Go to content

Kochana Siostro! Dziękuję ci nie tylko za to, że jesteś, lecz także za to, że pokazałaś mi, jak być kobietą, jak żyć i cieszyć się każdym dniem

Fot. iStock/DariaZu

To obok matki najważniejsza kobieta w życiu kobiety, która ją ma. Siostra, to słowo, które nosi w sobie duże pokłady emocji i uczuć, kojarzy się z miłością, przyjaźnią, zaufaniem, tęsknotą oraz – nierzadko – zazdrością. To osoba, bez której nie wyobrażasz sobie życia, a te kobiety, które jej nie mają, żałują, że nie poznały smaku siostrzanej więzi. Za co jesteśmy wdzięczne osobie, z którą spędziłyśmy kawał życia? I to nieważne, w jakich relacjach, bo wiadomo, że życie różnie się układa i można mieć do siebie pretensje, nie mieć kontaktu, jednak mimo wszystko, jest to dalej ktoś ważny w życiu. Co dla ciebie zrobiła? Z co możesz jej podziękować i być jej wdzięczna?

Możesz ją jawnie krytykować, a ona i tak będzie cię kochać i cię nie opuści

Wiele rzeczy, które ona robi, nie są zgodne z twoimi przekonaniami. Możesz krytykować ją za lekkomyślne podejście, nierozsądne (twoim zdaniem) decyzje oraz życie chwilą bez myślenia o konsekwencjach i przyszłości. Denerwowało cię, kiedy ty przed maturą zarywałaś noce, a ona przed swoimi egzaminami zamiast kuć, zapraszała koleżanki, z którymi plotkowała i głośno się śmiała. A mimo wszystko dobrze jej poszło i dostała się na wymarzone studia. Wiele razy przeprowadzałaś z nią poważne rozmowy, że powinna się mocniej przyłożyć do nauki, a ona zawsze odpowiadała, że życie ma się tylko jedno, a młodość tak szybko mija… I choć używałaś często mocno słów, ona tylko na chwilę się na ciebie obrażała i wychodząc trzaskała drzwiami, ale zaraz wracała i mocno się do ciebie tuliła. Bo wiedziała, że się o nią martwisz i chcesz dla niej jak najlepiej.

 Nauczyła cię zdrowej rywalizacji

Siostry często ze sobą rywalizują. O uwagę rodziców, o lepsze wyniki w nauce, o to, która jest ładniejsza i mądrzejsza. Jednak choć możesz czuć się źle i być zazdrosna, kiedy jej się udaje, a tobie nie, to w głębi duszy cieszysz się z jej sukcesów. Bo w końcu to twoja siostra, która nie chce cię skrzywdzić, a jedynie chce sprostać swoim ambicjom i być spełnioną kobietą. Dlatego pamiętając, jak się czujesz w tych momentach, chcesz być lepsza. Jej sukcesy cię motywują do zmiany i pracy nad sobą.

W  dzieciństwie przeżyłyście wiele niezapomnianych chwil

Pamiętasz wspólne wakacje u dziadków? Zapach siana, ogniska nad stawem i wyprawy na jagody? Z nikim nie przeżyłaś tyle, co z nią. Teraz, kiedy prowadzicie dorosłe życie, a dzieciństwo jest dla was daleką przeszłością, lubicie siąść przy kawie, wziąć zdjęcia i wspominać. Nie brakuje przy tym wzruszeń i śmiechu, którego nie możecie powstrzymać. Czujecie się tak, jakbyście na nowo przeżywały tamte chwile i przygody. W tych momentach jesteście sobie szczególnie bliskie, bo łączy was coś, czego nikt nigdy wam nie odbierze.

Fot. iStock/Sasiistock

Fot. iStock/Sasiistock

 

Zawsze cię rozumiała, bo przechodziła w domu to samo, co ty

Kłótnie, utrata pracy któregoś z rodziców, zdrada, choroba bądź rozwód – to tylko niektóre sytuacje, które mocno wpływają na psychikę członków rodziny, a przede wszystkim na dzieci. Muszą się one odnaleźć w nowej sytuacji, często zostają pozostawione same sobie, bo rodzice muszą uporządkować swoje sprawy. W tych momentach rodzeństwo powinno być dla siebie oparciem i trzymać się razem. – Kiedy tata wyjechał za granicę, mocno to przeżyłam. Runął mój cały bezpieczny świat. W tym momencie najważniejsza stała się siostra, która czuła to samo, co ja, chociaż rozstanie przeżywałyśmy na różny sposób. Ja często płakałam, ona udawała twardą. Ale zawsze wtedy, kiedy było mi naprawdę smutno, mocno mnie tuliła. Wiedziałam, że to pomaga nie tylko mi, lecz przede wszystkim jej. Tej twardej i nieokazującej słabości dziewczynie – mówi 30-letnia Zosia. – Jestem jej za to wdzięczna, że odważyła się przełamać i była przy mnie wtedy, kiedy jej potrzebowałam. Bez niej bym tego nie przeżyła…

 Poznałaś dzięki niej wartościowych ludzi

Twoja siostra przebywała w innym towarzystwie niż ty i dzięki temu nawiązałaś wartościowe znajomości. Wiesz, że możesz liczyć na ich pomoc, której ci nie odmówią. Bo siostra ich przyjaciółki jest dla nich ważna i zawsze pod ich opieką. Nigdy nie zapomną, jak wpadałaś do pokoju i z uśmiechem wyjawiałaś tajemnice i kompromitujące sytuacje z życia siostry.

Godzinami słucha o twoim ukochanym dziecku i jego dniu

– Cześć, co słychać?- pytasz. – U mnie dobrze, ale wyobraź sobie, że Marysia w nocy… – twoje rozmowy z siostrą zaczynają się zazwyczaj w ten sposób? Wiesz, że tylko ona wysłucha godzinnych zachwytów nad tym, co twoje dziecko robiło w nocy, co jadło i jak śmiesznie się zachowało na placu zabaw.

Nauczyła cię być kobietą

W przeszłości mogłaś mieć wiele kompleksów. Cierpiałaś z tego powodu, ale  wstydziłaś się powiedzieć o nich przyjaciółkom, dlatego zwierzałaś się siostrze, której ufałaś. Ona cię zawsze wspierała i dodawała otuchy. Przyznałaś się jej, że masz niską samoocenę – a ona wtedy pracowała nad tobą tłumacząc ci, że jesteś wartościową osobą, która ma wiele do zaoferowania. Kiedy przybrałaś na wadze i źle się czułaś sama ze sobą – chodziła z tobą na basen i ćwiczyła w domu. Dzięki niej wyrosłaś na świadomą siebie kobietę i za to jesteś jej wdzięczna.

Pogoniła tego dupka, który złamał ci serce

Była przy tobie, kiedy miałaś złamane serce. I nie przepuściła temu dupkowi, który na dyskotece poszedł odprowadzić do domu nową koleżankę, która bała się wracać sama. Zaplanowała zemstę, bo nie mogła patrzeć, jak cierpisz po tym nic nie wartym typie, który nie zasługiwał na tak wspaniałą dziewczynę, jak ty. To dzięki niej nie wróciłaś do niego i nie zmarnowałaś sobie życia.

A ty za co jesteś wdzięczna swojej siostrze? Powiedziałaś jej kiedyś o tym? Jeśli ona nie wie od ciebie tego, co dla ciebie zrobiła, może właśnie nadszedł ten moment, kiedy powinnaś jej wyznać: tak się cieszę, że ciebie mam i że jesteś. A najbardziej jestem ci wdzięczna za… Otwórz się i swoje serce. Bo siostra to jeden z największych skarbów, jakie masz:)