Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

Kobiety faworyzują córki, a mężczyzni synów – najnowsze badania obalają mit?

Redakcja
Redakcja
23 grudnia 2018
Fot. iStock/Liderina
 

Choć powszechnie uważamy raczej, że to córeczki są oczkiem w głowie swoich tatusiów, a synowie to miłości życia swoich matek, nauka pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. I choć ideałem byłoby nie faworyzować żadnego z dzieci i traktować je na równi, możemy nawet nie zdawać sobie spawy z tego, że mamy wśród nich zdecydowanego ulubieńca. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

W oparciu o badania, które zostały zainicjowane przez ekspertów z Rutgers University, odkryto, że ojcowie mają skłonność do uprzedzeń wobec swoich synów, a matki mogą faworyzować własne córki.

Te ustalenia mogą być kontrowersyjne w porównaniu z naszymi społecznymi przekonaniami, ale istnieją znaczące dowody na poparcie tego twierdzenia. Badania pierwotnie miały na celu przetestować teorię, która głosiła, że ​​zamożniejsi rodzice mają tendencję do inwestowania w synów, podczas gdy mniej szczęśliwsi rodzice mają tendencję do inwestowania w swoje córki.

Zamiast tego badania ujawniły, że rodzice mają tendencję do wybierania dzieci, o tej samej płci, co oni. Matki faworyzują córki, a ojcowie – synów. Nie oznacza to jednak, że te tendencje przekładają się na ich uczucia.

Co więcej, jak wynika z badania, ze względu na rosnącą liczbę samotnych rodziców (najczęściej matek) wychowujących dzieci, na następną generację dorosłych może znacznie wpłynąć nastawienie ich rodziców. Szczególnie dotknie to chłopców, coraz bardziej samotnych i coraz mniej radzących sobie z wyzwaniami dorosłości i dojrzałości.

Jednak pomimo danych i informacji zebranych w toku badań, rodzice prawdopodobnie nadal będą zaprzeczać twierdzeniom, że mają swoje „ulubione” dziecko.


Na podstawie: www.relrules.com


Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

Przepis na piernik z bakaliami i jabłkiem w polewie czekoladowej

Redakcja
Redakcja
23 grudnia 2018
 

Piernik z bakaliami i jabłkiem w polewie czekoladowej

Fot. Materiały prasowe

Składniki:

Ciasto:

1 opakowanie Piernika Delecta

2 jabłka

3 jaja

175 ml wody

250 g oleju

Dekoracje:

1 opakowanie polewy smak ciemnej czekolady Delecta

50 g orzechów laskowych Bakalland

Czy może być lepszy wypiek na zimę niż piernik? Doskonały na Święta i na inne okazje, pełny aromatu i bakalii. Po prostu w te święta trzeba go przygotować!

Na początku nagrzewamy piernik do temperatury 180ºC (bez termoobiegu). Ciasto przyrządzamy według przepisu z opakowania. Do wysokiej miski wbijamy jaja, dodajemy wodę i olej, wsypujemy zawartość torebki, po czym miksujemy na najwyższych obrotach przez 4 minuty. Umyte i obrane jabłka kroimy na cieniutkie plasterki. ¾ jabłek dodajemy do ciasta, a ¼ zostawiamy do wyłożenia na wierzchu ciasta. Gotową masę przekładamy do keksówki, wykładamy pozostałymi plasterkami jabłka i pieczemy około 45-50 minut w nagrzanym piekarniku. Upieczone ciasto polewamy polewą i obsypujemy prażonymi na suchej patelni orzechami laskowymi.

Taki piernik można piec nie tylko od święta. Zawsze będzie znakomicie smakował z kubkiem kakao! 😉

Więcej świątecznych przepisów do znalezienia na https://delektujemy.pl/przepisy-na/boze-narodzenie/


Artykuł powstał we współpracy z Bakalland


Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

Małgorzata Ohme: Czasem pada śnieg, czasem deszcz. Czasem ma to znaczenie, czasami kompletnie nie

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
23 grudnia 2018
Fot. iStock / gpointstudio

Czasem pada śnieg, czasem deszcz. Czasem ma to znaczenie, czasami kompletnie nie. Jest nas dużo, rodzinnie albo zostajemy sami, choć w głowie się to innym nie mieści. Jest choinka, kolorowe światełka, kolędy w tle. Albo też gramofon, winyle i primitivo. Czasami jest to wybór a czasami konieczność. Ludzie różnie spędzają święta Bożego Narodzenia. Pamiętajmy o tym.

Problem polega na tym, że święta są częścią wszystkich dzieciństw, a więc jesteśmy z nich poniekąd zbudowani. Większość z nas pamięta zapachy, krzątaninę, jakąś babcię lepiącą pierogi, mamę fukającą, by nie zbliżać się do szafy, gdzie ukryła prezenty, nawet zwierzęta przyklejone do nogi domowego kucharza (co by im skapło na podłogę kawałek mięska na pasztet) – są w sposób nadzwyczajny podekscytowane. Nie da się oszukać tych wspomnień. Boże Narodzenie to element magii naszego dzieciństwa.

Często słyszę, że ktoś nienawidzi świąt. Chciałby się gdzieś zaszyć, wyjechać, raczej liczy na przetrwanie. Zasłania się komercyjnością, nie chce być konsumentem idiotą i tak dalej. Jest w tym sporo racji. Ale jest w tym też tęsknota i smutek choć przykrywa racjonalnymi argumentami. Tak, większość z nas w supermarketach wygląda jak z familijnego amerykańskiego filmu, a jak wrzucimy selfie w czapce Mikołaja to jest koniec świata. Stajemy się zakochanymi idiotami. Czy istnieją jednak emocje lepsze zakochanego idioty?

Od lat toczę swoje wojny na temat świąt. Kiedy trzy lata temu przed świętami zmarł nagle mój tata, myślałam że świąt nie przeżyję. Siedziałyśmy w milczeniu z moim siostrami, z choinką w tle i cichym graniem- a jednak ogarnęła nas radość. Radość, że był, kochał, jesteśmy razem, żyjemy dalej. To były naprawdę wyjątkowe święta. W tym roku z różnych powodów te święta są dla mnie bardzo trudne. Mam w sercu smutek i każda czynność, każde wspomnienie, każda cicha noc – kłuje jak ość ryby w gardle. Piekę pierniki, sernik, pasztet, bo tak trzeba. Ozdobiłam cały dom światłami. Lecą kolędy w tle, tak, amerykańskie hity. I spokojnie przez to przechodzę, jak ktoś kto znów musi nauczyć się chodzić. I to się dzieje. Bo dziać się musi.

Moja babcia zawsze trzymała papierosa w ustach. Nawet to robiła z gracją i arystokratycznym gestem. Stała nad drewnianą stolnicą i wałkowała z tą fajką ciasto. Zastanawiam się, ile popiołu zjadaliśmy w uszkach 😜. Babcia opowiadała mi różne historie i najdłużej utrzymywała, że Święty Mikołaj istnieje. Szybko stałam się dość logiczna, więc wciąż pytałam ją o dowód. Dowód jego istnienia. Pamiętam, że babcia powiedziała mi wtedy, że to, co mam w sercu jest jedynym dowodem. Jeśli kogoś kochasz to on istnieje. Trochę jak w Małym Księciu: „Kiedy ktoś pragnie baranka, stanowi to dowód, że istnieje naprawdę”. Jeśli kochasz Świętego Mikołaja, on będzie zawsze istniał dla ciebie – tak mi tłumaczyła moja babcia.

Tego się trzymam. Nasze serca pełne są uczuć, dobrych i złych. Nasze myśli potrafią przywołać tych, których już nie ma. Możemy kreować swoją rzeczywistość w dowolny sposób. Także święta Bożego Narodzenia. To co trzeba zrobić – będzie zrobione. Reszta jest naszą prywatną przestrzenią. Chcesz pobyć w ciszy, wyłącz się na świat. Chcesz kolędować do rana, śpiewaj głośno. Można być narratorem tych świąt, jego uczestnikiem lub też obserwatorem. Można podglądać wigilię sąsiadów ze swojego okna, uśmiechnąć się do siebie i pomyśleć o tym wszystkim co czeka w kolejnym roku. Tysiąc możliwości, spotkań, nadziei, że tym razem postarasz się jeszcze bardziej i będzie pięknie!

Albo i nie. Postarasz się mniej, a dobre przyjdzie samo. Bez łachy. Bez proszenia. Bez pustych obietnic. Po prostu zjawi się w Twoim domu, bo nic nie będzie ważniejsze niż Ty.

Tego Ci życzę, tego też życzę Sobie. By miłość wypełniła nasze serca. Najpierw do siebie, potem do innych. Wlejmy w siebie dużo miłości, kochani. Wystarczy przypomnieć sobie małe dziecko, które domaga się wciąż czegoś dla siebie. Uwagi, prezentu, czasu, zabawy, wreszcie miłości. Dzieci wiedzą jak kochać siebie. Po prostu zapomnieliśmy jak to robić.

Co się życzy na święta? Spokojnych. A więc spokoju. Mój kolega pisze mi, że wszyscy jego bliscy umierali w święta. Chciałby te święta przeżyć w spokoju. Ktoś jest zmęczony i zamyka swój najtrudniejszy rok. Ktoś ma burzę w swoim sercu. Niech się to wszystko uspokoi.

Prawdziwych. Cokolwiek to znaczy. Ale na pewno w zgodzie z tym, co w nas. Jak radosne to radosne, jak smutne to smutne. Nie zakłamujmy rzeczywistości. Święta są częścią naszego życia, jego kontynuacją, nie wyimkiem.

Wesołych? Okej, niech będą i wesołe. Dzięki żartom przy stole, atmosferze lub dzięki serialowi na Netflixie. Uśmiechnijmy się do siebie choćby.

Kłaniam się świątecznie wszystkim uśmiechniętym twarzom, suto zastawionym stołom, wszystkim szczęśliwym rodzinom. Przytulam wszystkie złamane serca, wszystkie samotności i wszystkie trudy ludzkie. Przytulam Was w tym roku wyjątkowo mocno. Czasem pada śnieg, czasem deszcz. Będzie dobrze Kochani.

Wszystkiego dobrego!


Zobacz także

7 prostych przepisów na dania z jagodami. Pysznie, kolorowo, ale nie zawsze słodko

„On tylko gra w Minecrafta!” – rodzice udają, że sieć to samo dobro

10 grzechów głównych twojej lodówki

10 grzechów głównych twojej lodówki. Marnujemy niewyobrażalne ilości jedzenia! Jak to zmienić?