Go to content

Kobieca literatura porusza pragnienia. Zapomnij się w świecie ze stron niezwykłych powieści

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

Zapewne jesteś energiczną, efektywnie działającą kobietą i nie lubisz marnować cennego czasu. Bywa, że gonisz od rana do wieczora, często spoglądając na wskazówki zegara. Tak, to jest tak samo satysfakcjonujące jak męczące. Masz zapewne również swoje pasje, ukochane przyzwyczajenia, które pozwalają ci odpocząć od wymagań codzienności. Nie zwlekaj, rób coś dla siebie i znajdź czas na relaks, bez wyrzutów sumienia. 

Czas dla siebie. Proszę nie przeszkadzać!

My, Polki lubimy czytać. Ja to uwielbiam i ty zapewne też. Do szczęścia nie potrzeba wiele – ciekawa lektura, lampka czerwonego wina lub kubek gorącej herbaty, miejsce w wygodnym fotelu by odgrodzić się od reszty świata. Przenosisz się do pokoju obok, na balkon, do ogrodu. Rozpalasz zapachowe świece, lampiony, wyciszasz dźwięki w telefonie, skupiając się na najważniejszym. Gdy już znajdziesz wolny czas, pochłaniasz kolejne stronice, kolejne książki. Tylko co zrobić, gdy czas cię ogranicza, a w planach czeka długa lista książek które chcesz przeczytać?

Zamiast kilku pozycji z długiej listy, wybierz dwa tytuły, które pozwolą zatopić się w nowym świecie, nastroją pozytywnie, przyniosą odrobinę ukojenia przed nocnym odpoczynkiem.

„Okrążyć słońce” w klimacie „Pożegnania z Afryką”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Oto jedna z niezwykłych propozycji powieści dla kobiet. Tam, gdzie jest miłość, nie zabraknie emocji, czego doświadczysz w niezwykłej książce „Okrążyć słońce„.

„Okrążyć słońce” Pauli McLain, to jedna z najpiękniejszych książek o wolności i pasji jaką możesz przeczytać. Zapewne pamiętasz Pożegnanie z Afryką, wspaniałego Roberta Redforda w roli Denysa Fincha Hattona i Meryl Streep w roli baronowej i pisarki Karen Blixen. Związek wszechczasów można rzec, miłość, która nie zna granic i zahamowań. Ale i związek, w który uwikłana była jeszcze jedna postać, zepchnięta na boczny tor we wspomnieniach baronowej Blixen. To Beryl Markham – w historii znana jako pierwsza kobieta, która przeleciała Atlantyk, licencjonowana trenerka koni, a przede wszystkim niezwykła osobowość, która umiała żyć wg własnych zasad łamiąc wszelkie konwenanse. Ten typ kobiet robi wrażenie nie tylko na mężczyznach. Piękna, długonoga, wyjątkowo niepokorna. Która z nas nie chciałaby się z taką kobietą choć raz identyfikować…

„Jest wiele różnych Afryk”, pisała Beryl w West with the Night – ty masz szansę poznać niezwykłe miejsca, widziane oczami bohaterki.  To ona właśnie zabiera czytelnika na wyprawę po Kenii lat 30-tych, wprowadza do buszu, na farmę, ukazuje zapierające dech w piersiach pejzaże, a potem zaprasza na herbatkę do angielskich osadników. To ona odsłania tajemnice tubylców i osadników i zdradza to, o czym Karen Blixen nie powiedziała w Pożegnaniu z Afryką: historię wielkiej miłości i trudnego związku z Denysem Finchem Hattonem.

„Paryska żona”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kolejna propozycja, która cię zachwyci, również autorstwa Pauli McLain, to „Paryska żona„, której premiera będzie miała miejsce w lipcu.

Jeśli marzą się tobie podróże w czasie niczym bohater filmu O północy w Paryżu – sięgnij po Paryską żonę Pauli McLain. Do Paryża lat 20. – stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwa do białego rana, zabierze się Hadley Richardson. To ona sprawi, że przeżyjesz podróż w czasie i trafisz w sam środek bogactwa i intensywności życie legendarnego „straconego pokolenia” (Gertrudy Stein, Francisa Scotta, Zeldy Fitzgerald). Ona też opowie Ci o miłości, dla której poświęciła wszystko, o miłości do Ernesta Hemingwaya. I wtedy zrozumiesz dlaczego to o niej właśnie napisał później: „wolałbym umrzeć niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.

Nie ma sensu odkrywać jeszcze więcej faktów, dotyczących tych niezwykłych książek. Każda z nas, odnajdzie tam emocje i klimat dla siebie. Pozostaje tylko wybrać, którą lekturą własnie dziś odłączycie się od codzienności. Intrygujący trójkąt miłosny, czy niezwykły paryski klimat? Pozwól sobie na totalne rozmiłowanie książkami i przeczytaj oba tytuły. Nic tak nie poprawia nastroju i trafia do kobiecych dusz, jak dobrze skrojona, miłosna historia.


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Znak Literanova