Go to content

Kurze łapki, lwia bruzda, obwisła szyja – 9 ćwiczeń, które się z nimi rozprawią

Photo by Nasim Keshmiri on Unsplash

Zmarszczki są niepożądaną przez kobiety oznaką starzenia się organizmu. Wraz z upływem lat włókna kolagenu i elastyny, będące głównym budulcem skóry, stają się coraz słabsze. Gładka, jędrna i pozbawiona zmarszczek cera to marzenie niejednej kobiety. Może nie każda z nas wie, ale to mięśnie twarzy wpływają na jej wygląd. Zacznijmy je ćwiczyć! Joga twarzy to świetna alternatywa dla botoksu – na czym polega?

Czym jest joga twarzy?

Technika jogi twarzy wywodzi się z Japonii. Łączy ze sobą elementy ćwiczeń wzmacniających mięśnie twarzy z odpowiednim oddechem, postawą ciała i nauką świadomej mimiki twarzy. Działa odprężająco, dotleniająco i relaksująco na cały organizm. Poprzez poprawę cyrkulacji krwi cera odzyskuje promienny wygląd, staje się młodsza, mięśnie odzyskują swój kształt, zmarszczki znikają, a organizm uwalnia się od napięć. Na twarzy i szyi mamy aż ponad 70 mięśni, o które warto zadbać – od teraz!

Jak często ćwiczyć?

Efekty, jakie daje joga twarzy są świetną i co ważne – naturalną – alternatywą dla medycyny estetycznej. Cera każdej z nas jest inna, wymaga nieco innego podejścia i intensywności ćwiczeń. Jednak niezależnie od przypadku najważniejsza jest regularność. Twarz ćwiczmy codziennie, przez 10 – 15 minut, a już po miesiącu widoczne będą pierwsze rezultaty. Stanie się to, o czym marzy większość kobiet – skóra nabierze młodzieńczego wyglądu, blasku, poprawi się jej koloryt, a kąciki ust przestaną opadać.

Ćwiczenia jogi twarzy – zaczynamy!

Rozluźnienie mięśni twarzy

Zrób mocny wdech, zaciśnij mięśnie twarzy i pięści. W napięciu pozostań przez 5 sekund. Wraz z wydechem wysuń język i rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Wzmocnienie mięśni okrężnych ust

Połóż palce po obu stronach ust i rozciągnij je na zewnątrz, jednocześnie próbując zrobić „dziubek”. Pracują tylko mięśnie okrężne ust – nie marszcz brwi i czoła! Ćwiczenie powtórz 5 -10 razy.

Wzmocnienie mięśni policzkowych

Uśmiechnij się szeroko, otwierając przy tym usta. Otwórz szeroko oczy – wytrzymaj tak 10 sekund. Zauważ jak napinają się mięśnie całej twarzy. Zrób wdech nosem i przesuwaj powietrze z jednego policzka do drugiego, aż do momentu, w którym zabraknie ci tchu. Wypuść powietrze ustami. Ćwiczenie powtórz 3 razy.

Wygładzenie zmarszczki między brwiami „lwiej zmarszczki”

Otwórz szeroko oczy, tak jakbyś się czemuś dziwiła, wytrzymaj 10 sekund. Nie marszcz czoła i nie unoś brwi. Ćwiczenie powtórz 5 – 10 razy. Ułóż palce pomiędzy brwiami a linią włosów, delikatnie uciskaj i rozciągaj ten obszar.

Zapobieganie tworzeniu się bruzd przy ustach

Palce wskazujące umieść koło nosa, na wysokości kości policzkowych. Mocno przyciśnij je do skóry i 15 razy zmarszcz nos.

Redukcja kurzych łapek

Spójrz w prawo, na wprost i w lewo. Ćwicząc nie ruszaj szyją ani twarzą. Powtórz 5 razy.

Wzmocnienie mięśni szyi

Oprzyj podbródek na dłoniach i przyciskaj go przez 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 3-5 razy. Przekręć głowę w prawo i unieś podbródek w stronę sufitu. Otwórz usta, dotknij językiem podniebienia, przełknij ślinę. Powtórz ćwiczenie – 3 razy w prawą stronę i 3 razy w lewą.

Ujędrnienie skóry żuchwy

Przesuwaj usta raz w prawą raz w lewą stronę – powtórz 5 razy.

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek

Wymawiaj głośno i wyraźnie samogłoski – a, e, i, o, u. Ćwiczenie powtórz kilka razy.