Kultura Lifestyle

Odeszli w 2021 roku. Papcio Chmiel, Krzysztof Krawczyk, Wiesław Gołas… na zawsze zostaną w naszych sercach!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
30 października 2021
 


Początek listopada to jak zwykle czas, kiedy odwiedzamy groby zmarłych z naszych rodzin i grona przyjaciół. Z okazji dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy sylwetki osób, z którymi w tym roku musieliśmy się pożegnać!Książę Filip, Jan Lityński, Wojciech Karolak, Charlie Watts, Tomasz Knapik , Izabella Sierakowska, Aleksander Doba, Olimpia Dukakis, Christopher Plummer, Larry Flynt, Ryszard Szurkowski, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Piotra Machalicę straciliśmy 14 grudnia zeszłego roku. O jego śmierci pierwsza poinformowała Krystyna Janda, pisząc: „Żegnaj piękny i czuły książę” . Machalica był niezwykle popularnym aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym. Po raz pierwszy trafił na ekran jeszcze podczas studiów jako mnich w filmie poetyckim fantasy Lecha Majewskiego „Rycerz”. Wystąpił ponadto w „Zabij mnie, glino”, „Sztuce kochania”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Złocie dezerterów”. Na scenie teatralnej odniósł sukces w komedii Aleksandra Fredry „Mąż i żona” i „Gwałtu, co się dzieje!”. Był także uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy i Brassensa. Z Krystyną Jandą tworzył duet w spektaklu „Dwoje na huśtawce” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Kotce na gorącym blaszanym dachu” Andrzeja Rozhina. Odszedł przedwcześnie w wieku 65 lat.

 

Henryk Jerzy Chmielewski, bardziej znany jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik i publicysta odszedł w wieku 97 lat – 22 stycznia. Jak twierdza jego przyjaciele, to była spokojna śmierć. Karierę rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką kompanijną. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7. pułku piechoty Armii Krajowej „Garłuch”, nosił wtedy pseudonim Jupiter. Po przejściu do cywila już w sierpniu 1947 roku pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Najbardziej znany był z niebywale poczytnej, ukazującej się od 1957 roku serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się łącznie 11-milionowym nakładzie. Papcio Chmiel odszedł 22 stycznia.

Krzysztof Kowalewski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych, teatralnych, kabaretowych i radiowych zmarł 6 lutego, w wieku 83 lat, a informację potwierdziła jego żona, Agnieszka Suchora. Aktorzy w przyszłym roku świętowaliby 20-lecie ślubu. Wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Ogromną sympatię i uznanie widzów przyniosły mu również występy w Teatrze Telewizji oraz niezliczone (ponad 600) słuchowiska radiowe, wśród nich niezwykle popularny cykl komediowych słuchowisk pt. Kocham pana, panie Sułku, w którym grał pierwszoplanową rolę. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 r. w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. W latach 70. i 80. wystąpił m.in. filmach Janusza Majewskiego „Urząd” oraz „C.K. Dezerterzy” i serialu wojennym Janusza Morgensterna „Kolumbowie”. Kowalewski często występował w filmach Stanisława Barei i to one przyniosły mu największą popularność. Do tych najbardziej popularnych należą: „Nie ma róży bez ognia”, „Miś”, „Brunet wieczorową porą” i „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”.

Katarzyna Lenhardt była modelką i partnerką piłkarza Bayernu Monachium. 25-latka zmarła 9 lutego. Jej ciało zostało znalezione w apartamencie w Berlinie. Prokuratura po sekcji zwłok potwierdziła wersję, która przeciekła do prasy tuż po śmierci kobiety o samobójstwie modelki. Kasia Lenhardt odebrała sobie życie 9 lutego, w dniu szóstych urodzin swojego synka. Tydzień wcześniej zakończył się jej związek z Jerome Boatengiem. Na wieść o śmierci byłej dziewczyny piłkarz natychmiast wrócił do kraju, opuszczając drużynę Bayernu tuż przed meczem finałowym Klubowych Mistrzostw Świata.

Aleksandra Dobę straciliśmy 23 lutego. Polski podróżnik zasłynął licznymi wyczynami kajakowymi. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowe), wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Za pierwsze z tych dokonań dostał tytuł „Podróżnika roku” głosowaniu czytelników „National Geographic”. Realizując jedno ze swoich marzeń, w wieku 74 lat wspiął się na szczyt Kilimandżaro. Na miejscu, chwilę przed pamiątkowym zdjęciem, poprosił przewodników o chwilę odpoczynku. Zasłabł, a następnie stracił funkcje życiowe.


Krzysztof Krawczyk, popularny wokalista, gitarzysta i kompozytor, legenda polskiej piosenki rozrywkowej odszedł 5 kwietnia. W marcu 2021 roku fani wstrzymali oddech, usłyszawszy o jego hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Trzy dni przed śmiercią, wywołaną szeregiem współistniejących chorób, kultowy muzyk zdążył poinformować za pośrednictwem swojego Facebooka, że wyszedł ze szpitala i czuje się dobrze. Rozpoznawalność zyskał w latach 60. i 70. jako wokalista zespołu Trubadurzy. Oblicza się, że podczas jego kariery wydano 129 oficjalnych płyt z jego muzyką. Wylansował ogromną ilość przebojów, takich jak m.in. „Byle było tak”, „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”, „To co dał nam świat”, „Bo jesteś ty” i „Trudno tak” (duet z Edytą Bartosiewicz). Ze względu na swoją muzykę często porównywany był do Toma Jonesa czy Elvisa Presleya.

Bronisław Cieślak największą rozpoznawalność zyskał po premierze serialu ”07 zgłoś się”, w którym wcielił się w postać porucznika Borewicza. Odgrywana przez niego postać stała się ikoną popkultury, a sam aktor był określany mianem polskiego Jamesa Bonda. W latach 1997–2005 Cieślak sprawował mandat posła na Sejm RP. Na początku swojej kariery pracował z kolei jako dziennikarz. Grał w kilku różnych polskich serialach. Na dużym ekranie widzieliśmy go także jako inżyniera Bogdana Zawadę w „Znakach szczególnych” i redaktora Henia Laskusa w „Kung-fu”. W 2018 roku u aktora zdiagnozowano raka prostaty. Cieślak poddał się zarówno operacji, jak i radio i chemioterapii. Niestety odszedł 2 maja.


Wiesław Gołas słynny aktor i wykonawca piosenki aktorskiej zmarł 9 września. Aktor miał chlubną okupacyjną kartę, w 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów i przybrał pseudonim Wilk. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. w „Mężu swojej żony”, „Potopie”, „Brunecie wieczorową porą”, „Alternatywach 4”. Ale największą popularność przyniosła mu rola rezolutnego Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Gołas dał się też poznać jako kabareciarz, członek Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki „W Polskę idziemy”.

 

Krystyna Kołodziejczyk była aktorką, znaną z takich produkcji jak: „Kogel-mogel”, „Czterdziestolatek” oraz „Czterej pancerni i pies”, „Zmiennicy”, „Dom”, „Złotopolscy”, a także „Miodowe lata”. Występowała również na deskach teatrów w Koszalinie, Bydgoszczy, Poznaniu, czy Warszawie. Kołodziejczyk zmarła w jednym z warszawskich szpitali 13 września. Od pewnego czasu przebywała w placówce medycznej i zmagała się z ciężką chorobą. Mąż gwiazdy Wiesław Szyszko chorował w tym czasie na raka trzustki i trafił do hospicjum. Odszedł wcześniej niż żona, bo 1 września. Krystyna Kołodziejczyk nie dowiedziała się o tym, bo przebywała w śpiączce farmakologicznej. Po niemal dwóch tygodniach od odejścia męża aktorka do niego dołączyła.Krzysztof Kiersznowski odszedł 24 października, legendarny „Wąsik” z „Killera”. Mimo że właśnie ta kreacja przyniosła Kiersznowskiemu największą rozpoznawalność, nie była jego debiutem w roli gangstera. Aktor grał również w słynnym „Vabanku” i jego kontynuacji. Pojawiał się na ekranach telewizorów w serialach, takich jak „Kryminalni” i „Twarzą w twarz”. Ostatnio oglądaliśmy go w bardzo popularnych serialach: „Samo życie”, „Twarzą w twarz”, „Barwy szczęścia” i „Blondynka”.

 


Kultura Lifestyle

Kobieta zmarła, bo lekarze mieli czekać na obumarcie płodu. Fala komentarzy

Redakcja
Redakcja
31 października 2021
Fot. krzysztofdedek/iStock
 

W mediach społecznościowych zaroiło się od postów, oznaczonych hashtagiem #AniJednejWięcej. O co chodzi?

To sposób na upamiętnienie kobiety, która zmarła w trakcie oczekiwania na obumarcie płodu.

Chce nam się krzyczeć „nigdy więcej takich ofiar”.
Chce nam się zdzierać gardła w okrzyku „ani jednej więcej!”
Żadna z nas nie zasługuje na bycie ofiarą tych antyaborcyjnych politycznych rozgrywek będących mamieniem kościoła i biskupów.

O sprawie jako pierwsza poinformowała na Twitterze mecenas Jolanta Budzowska:

Stało się. Polskie prawo antyaborcyjne, konformizm lekarzy i lekarek doprowadziły do kolejnej śmierci. Pacjentka w 22 tygodniu ciąży trafiła do szpitala z tzw. bezwodziem. Lekarze czekali na obumarcie płodu. Czekali, aż serce płodu przestanie bić. Pacjentka zmarła na wstrząs septyczny – czytamy na facebookowym profilu Aborcyjnego Dream Team’u.

Sprawę skomentował również prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

W kolejnym twicie dodał: Żeby nie było cienia wątpliwości: oferujemy rodzinie pomoc prawną. W tej sprawie łatwo wykazać, że ktoś konkretny odpowiada za tę tragedię.

Magda Mołek na Instagramie napisała:

 

Barbara Nowacka napisała na swoim Facebooku:

Ani jednej więcej.
Pamięci kobiety która zmarła, gdyż okrutne państwo polskie odmówiło jej przerwania ciąży która zagrażała jej życiu. Czekali aż płód obumrze. Zmarła reż kobieta.
Zmarła, bo pseudoTK, Kaczyński, fanatycy, politycy PiS i Konfederacji chcieli zmiany przepisów i do tych zmian doprowadzili.

Zapalmy światło pamięci. Wyraz empatii dla bliskich. I niezgodę na tortury i zabijanie kobiet.

#anijednejwiecej

FEDERA przypomina:

 

 


Kultura Lifestyle

Elastyna – jeden z kluczy do młodej i zdrowej skóry. Co trzeba o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 października 2021
elastyna
Fot. iStock

Elastyna jest białkiem wytwarzanym przez organizm człowieka, które zapewnia skórze sprężystość i rozciągliwość. Jej właściwy poziom gwarantuje młody i zdrowy wygląd, ale dość wcześnie dochodzi do obniżenia jej ilości w skórze. Warto wiedzieć, jak elastyna wpływa na urodę i co jej zawdzięczamy.

Czym jest elastyna?

Elastyna (wraz z kolagenem) to główne białko podporowe skóry, wytwarzane przez fibroblasty. Mimo iż stanowi jedynie 1% zawartości tkanek, to jest ona niezastąpiona dla zdrowego i młodego wyglądu twarzy. Organizm samodzielnie wytwarza elastynę, ale wraz z wiekiem jej ilość maleje, podobnie jak w przypadku kolagenu. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia. Z czasem niedobór elastyny powoduje, że skóra jest mniej jędrna, pojawiają się pierwsze zmarszczki.

elastyna

Fot. iStock/elastyna

Ważnym czynnikiem wpływającym na obniżenie ilości elastyny w skórze jest częste opalanie. Nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzi do zniekształcenia włókien elastynowych i powstania nierówności. Dlatego też, by spowolnić ten proces, warto stosować regularnie kosmetyki z elastyną hydrolizowaną, która w głębi naskórka wiąże wodę, przez co nawilża i wygładza skórę.

Jak elastyna wpływa na skórę i włosy?

Włókna elastyny gwarantują sprężystość skóry. Mogą się rozciągać nawet do podwójnej długości, a następnie wrócić bez zmian do stanu pierwotnego. Dzięki temu elastyna poprawia wygląd skóry, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Elastyna pełni także funkcję ochronną przed działaniem drażniących substancji, np. wysuszających detergentów lub środków czyszczących.  Dlatego stosuje się ją w kosmetykach kojących wszelkie podrażnienia.

Elastyna wykazuje również zdolność do pochłaniania szkodliwych dla skóry promieni UV. Mimo tego trzeba pamiętać, że nadmiar słońca prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny. Kosmetyki z elastyną pozostawiają na skórze film zapobiegający utracie wody. Dzięki tej substancji również włosy i paznokcie są mocne i zdrowe.

Elastyna — w jakich kosmetykach ją znajdziemy?

Kosmetyki z elastyną w składzie są bardzo popularne i łatwo dostępne. Jej zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych jest powszechnie, ponieważ hydrolizaty elastyny sprawdzają się zarówno w kosmetykach emulsyjnych jak i wodnych. Zazwyczaj stężenie elastyny waha się od 2% do 5%. Produkty z zawartością tej substancji polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki z elastyną polecane są osobom zmagającym się z przesuszoną skórą, która wymaga głębokiego nawilżenia.

Do dyspozycji jest cała paleta kosmetyków pielęgnacyjnych, od toników i kremów do twarzy, po balsamy do ciała. Elastyna obecna jest również w produktach typu: odżywki i wcierki do włosów i paznokci, a nawet w tuszach do rzęs, ponieważ poprawia wygląd i kondycję włosków. Znajdziemy ją w mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, w kosmetykach do makijażu oraz w lakierach do paznokci.

elastyna

Fot. iStock/elastyna

Elastyna i kolagen

Elastyna i kolagen można określić mianem zgranego duetu. Kolagen wspiera działanie elastyny, nadaje tkankom sprężystość, elastyczność. Umożliwia utrzymanie sprawnych mięśni i ścięgien, chroni skórę przed procesami przedwczesnego starzenia się. Ponieważ jest istotny w procesie gojenia się ran, można go spotkać w preparatach po opalaniu, stosowanych jako ratunek po zbyt intensywnym korzystaniu ze słońca. Ponadto kolagen wywiera wpływ na układ odpornościowy, hamując procesy wnikania i rozprzestrzeniania się w organizmie chorobotwórczych drobnoustrojów i toksyn.

Ilość kolagenu, podobnie jak elastyny, z czasem ulega zmniejszeniu w organizmie, co odbija się na wyglądzie skóry i sprawności m.in. stawów. Pierwsze negatywne zmiany następują już po 25 roku życia. Ponieważ największą skuteczność wykazuje połączenie kolagenu i elastyny, warto szukać na opakowaniach kosmetyków właśnie tego duetu.

FB/ohmepl

 


źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Te teksty na nas działają. Po jednym dla każdego znaku zodiaku 😉

15 fantastycznych rzeczy, które się wydarzą, kiedy zakochasz się w swoim życiu, a nie w drugiej osobie

Efekt rozświetlonej skóry – włącz blask!