Lifestyle

Do której godziny są czynne sklepy w Sylwestra? Sprawdziliśmy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 grudnia 2017
Do której godziny są czynne sklepy w Sylwestra
Fot. iStock/LPETTET
 

Jeśli jeszcze nie jesteście przygotowani na powitanie Nowego Roku, nie zamartwiajcie się. Większość sklepów będzie dzisiaj czynna do późnego wieczora. No chyba, że wciąż szukacie kreacji? Galerie handlowe właśnie się zamykają lub zrobią to o godzinie 16-tej. Pędźcie!

A gdzie możecie się wybrać na ostatnie zakupy? Najlepiej do marketu. Pamiętajcie, że jutro już tak łatwo nie zrobicie zakupów, tylko dwie sieciówki będą czynne dla klientów.

Do której jest czynna Biedronka w Sylwestra?

 • do godz. 19:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynny Lidl w Sylwestra?

 • do godz. 18:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynne Tesco w Sylwestra?

 • do godz. 19:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynny Carrefour w Sylwestra?

 • do godz. 18:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynne Auchan w Sylwestra?

 • do godz. 19:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynny E.Leclerc w Sylwestra?

 • do godz. 18:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynne Netto w Sylwestra?

 • do godz. 17:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynna Żabka  w Sylwestra?

 • zwykłe godziny otwarcia

Nowy Rok

 • od 9:00 do 19:00 lub od 11:00 do 21:00

Do której jest czynny Freshmarket w Sylwestra?

 • zwykłe godziny otwarcia

Nowy Rok

 • od 9:00 do 19:00 lub od 11:00 do 21:00

Do której jest czynny Piotr i Paweł w Sylwestra?

 • do godz. 17:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której jest czynny Kaufland w Sylwestra?

 • do godz. 19:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Do której są czynne galerie handlowe w Sylwestra?

 • Większość galerii będzie czynne do godz. 14:00 lub 16:00

Nowy Rok

NIECZYNNE


 

Źródła: biedronka.pl, lidl.pl, gazetawroclawska


Lifestyle

„Było tak idealnie. Żona, dzieci, fajna praca i fajna odskocznia o imieniu Paula. Już nie jest fajnie”. Portrety – Sylwia

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
31 grudnia 2017
Fot. iStock / splendens
 

Usiadła na podłodze. Uderzyła Radka. Jezus Maria, uderzyła męża. To niemożliwe. Na pewno zaraz się obudzi i wtuli w niego. Tak się przecież dzieje. W filmach. Tyle razy to widziała.

Miliony myśli tańczą w głowie. Wracają obrazy sprzed lat.  Pierwsza rozmowa, uścisk, pocałunek. Uśmiecha się do siebie. Jest tak bezpiecznie, ciepło.  Obrazy przesuwają się szybko. Napływają coraz to nowe uczucia. Radość miesza się ze smutkiem, strach z odwagą, spokój z niepokojem. Odczuwa wszystko to, co do tej pory czuła. Zatapia się w samej sobie. Nie czuje łez palących po policzku tak, że winny były wyżłobić jej bruzdy. Nie słyszy głosu Radka, przerażonego, proszącego o uwagę. Nie czuje bólu w nadgarstku, który okaże się być złamany na skutek uderzenia męża. Zapomniała o swoich urodzinach, kawie, śniadaniu. O planach na dzisiejszy dzień. Siedzi skulona. Płacze bezgłośnie, wrzeszczy szeptem. W ciszy totalnej przeżywa swój dramat. Gdy Radek próbuje ją objąć, nie reaguje. Patrzy tępo w jeden punkt i ogląda film swojego życia. Życia, które tak dobrze zna, a które tak ją zaskoczyło. Strużki potu płyną po plecach. Sylwia drży. Nie wie jednak od czego, czy z zimna, złości czy nerwów. Oddycha płytko. Siedzi niewzruszona. Radka to przeraża. Nie myślał co będzie, jak się wyda. Uważał raczej, że się nie wyda. Że zabawa z Paulą kiedyś się skończy, bo przecież nie brał jej na poważnie. Miła lalka, ufna, głupiutka w tak słodki sposób, że nie mógł się oprzeć. Ale ma przecież żonę. Rozwód nie wchodził w grę. Mały flirt był po prostu. Choć teraz do Radka dociera, że nie mały, nie flirt, nie zabawa.

Widzi żonę, która  nie ma kontaktu ze światem. Która krąży gdzieś myślami. Muszą być to jednak myśli nieprzyjemne, bo ona płacze. Grymas bólu maluje się na jej twarzy. Jest czerwona, opuchnięta. Świeży makijaż właśnie się rozmazał. Sylwia przytrzymuje jedną dłonią drugą dłonią. Tę złamaną, która puchnie w nadgarstku i zaczyna boleć. Ale Sylwia poczuje to za jakiś czas. Na razie czuje chłód i strach. Intuicyjnie wie, że stało się coś strasznego, że nie jest już bezpieczna, że jej świat się wali. Siedzi na podłodze pokonana ciosem męża. Ciosem emocjonalnym. O wiele silniejszym niż ten, który mu zadała przed chwilą.

Radek klęczy przed nią, wyciera twarz, coś szepcze. Chce ją przytulić. Chce, by tego dnia nie było. Chce wrócić do czasu bez Pauli. Sylwia go odpycha. Obrazy ich wczesnego małżeństwa zniknęły, teraz jawi się jakaś twarz pyzatej, pofarbowanej blondynki. Młodej dziewczyny, która mocnym, wulgarnym wręcz makijażem próbuje dodać sobie lat. Której usta wydęte w dzióbek doprowadzają ją do szału, bo zaczyna sobie przypominać kim ona jest. Ten dzióbek jest dla Radka, jak cała reszta zdjęć, których pełno znalazła na fejsie, w mailach i telefonie męża. Biegnie do toalety. Robi jej się niedobrze. Radka odpycha i patrzy na niego tak wrogo, że opada z niego cała nadzieja. Widzi żal, rozpacz i bezgraniczną wściekłość, którą zobaczył dzisiejszego ranka po raz pierwszy. Będzie musiał się do niej przyzwyczaić. Będzie musiał je oglądać jak tylko zechce spojrzeć na żonę.

Sylwia wymiotuje. Nadgarstek zaczyna boleć, palić. Przypomina sobie od czego. Już wie, gdzie jest i co się stało. Radek próbuje jej pomóc wstać. Chce obmyć jej twarz. Sylwia go odpycha. Czuje wstręt do niego, do niej. Widzi jak okropnie sama wygląda. Jedyne co przechodzi jej przez gardło to to, żeby się wynosił. Zaczyna odzyskiwać jasność umysłu. Chce zemsty tu i teraz. Chce zniszczyć Radka i ją.

Radek prosi, płacze. Błaga, obiecuje zerwać, wyznaje miłość. Mówi wszystko to, co Sylwia może i chciałaby usłyszeć. Teraz, póki co ona zimno i pogardliwie patrzy na męża. Zaczyna się nowy sezon ich życia. Nie tak sobie go wyobrażał. Było tak idealnie. Żona, dzieci, fajna praca i fajna odskocznia o imieniu Paula. Już nie jest fajnie.

Jak w amoku Sylwia wyrzuca Radka rzeczy z szafy. Każe mu się pakować. Wrzeszczy. Sąsiedzi wszystko pewnie słyszą. Okna pootwierane. Dzieci, które z samego rana bawiły się w ogródku, przybiegły, bo usłyszały jak mama kłóci się z tatą. Najmłodsza zaczyna płakać. Sylwię widok płaczącego dziecka stawia do pionu. Przytula małą i mówi, że tata musi wyjechać i że sami sobie poradzą.

Radek załamany totalnie pakuje się szybko i wychodzi. Wie, że przegrał, stracił wszystko. Sylwia zaś uspokaja dzieci. Jest nawet zadowolona. Zszedł jej z oczu. Uspokoiła się sama. Jedyne co teraz czuje, to chęć zemsty. Żądza wręcz. By tamta poczuła dokładnie to samo. By cierpiała i czuła, jak serce jest rozgrywane na kawałeczki. By każda jego drobinka wbijała się boleśnie głęboko i raniła każdą komórkę jej ciała. By straciła wszystko i była sama.

Sylwia działa jak robot. Pamięta doskonale jak Martę zdradzał mąż i obmyślały sposób na odegranie się na tamtej szmacie. Marta jednak ukarała tylko męża. Tamtej nie. Tylko z nią porozmawiała. Ostro co prawda. Może nawet nastraszyła, że wszystkie pliki w jakich jest posiadaniu ujrzą światło dzienne, jeśli tylko będzie miała cień podejrzeń co do kontynuowania znajomości. Nic jednak więcej nie zrobiła.

Ona, Sylwia rozliczy się tak, jak ta gówniara tego chce. Będzie ostra jazda. Spogląda na telefon Radka. Włącza go. Ta zdzira dzwoniła już kilkadziesiąt razy. Pisze SMS-a za SMS-sem. Miłosne wyznania lub groźby do Sylwii. Sylwia kopiuje wszystkie SMS-y,  wiadomości na  komunikatorze, robi screeny połączeń, skrzynki mailowej. Maile przesyła sobie na pocztę, potem drukuje wszystko. Zmienia Radkowi wszystkie hasła, bo miał stare, które Sylwia zna. Tworzy bazę dowodów. Dokładnie taką jak radziła Marcie.

I ona w przeciwieństwie do Marty nie będzie się wstydziła. Wysyła AMS-a do znajomych.  Odwołuje przyjęcie urodzinowe. Zaprasza tylko Martę. Ona jej pomoże. Twardo odbiera telefony z życzeniami. Najbliższym przyjaciołom mówi, że Radek ma z kim spędzać urodziny. Ale nie jej. I że raczej to mniejsza liczba świeczek na torcie niż jej z trójką na przodzie. Ludzi zatyka, nie wiedzą co powiedzieć.

Sylwia udaje silną. W środku jednak drży. Serce bije jak szalone. Gdy dzwoni teściowa z życzeniami pęka. Wylewa z siebie wszystko. Słowa płyną potokami, rwącymi i szalonymi. Teściowa milczy.  Mówi Sylwii na koniec, że porozmawia z synem. Sylwia wybucha tylko śmiechem. Nerwowym i pełnym bólu. Teraz to rozmowę może sobie wsadzić, no głęboko…

Gdy przychodzi kolejny SMS od Pauli z pogróżkami, Sylwia postanawia schować klasę do kieszeni. Zniszczy ją. Ma plan. Przyjdzie Marta i pomoże. A Radek? Na razie jeszcze o nim nie myśli. Jeszcze przyjdzie czas na rozpacz i żal. I łzy tęsknoty.

Cdn.

Autorka: Poli-Ann


Lifestyle

Jak działają naturalne kosmetyki? Mini przewodnik po bio składnikach

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 grudnia 2017
Jak działają naturalne kosmetyki
Fot. iStock / JulyProkopiv

Organiczne, bio, eko, naturalne kosmetyki – lubimy je coraz bardziej. Ale od czasu do czasu zastanawiamy się, dlaczego akurat naturalne składniki mają pomóc naszej skórze, co tak naprawdę potrafią?

Specjalnie dla was, przygotowaliśmy mini przewodnik po najbardziej popularnych składnikach naturalnych kosmetyków. Zobaczcie, jak działają na skórę.

Olej makadamia

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • nawilża,
 • odmładza
 • opóźnia procesy starzenia,
 • pomaga w regeneracji,
 • ujędrnienia,
 • relaksujące.

Jagody Goji

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • opóźnia procesy starzenia,
 • pomaga w regeneracji,
 • ujędrnienia,
 • stymuluje skórę,
 • dodaje energii.

Olej arganowy

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • łagodzi,
 • nawilża,
 • regeneruje,
 • opóźnia procesy starzenia,
 • wygładza.

Olej kokosowy 

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • nawilża,
 • łagodzi,
 • opóźnia procesy starzenia,
 • wygładza.

Olej słonecznikowy

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • łagodzi,
 • odmładza,
 • regeneruje,
 • opóźnia procesy starzenia,
 • wygładza.

Szałwia muszkatołowa

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

Działanie: łagodzenie, nawilżenie, ochrona, odmłodzenie, opóźnienie procesów starzenia, tonizacja.

Miłorząb japoński

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

Działanie: odmłodzenie, regeneracja, ochrona, stymulacja, łagodzenie.

Bambus

Jak działają naturalne kosmetyki

Fot. iStock

Działanie:

 • nawilża,
 • oczyszcza,
 • ujędrnienia,
 • wygładza,
 • złuszcza.

Ryż

Jak działają naturalne kosmetyki

Działanie:

 • wygładza,
 • nawilża,
 • regeneruje,
 • złuszcza.

Zobacz także

Kolejny Czarny Protest. Bla bla, to wszystko już było. Naprawdę pozwolimy sobie wmówić, że nasz głos jest zupełnie bez znaczenia?

Trening uważności

Trening uważności w 10 punktach. Nie daj się zwariować, wcale nie musisz pędzić jak wszyscy

Pociągowy savoir vivre…