Lifestyle

Dziesięć rzeczy, które zrobi dla ciebie twój dziadek, a rodzice się na to nigdy nie zgodzą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 stycznia 2021
Fot. iStock
 

Dziadek – szalony, z fantazją. Albo spokojny, opanowany. Czasem z poczuciem humoru, który rozumiecie tylko wy dwoje. Dochowujący tajemnic, pokazujący ci wszystko to, czego rodzice nie zdążą ci powiedzieć i wytłumaczyć. Ale przede wszystkim, dziadek nie boi się krytyki! Dopuści się tych wszystkich szaleństw, na które twoi rodzice nigdy by się nie zgodzili.

Dziesięć rzeczy, które zrobi dla ciebie twój dziadek, a rodzice się na to nigdy nie zgodzą

1. Spuści cię na sankach z najwyższej górki

Tak, że wylądujesz w największej zaspie, a po sankach wrócisz do domu przemoczony do bielizny. Ciekawe, że wiele lat pózniej będzie to jedno z twoich najlepszych wspomnień z dzieciństwa.

2. Opowie ci kilka kompromitujących rzeczy o swoim dziecku (czyli twoim rodzicu)

To dzięki niemu dowiesz się, jak przezywano w szkole twojego tatę, albo jak przekręcała słowa twoja mama, kiedy była jeszcze bardzo mała. Z pewnością opowie ci kilka zabawnych, kompromitujących historyjek od których mamie lub tacie poczerwieniałyby uszy, bo woleliby o nich zapomnieć…

3. Pozwoli, być go czegoś nauczył

Poczujesz się ważny, bo zostaniesz choć na chwilę jego mentorem 😉 Nieważne, że chodziło o jakąś nową aplikację w telefonie, czy twoją ulubioną grę. Dziadek cierpliwie wysłucha, powtórzy, co mu każesz i nie będzie miał żadnego problemu z utratą autorytetu (jak to bywa z rodzicami).

4. Pozwoli ci pomalować sobie paznokcie

A pózniej, bez problemu wyjdzie na zakupy do osiedlowego sklepiku, z dumą prezentując nowy, czerwony kolor. Bo dziadek nie boi się wyglądać inaczej. Ani śmiesznie.

5. Rozśmieszy cię do łez…

Właśnie wtedy, kiedy jest ci smutno i zle, kiedy naprawdę tego potrzebujesz. Wystarczy, że zrobi głupią minę, przedrzeźniając kogoś, kogo oboje znacie. Rozmowa z nim jest jak plasterek na smutki.

6. I pośmieje się z tobą z pozostałych członków rodziny

Nie, nie ma w tym nic złośliwego. Obojgu wam ulży, gdy nie robiąc nikomu krzywdy, pośmiejecie się z powiedzonek przygłuchego wujka, z przyzwyczajeń babci i z tego, jak twój tata ubrał się na ostatnią rodzinną imprezę. I nie powie, że tak nie wolno, że to nieładnie. To on powie te najgorsze rzeczy 😉

7. Przekona cię do zrobienia rzeczy, których normalnie byś nie zrobił

Bo ma siłę przekonywania. Rodzicom się nie uda, ale jemu tak. To dzięki niemu podejmiesz jakąś ważną decyzję, zmienisz zdanie w istotnej sprawie, spojrzysz na pewne rzeczy z innej perspektywy.

8. Wyciągnie cię  tarapatów, zamiast kazać ci się uczyć na błędach

I powie: to nasza tajemnica, nikomu o tym nie mówmy. A potem mocno poklepie cię po plecach, bo już wie, że czasem tak właśnie trzeba. Że gadanie i moralizowanie przyniesie tu więcej szkody niż konkretna pomoc.

9.  Zaakceptuje każdą twoją decyzję

Nawet jeśli się z nią nie zgadza. Nie postawi ci warunków, nie zrobi dramatycznych scen. Upewni się tylko, że robisz to, czego naprawdę pragniesz. On rozumie, że każdy z nas musi przeżyć swoje życie po swojemu.

10.Lifestyle

Dieta sokowa – oczyszczająca kuracja dla szczupłej figury. Na czym polega i jakie efekty może przynieść?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 stycznia 2021
Dieta sokowa - zasady, zalety, wady, efekty
Fot. iStock

Dieta sokowa jest jedną z wielu diet, która zdobyła niemałą popularność. Pozwala ona zredukować wagę i przyspiesza detoks organizmu. Miłośnicy warzyw i owoców z pewnością są usatysfakcjonowani posiłkami na diecie, w postaci wyciskanych soków i koktajli. Na czym dokładnie polega dieta sokowa i jakie efekty może przynieść?

Dieta sokowa — na czym polega?

Dieta sokowa opiera się sokach i koktajlach przyrządzanych z dostępnych warzyw, owoców, lub w wersji mieszanej. Przede wszystkim polecane są zielone warzywa liściaste, bogate w błonniki chlorofil. Można do nich dodawać tzw. superfoods, które podnoszą walory prozdrowotne soków i koktajli. Zaliczamy do nich m.in.: nasiona chia, jagody goi, jagody açai, spirulinę, młody jęczmień. Najlepiej korzystać z roślin pochodzących z ekologicznych upraw, by uniknąć nadmiernego spożycia środków ochrony roślin (różnych pestycydów), które najczęściej są stosowane w konwencjonalnych uprawach.

Dieta sokowa - przepis, zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta sokowa

Soki najlepiej wyciskać ze zwłókniałych roślin (marchew, burak, jarmuż), lub o dużej ilości pestek (granat, pomarańcza). Rośliny delikatne i miękkie (np. banan, truskawki, sałata) warto zmiksować w całości w koktajlu. Do wyciśnięcia soku najlepsza będzie wyciskarka wolnoobrotowa, która w porównaniu do sokowirówki, daje bardziej wartościowe soki.

Warto także wziąć pod uwagę, że przejście z diety bogatej w przetworzone produkty na surowe produkty roślinne może być szokiem dla organizmu. Aby uniknąć sensacji jelitowych, warto w takim przypadku dietę sokową poprzedzić stopniowym wprowadzaniem do posiłków coraz większych ilości surowych warzyw i owoców.

Produkty, po które należy sięgać na diecie sokowej:

 • soki warzywne i owocowe,
 • koktajle,
 • superfoods jako dodatki;
 • przyprawy korzenne, np. imbir;
 • woda,
 • zielona herbata,
 • herbaty ziołowe,
 • herbatki owocowe,
 • czysta woda kokosowa (bez cukru i dodatków),
 • czysty bulion warzywny bez tłuszczu.
Dieta sokowa - przepisy, zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta sokowa

Czego nie wolno spożywać na diecie sokowej?:

 • produkty pochodzenia zwierzęcego,
 • produkty zbożowe i produkty roślinne inne niż wyżej wymienione,
 • żywność przetworzona,
 • kawa,
 • czarna herbata,
 • napoje słodzone,
 • alkohol.

Jak długo można być na diecie sokowej?

Dieta sokowa, w której soki i koktajle są jedynymi posiłkami, najczęściej jest wprowadzana na okres 1 do 7 dni. Nie należy przedłużać tego stanu, ponieważ długotrwała dieta oparta wyłącznie na płynnych posiłkach z owoców i warzyw jest dietą niedoborową. Organizm potrzebuje także innych produktów, które dostarczą m.in. białko i zdrowe tłuszcze, potrzebne do funkcjonowania. Podczas diety sokowej należy obserwować organizm i reagować na ewentualne sygnały o konieczności odstawienia diety. Dieta sokowa powinna zostać potraktowana jako doraźny detoks i wstęp do zmiany nawyków żywionych. Po zakończeniu diety sokowej nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić ją o zbilansowane posiłki stałe. W tym przypadku soki i koktajle staną się nie podstawą, a uzupełnieniem zdrowej, zbilansowaną diety.

Dieta sokowa — zalety i wady

W czasie stosowania diety sokowej organizm skuteczniej pozbywa się z toksyn, poprawia metabolizm i procesy trawienne. Osoby stosujące tę dietę chwalą ją sobie za zmniejszenie masy ciała. W ciągu tygodnia diety można zrzucić nawet 5 kg, choć to przede wszystkim ubytek wody z organizmu. Dieta sokowa wpływa także na poprawę stanu cery i włosów oraz na lepsze samopoczucie. Posiłki, czyli soki i koktajle, nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu na przygotowanie. Różnorodność składników sprawia, że można je dopasować do indywidualnych preferencji osób będących na tej diecie.

Dieta sokowa - przepisy, zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock

Dieta sokowa ma także pewne minusy, o których nie należy zapominać. Przede wszystkim jest ona bardzo niskokaloryczna, ponieważ dostarcza maksymalnie 800 – 1000 kcal. Dostarcza do organizmu węglowodany, ale brakuje w niej białka i tłuszczu. Długotrwałe stosowanie jej prowadzi do niedoborów białka i tłuszczu, niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Po dłuższym stosowaniu dieta sokowa prowadzi do niedoborów tych składników, możliwego ubytku masy mięśniowej i obniżenia tempa przemiany materii. Ponieważ dostarcza ona niewiele kalorii, zakończenie diety i powrót do zwyklej diety najpewniej doprowadzi do powstania efektu jojo. Z innych skutków ubocznych diety należy wymienić niedyspozycje wynikające ze spożywania jedynie warzyw i owoców. Należą do nich: odczuwanie głodu, brak energii i osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha i towarzyszące im problemy trawienne.

Istnieją pewne przeciwwskazania, przez które nie należy sięgać po tę dietę. Dieta sokowa nie jest dla każdego. Nie powinny po nią sięgać:

 • kobiety ciężarne i karmiące piersią;
 • dzieci, dorastająca młodzież oraz seniorzy;
 • osoby cierpiące na niedowagę, niedożywienie;
 • cierpiący na hipoglikemię;
 • przewlekle chorującym;
 • wykonującym ciężką pracę fizyczną oraz osobom regularnie trenującym.

Dieta sokowa — przepisy na soki i koktajle

Dieta sokowa zawiera różne przepisy, które można modyfikować, zmieniając rodzaje warzyw i owoców. Wobec różnorodności składników każdy znajdzie dla siebie przepisy, które nie tylko posmakują, ale także zadbają o sylwetkę. Warto zadbać, by dieta sokowa opierała się o przepisy przede wszystkim oparte o warzywa, a dopiero tuż za nimi owoce.

Fot. iStock

źródło: stronazdrowia.pl 

Zobacz także

5 sposobów na odwrócenie złej karmy

Zrozumieć Karmę. 10 zdań, które pomogą przybliżyć ci jej znaczenie

Czas zakasać rękawy. Biorę się za półki w łazience. Matko, po co mi ten zwietrzały olejek i cztery mydła?!

Mężczyźni bardziej dążą do bycia w związku niż kobiety. Gorzej radzą sobie z byciem singlem