Lifestyle

Joanna Chmura: „Pierścionki są fajne, żeby nie było, ale dużo fajniejsze są wolne, silne, mądre kobiety”

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
15 listopada 2020
 

Abstrahując od marki, sezonu i momentu w którym pojawiła się na rynku, to poruszyła w wielu z nas… coś. Mowa o reklamie Apartu.

Zanim do sedna, to wcześniej ukłon niski dla Klubu Komediowego, za wersję alternatywną reklamy. Szacun. Wracając jednak do istoty sprawy, myślę, że to co w nas poruszyła jest dużo ważniejsze od samej reklamy. Estetyka to kwestia gustu, więc nie będę się wypowiadać w tym temacie ale historia już nie.

Stare jak świat odkrycie psychologiczne jest takie, że porusza nas to, co dla nas aktualnie żywe i ważne. Ważne może być przez zaprzeczenie, czyli że się z czymś nie zgadzamy i jest nam to obce. Albo ważne przez potwierdzenie czyli, że właśnie to „całe nasze”. I ta reklama uderzyła w jakiś dzwon, który rok temu pewnie by milczał, ale teraz wydał mocny dźwięk. A dźwięk ubrał się w głos. I oto mamy dyskusję.

Część z nas oburzyła się na sposób przedstawienia kobiet. Część z nas na to, co firma uznała, że sprawia kobietom radość. Część z nas syczała na moment, w jakim wypuszczono te reklamę na rynek. To pokazuje, jak żywe są w nas aktualne trzy bitwy tej wielkiej wojny. Portret kobiecości w mediach, upraszczanie złożoności i brak wyczucia na aktualnie dziejące się sprawy – cytując za Klubem Komediowym – to trzy gównoburze, które rozpętały się jako efekt wypuszczenia reklamy do sieci.

Dla przypomnienia – to była jednak reklama, wiec z natury rzeczy ma budzić tęsknotę, na tyle wielką, że zakup tego czegoś daje nadzieję na jej ukojenie. Pytanie tylko za czym? A nawet nie za czym, tylko czy to naprawdę to, za czym teraz jako kobiety tęsknimy? Nie tylko lokalnie ale i globalnie? Oburzenie, które tak mocno wybrzmiały wzięło się być może z tego, że my właśnie próbujemy zawalczyć o pełnie swoich praw. O uznanie złożoności. O wolność wyboru. O nie traktowanie kobiet jako ozdób ani próżnych istot, zajmujących się jedynie własnym wyglądem i ciałem, do którego w sumie tez nam chce się odebrać prawa.

Ta reklama nie jest tu niczemu winna, winni jesteśmy my sami, bo po pierwsze my bierzemy udział w kreowaniu społecznego postrzegania kobiet, a po drugie nie w ten gwizdek idą teraz nasze głosy. Zostawmy więc w spokoju reklamę Apartu, a może nawet jej podziękujemy, bo przypomniała nam o tym, za czym tak naprawdę tęsknimy.

I to nie są pierścionki, naszyjniki, bransoletki. Tęsknimy za wolnością wyboru, swobodą wyglądu, czy porzuceniu paradygmatu o „byciu wiecznie uśmiechniętą i miłą”.

Bo my chcemy być fighterkami, jak Ania, która ciężką swoją pracą nie tylko została mistrzynią sportową ale staje się mistrzynią biznesu.

Chcemy być jak Gosia, która w niełatwym momencie dla aktora postanowiła poszukać innej pracy, udowadniając, że może, że potrafi, że to nie hańba zajmować się nieruchomościami. Bo my chcemy być jak Julia, która angażując się w akcje „Zabierz głos, bo go stracisz” Fundacji Batorego, przypominała nam o tym, że wybory są ważne. Chcemy właśnie to widzieć na ekranach. To w reklamach. To w życiu. Pierścionki też są fajne, żeby nie było, ale dużo fajniejsze są wolne, silne, mądre kobiety.

Joanna Chmura mówi o sobie „Jestem psychologiem. A to taki zawód, w któym ciągle się szuka. Na drodze poszukiwania rzetelnych metod pracy ze wstydem trafiłam kilka lat temu na Brené Brown autorkę „Darów niedoskonałości” i „Z wielką odwagą”, której wystąpienia na konferencjach TED sięgnęły już ponad 25 milionów odsłon. Najpierw to, o czym pisała i mówiła pomogło mi w moim prywatnym życiu a potem w 2014 wyjechałam do USA uczyć się pracy stworzonym przez nią modelem THE DARING WAY™ SHOW UP | BE SEEN | LIVE BRAVE™, żeby móc pracować skutecznie z nimi nad wstydem, odwagą i wrażliwością.

Zajrzyjcie na stronę Joanny: www.joannachmura.pl i na jej Facebooka.


Lifestyle

Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2020
Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!
Fot, iStock – Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!
 

Polska złota jesień potrafi zaskakiwać urokiem ciepłych, słonecznych dni. Względnie wysokie temperatury utrzymują się w ostatnich latach nawet do końca listopada, dlatego wiele osób decyduje się w tym czasie na weekendowy wyjazd lub urlop. Dla tych, którzy szukają pomysłu na ciekawie spędzony jesienny wypoczynek, przedstawiamy Świnoujście poza sezonem.

Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!

Fot. Materiały prasowe

Po pierwsze plaża

Niewątpliwym atutem tego miasta jest piękna, szeroka plaża. Z końcem lata pustoszeje, nie widać już na niej gąszczu kolorowych parawanów i tysięcy wypoczywających turystów. W zamian oferuje niekończącą się linię brzegową, spokojne morze i bardzo dużo zdrowego powietrza. Krótsze jesienne dni dają możliwość obserwowania niezwykłych wschodów i zachodów słońca. Warto udać się, na przykład, na wieczorny spacer brzegiem morza i poczekać, aż słońce skryje się za horyzontem. Niezwykła atmosfera i piękne zdjęcia gwarantowane!

Fot. Materiały prasowe

Jeżeli natomiast trafimy w Świnoujściu na dni z silnym, sztormowym wiatrem i wzburzonym morzem to powinniśmy czuć się szczęściarzami. To właśnie taka pogoda powoduje, że morze wyrzuca na brzeg bursztyny, a powietrze jest szczególnie bogate w leczniczy jod. Warto wtedy cieplej się ubrać i wyjść na zewnątrz, aby w pełni skorzystać z uroków i potencjału nadmorskiego klimatu.

Niezapomniany spektakl natury

Wczesną jesienią nad Świnoujściem przelatują ogromne klucze żurawi. Zbierają się nad 44 wyspami w drodze do Afryki i na południe Europy. Łatwo je usłyszeć i zaobserwować w ciągu dnia, a przeloty tych ptaków stanowią niezapomniane widowisko. Oprócz spektakularnych migracji, w okresie jesiennym na świnoujskiej plaży można podejrzeć także wiele rzadkich gatunków ptaków, które zatrzymują się tu na krótki odpoczynek w drodze do ciepłych krajów. Warto skorzystać z tego wyjątkowego momentu w roku, żeby zaobserwować prawdziwe perełki z ptasiego świata.

Fot. Materiały prasowe

Najwytrwalsi obserwatorzy natury mogą zostać nagrodzeni widokiem polującego bielika. We wczesnych godzinach rannych te majestatyczne ptaki, będące mieszkańcami wysp, licznie zbierają się w okolicach falochronów i świnoujskiego Wiatraka, żeby łowić ryby.

Fot. Materiały prasowe

Aktywny wypoczynek

Tonące latem w zieleni świnoujskie wyspy, jesienią intensywnie zmieniają swoje barwy. Park Zdrojowy staje idealnym miejscem na relaks i poczytanie książki. Kiedy pogoda sprzyja, warto udać się na wycieczkę rowerową. Chociażby Promenadą Zdrowia dojechać do Promenady Transgranicznej, a stamtąd do Cesarskich Uzdrowisk po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin są cenionymi kurortami, o niepowtarzalnej zabudowie architektonicznej. Wyjątkowy klimat tych miejsc podkreśla widoczna z promenady plaża, pełna stylizowanych wiklinowych koszy oraz mola, wychodzące w głąb morza. Przy drewnianych pomostach mogą cumować statki białej floty, a wypoczywający zyskują okazję, do złapania ciepłych promieni jesiennego słońca.

Fot. Materiały prasowe

Rozpoczynając przejażdżkę po polskiej stronie dobrze zatrzymać się i odpocząć przy tężniach solankowych, czy dokładniej przyjrzeć się wyjątkowym roślinom ozdabiającym świnoujskie promenady. Bardzo ładnie prezentuje się ogród sensoryczny, z palmami, drzewami oliwnymi czy figowcami oraz liczne tunele roślinne, porośnięte wielobarwnymi pnączami. Warto skusić się na świeżo upieczonego gofra czy deser lodowy i po prostu posiedzieć na ławce w otoczeniu pięknej przyrody. O tej porze roku spotkamy wielu turystów, ale unikniemy tłumów. To idealny moment dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Biegacze, rolkarze, chodziarze – to chwila, w której możecie w komfortowy sposób zadbać o kondycję i jesienne budowanie odporności.

Atrakcje w zasięgu ręki

Świnoujście jest całorocznym kurortem. Niezależnie od pogody czy sezonu, oferuje miejsca noclegowe o szerokiej dostępności cenowej, a większość kawiarni i restauracji pozostaje otwarta przez cały rok. Odwiedzając świnoujskie wyspy jesienią, możemy być pewni, że uda nam się zobaczyć znakomitą większość lokalnych atrakcji, a do tego unikniemy kolejek. W razie niepogody ( i nie tylko) czeka na nas Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Latarnia Morska czy unikatowe na skalę europejską fortyfikacje –Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda. Warto podkreślić, że znajdują się one zarówno na wyspie Uznam i Wolin, dlatego wyprawę można połączyć z dodatkową atrakcją – przeprawą promem Bielik.

Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!

Fot. Materiały prasowe

Zmotoryzowani powinni jednak skorzystać z ogólnodostępnej opcji – przeprawy Centrum, promami Karsibór. Pamiętajmy, że Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, położone na wyspach i każdemu, kto do niego przyjeżdża zawsze oferuje przynajmniej namiastkę morskiej przygody. Rowerzyści i piesi mogą korzystać z promów bez ograniczeń, warto więc spojrzeć na panoramę miasta i portu z odmiennej perspektywy.

Moc uzdrowiska

Nawet, jeśli nie przepadacie za jesienią, to w Świnoujściu na pewno poczujecie, że jest to idealny moment na relaks, regenerację i zadbanie o zmysły i urodę. Rozbudowana oferta wellness i SPA, pozwoli Wam wybierać w szerokim wachlarzu dostępnych zabiegów. Sauna, masaże, kąpiele zdrowotno – relaksacyjne, czy zabiegi na twarz to tylko część praktyk, z których można skorzystać dla poprawy samopoczucia i utrzymania równowagi ciała i ducha.

Fot. Materiały prasowe

Dobrze zaplanowany jesienny wypoczynek powinien być pełen spokoju i harmonii oraz sprawić, że wrócimy do domu radośni i pełni pozytywnej energii. W otoczeniu natury, wyjątkowego mikroklimatu i wszechobecnej wody możemy być pewni, że Świnoujście to najwłaściwszy wybór.

Fot. Materiały prasowe

Świnoujskie Wyspy Możliwości jesienią pokazują się zupełnie z innej strony. Teraz miasto jest spokojniejsze i pełne wyrazistych kolorów natury. Warto zatem spakować walizkę i spróbować odkryć jesienne oblicze tego nadmorskiego kurortu i poznać bliżej wyspę Uznam.

Więcej turystycznych inspiracji dotyczących Świnoujścia, a także polskiej i niemieckiej części Wyspy Uznam znajdziesz na visit.swinoujscie.pl oraz na usedom.com.pl

Projekt „Kampania promująca bezpieczną turystykę na wyspie Uznam po Covid – 19” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).


Lifestyle

Iwona Blecharczyk: „Podjęłam decyzję, której absolutnie nie żałuję i nigdy nie będę żałować”

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
15 listopada 2020

„Chciałam zrobić coś dla siebie, po swojemu, chyba tak naprawdę pierwszy raz w życiu. Zostałam kierowcą tira.” Drobna blondynka w szoferce 70 – metrowego tira, autorka książki „Trucking girl”, bohaterka programu telewizyjnego i polska barbie shero 2019 – Iwona Blecharczyk, wielu znana jako trucking girl – kobieta, która zrywa ze stereotypami i udowadnia, że jak się chce, to można osiągnąć wszystko.

 

  • Praca za biurkiem nie była moją życiową pasją, nie była moim powołaniem. Wtedy też postanowiłam, że muszę coś w swoim życiu zmienić – mówi Iwona Blecharczyk
  • Moja praca daje mi wszystko to o czym marzyłam – rozwijam się, pracuję, podróżuję i poznaję świat. Czego chcieć więcej?
  • W naszym kraju utarło się, że jak ktoś już pojedzie do Ameryki, tej krainy mlekiem i miodem płynącej, to już nigdy nie będzie chciał wrócić – to nieprawda

Klaudia Kierzkowska: Jest pani „zawodową kierowczynią w transporcie specjalistycznym wielkogabarytowym”. Łamie pani stereotypy i udowadnia, że kobieta może wszystko. Jak to się stało, że w pani życiu pojawiły się tiry?

Iwona Blecharczyk: Zawsze chciałam podróżować, zwiedzać świat. Kilkanaście lat temu byłam zakochana w chłopaku, który jeździł na busach. Na studiach, w weekendy, pomiędzy zajęciami zaczęłam jeździć z nim do Anglii. Nie ukrywam, było fajnie, te nietypowe podróże sprawiały mi wielką przyjemność.

Kiedy skończyłam studia zaczęłam pracować w szkole – z wykształcenia jestem nauczycielką. I co się okazało? Praca za biurkiem nie była moją życiową pasją, nie była moim powołaniem. Wtedy też postanowiłam, że muszę coś w swoim życiu zmienić.

Jak wspomniałam, kochałam podróże jednak wiadomo, podróżowanie jest bardzo kosztowne i zajmuje dużo czasu. Z jednej strony chciałam poznawać świat, a z drugiej chciałam coś w życiu osiągnąć na polu zawodowym – chciałam zbudować swoją ścieżkę kariery. Chciałam zrobić coś dla siebie, po swojemu, chyba tak naprawdę pierwszy raz w życiu. Zostałam kierowcą tira. Duże maszyny, ciężarówki, ciężarówki amerykańskie zawsze przykuwały moją uwagę, dlatego też pomyślałam – może warto spróbować?

Podjęłam decyzję, której absolutnie nie żałuję i nigdy nie będę żałować. Moja praca daje mi wszystko to o czym marzyłam – rozwijam się, pracuję, podróżuję i poznaję świat. Czego chcieć więcej?

Dlaczego akurat specjalistyczny transport wielkogabarytowy?

Przez lata rozbudowała się we mnie potrzeba podejmowania nowych wyzwań, rozwijania się i uczenia. Nie zapominajmy, na początku, przez pierwsze trzy lata pracowałam w takim zwykłym transporcie, jeździłam po Europie. Jeździłam ze standardową naczepą, plandekami, chłodnią i naczepą lotniczą – postanowiłam nauczyć się jak najwięcej, nie lubię stać w miejscu.

Znalazłam swoją pasję, dlatego też chciałam wiedzieć jak najwięcej o swoim zawodzie, chciałam rozwijać się w różnych kierunkach. Jednak nastał taki moment, w którym stwierdziłam, że w firmie, w której pracowałam, niczego więcej nie mogę się nauczyć, nic więcej nie mogę już osiągnąć. Wtedy też zaczęłam myśleć o zmianie miejsca pracy.

Myślałam o Skandynawii, choć decyzji do końca nie podjęłam. Jedno było pewne – wiedziałam, że potrzebuję nowego wyzwania, zmiany. Wtedy też dostałam propozycję pracy od firmy, w której de facto pracuję po dziś dzień – i były to właśnie gabaryty. Od samego początku czułam, że to jest właśnie to czego szukałam.

Jeździ pani głównie nocą, a za dnia – odsypia, a potem zwiedza świat?

Wszystko zależy od projektu i od tego, ile kursów do danego miejsca muszę wykonać, ile razy muszę dojechać. Czasami daną pracę wykonuje się w jedną noc, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko, zazwyczaj jedna trasa zajmuje dwie, trzy noce.

W nocy pracuję, jeżdżę, zazwyczaj tak do godziny 4 lub 5 nad ranem. A potem śpię, od 4 do 6 godzin – 6 godzin to jednak już takie maximum. O dziwo tyle snu mi w zupełności wystarcza. Potem wstaję, przygotowuję jedzenie i rozpoczynam życie influencera – nagrywam firmy, robię zdjęcia. Następnie przychodzi noc i znowu jadę. Można powiedzieć, że prowadzę takie podwójne życie (śmiech). A w międzyczasie jeszcze załadunki i rozładunki oczywiście – w końcu taki jest cel mojej pracy.

Zwiedziła pani pół świata, które miejsce zapadło pani szczególnie w pamięć?

Lodowe szlaki w Kandzie – bez dwóch zdań.

Podróżowała pani po Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a teraz wróciła do Polski. To tęsknota za krajem i polskim chlebem?

Bardziej za smakiem rosołu niż chleba. (śmiech) Jestem wielką fanką rosołu mojej mamy. A tak zupełnie na poważnie, w Kanadzie miałam roczne pozwolenie na pracę, tak zwane pozwolenie otwarte, oznacza to, że można pracować w każdym zawodzie, w każdej firmie i u każdego pracodawcy.

Byłam pełnoprawnym, równowartościowym pracownikiem Kanady. Rok szybko minął, a kolejne pozwolenie na pracę, które jest już zdecydowanie dłuższe, musi niestety załatwiać firma. Firm, które uczestniczą w programie imigracyjnym jest naprawdę niewiele. W związku z tym, że to firma musi zająć się wszystkimi dokumentami, całą biurokracją, dosyć często zdarza się, że otrzymuje się już o wiele gorsze wynagrodzenie, a zmiana miejsca pracy wiąże się z kolejnym załatwianiem wielu formalności. Dlatego też jest się w pewnym sensie „niewolnikiem” danej firmy. Oczywiście można zmienić pracę, jednak jest już dużo trudniej.

Wyjechałam do Kanady bo chciałam poznać tamtejsze życie, tamtejszą kulturę, chciałam pozwiedzać. Nigdy nie planowałam zostać na stałe. W naszym kraju utarło się, że jak ktoś już pojedzie do Ameryki, tej krainy mlekiem i miodem płynącej, to już nigdy nie będzie chciał wrócić.

Owszem, dobrze zarabiałam, zwiedzałam, ale tu jest mój kraj. Zawsze powtarzam, że nie chciałam i nie chcę być imigrantką, dlatego wróciłam. Mam swój kraj, w którym wiadomo ostatnio dzieje się różnie, ale zawsze lepiej u siebie.

Pojechałam, zwiedziłam więcej, niż chciałam, więcej niż kiedykolwiek sobie wymarzyłam. Zobaczyłam lodowe szlaki i pola naftowe, których nawet nie miałam w planie. Wiedziałam, że takie są, ale nigdy mi nawet przez myśl nie przeszło, że mogłabym je zobaczyć. Ludzie oczywiście bardzo się dziwili, że wróciłam. Ci, którzy myślą stereotypowo, że z
Ameryki wraca się najwcześniej po 10 latach docinali mi, że sobie nie poradziłam. To oczywiście kłamstwo, bo poradziłam sobie świetnie.

Wydała pani książkę „Trucking girl – 70-metrową ciężarówką przez świat”, jak zrodził się pomysł na jej napisanie?

Pomysł tak naprawdę zrodził się już wiele lat temu. Na samym początku kiedy zaczęłam jeździć tirami, Eryk, postać która pojawia się w książce, powiedział mi „Iwona, rób sobie notatki. Kiedyś na ich podstawie napiszesz książkę. A po kilku latach nie będziesz pamiętała jak to było na samym początku.”

I rzeczywiście, z pierwszego roku mam kilka dzienników – każdy dzień opisany szczegółowo, kto co powiedział, co zrobił. Aczkolwiek tego dziennika jeszcze nie otwieram. Może kiedyś, nie wykluczam.

Temat książki gdzieś tam zawsze się pojawiał, jednak wszystko było na kiedyś, na później. Myślałam, że kiedyś, kiedy przestanę jeździć napiszę książkę. Jednak kiedy od Wydawnictwa Muza dostałam propozycję napisania książki stwierdziłam, że zawsze wszystko odkładam na później, a nie wiadomo czy to „ później” kiedyś nadejdzie. Dlatego też zaczęłam działać. Nie musiałam zastanawiać się, o czym ta książka miałaby być. Po prostu otworzyłam notatnik i zaczęłam pisać. Anegdoty same się sypały, zaczynałam pisać o jednym, a już w głowie miałam kolejny temat.

Niedawno na Discovery wystartował pani program „Przygody truckerki” – jakie to uczucie oglądać siebie w telewizji?

Może jestem dziwna, ale nie robi to na mnie jakiegoś większego wrażenia. Tak samo było w przypadku barbie shero. To oczywiście ogromny zaszczyt, wspaniałe uczucie, ale podchodzę do wszystkiego na spokojnie. Czekając w kolejce na stacji benzynowej na prysznic dostałam maila z informacją, że zostałam barbie shero. Był to pewnego rodzaju paradoks – barbie shero siedząca w takich niezbyt komfortowych warunkach czekająca na prysznic.

Ja cały czas żyję normalnie – pracuję, jeżdżę po nocach. Wszystkie dodatkowe projekty, dodatkowe programy robię w ciągu dnia, w swoim wolnym czasie, w czasie swojego odpoczynku. Owszem, odbieram różne nagrody, wyróżnienia, ale to moje podstawowe życie kierowcy zawodowego wcale się nie zmienia.

Myślę, że mogę nazwać się człowiekiem wielozadaniowym. Wykonam konkretne zadanie, odhaczam i dalej, dalej. Wydałam książkę nagrałam program, o czym kiedyś nawet nie śmiałam marzyć, jednaka te moje sukcesy nie zmieniły mnie i mojego życia. Myślę, że wszystko dotrze do mnie z opóźnieniem dopiero wtedy, gdy się zatrzymam i obejrzę za siebie.

Czyli nie czuje się pani „gwiazdą”?

Oj nie, absolutnie nie. Jestem w szoku, że ludzie zaczęli na mnie inaczej patrzeć, inaczej mnie postrzegać, inaczej traktować. Czasami sobie myślę „ O co wam chodzi”? Ja cały czas jestem tą samą Iwoną.” Staram się też nie myśleć o sobie jako o „gwieździe” by się nie zatrzymać, nie osiąść na laurach. Cały czas patrzę do przodu, nie odwracam się za siebie.

Gdzie widzi pani siebie za 10 lat?

Ojej, dziesięć lat to strasznie dużo. Logika podpowiada mi, że chyba nie powinnam już jeździć. Jednak wiadomo, czasy są bardzo niepewne i nigdy nie wiadomo jak nasze życie będzie wyglądać. Dlatego niczego nie wykluczam, czas pokaże.


Zobacz także

Z miłości do pomagania innym. Firma Wawel przekazała 1 500 000 złotych na rzecz organizacji dobroczynnych!

„Zdradził nas obie. Dziś ci dziękuję, bo uratowałyśmy sobie nawzajem życie”

Włoska kuchnia ulubioną kuchnią młodych Polaków