Go to content

Twój były facet mówi: „Zostańmy przyjaciółmi”, uważaj, może być psychopatą

Fot. iStock/Jasmina007

„Mam nadzieję, że możemy zostać przyjaciółmi” – słyszałyście to chociaż raz? I wierzycie, że przyjaźń z eks jest możliwa? Cóż, może i jest, ale obarczona też ogromnym ryzykiem. Według najnowszych badań pozostawanie przyjaciółmi po zakończonym związku, niekoniecznie jest oznaką dojrzałości, może kryć w sobie mroczniejszą prawdę. Okazuje się, że takie zachowanie może być sygnałem o tendencjach psychopatycznych byłego partnera.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Oakland University, przeanalizowało cechy osobowości 861 osób i historię ich relacji. Badanym zadawano pytania o ich obecne związki, a także o to, czy przyjaźnią się z byłymi partnerami. Następnie każdy otrzymał kwestionariusz określający cechy narcystyczne i psychopatyczne.

Zgodnie z wynikami badania, ci, którzy przejawiali ciemne cechy osobowości –  charakterystyczne dla psychopatów, twierdzili, że są bardziej skłonni do utrzymywania kontaktu z byłymi kochankami – z pewnych niepokojących powodów. Wygląda na to, że psychopaci częściej chcą przyjaźnić z byłymi, ponieważ mogą z tej relacji czerpać korzyści, takie jak seks, pieniądze czy choćby informacje.

Psychopatia, podkategoria aspołecznego zaburzenia osobowości, jest terminem psychologicznym, często używanym w odniesieniu do osób wykazujących cechy osobowości, takie jak narcyzm, sadyzm, egoizm, brak empatii i / lub powierzchowny urok.

Podczas, gdy wszyscy ludzie mogą wykazywać cechy takie jak egoizm, psychopaci często wykazują całkowity brak empatii – znak, że ich działania są kalkulowane na zimno.

Oczywiście nie można wszystkich były partnerów, z którymi się przyjaźnicie wrzucić do jednego worka. Są tacy, którzy pozostali naszymi przyjaciółmi, bo po prostu są dobrymi ludźmi. Warto jednak przyjrzeć się relacjom z byłymi, zobaczyć, czy nie jesteś wykorzystywana, czy granice przyjaźni nie są naruszane. Czy nie jest tak, że uwikłałaś się w relację, w której jedna strona czerpie zdecydowane korzyści i nie jesteś nią ty?

Może poznając nowego faceta, ze zwykłej ostrożności, warto spytać go o relacje z były partnerkami?


źródło: independent.co.uk