Go to content

Magiczny Kraków. 5 atrakcji, które warto zobaczyć latem

Fot. iStock/TomasSereda

Magiczny. Tak jednym słowem można opisać to miasto o niepowtarzalnym klimacie. Przepiękna architektura, mnóstwo zabytków i artystyczna atmosfera sprawiają, że większość osób, które odwiedziły Kraków, są nim zachwycone. Jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystów z zagranicy i Polaków, którzy przyjeżdżają tu na weekend bądź w niedziele. Co roku odwiedza go kilka milionów obcokrajowców, którzy polecają ten kierunek swoim znajomym. Wawel, Sukiennice, przepiękny Rynek Główny i tajemniczy Kazimierz to miejsca, z których słynie Kraków i które koniecznie, choć raz w życiu, trzeba zobaczyć.

Lato to idealny moment na to, żeby udać się na wycieczkę do Krakowa. W tym mieście naprawdę wiele się dzieje. Bo Kraków, to nie tylko historia i muzea, lecz także otwarte przestrzenie postindustrialne, galerie, foodtrucki, festiwale i wydarzenia w Tauron Kraków Arena oraz ICE Centrum Kongresowe.

Zobacz, co warto zwiedzić oraz na jaką imprezę się wybrać w najbliższych miesiącach. Będziesz oczarowana, jeśli już nie jesteś:)

101 koncertów w 40 dni, czyli XXII Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami

Największy polski festiwal jazzowy, gromadzący wybitnych polskich i zagranicznych jazzmanów. Został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 roku w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami i od tego czasu odbywa się co roku. Składa się z ok. 100 koncertów, podczas których występuje blisko 200 polskich i zagranicznych artystów dla ok. 50 000 gości.

Festiwal potrwa do 30 lipca 2017 roku. W najbliższym czasie wystąpią tacy artyści, jak Branford Marsalis & Kurt Elling (11 lipca), Nigel Kennedy&Band (12 lipca). Aby wziąć udział w koncertach, trzeba kupić bilet.

Wśród imprez towarzyszących odbywa się Noc Jazzu, która jest zorganizowana w ramach cyklu Krakowskie Noce. Wstęp jest bezpłatny.

 Program festiwalu znajdziesz tutaj.

Hejnał mariacki

Będąc na Rynku Głównym nie sposób uniknąć wysłuchania hejnału. To melodia w tonacji F-dur grana co godzinę z wieży mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny przez trębacza. O każdej pełnej godzinie melodia rozbrzmiewa we wszystkie strony świata.

To niewątpliwie jedna z najciekawszych krakowskich tradycji oraz ogromna atrakcja dla turystów. I chyba nikt nie wyobraża sobie Krakowa bez dźwięków hejnału. Poza tym można wejść na wieżę i stamtąd podziwiać piękną panoramę miasta.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Krakowski festiwal jest jednym z najstarszych imprez tego typu w Europie. W tym roku od 10 do 17 lipca krakowski Rynek Główny, Mały Rynek i Plac Szczepański staną się miejscem spotkań i przenikania różnych kultur i trendów. Teatry z Francji, Ukrainy, Hiszpanii, Czech, Rosji, Słowenii, Włoch, Belgii i Białorusi zaprezentują około 70 spektakli. Tegoroczna edycja festiwalu jest pozbawiona motywu przewodniego, gdyż celem jest ukazanie różnorodności form.

Festiwal rozpocznie się 10 lipca o godz. 20 na Rynku Głównym. Odbędzie się wielka parada z udziałem Artystów 27 ULICY. Do żywej muzyki, granej na 200-litrowych beczkach, będą tańczyć Artyści festiwalu.

Szczegóły programu festiwalu znajdziesz tutaj.

Nowa Huta

To najpopularniejsza dzielnica Krakowa, która do tej pory w opinii publicznej nie cieszyła się dobrą sławą. Jednak władze miasta postanowiły to zmienić i udowodnić, że jest to jeden z najciekawszych obszarów stolicy Małopolski. – To jedyne miasto epoki stalinizmu, socrealizmu zbudowane w tej części Europy, fascynujące architekturą – mówi Andrzej Czapliński, pracownik Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. – Ale to też dzielnica inicjatyw kulturalnych. Znajduje się tutaj Teatr Ludowy, Łaźnia Nowa, Nowohuckie Centrum Kultury – Beksiński.

Na jej terenie można spotkać także wiele pałaców np. Pałac Dożów i dworków np. Jana Matejki w Krzesławicach. Oprócz tego znajduje się tutaj wiele pomników, kilka budowli sakralnych i obiektów wojskowych.

Kraków Live  Music Festival

To dwudniowe święto muzyki, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Krakowie. Na trzech scenach występują zespoły, reprezentujące różne style: pop, hip-hop, rock i muzykę elektroniczną.

W tym roku odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego i jest biletowany. Podczas festiwalu wystąpią największe zagraniczne gwiazdy m.in. Lana del Rey, Wiz Khalifa, Ellie Goulding.

To tylko kilka najciekawszych atrakcji, które można zobaczyć w Krakowie. To miasto trzeba odwiedzić. Bo to nie tylko architektura, lecz także mnóstwo klimatycznych knajpek, zabytków. Poza tym udając się w podróż do Krakowa, warto także wybrać się do równie ciekawych miejsc sąsiedzkich, takich jak Wieliczka czy Bielany.

Źródło: wikipedia, krakow