Lifestyle

„Leaving Neverland” nie jest historią o Michaelu Jacksonie. To dokument, który powinien obejrzeć każdy rodzic, by ochronić swoje dziecko

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 marca 2019
Leaving Neverland nie jest historią o Michaelu Jacksonie. To dokument, który powinien obejrzeć każdy rodzic, by ochronić swoje dziecko
Fot. Screen z YouTube /HBO – "Leaving Neverland" nie jest historią o Michaelu Jacksonie. To dokument, który powinien obejrzeć każdy rodzic, by ochronić swoje dziecko
 

Wyobraź sobie, że macie dobrego znajomego. Nie układa mu się w życiu, związki z kobietami mu nie wychodzą, nie ma dzieci. Zastanawiasz się dlaczego. Przecież to taki świetny gość. Jest przyjacielem domu. Kiedy wy chcecie wyjść, zawsze możecie liczyć, że zostanie z waszym dzieckiem. Zresztą, on tak kocha dzieci, szkoda że nie ma własnych, ale pewnie jeszcze karta się odwróci, pewnie znajdzie kobietę, która się pozna na tym, jaki to fajny facet. Czasami, kiedy wpada na imprezę, idzie waszemu dziecku na dobranoc czytać książeczkę. Rozczula cię to. Zabiera je na basen, ma więcej wolnego czasu, a ty możesz w końcu iść spokojnie na zakupy, posprzątać mieszkanie. Zabiera je na weekend na wieś, bo ma tam rodzinę albo pod namiot. Cudowny wujek. 

Po wielu latach twoje dziecko będzie się zmagać z depresją, z napadami lęków, z otępieniem. Nagle jego piękne, barwne życie, do jakiego je przygotowaliście, runie w gruzach, a ty nie będziesz mieć pojęcia, co się stało. Aż pewnego dnia wykrzyczy ci prosto w twarz albo napisze przejmujący list, że było wykorzystywane seksualnie przez tego wujka…

Obejrzałam w miniony weekend Leaving Neverland. Do dziś nie mogę się otrząsnąć. To nie jest historia o Michaelu Jacksonie. On jest tu postacią najmniej ważną. To historia dwóch chłopców, którzy w perfidny sposób zostali wykorzystani. Nie będę dumać czy to prawda czy nie, to każdy musi ocenić sam oglądając ten dokument i mierząc się z własnymi emocjami po tym, co usłyszy. Ja wiem jedno – ten film krzyczy o pomoc dla setek tysięcy dzieci, które są wykorzystywane przez dorosłych. Nie molestowane! Wykorzystywane, bo jak inaczej nazwać nadużycie siły, wieku wobec bezbronnego dziecka?

Obruszasz się, stwierdzasz: phi, też mi coś, przecież mojego dziecka to nie dotyczy. W życiu bym na to nie pozwoliła, na pewno bym widziała, że coś się dzieje. Serio? A dobry wujek? Dziadek? Sąsiad? Znam historię kobiety wykorzystywanej przez ojczyma. Mama jej mówiła: „idź spać do taty, bo twój brat jest chory,  ja będę z nim spać w pokoju”. I szła, chociaż nie chciała, chociaż się bała. Wślizgiwała się do łóżka mamy, a ona z powrotem ją przeganiała do ojca, bo było jej niewygodnie.

Rozmawiałam z mężczyzną, którego wykorzystał nauczyciel muzyki. Chodził na zajęcia indywidualne. Zaczęło się od trzymania ręki na jego ręce, później już na rozporku. Rodzice nie wiedzieli, czemu nie chcę chodzić na te lekcje. Dziś mówi: „Zniszczyło mi to wiele najlepszych lat mojego życia”.

Jest też kobieta, którą ojciec zawsze chodził kąpać… Matka nie dopuszczała do siebie myśli, że może być w tym coś niewłaściwego. Jest wnuczka, którą dziadek sadza sobie na kolanach, którą masuje po brzuszku i prosi, żeby jego też pomasować. Dziewczynka boi się wejść do kuchni, gdy dziadek tam jest… Powtarza, że nie chce do niego iść. Widzi to ciocia, córka, którą ojciec wykorzystywał. Znam jeszcze jedną historię. To był brat. Mówił, jej, że jak do kogoś z tym pójdzie, to wszystkim powie, że jest ku*wą, że daje dupy za pieniądze. Wrzucał jej do skarbonki jeden lub dwa złote. Rodzice nigdy nie uwierzyli córce. Dzisiaj matka czytając i oglądając wiadomości o Michaelu Jacksonie mówi, że takim to jaja powinno się pourywać… Dziewczyna nie może tego słuchać.

Wiecie, co jest najgorsze? Że te kilka historii to kropla w morzu, to czubek góry lodowej. Wozicie swoje dzieci na indywidualne treningi? Na lekcje muzyki, gdzie wasze dziecko zostaje samo z nauczycielem? Wiecie, że ten, który wykorzystał mężczyznę, o którym pisałam wyżej, nadal uczy?

Leaving Neverland powinien obejrzeć każdy rodzic. Każdy. Powinien zobaczyć, jak zmanipulowane zostają dzieci przez zwyrodnialców. Jak słyszą: „Nikomu nie możesz powiedzieć”, „Pamiętaj, to nasza tajemnica. Bardzo cię kocham”, „Jeśli komuś powiesz, nasz świat się zawali, oboje pójdziemy do więzienia”. On ich omamił, inni grożą: „Nikt ci nie uwierzy”, „Wszystkim powiem, co robiłeś/co robiłaś”, „Masz robić to, co ci każę”.

Ich wszystkich łączy jedno. Noszą w sobie tajemnicę przez długie lata. Żyją z nią, tracą energię na jej ukrywanie. Chcą zapomnieć. Zakopać. Schować głęboko do szafy. Ale trupy w końcu z niej wypadają. Śnią się. Wracają obrazy. Wade Robson mówi, że nigdy nie pomyślał, że to, co robił z Michaelem było wykorzystywaniem. On go kochał. To był wyraz ich wspólnej miłości. Chore? A kto z was zastanowił się, jak działa dziecięca psychika? Że zaufanie do świata dziecko buduje przez zaufanie do dorosłych. On i James ufali Michaelowi, uwierzyli, że nie chce zrobić im krzywdy. Dopiero gdy urodziły im się dzieci, z całą mocą dotarło do nich, co się stało. Wade opowiada, że patrzył na swojego półtorarocznego synka, a przed oczami stawały mu obrazy tego, co robił z nim Michael. Tyle, że w tych obrazach nie był on, ale jego syn…

Tak, jak oni, tak samo dorosłym ufają nasze dzieci. Są bezbronne. „Co mogłam zrobić” – usłyszałam wielokrotnie rozmawiając z tym, którzy byli wykorzystywani. „Byłam tylko dzieckiem”. Nie dostali wsparcia, zrozumienia. Rodzice nabrali wody w usta i nawet, jak wiedzieli, nie wracali nigdy do tego tematu. Znajomi, przyjaciele z uśmiechem zażenowania wysłuchiwali traumatycznej historii i tyle… Temat wykorzystywania seksualnego dzieci nie istnieje w naszej przestrzeni, nie mieści się nam w głowach. Odgrażamy się, siedząc przez telewizorem, co byśmy zrobili takim zwyrodnialcom, ale nie rozglądamy się wokół siebie… Nie zastanawiamy, dlaczego nasze dziecko rysuje penisy i cipki w zeszycie, dlaczego się obnaża w towarzystwie. Mówimy: taki wiek, takie zainteresowanie własnym ciałem. Otwórzcie oczy szeroko. Chrońcie swoje dzieci. To jedyna rzecz, którą musicie robić. Chronić swoje dzieci. Pedofilia jest podstępna, manipulująca, potrafi omamić nawet dorosłych, zasłonić nam oczy. Obejrzyjcie Leaving Neverland od początku do końca. To nie jest film, po którym wydaje się osąd, to dokument, który zmusza do naprawdę głębokiej refleksji nad własnym rodzicielstwem.

Leaving Neverland


Lifestyle

Wczesne objawy raka piersi. Nie odbieraj sobie szansy na wyzdrowienie

Redakcja
Redakcja
13 marca 2019
Wczesne objawy raka piersi
Fot. iStock / Remains
 

Nowotwór piersi jest chorobą uleczalną, o ile oczywiście zostanie wykryty we wczesnym stadium. Nie lekceważmy zatem niepokojących objawów – które są sygnałami alarmowymi ze strony naszego organizmu- takich jak nieustępujący kaszel, zmęczenie czy zmiany w pracy naszych jelit. Wczesne wykrycie raka znacznie podnosi nasze szanse na wyzdrowienie.  Nie odbierajmy sobie tej szansy. Sprawdź, wczesne objawy raka piersi.

Wczesne objawy raka piersi, których nie wolno lekceważyć

Trwały, suchy kaszel

Większość pacjentów nie dostrzega tych objawów, ponieważ imitują one inne, mniej poważne schorzenia, takie jak przeziębienie i grypa. Komórki nowotworowe mogą podrażniać opłucną (wyściółkę wokół płuc), powodując trudności w oddychaniu  oraz gromadzenie się płynu. Niektóre kobiety mogą również odczuwać ból w klatce piersiowej i mają chrypkę, która nie ustępuje. Te objawy powinny skłonić się do wizyty kontrolnej u lekarza.

Nowe pieprzyki na skórze

Nawet jeśli pieprzyki są zwykle związane ze zwiększonym ryzykiem raka skóry, nie zawsze właśnie ten typ nowotworu jest ich przyczyną. Badania wykazały, że osoby z większą liczbą pieprzyków mają o 13 procent wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów raka. Chociaż ten objaw może również wskazywać na zaburzenia funkcjonowania tarczycy lub zaburzenia równowagi hormonalnej, nie należy go lekceważyć. Stanowi temu często towarzyszy depresja, „zły sen” i stały ból. Możesz czuć się słaba, zmęczona i ospała bez powodu.

Problemy z trawieniem

Wzdęcia brzucha, zaparcia i nietrzymanie moczu należą do głównych objawów raka piersi. Zaburzenie to powoduje zmiany hormonalne, które wpływają na trawienie i funkcjonowanie innych narządów. Możemy tracić na wadze, nie mieć apetytu, odczuwać dyskomfort w obrębie miednic i brzucha.

Ból pleców

Ból pleców związany z rakiem promieniuje od kości, wywierając nacisk na kręgosłup i żebra. Z tego powodu niektóre kobiety mają problemy z poruszaniem się lub spaniem w nocy – nie mogą „znaleźć sobie miejsca”. W większości przypadków bólowi pleców wywołanemu rakiem towarzyszą nudności, pragnienie, drażliwość, zmęczenie i zaparcia.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle

Zazdrość niejedno ma imię… Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 marca 2019
Zazdrość niejedno ma imię... Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości
Fot. iStock / Astarot – Zazdrość niejedno ma imię... Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości

Zazdrość o partnera to temat niesamowicie delikatny i łatwo wymykając się spod kontroli. Nieopanowana zazdrość może prowadzić do prawdziwych dramatów. Choć początkowo mile łechce nasze ego, z czasem staje się męczącym potworem, który dosłownie niszczy nasz związek. Warto przyjrzeć się bliżej pewnym niepokojącym objawom i jeśli takie pojawiają się w relacji z ukochaną osobą, przede wszystkim szczerze o nich porozmawiać.

Czy to już zazdrość?

Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości:

Nie dzwoni do ciebie, nie pisze do ciebie ani nie odpowiada, kiedy bawisz się w towarzystwie innych osób

To jego sposób na pokazanie ci, że nie lubi czasu, który spędzasz z innymi, a nie z nim. Jeśli on nie jest szczęśliwy, ty też nie będziesz.

Nie przyzna się, gdy czuje się zazdrosny, ale ukaże cię obojętnością

Czasami odmawia ci bliskości, zwłaszcza po kłótni. Każe ci długo płacić za coś, czemu wcale nie jesteś winna, co wydarzyło się tylko w jego wyobraźni.

Często znajduje wymówki, zamiast gdzieś cię zabrać

Nie chce, żebyś przyciągała uwagę innych mężczyzn. Nie pozwól mu się powstrzymać lub żałować, że nie robisz rzeczy, które cię uszczęśliwiają. To ty decydujesz, jak żyć najlepiej!

Chce decydować za was oboje

Będzie ciężko pracował, aby dostosować wszelkie plany do własnych oczekiwań, a kiedy coś nie wyjdzie, oczekuje, że będziesz tak samo zawiedziona jak on. Nie masz nic do powiedzenia na temat tego, co robisz ze swoim czasem, ponieważ to on ma nad nim kontrolę.

Jeśli jesteś w naprawdę dobrym nastroju, on go psuje

Albo przywołuje coś negatywnego, aby zmienić swój nastrój na gorszy. Wiesz, że pozytywne myślenie, zwłaszcza codzienna medytacja, obniży Twój poziom stresu. Nawet jeśli nie zrobiłaś nic złego, on sprawi, że poczujesz się naprawdę źle. Dzieje się tak, ponieważ cierpi z powodu niskiej samooceny lub innego osobistego problemu, który nie ma nic wspólnego z waszym związkiem.

Każe ci się tłumaczyć z twoich relacji z przeszłości

Wydaje ci się to absurdalne – on widzi zagrożenie praktycznie wszędzie. Trudno mu znieść myśl, że kiedyś ktoś inny cię obejmował, całował, ale nie potrafi „odwrócić sytuacji” – to, co dotyczy jego dawnych związków stanowi raczej temat tabu lub dowiadujesz się, że każda z jego partnerek była „idiotką”. Uważaj na ten niepokojący sygnał – brak szacunku dla byłego partnera to poważny znak ostrzegawczy.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Kilka błędów, które popełniamy, czyli czy na pewno wiesz jak trzymać kieliszek z winem

Jak przestać być grzeczną dziewczynką i stać się silną kobietą

Horoskop miłosny na 2019 rok. Czy to już miłość czy jeszcze kochanie? Sprawdź, co mówią gwiazdy