Psychologia

Lubisz mówić do siebie? Świetnie! Masz zadatki na geniusza

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. iStock / pixelfit
 

Mówienie do samego siebie może wyglądać dość dziwnie. Taka rozmowa może kojarzyć się z szaleństwem albo wybitnie doskwierającej samotności. Bo dopóki jesteśmy dziećmi, gadanie do siebie jest tylko nieszkodliwym nawykiem. Ale gdy jako dorośli prowadzimy konwersację ze sobą lub po prostu na głos w samotności wypowiadamy swoje myśli, może to wyglądać co najmniej podejrzanie. 

Rozmowa ze sobą ma niezwykły potencjał

Poza tym, że nikt nie wysłucha, a nawet nie zrozumie nas lepiej od nas samych, naukowcy odkryli pozytywną zależność u osób, które mają w nawyku mówić do siebie. Psycholog Gary Lupyan przeprowadził eksperyment, w którym 20 ochotnikom pokazano produkty w supermarkecie i poproszono, by je zapamiętali. Połowa z nich mówiła do siebie wymieniając nazwy przedmiotów, a druga połowa milczała. Okazało się, że mówiący do siebie, w porównaniu do tych milczących odnajdywali wskazane produkty szybciej. Poza tym, że mówienie na głos stymuluje aparat mowy, to ma jeszcze co najmniej 3 ważne zalety.

3 powody, dla których warto mówić do siebie

1. Stymulacja pamięci

Ci, którzy na głos mówią do siebie, aktywują szybsze zapamiętywanie. Dzieje się tak, ponieważ mówiąc głośno o np. przedmiotach czy faktach, wyobrażamy je sobie a mózg szybciej je zapamiętuje. Wyobrażając sobie słowo, można szybciej podjąć odpowiednie działania.

2. Lepsza koncentracja

Kiedy mówimy głośno cały czas skupiamy uwagę na słowach czy zadaniu, a mózg natychmiast obrazuje to. To ułatwia również organizowanie myśli i pomaga zweryfikować najważniejsze rzeczy, nadać im priorytet.

3. Zrozumienie własnych myśli i emocji

Wypowiedzenie na głos swoich myśli, czy emocji, jakie towarzyszą nam w danej chwili, wspiera ich rozumienie. Słysząc własny głos łatwiej porządkujemy wydarzenia, poniekąd oswajając to co się stało. Łatwiej jest się np. uspokoić, gdy ktoś nas wyprowadzi z równowagi, mówiąc do siebie. Wtedy uświadamiamy sobie co miało miejsce i jesteśmy bliżej racjonalnego podejmowania decyzji i wygaszania negatywnych emocji.


 

źródło: www.lifehack.org

 


Psychologia

Zrób sobie test psychologiczny. Las, klucz, urna, niedźwiedź, dom i nicość – te hasła powiedzą ci o tobie więcej, niż myślisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 kwietnia 2017
Fot. iStock/portishead1
 

Przed wami,  stosowany od kilkudziesięciu lat test psychologiczny. Nawet potraktowany jako  zabawa, z zaskakującą trafnością ujawnia prawdę o naszych wewnętrznych, podświadomych pragnieniach, lękach i o naszym stosunku do miłości.

Aby przeprowadzić ten test prawidłowo, trzeba użyć wyobraźni. Jeśli potrzebujesz, zamknij oczy, żeby lepiej wykonać poszczególne części testu. Odpowiedzi zapisz na kartce, a potem przejdź do szczegółowej analizy.

Las

Fot. iStock/valio84sl

Fot. iStock/valio84sl

Wyobraź sobie, że spacerujesz w lesie. Jesteś na ścieżce, wiodącej pośród drzew.

Pytanie 1: Spójrz na drzewa – rosną chaotycznie, czy w jakimś zorganizowanym, porządku?

Pytanie 2: Jest noc czy dzień?

Pytanie 3: Czy droga jest szeroka, wąska, czy ledwo widoczna?

Klucz

Fot. istock/akiyoko

Fot. istock/akiyoko

Kiedy tak spacerujesz, nagle dostrzegasz klucz leżący na ziemi.

Pytanie 4: Jak wygląda klucz? Jest stary, nowy, duży czy mały? Jak myślisz, co można nim otworzyć?

Pytanie 5: Bierzesz klucz ze sobą, czy zostawiasz go na ziemi?

Niedźwiedź

Fot. istock/DeMoN89

Fot. istock/DeMoN89

Nadal idziesz wzdłuż drogi, gdy nagle pojawia się przed tobą niedźwiedź. Przypatrz się mu uważnie.

Pytanie 6: Jest groźny czy przyjazny? Czy ten widok cię przeraża?

Pytanie 7: Jak duży jest niedźwiedź?

Urna

Fot. iStock/InPhoGallery

Fot. iStock/InPhoGallery

Niedźwiedź znika w lesie, a ty idziesz dalej. Nagle widzisz urnę stojącą na środku ścieżki.

Pytanie 8: Opisz ją. Z czego jest zrobiona?

Pytanie 9: Kiedy się do niej zbliżasz, widzisz czy coś jest w środku? Co to jest?

Dom

Fot. iStock/nevarpp

Fot. iStock/nevarpp

Mijasz urnę i idziesz dalej, aż twoim oczom ukazuje się dom.

Pytanie 10: Jaki to jest dom? Duży czy mały?
Z wnętrza domu dobiega głos człowieka, który brzmi jakby był obłąkany. Krzyczy, aby odblokować drzwi i go wypuścić.

Pytanie 11: Otwierasz drzwi?

Nicość

Fot. iStock/Pinkypills

Fot. iStock/Pinkypills

Nagle wszystko staje się białe, nie wiesz już, gdzie jesteś. Jeśli próbujesz zrobić kilka kroków do przodu, nic się nie zmienia. Krzyczysz, ale nikt nie słyszy. Nic się nie zmienia.

Pytanie 12: Co robisz? Rezygnujesz i zostajesz w miejscu? Czy nadal próbujesz znaleźć jakieś wyjście? Jak długo?

Gratulacje! Odpowiedziałeś na wszystkie pytania. Przeczytaj teraz, jak można zinterpretować twoje odpowiedzi. Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego o sobie :).

Odpowiedzi

Las reprezentuje twój wewnętrzny świat.

Pytanie 1: To, w jaki sposób rosną drzewa w twoim lesie, obrazuje twoją osobowość. Jeśli stoją równo, lub ustawione według jakiegoś klucza oznacz to, że pragniesz porządku i logiki wewnątrz samego siebie. Przypadkowe, chaotyczne ustawienie drzew może wskazywać, że te rzeczy są dla ciebie mniej ważne i bardziej skupiasz się na formie niż na treści.

Pytanie 2: Las reprezentuje także twoje dzieciństwo, wybór pomiędzy jasnym i ciemnym może wskazywać, w jaki sposób postrzegasz ten okres w swoim życiu: negatywnie lub pozytywnie. Jeśli świeci słońce, jesteś obecnie w dobrym miejscu lub widzisz swoje dzieciństwo w pozytywnym świetle. Ciemność może oznaczać, że obecnie doświadczasz strachu lub, że wspominasz swoje dzieciństwo nieszczególnie mile.

Pytanie 3: Szeroka, czysta ścieżka wskazuje na to, że jesteś pewny tego, co robisz i gdzie idziesz. Masz plany i są one dla ciebie jasne. Wąska, rzadko uczęszczana lub ciemna ścieżka może wskazywać na częste wahanie, strach przed przyszłością.

Klucz reprezentuje twoje pragnienia: zawodowe i osobiste.

Pytanie 4: Stan i wiek klucza mogą wskazywać na to, jak stare to jest to twoje marzenie. Klucz ozdobny oznacza, że pragniesz w życiu finezji. Antyczny oznacza, że tęsknimy za czymś zaskakującym, za skarbem, który zmieni twoje życie. Im większy klucz, tym bardziej chcesz zmian. Mniejsze klucze mogą symbolizować mniejsze, niespełnione pragnienia lub bardziej praktyczne cele. Nowoczesne klucze mogą wskazywać na to, że twoje pragnienia są stosunkowo nowe.

Pytanie 5: Jeśli podniesiesz klucz, nie boisz się spełniać swoich marzeń. Jeśli go zostawisz, wstydzisz się ich, lub uważasz, że są zagrożeniem.

Niedźwiedź

Niedźwiedź reprezentuje twoje problemy i życiowe wyzwania.

Pytanie 6: Im bardziej groźny niedźwiedź, tym bardziej martwią cię twoje problemy.

Jeśli niedźwiedź jest spokojny, obserwujesz go z daleka, tym, większy spokój odczuwasz myśląc o życiowych tarapatach. Jeśli niedźwiedź jest przyjazny, prawdopodobnie potrafisz kontrolować swoje problemy i zazwyczaj wychodzisz z nich zwycięsko.

Pytanie 7: Wielkość misia obrazuje to, jak postrzegasz (wyolbrzymiasz) swoje problemy.

Urna

Urna jest tradycyjnie symbolem twojego pochodzenia, korzeni. Może reprezentować twoich rodziców, dziadków, poprzednie pokolenia.

Pytanie 8: Jeśli urna jest duża, to czujesz duży związek ze swoimi rodzicami, z poprzednimi pokoleniami. I na odwrót, jeśli jest niewielka. To samo dotyczy jej formy i stylu, w jakim została wykonana.

Pytanie 9: Cokolwiek znajduje się w urnie, reprezentuje to, co czujesz, w związku z tymi minionymi pokoleniami. Niektórzy nie widzą nic w urnie, co oznacza, że chociaż potrafią docenić związek ze swoimi przodkami, nie czują, że ta więź jest dla nich ważna do zaoferowania ich w chwili obecnej.

Dom

Dom reprezentuje nieznane, ale także marzenia.

Pytanie 10:  Duży, fantazyjny dom może wskazywać na marzenia o bogactwie i dobrobycie, podczas gdy mniejszy dom może wskazywać na mniejsze pragnienia i większą skłonność do godzenia się z tym, co daje nam życie.

Pytanie 11: Wrzeszczący szaleniec reprezentuje zaufanie wobec innych ludzi, oraz twoją skłonność do pomocy.

Nicość oznacza śmierć lub stagnację.

Pytanie 12: Większość ludzi rozgląda się i próbuje znaleźć wyjście. Jednak niektórzy z nas, nie walczą i przyjmują sytuację biernie…

 


Psychologia

8 rzeczy, których nie wiedziałaś o zespole chronicznego zmęczenia

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. iStock /Martin Dimitrov

Zmęczenie towarzyszy nam często, w końcu nie jesteśmy maszynami, a żywymi organizmami. Z początkiem wiosny dopada nas często wiosenne przesilenie, a wraz z jesienią deszczowa chandra… na które można zrzucić trwające zmęczenie, problemy z koncentracją i ucieczkę sił witalnych. 

Tylko gdy dni się wydłużają, temperatura wzrasta, a mimo tego upragniona chęć do działania nie nadchodzi, przyczyn należy szukać dalej, niż w zmianie pór roku i długości dni. Być może odpowiedzialność za kiepskie samopoczucie ponosi zespół chronicznego zmęczenia (CFS), o którym mówi się jeszcze zbyt mało, a to poważna choroba.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to nie oznaka lenistwa

CFS to choroba wyniszczająca, która pojawia się u jednej osoby na 1000, zazwyczaj w grupie wiekowej 20-40 lat, częściej u kobiet. Objawy mogą wystąpić także u osób młodszych, a także w wieku emerytalnym. Aby mówić o wystąpieniu tego z pozoru lekkiego, a faktycznie wyniszczającego schorzenia, które wymusza obniżenie poziomu dotychczasowej aktywności życiowej, muszą wystąpić przynajmniej 4 z poniższych objawów, towarzysząc choremu przynajmniej od pół roku:

• osłabienie przy wysiłku lub bez wysiłku,
• fizyczne i psychiczne zmęczenie doprowadzające do długotrwałego, ekstremalnego wyczerpania i chorób,
• złe samopoczucie,
• problemy ze snem,
• bóle stawów,
• bóle mięśni,
• bóle głowy,
• częste bóle gardła,
• powiększone węzły chłonne.

Fakty dotyczące zespołu chronicznego zmęczenia

1. To nie jest choroba psychiczna

Mimo spójności pewnych objawów między CFS a np. depresją, zespół chronicznego zmęczenia nie należy do chorób psychicznych.  Najnowsze badania potwierdziły, że u osób z CFS zaburzenia immunologiczne są widoczne, a to oznacza, że jest to choroba fizyczności, a nie umysłu. Co prawda, CFS towarzyszą stany obniżonego nastroju, jednak tacy pacjenci, w przeciwieństwie do chorych na depresję, nie przejawiają braku motywacji, nie odczuwają poczucia winy, a reakcje na bodźcie emocjonalne są prawidłowe. 

2. Zespół chronicznego zmęczenia można leczyć

Można w przypadku tej choroby wdrożyć leczenie i warto to zrobić, mimo że efekty mogą nie być spektakularne. Specjaliści stosują leczenie przy pomocy terapii kognitywnej, stopniowych ćwiczeniach fizyczne, a gdy jest taka konieczność, włącza się leki przeciwdepresyjne. Aby złagodzić przykre objawy choroby poleca się zastosowanie termoterapii, relaksacji, medytacji, a także zmniejszających ból masaży.

3. Nietolerancja wysiłku łączy się z CFS

W przypadku zespołu chronicznego zmęczenia jest tak wielki, że najzwyklejszy wysiłek, graniczy z heroizmem. Wędrówka z łózka pod prysznic okazuje się w przypadku chorych czymś niezwykle męczącym. Ten objaw również odróżnia chorych na CFS od pacjentów z depresją.

4. Ćwiczenia są wskazane

Mimo poczucia wielkiego zmęczenia aktywnością fizyczną, ćwiczenia są bardzo wskazane w przypadku CFS. Indywidualnie dobrany charakter ćwiczeń, pozwala szybciej dojść do sprawności. Najlepiej jest wykonywać lekkie ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu przez 30-45 minut.

5. Osoby ambitne, działające na maksimum możliwości, są bardziej podatne na CFS

To prawda. Codzienny stres, próba nadążenia ze wszystkimi obowiązkami i wymaganiami, może skutkować wystąpieniem zespołu chronicznego zmęczenia. Narażenie każdego dnia na nadmierną odpowiedzialność, brak czasu dla wypoczynku i odpowiednią ilość snu powoduje, że po pewnym czasie wyczerpują się możliwości organizmu. A wtedy nawet banalna infekcji może spowodować CFS.

6. Rozpoznanie CFS jest trudne

Ze względu na zróżnicowanie objawów nie łatwo jest uzyskać odpowiednią diagnozę i pomoc. Zanim do tego dojdzie, chorzy odwiedzają różnych specjalistów, wykonując badania, które po kolei wkluczają istnienie innych chorób dających takie same bądź podobne objawy jak CFS. Wyniki laboratoryjne z reguły nie odbiegają od normy, ale warto wykonać badanie takie jak:  morfologia, OB, stężenie aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, określenie we krwi poziomu wapnia, fosforu, glukozy, mocznika, kreatyniny, elektrolitów i hormonów tarczycy, a także proteinogram oraz badanie ogólne moczu. W wielu badaniach u osób chorych na CFS odnotowano obniżenie stężenia kortyzolu w osoczu i moczu.

7. Pacjenci z CFS cierpią często na boreliozę

Wielu pacjentów z CFS również boreliozę, gdzie objawy między jedną a drugą chorobą są podobne. Pacjenci z boreliozą również problem ze spaniem,  bóle stawów, zmęczenie, które prowadzi do wyczerpania sił organizmu. Niestety, tylko u 40% osób chorych na boreliozę, stwierdzano ją na podstawie testów laboratoryjnych, gdzie wynik fałszywie ujemny może wychodzić nawet przez dekadę.

8. Im dłużej trwa CFS, tym bardziej uciążliwe stają objawy

Osoby cierpiące z powodu zespołu chronicznego zmęczenia uskarżają się na pogłębienie objawów z upływającym czasem. Bywa, że z początku choremu towarzyszy jedynie obezwładniające zmęczenie, a dochodziły do tego objawy jak np. bóle stawów, migreny, nudności, dreszcze, niedociśnienie, ból nerek i inne. Nawet rozpoczęcie leczenia nie gwarantuje, że przykre objawy choroby się nie nasilą.

Długoterminowe rokowania w zespole chronicznego zmęczenia nie gwarantuje wyzdrowienia, ale świadomość istoty problemów i podjęta terapia pozwala na radzenie sobie z tą chorobą, a nawet cofnięcie jej objawów.

źródło: www.mindbodygreen.comestrefazdrowia.pl


Zobacz także

Swoim kwiatom zapewniasz stały dostęp do wody i światła. Dlaczego siebie samej nie traktujesz tak dobrze?

Jego „Eks” może namieszać w waszym związku bardziej niż myślisz

Jak sobie radzić z napięciowym jedzeniem?