Lifestyle

Kuguarzyce, czyli „starsze panie” polują na… młodszych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2017
Fot. iStock / Eva-Katalin
 

Nie, nie ma w tym absolutnie nic złego ani niewłaściwego. Kto mógłby tak pomyśleć? Chyba tylko ten, kto nie przeżył miłości, namiętności, ten, kto nigdy nie pragnął kochać i być kochanym. Miłość, seks to życie. Kto nie kocha, kto się nie kocha, ten nie żyje. Dlaczego odmawiać komuś prawa do życia, jego pełnią, kiedy serce wciąż wyrywa się do czułości, bliskości?

Że różnica wieku? A kogo to tak naprawdę szokuje? Kiedy mężczyźni po 50-tce, a nawet starsi, wiążą się z kobietami młodszymi o kilka dekad, nikogo to nie dziwi. „Tak już jest, takie prawo natury”. Najwyżej oberwie się tej młodszej, że „poleciała na kasę”. Bo przecież to niemożliwe, żeby pociągał ją starszy, przystojny, ustabilizowany życiowo i materialnie facet, z rozsądnym podejściem do życia, prawda? Lepiej spotykać się z rozedrganym emocjonalnie rówieśnikiem, który w łóżku myśli jedynie o sobie, a właściwie to raczej o tym, by jak najszybciej zasnąć.

Jeśli kobieta po 50 – tce spotyka się z dużo młodszym (przynajmniej o dwadzieścia lat) mężczyzną, publiczny pręgierz jej nie ominie. Komentarze są różne, od ironicznych podśmiewajek („nie wyszalała się za młodu, to teraz bierze się za młodszych, he he”), po jasne instrukcje („idź się babo pomódl do kościoła, to ci głupoty z głowy wybije”).

Z resztą, nie ma co się przejmować tym, co kto sobie pomyśli. Bo tak skrycie i tak wszyscy zazdroszczą. Czego? Poczucia, że wszystko można. Że są sprawy i emocje ponadczasowe. I takie, które docenia się dopiero z wiekiem. Na przykład dobry seks.

Jola skończyła 55 lat, od 15 lat jest rozwódką. Sama wychowała syna, mąż zostawił ją dla swojej wspólniczki z pracy. Dużo młodszej wspólniczki, sprecyzujmy. Swoich partnerów poznaje głównie na wyjazdach i wcale o to nie trudno. Zazwyczaj zagadują ją sami, a ona decyduje, czy znajomość „zgłębić”, czy nie.

Najlepszą, taką, która trwa do dziś, nawiązała w pociągu relacji Kraków – Zakopane. Student z plecakiem, który jechał pochodzić po górach. Przegadali trzy godziny, na stacji podali sobie ręce. A potem spotkali się na jakimś szlaku. Wrócili z niego razem. Grzane wino, gwiazdy, seks w jej pokoju. Zaskakująco uważny, bo jemu zależało, żeby było dobrze, najlepiej. A rano wspólna kawa w dwóch kubkach. Dzwonią do siebie, czasem się spotykają. Żadnych zobowiązań, po prostu seks. Jola ma do niego słabość, więc trzyma go trochę na dystans. Niedobrze byłoby się teraz zakochać, bo wiadomo, na dłuższą metę, nic z tego nie będzie.

Syn Joli ma 20 lat i jest niewiele młodszy od mężczyzn, z którymi spotyka się jego mama. Czy o tych spotkaniach wie? Nie, mama trzyma go z daleka od „swoich spraw”. Raczej trudno byłoby mu to zaakceptować.  Jasne, chciałby, żeby „ułożyła sobie życie”. Tylko, że Jola sobie układać życia nie chce. Chce emocji, namiętności. Nie szuka niczego „na stałe”. Oczywiście, jeśli się zakocha, jeśli będzie pewna, to może, kiedyś… Emocjonalnie Jola stara się za bardzo nie angażować. Ale zdarzyło się, że jej partner (tak Jola mówi o mężczyznach, z którymi się spotka) zaangażował się za bardzo. Po dwóch miesiącach regularnego seksu przyniósł pierścionek zaręczynowy. Miał 24 lata. Jola stwierdziła, że to akurat tyle, by w miarę lekko znieść rozstanie i zerwała znajomość.

Raz, w klubie usłyszała, jak ktoś powiedział o niej: „starsza pani”. Najpierw zabolało („To naprawdę o mnie?”), a potem rozbawiło. I Jola poszła dalej tańczyć, wśród młodych. Nie wygląda na „starszą panią”. Nosi świetne dżinsy, markowe podkoszulki, a zmarszczki (wcale nie ma ich tak wiele) ukrywa pod grzywką. No i ma fantastyczną figurę, bo uprawia fitness.

Czy nie myśli, że mężczyźni, z którymi się spotyka „lecą” na jej pieniądze? Nawet jeśli tak, wcale jej to nie przeszkadza. Po to pracowała całe życie, żeby teraz z tego korzystać. Wcale nie czuje, że „kupuje sobie” zainteresowanie. Jest piękna, silna, pewna siebie. To działa na młodszych mężczyzn. I ona z tego korzysta. Poza tym nie robi dramatów, nie pili do ślubu, nie płacze facetom w mankiet. Jest „równą” partnerką do takiego niezobowiązującego „bycia razem”. Bycia i nie bycia – jak sama mówi.

Z Jolą na wakacje wyjeżdża czasem Ewa, która jest sama od 7 lat. Jej mąż umarł po ciężkiej chorobie. Seksu Ewa nie uprawiała przez 10 lat, a potem stwierdziła, że najwyższa pora pomyśleć o sobie. Nie ukrywa, że z młodszymi mężczyznami spotyka się dla fizycznej bliskości. Dla seksu, takiego, którego nigdy nie miała z mężem i takiego, na którego już nie stać jej rówieśników. Bo im się po prostu nie chce. Bo oni są już na to zbyt „wygodni”, mają inne potrzeby. Ona pragnie spontaniczności, oni ciepłych kapci. Różnica wieku? Jasne, że ją widać. No nie może inaczej być, kiedy skończyłaś 59 lat, a obok ciebie stoi trzydziestolatek. Ale Ewa twierdzi, że ma szczęście do ludzi. Spotyka tych, którzy widzą więcej, niż to, co na zewnątrz.

Przyjaciółki Joli i Ewy popierają ich związki. I mówią, że gdyby nie mąż, same chętnie rozejrzałyby się za kimś młodszym. A może brak im odwagi?


Lifestyle

Mama, znaczy piękna. Jak odnaleźć swoje piękno po porodzie?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
25 września 2017
Fot. iStock/g-stockstudio
 

Macierzyństwo ma wpływ na całe życie kobiety – wywraca je o 180 stopni, na nowo ustala priorytety i uczy bezgranicznej miłości. Choć z całą pewnością sprowadzenie na świat nowego życia jest jedną z najpiękniejszych chwil, często też wiąże się ze zmianami, których się nie spodziewałyśmy lub inaczej je sobie wyobrażałyśmy. Najczęściej dotyczą naszego wyglądu, pewności siebie czy poczucia własnej wartości. Jedne kobiety przechodzą przez ten etap łagodnie i z pokorą, inne nie potrafią pogodzić się ze zmianami, jakie zaszły w ich ciele po ciąży, porodzie i karmieniu piersią. Jak sobie pomóc?

Ciąża jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem. Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę, że stan błogosławiony wiąże się z powstawaniem rozstępów, przyrostem wagi ciała czy problemami z kręgosłupem, często jesteśmy zaskoczone zmianami, które zaszły. Co więcej, poród nie oznacza wcale, że zaraz wszystko wróci do normy. Wiele kobiet miesiącami, a nawet latami zmaga się z niechcianymi kilogramami czy bliznami. O ile mankamenty urody można z pomocą specjalistów łatwo naprawić, z psychiką bywa trudniej.

Wstręt do własnego ciała, brak pewności siebie czy drastyczny spadek libido wciąż uznawane są za tematy tabu. Kobiety, które po urodzeniu dziecka nie potrafią zaakceptować swojego ciała powinny przede wszystkim zrozumieć, że nie one jedne zmagają się z podobnymi rozterkami. Takich jak one jest wiele. Gdy z kolorowych magazynów uśmiechają się do nas sexy mamy, nie powinnyśmy im zazdrościć. Pewność siebie i uczucie kobiecości rodzą się w głowie.

Zdarza się jednak, że ciało i drogi rodne, na skutek ciąży i porodu zmieniły swój kształt, jędrność oraz funkcjonalność. Że nadmierny przyrost wagi spowodował rozstępy, a skóra pozostała obwisła mimo intensywnej pielęgnacji. Choć stosowałaś kremy i balsamy nawilżające, zapobiegające rozstępom itp., to twoje ciało odczuło boleśnie zmiany związane z pojawieniem się na świecie nowego człowieka.

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli defekty te powodują psychiczną blokadę lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, często taka pomoc jest wręcz niezbędna. Wiele kobiet, choć pragnie czułości i bliskości, nie potrafi na nowo odkryć w sobie sexapilu np. z powodu bólu, jaki odczuwają w trakcie współżycia. Zamykają się w sobie jeszcze bardziej, zamiast szukać przyczyny. Wciąż niewiele mówi się bolesnych skutkach porodów naturalnych, do jakich zalicza się np. pęknięcie krocza czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

W Polsce powstaje coraz więcej klinik, oferujących kobietom profesjonalną pomoc – miejsc, w których bez skrępowania można opowiedzieć o niezadowoleniu ze swojego ciała po ciąży. Lekarze z Kliniki Kobiet Medifem doskonale wiedzą, że kompleksy, spowodowane ciążą, porodem i karmieniem piersią mają wpływ na całe życie kobiety. Wielokrotnie widzieli, jak pacjentki rozkwitały po zabiegach, o których nasze matki czy babcie mogły tylko pomarzyć. Ofertę „BellaMama” kierują do kobiet, które są świadome swojego ciała i chcą poprawić swój komfort życia.

Współczesna medycyna oferuje młodym matkom szereg zabiegów, mających na celu przywrócenie wyglądu, sylwetki sprzed okresu pierwszej ciąży oraz odtworzenie estetyki i funkcjonalności stref intymnych kobiety. Do tej pory panie najczęściej korzystały z liposukcji brzucha czy ud. Dziś można zrobić dla siebie o wiele więcej.

Komórki tłuszczowe z wybranej partii ciała mogą posłużyć do poprawy wyglądu piersi po karmieniu, a blizna po cesarskim cięciu nie musi szpecić, jeśli zdecydujemy się na jej plastykę. Innym, popularnym zabiegiem jest liposukcja wzgórka łonowego. Na uwagę zasługuje też abdominoplastyka – zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry z okolic brzucha, powodującego efekt tzw. „fartucha” lub redukcję nad wzgórkiem łonowym.

Wachlarz oferowanych zabiegów jest szeroki. To, czy zdecydujesz się poprawić swój komfort życia i podnieść poczucie własnej wartości, zależy tylko od ciebie. Niezależnie od tego, czy w lustrze widzisz seksbombę czy szarą myszkę, pamiętaj, że jesteś prawdziwą bohaterką i wspaniałą kobietą, która zasługuje na to, by czerpać z życia garściami.

medifem-logoZwww-02


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Kobiet Medifem


Lifestyle

7 cytatów o przyjaźni, do których czasem dobrze wrócić

Redakcja
Redakcja
24 września 2017
Prawdziwa przyjaźń
Fot. iStock/Archv

Przyjaciół cenimy ponad wszystko – tych prawdziwych oczywiście. Jednak raz na jakiś czas, zwiedzeni potrzebą wejścia w tę wyjątkową relację, padamy ofiarami przyjaciół na niby. I po każdym takim spotkaniu jeszcze lepiej wiemy, że nie ma na świecie większej wartości od szczerej przyjaźni.

Ta prawdziwa jest ponad naszymi słabościami.

7 cytatów o przyjaźni, do których czasem dobrze wrócić

cytaty-o-przyjazni (1)

cytaty-o-przyjazni (5)cytaty-o-przyjazni (2)cytaty-o-przyjazni (3)cytaty-o-przyjazni (6)cytaty-o-przyjazni (4)cytaty-o-przyjazni (7)


Zobacz także

„Głupie te baby są i już! A może chłopa im trzeba?” Gdzie ukryta jest siła kobiet?

Związek to nie jest bajka, ale gdyby tak ubrać go w formę komiksu?

Sprawdź, czy masz FOMO – chorobliwy lęk przed tym, że ominie cię coś ważnego