Go to content

Kobiece konstelacje – wernisaż Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023

W zabytkowych wnętrzach Arkad Kubickiego 7 lutego odbył się wernisaż Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter – „Kobiece Konstelacje”. Jest to już 12. edycja wydawnictwa, przygotowywanego przez firmę Gedeon Richter oraz Andrzeja Pągowskiego, Dyrektora Artystycznego tego projektu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 gości, m.in. przedstawicielki i przedstawiciele świata sztuki, kultury, polityki i biznesu.

Kalendarz na rok 2023 r. nawiązuje do gwiezdnych konstelacji i znaków zodiaku. Artyści otrzymali zadanie zinterpretowania cech charakteru poszczególnych znaków, które są przypisane kobietom. Andrzej Pągowski zaprosił do współpracy wybitnych twórców, którzy przygotowali 12 artystycznych wizji ukazujących siłę i moc sprawczą kobiet. Gedeon Richter wspiera kobiety, nie tylko w kontekście ich zdrowia, ale również wskazując poprzez sztukę ich wielowymiarowość, siłę, piękno, wrażliwość i empatię.

„W tym roku temat został wybrany nieco na przekór otaczającej nas rzeczywistości i jako forma ucieczki od wszechobecnego pragmatyzmu, technologii czy tempa codziennego życia. Najważniejsze pozostały kobiety, którym chcemy uświadomić, że w
każdej z nich drzemie moc i potencjał bycia siłą sprawczą.” – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektorka ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter.

Goście mogli podziwiać dwie wystawy, czyli prace z 2023 roku, ale również z poprzedniej edycji, która nie miała wernisażu z powodu pandemii. Wieczór umilił koncert wokalistki jazzowej Moniki Borzym, która wykonała standardy jazzowe w nowych, oryginalnych aranżacjach.

Wernisaż Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter przez lata zyskał miano wydarzenia wpisanego w kalendarz jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie i opinia ta nie zmieniła się do dzisiaj.