u osób z COVID-19, które izolowały się w domu. U około 20 proc. osób zmiany skórne były jedynym objawem choroby. Pokrzywka, pęcherze, wysypka plamisto-grudkowa czy rumień często są pierwszą lub jedyną manifestacją choroby – szczególnie u dzieci. Biegunka i wymioty to objawy jelitowo-żołądkowe pojawiające się u pacjentów zakażonych Omikronem, które często mylone są z grypą żołądkową.

Gdy wirus zaatakuje płuca, prawdopodobne jest, że zakażenie będzie miało cięższy przebieg, a chory być może będzie wymagał hospitalizacji.

Objawy Omikrona, w zależności od wielu różnych czynników np. od wieku, są różne i przybierają różny stopień nasilenia. Zdarza się, że choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Niestety nawet pełne zaszczepienie się nie wyklucza zakażenia Omikronem, ale na pewno zmniejsza ryzyko zachorowania.

Zobacz również: Nowe warianty koronawirusa – co warto o nich wiedzieć

Jak długo utrzymują się objawy?

Choć w niektórych przypadkach zakażenie Omikronem jest bardzo groźne dla organizmu, to zazwyczaj objawy zachorowania ustępują stosunkowo szybko. Po tygodniu, a czasami już po czterech – pięciu dniach można powrócić do normalnego funkcjonowania. Wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta, chorób współistniejących, wieku czy prowadzonego stylu życia. Choć często mówi się, że reinfekcje są łagodniejsze, to wcale nie jest to regułą.

Jak leczyć Omikron domowymi sposobami?

Osoby zarażone Omikronem rzadziej wymagają hospitalizacji, a leczenie w domowej izolacji zazwyczaj jest wystarczające. Dlatego warto sprawdzić domową apteczkę i uzupełnić ją o leki, które pomogą złagodzić objawy w przypadku zakażenia koronawirusem. Co powinno się w niej znaleźć?

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – środki zawierające paracetamol.
 • Leki obkurczające błonę śluzową nosa – środki obkurczające naczynia krwionośne śluzówki nosa pomogą pozbyć się uporczywego kataru. Woda morska nawilża i oczyszcza błonę śluzową nosa, można ją wykorzystać do płukania zatok.
 • Leki na ból gardła – środki osłaniające i łagodzące podrażnienie gardła. Największą popularnością cieszą się tabletki z dodatkiem lidokainy, która posiada działanie znieczulające.
 • Leki na kaszel – syrop ułatwiający odkrztuszanie i oddychanie.
 • Leki żołądkowe – krople miętowe złagodzą bóle żołądka, a węgiel aktywny skróci czas trwania biegunki. Warto pamiętać również o elektrolitach, które pomogą uzupełnić związki mineralne.

 

 

 

 

 


Zobacz także

Sprawdź, czy myjesz swoją twarz we właściwy sposób. Większość z nas robi to źle

Po rozwodzie niektóre dzieci mogą odzyskać rodzica, który do tej pory był nieobecny w ich życiu

50 pytań, na które warto poznać odpowiedzi, w każdej głębokiej relacji

50 pytań, na które warto poznać odpowiedzi, w każdej głębokiej relacji