Lifestyle Psychologia

Kilka prostych wskazówek, by być szczęśliwym. Nie komplikuj!

Redakcja
Redakcja
8 października 2019
Fot. iStock/olaser
 

To, czy jesteśmy szczęśliwi nie jest magiczną wypadkową ciągu zdarzeń i prezentów od losu. Czasem szczęście osiągają ci, którzy mają w życiu „niewiele”, a ci, którzy osiągnęli wyżyny sukcesu bywają ogromnie nieszczęśliwi. Szczęście to stan, na który sami pracujemy, to umiejętność doceniania chwili obecnej oraz bliskości innych osób. Szczęście w końcu, to umiejętność unikania życiowych komplikacji. Jeśli nie wiesz jak być szczęśliwym, zastosuj się do poniższych wskazówek…

Kilka prostych wskazówek, by być szczęśliwym

Nie słuchaj plotek

Ani ich nie powtarzaj. Plotkowanie jest toksyczne, odwraca uwagę od tego, co naprawdę ważne i sprawia, że kategoryzujemy ludzi, dzieląc ich według schematów, które być może niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Ignoruj to, co mówią o tobie inni

Prawdę znasz tylko ty. Po co tracić czas i energię na przekonywanie kogoś, że jest inaczej niż myśli? Jeśli na to sam nie pozwolisz, słowa innych nie będą cię ranić.

Sam kreuj swoje życie

Nie pozwalaj innym podejmować za ciebie decyzji, które zaważą na twoim życiu. To ty wybierasz jakie ono ma być i z kim chcesz je spędzić. Każdy jest odpowiedzialny za siebie samego.

Szukaj dobra w każdej sytuacji

Zamiast załamywać się chwilową porażką, szukaj w niej nauki, doświadczenia, czegoś, co pomoże ci być lepszym, dokonywać lepszych wyborów w przyszłości.

Naucz się odczuwać wdzięczność

Doceniaj to, co masz już teraz. Nie koncentruj się zbyt mocno na brakach. Myśl o tym jak tworzyć z tego, co już osiągnąłeś, jak wykorzystać to, czego się już nauczyłeś. Dziękuj ludziom za to, że są w twoim życiu i za to, co w nie wnoszą.

Odpuść to, co należy do przeszłości

Żale, niewykorzystane szanse, niespełnione miłości, błędy. To już było, już nie wróci. Ważna jest chwila obecna i najbliższa przyszłość. Oraz to, jakim stajesz się człowiekiem. Nie komplikuj sobie życia myśleniem o przeszłości.


Lifestyle Psychologia

Nauka samodzielności, czyli jak elementy planu daltońskiego wpływają na rozwój dziecka?

Redakcja
Redakcja
8 października 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Choć, jako rodzice, chcemy zapewnić dzieciom maksimum opieki i troski, nie powinniśmy zapominać o tym, że dzieci potrzebują też nauczyć się samodzielności. Wiek przedszkolny to idealny moment, aby zacząć dawać dziecku wskazówki, jak samodzielnie podejmować decyzje i odpowiadać za najbliższe otoczenie. Rezultaty mogą bowiem istotnie wpłynąć na jego przyszłość i zachowania w dorosłym życiu. Jak zatem prawidłowo stymulować rozwój dziecka w tym obszarze?

Rodzice często nie widzą świata poza dziećmi i są z nimi na każdym kroku, pomagając w nawet najprostszych czynnościach, które dziecko jest w stanie wykonać samodzielnie. Nadopiekuńczy rodzice sprawiają, że dziecko zaczyna przejawiać coraz mniej inicjatywy i zawsze czeka na wsparcie. Jako rodzice możemy tłumaczyć sobie, że takie działania to korzyść dla dziecka, czy zaoszczędzenie czasu. Nasze podejście „i tak zrobimy to lepiej” może znaleźć jednak odzwierciedlenie w życiu dorosłym. Recepta jest prosta – jako rodzice odpuśćmy, dajmy dziecku szansę na podejmowanie własnych decyzji i uczestniczenie w domowych obowiązkach. To tylko wzbudzi w nim poczucie odpowiedzialności i samodzielności. Jak zrobić to najlepiej? Proponujemy w codzienne czynności wpleść elementy planu daltońskiego.

Warto mieć plan. Rola rodzica w codzienności malucha

My dorośli zawsze mamy swój plan i obowiązki, z których powinniśmy się wywiązywać. Uczyliśmy się tego przez lata z większymi lub mniejszymi sukcesami. Rozpoczęcie wprowadzania planu dnia już od najmłodszych lat to dziś niezwykle ważny element w rozwoju dziecka i zupełnie nowe spojrzenie na jego edukację. Plan daltoński to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz współpracy. Od czego zacząć? Planując dzień, pozwól dziecku aktywnie w tym uczestniczyć. Jeśli spędzasz czas z dzieckiem w domu, zaplanujcie wspólne chwile od poranka, aż do wieczora. Jasno wyznacz granice, kiedy jest czas na zabawę, posiłki, wspólne wyjście na zakupy, czy pilnowanie, aby w kąciku z zabawkami panował porządek. Elementami granicznymi mogą być pory posiłków: zróbcie coś razem po śniadaniu czy przed obiadem, a na spacer wybierzcie się po podwieczorku. Po obiedzie tata wraca z pracy? To świetnie, zaplanujcie wtedy wspólny czas. Takie usystematyzowanie dnia pozwoli dziecku zrozumieć, które czynności należy wykonać o określonej porze. Gwarantujemy, że już w krótkim czasie dziecko zacznie rozumieć o wiele więcej, niż może Ci się wydawać.

Staraj się codziennie proponować dziecku zadania na miarę jego możliwości, np. przygotowanie elementów wspólnego posiłku, posprzątanie zabawek, zadbanie o porządek na półce z książkami czy samodzielne ubranie się. Nawet, jeżeli maluch założy spodenki na lewą stronę, pochwal jego starania. Taka akceptacja zbuduje w nim poczucie, że potrafi sam o siebie zadbać. Jeśli dziecko wykazuje dużą proaktywność, wprowadzaj je w kolejne tajniki domowych działań, wyznaczajcie „zadanie tygodnia”, które będzie wymagało od dziecka większego zaangażowania. A jeśli poczujesz, że nie chce się angażować… odpuść. To pozwoli zrozumieć dziecku, że może samo o sobie decydować – mówi Magdalena Lachowicz, pedagog, dyrektor jednego z przedszkoli sieci KIDS&Co.

Jesteś mamą przedszkolaka? Staraj się wprowadzać taki plan dnia, w który wpisany jest codzienny pobyt dziecka w przedszkolu. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było bardziej samodzielne, wybierając dla niego placówkę, możesz poszukać takiej, w której realizowane są elementy planu daltońskiego. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy połączyć to czego uczymy dziecko w domu z działaniami i doświadczeniem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

Idealny scenariusz to taki, kiedy edukacja domowa współgra z przedszkolną. W przedszkolach, które wprowadzają do edukacji elementy planu daltońskiego, staramy się już od pierwszych dni pobytu uczyć dzieci samodzielności i wykonywania powierzonych im obowiązków. Uświadamiamy im upływ czasu, uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Budujemy relacje z rówieśnikami. Oczywiście niezwykle ważne jest również samo podejście rodziców. Jeśli chcemy, aby praca z elementami planu daltońskiego miała swoje efekty w przyszłości, nie możemy działać w dwóch skrajnie różnych sytuacjach. Jeśli dziecko jest samodzielne w przedszkolu, pozwólmy mu również być takim w domu – dodaje Magdalena Lachowicz.

Ile to „wkrótce”? Czyli usystematyzowanie dnia i przestrzeni

Zarówno w edukacji domowej, jak i przedszkolnej warto uczyć dzieci rozumienia upływającego czasu. Oczywiście nie możemy wymagać, żeby trzylatek płynnie wskazywał na zegarku wszystkie godziny, ale możemy sprawić, że nauczy się obserwować zmieniające się pory dnia i będzie je rozróżniał. Pamiętajmy o tym, że dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego każdego poranka rozmawiajmy z nimi o tym, jaki jest dziś dzień tygodnia, opisujmy pogodę z oknem, omawiajmy zmieniające się pory dnia. Dzieci szybko zauważa zachodzące wokół nich zmiany.

Warto usystematyzować również przestrzeń, w której dziecko przebywa na co dzień. Możemy robić to za pomocą wyznaczonych stref i kącików np. w pokoju dziecka. Pamiętajmy również, aby dziecko czuło się odpowiedzialne za taki kącik np. pilnując w nim porządku. Z podobnymi działaniami spotka się w przedszkolu, w którym wprowadza się elementy planu daltońskiego.

Plan daltoński przynosi długoterminowe efekty

Dzieci, które wychowywane są w oparciu o wykorzystanie elementów planu daltońskiego wykazują większą inicjatywę, samodzielność, obowiązkowość. Dziecko, które już od najmłodszych lat starało się wykonywać powierzone mu zadania, łatwiej radzi sobie w szkole np. w podejściu do szkolnych obowiązków, odrabianiu lekcji, zaplanowaniu swojego czasu na naukę i zabawę. Pierwszoklasista bez problemu umie wykonać wiele zadań samodzielnie, ma swoje zdanie i nie boi się konfrontacji z rówieśnikami.

Rodzice dzieci, których edukacja w przeszłości opierała się o elementy planu daltońskiego przyznają, że są one bardziej samodzielne. Dziecko potrafi skupić swoją uwagę na nauce, jest wrażliwe na otaczający go świat oraz bodźce, bardziej kreatywne, systematyzuje swoją pracę. Uwzględnia innych w swoim otoczeniu, wyrażając empatyczną postawę i oferując pomoc.

Dziecko, które próbujemy usamodzielnić bez odpowiednich narzędzi i metod, może czuć się opuszczone i bezradne. Ważne jest, aby stopniowo wzbudzać w nim inicjatywę i pozwolić mu dojść do pewnych wniosków. Dajmy dziecku szansę poznawania świata na własnych zasadach i warunkach. Swoboda działania staje się dla niego sygnałem o zaufaniu, ale również wyzwaniem. Rodzic czy nauczyciel w tym procesie powinien odgrywać rolę „drogowskazu” i służyć poradą, zamiast wykonywać zadanie, które dziecko jest w stanie zrobić samo – Magdalena Lachowicz, pedagog, dyrektor jednego z przedszkoli sieci KIDS&Co.

Elementy planu daltońskiego w praktyce

TABLICA DO PLANOWANIA

Stwórz razem z dzieckiem tablicę, która obrazować będzie plan tygodnia np. wykorzystując materiały, które znajdziecie w domu (tablica korkowa, kolorowe kartki, naklejki). Na tablicy zaznacz najważniejsze informacje: dni tygodnia – każdemu z nich przyporządkuj odpowiedni kolor. Planując czas w ciągu dnia stosujcie piktogramy, które będą informować o wykonywanej w danym momencie czynności. Jeśli chcesz nauczyć dziecko oceniania pogody przygotuj znaczki charakteryzujące dane zjawisko. Dzięki temu możecie każdego dnia rano wspólnie określić, jaka pogoda panuje za oknem i co powinniście na siebie założyć żeby np. nie zmarznąć lub nie zmoknąć.

POMYSŁ NA DOMOWY ZEGAR

Chcecie wspólnie nauczyć się oceniania upływającego czasu? Stwórzcie kolorowy zegar – wykorzystując np. starą płytę winylową i mechanizm zegarka. Na płycie naklejcie trójkąty w różnych kolorach, które będą określały upływający czas np. 10, 15, 20 minut. Jeśli wskazówki przekroczą dany kolor, oznacza to dla dziecka upływ konkretnego czasu, który przeznaczył na zabawę, posiłek lub odpoczynek.


Lifestyle Psychologia

W erze cyfrowej kłamiemy i zdradzamy wszyscy… Kto z was nigdy nie zajrzał do telefonu swojego partnera?

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
8 października 2019
Fot. Materiały prasowe

Kto z was nigdy nie zajrzał do telefonu swojego partnera? Nie przeczytał SMS-a, który złamał mu życie? W erze cyfrowej kłamiemy i zdradzamy wszyscy. Jeśli jeszcze nie widzieliście w kinach „Nieznajomych” – zróbcie to! Lepszej rozrywki nie zobaczycie.

Niewierność przytrafia się wszystkim. Dobrym małżeństwom, złym, kochanym, kochającym. Zdradzaliśmy i zdradzamy. Zdradzać będziemy. Niewierność pojawiła się po prostu wraz z instytucją małżeństwa. Właśnie w tej chwili, na całym świecie ktoś kogoś zdradza… Nie uciekniemy od tego i nie znajdziemy na niewierność lekarstwa. Mężczyźni zdradzają z nudy i lęku przed bliskością, kobiety z poczucia samotności i z kolei – tęsknoty za bliskością.

Niewierność i zdrada to nieodzowni kumple. Nie da się z nimi zaprzyjaźnić i oswoić. Ale dzięki nim możemy się wiele nauczyć o związkach, przede wszystkim dlatego, że prowokują do zadania bardzo trudnych i niewygodnych pytań: co sprawiło, że dwoje bliskich sobie ludzi przekraczają granice, które sobie wspólnie określili? Moment kryzysu wywołanego zdradą jest zwyczajnie dobrym pretekstem, żeby to sobie wyjaśnić. Bo czyż to właśnie nie po zdradzie postanawiamy zmienić nasze nawyki, przyzwyczajenia, lecimy na siłownię, do fryzjera, malujemy usta na czerwono, robimy rzeczy, na jakie zawsze mieliśmy ochotę i odgrażamy się, że będziemy szczęśliwi…? Ha? Czy to nie po zdradzie toczymy nieprawdopodobnie prawdziwe rozmowy odsłaniające nasze dusze, potrzeby …? Czy to czasem nie zdrada popycha nas w kierunku szczerości, na którą być może nigdy nie zdobylibyśmy się? Zdrada jest okrutna. Wyrywa serce w całości, zwala z nóg. Ale hodowanie goryczy i pielęgnowanie najgorszych emocji, jest zdecydowanie jeszcze gorsze.

Czym zatem jest zdrada i dlaczego zdradzamy dzisiaj z taką łatwością i naiwnością? To niewątpliwie zasługa ery cyfrowej, w której przyszło nam żyć, z całym dobrodziejstwem usług i możliwości. Pytanie tylko, czy zdradą jest już flirtowanie na czacie z koleżanką z pracy, SMS-y z seksualnym podtekstem, oglądanie zdjęć porno, korzystanie z aplikacji randkowych dla zabicia czasu… W erze internetu te możliwości są nieskończone. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby zdradzić, a jeśli przesuniemy granicę naszej intymności i zataimy część naszych przyzwyczajeń przed partnerami, to okaże się, że zdradzamy wszyscy.

Kolacja ze znajomymi. Malowanie trawy na zielono, niekończący się festiwal kłamstw… Brzmi znajomo, prawda? Nie ma nic bardziej męczącego, chyba, że wyjazd z rodziną nad morze 😉 Taki wieczór, który zmienił życie na zawsze,  spędziła ze sobą grupa przyjaciół. „Nieznajomi” to znakomicie wypolerowane lustro w którym warto i należy się przejrzeć. Oczyszczający ten eksperyment. Telefony na stół i … drżyjcie!

Film „Nieznajomi” w najlepszych kinach w Polsce.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski


Zobacz także

Koniec z poczuciem winy. 12 rzeczy, za które kobiety nie powinny się wstydzić

Pamiętacie to przerażające wideo z seksem na plaży w Mielnie? Nie bądźcie tą parą, błagam! 5 wskazówek, jak uprawiać seks pod chmurką

Jak zachowuje się dorosły człowiek, którego rodzic cierpiał na depresję?