Go to content

Kilka wskazówek na ten dzień. Jak zatrzymać słońce?

Fot. iStock / ArthurHidden

Otwierasz oczy, za oknem słońce. Zrób coś, żeby znów nie żałować, że nie wykorzystałeś weekendu po to, by naprawdę odpocząć. Że to kolejny taki poranek, których choć piękny na zewnątrz, wzbudza twoją niechęć.  A przecież, mogłoby być inaczej. Tak naprawdę, to, jak widzisz życie i ten poranek, jest tylko w twojej głowie. Możesz zatrzymać słońce na cały dzień.

Jak się do tego zabrać? Jest kilka rzeczy, o które musisz zadbać i kilka, o których powinieneś zapomnieć.

1. Nie „nastawiaj się”

Nie myśl, że będzie „jakoś” – trudno, źle, świetnie, dobrze. Po prostu przyjmuj rzeczy takimi, jakimi są, jedna po drugiej. W wagonie metra dziś tłok, w pracy pojawiają się wyzwania, z którymi nie możesz sobie poradzić, a rano pokłóciłeś się z bliską osobą? To nie są znaki świadczące o tym, że nie masz szczęścia w życiu, to są normalne, codzienne problemy. Każdy z nas je zna, każdy z nas sobie z nimi musi poradzić.

2. Nie martw się na zapas

Statystycznie rzecz ujmując, większość rzeczy, których się obawiasz po prostu się nie wydarzy. Dlatego nie wyobrażaj sobie najgorszego, nie zamykaj w sobie, nie uciekaj. Nie ma się czego bać. A ludzie są z natury bardziej życzliwi niż nieuprzejmi.

3. Mów

Nie ukrywaj problemów, które cię przerastają. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, gdy ciężar obowiązków cię przytłacza do tego stopnia, że nie możesz normalnie funkcjonować. Pamiętaj, prawie wszystko da się załatwić – rozmową, wyjaśnieniem sytuacji, spokojną, rzeczową argumentacją, propozycją rozwiązań trudnych kwestii, planem działania. Tylko mów.

4. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

Najważniejszy punkt i pewnie najtrudniejszy do zrealizowania. Wydaje nam się, że w życiu musimy mieć nad wszystkim kontrolę. Są jednak takie sprawy, które toczą się swoim rytmem, gdzieś obok nas i choćbyśmy byli nie wiem jak mocno zdeterminowani, nie zmienimy ich biegu, nie przyspieszymy ich ani nie opóźnimy. Należy to zrozumieć i zaakceptować, wtedy wszystko okaże się prostsze.

5. Podchodź do siebie i do innych z życzliwością

Jeśli możesz pomóc, pomóż, ale nie kosztem swojego komfortu psychicznego i nie kosztem relacji z bliskimi. Trzymaj się ustalonych granic, zachowaj pozytywne nastawienie do ludzi, którzy cię otaczają. Dobrze jest być dobrym dla innych, wspaniale jest umieć być dobrym dla siebie i wybaczać sobie.

Zatrzymaj w sercu słońce. Dni tygodnia mijają szybko i tylko od ciebie zależy, jak je przeżyjesz.