Go to content

Ludzie inteligentni emocjonalnie zdobywają szczyty. Sprawdź, czym się wyróżniają

Są takie zachowania, które pod wpływem emocji przychodzą z dużą łatwością i często ich nie kontrolujemy. Niestety, wyrządzają one więcej szkody niż pożytku, bo nieumiejętne posługiwanie się nimi sprawia, że jesteśmy gorzej postrzegani i mamy mniejsze szanse na rozwój kariery. Jak ważne jest zarządzanie emocjami? Według danych na najwyższych szczeblach znajdują się ci, którzy osiągnęli wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Każdy z nas może poznać tę tajemną wiedzę. Nie tylko ważne jest, aby wiedzieć, jak kierować emocjami. Znacznie większą wartość ma świadomość tego, czego powinniśmy unikać.

Zobacz 7 kluczowych rzeczy, które robią osoby inteligentne emocjonalnie. Dzięki temu zachowują spokój oraz kontrolę nad sobą, co prowadzi ich do sukcesu nie tylko zawodowego, lecz także w życiu osobistym.


Źródło: huffingtonpost.com

Fot. iStock / PeopleImages

1/7 Ich poczucie zadowolenia nie jest uzależnione od zdania innych

Ludzie inteligentni emocjonalnie nie porównują się z innymi. Potrafią cieszyć się sukcesem bez względu na to, że ktoś osiągnął więcej – ich osobiste powodzenie jest wystarczającym powodem do radości. I nie zmącą jej niepochlebne komentarze, bo są świadomi swojej wartości. Zdanie innych nie wpływa na ich postrzeganie siebie, bo sami wiedzą, jakie mają możliwości, umiejętności i osiągnięcia – i nie potrzebują, aby inne osoby ich w tym upewniały. Przez to zdanie otoczenia nie działa na nich negatywnie i nie podkopuje ich wiary w siebie.

Najlepiej zawsze pamiętać o jednym, że niezależnie od tego, co inni mówią lub myślą o tobie – nigdy nie jesteś tak dobra, ani tak zła, jak sądzą.

Fot. iStock / SIphotography

2/7 Nie zapominają

Szybko wybaczają, ale to nie znaczy, że zapominają. Gdy mają w pamięci błędy innych, mogą poradzić sobie z późniejszymi konsekwencjami, przed którymi dzięki swojej asertywności mogą się ochronić. Poza tym nie dają się wciągnąć w nieprzyjemne sytuacje z powodu cudzych niedociągnięć.

Fot. iStock/g-stockstudio

3/7 Bezsensowna walka nie jest dla nich

Zdają sobie sprawę z tego, że prawie codziennie muszą stoczyć walkę. Od ich zachowania będzie zależeć wynik – czy wyjdą cało i osiągną, to, co zamierzyli, czy zostaną mocno poturbowani. Dlatego są świadomi tego, jak ważne jest panowanie nad emocjami. Uleganie im może doprowadzić do tego, że wdasz się w bezsensowny konflikt, który cię wykończy. Właściwe odczytanie emocji jest więc kluczowe. Odpowiednia reakcja pozwoli mądrze rozegrać walkę. Będziesz wiedziała, w którym momencie powinnaś postawić na swoim, a kiedy odpuścić, by nie tracić energii na coś, co z góry jest skazane na niepowodzenie.

4/7 Perfekcja nie jest ich celem

Nie dążą do perfekcji, ponieważ wiedzą, że nie da się jej osiągnąć, bo ludzie są z natury elastyczni i nigdy nie dojdą do ideału. Kiedy dążenie do niego staje się celem, życie traci na jakości. Pojawia się wieczne niezadowolenie z siebie, nastają godziny spędzone na rozpatrywaniu, w którym momencie postąpiliśmy błędnie, a najwierniejszym towarzyszem staje się dokuczliwe uczucie porażki. Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, że taka postawa blokuje ich przed pójściem do przodu i unikają jej.

Fot. iStock / Nikada

5/7 Przeszłość zostawiają w przeszłości

Niepowodzenie może zachwiać pewnością siebie i sprawić, że nie będziemy podejmować nowych wyzwań – bo mogą skończyć się porażką. Ludzie inteligentni wiedzą, że sukces tkwi w podniesieniu się i pogodzeniu się z nią. Zostawiają ją w przeszłości, przez co nie blokuje ich w przyszłości i nie boją się podejmować się nowych wyzwań.

Warto zapamiętać, że kiedy żyjesz przeszłością, staje się ona teraźniejszością.

Fot. iStock / martin-dm

6/7 Nie skupiają się na problemach

To, na czym się skupiasz, determinuje twój stan emocjonalny. Jeśli wciąż kierujesz myśli w stronę problemów, tworzysz i podtrzymujesz negatywne emocje i stres, które utrudniają działanie. Ludzie inteligentni koncentrują się na czynnościach, jakie powinni podjąć, żeby poprawić swoją sytuację, przez co budują poczucie osobistej skuteczności. Dzięki temu wyzwalają się pozytywne emocje, które wpływają na poprawę wyników.

Jak się bronić przed wampirem energetycznym Fot. iStock / Planet Flem

7/7 Unikają toksycznych ludzi

Ludzie inteligentni emocjonalnie jak ognia unikają maruderów i osób, które narzekają, ponieważ ci nie koncentrują się na rozwiązaniach i chcą, by ludzie do nich dołączyli.  Czasami jest nam ciężko im przerwać, żeby nie wyjść na niegrzecznych i źle wychowanych. Istnieje jednak granica między słuchaniem ze współczuciem a zezwoleniem na wkręcenie się w spiralę negatywnych emocji. Możesz tego uniknąć tylko przez wyznaczenie limitów i dystansowanie się, kiedy przychodzi taka potrzeba. Najlepszym sposobem jest zadanie pytania, jak zamierzają rozwiązać swój problem. Wówczas albo zamilkną, albo skierują rozmowę w produktywnym kierunku.