Lifestyle

Jestem brzydka! A ty, potrafiłabyś jej to powiedzieć?

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
22 września 2016
Jestem brzydka
Screen YouTube Rclbeauty101
 

Ile razy patrząc w lustro wypominałaś sobie, że jesteś niedoskonała? Za duże uszy, za małe usta, nieproporcjonalny biust, a może wystające kości obojczyka? Każda z nas ma wady, właśnie to czyni nas ludźmi. Jednak ilość krytyki i nienawiści, jaką same do siebie żywimy jest przerażająca.

Z problemem lustra i krytykowania tego, co w nim widzimy zmierzyła się Rachel Levin. YouTuberka przedstawiła problem w sposób, który łapie za serce każdego. Przed lustrem stoi dorosła kobieta, która wytyka wszystkie swoje wady. Od tych najmniejszych, po coraz większe. Niby to normalne, niby każda z nas to robi. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak bardzo wpływa to na poczucie naszej wartości lub raczej jak bardzo je zmniejsza.

Rachel w swoim filmie staje na przeciwko młodszej wersji siebie. Dziewczynka powtarza wszystkie złe rzeczy, które przed chwilą powiedziała Rachel. Ta oczywiście próbuje zaprzeczać, jednak mała w uroczy, acz dobitny sposób zauważa – „wszystko to, co mówisz sobie, mówisz mnie, małej Rachel”. A czy dziecku powiedziałabyś, że ma zbyt odstające uszy czy za małe usta?

Pop kultura wpływa na nasze życie w sposób, w jaki nigdy nie powinna tego robić. Ciągle porównujemy się do dziewczyn z okładek, a wcześniej do lalek Barbie o idealnej talii. Krytykując siebie, pozwalamy na krytykę innym, a ta może nas kompletnie zrujnować. Dlatego zanim kolejny raz powiesz sobie, że źle wyglądasz, pomyśl, co na to kilkuletnia dziewczynka, która ciągle gdzieś w tobie jest.

Obejrzyjcie koniecznie. Jestem brzydka! A ty, potrafiłabyś jej to powiedzieć?


Lifestyle

Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 września 2016
Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo
Fot. iStock/shironosov
 

Choć inteligencja nie jest może cechą najczęściej poszukiwaną przez mężczyzn w ich partnerkach, to właśnie ona stanowi ważny element wśród zalet idealnej żony. Nowe badania pokazują, że panowie, którzy mają inteligentne żony, żyją dłużej i lepiej.

Jest to dość logiczne: obecność osoby stymulującej intelektualnie, ciągłe przebywanie w jej towarzystwie, ma duży wpływ na możliwości naszego umysłu. A najwięcej czasu spędzamy przecież właśnie z naszymi partnerami.

Naukowcy ustalili, że mężczyźni, którzy poślubiają inteligentne kobiety nie tylko żyją dłużej, ale są też  bardziej szczęśliwi i rzadziej cierpią z powodu chorób, takich jak Alzheimer lub starcza demencja.

Pozostałe wnioski z badań również są zaskakujące: nawet niezbyt bystrzy mężowie bardzo inteligentnych kobiet, z reguły nie zapadają na żadne choroby psychiczne. Poza tym, odznaczają się dużą pewnością siebie i przekonaniem o swoich zdolnościach umysłowych oraz licznych kompetencjach 🙂 .

Lawrence Whalley, emerytowany profesor zdrowia psychicznego z Wydziału Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Aberdeen, mówi wprost: „To, co mężczyzna musi zrobić, jeśli chce żyć dłużej i zdrowiej, to poślubić inteligentną kobietę. Nie ma lepszego buforu (dla demencji), niż inteligencja.”

Warto jeszcze dodać, że dziewczynki, które odczuwają dumę ze swojej inteligencji, kiedy dorastają są bardziej odpowiedzialne i niezależne. Chłopcy, którzy posiadają tę cechę, w dorosłym życiu mają zdrowe relacje z kobietami i potrafią stworzyć bardziej rodzinną atmosferę swoim żonom i dzieciom.

Czekamy jeszcze na wyniki badań dotyczących wpływu głupoty mężów na jakość i długość życia ich żon. Choć wnioski mogłybyśmy przedstawić już teraz… :).


Źródło: brightside.me

 


Lifestyle

Kroki milowe w rozwoju twojego maleństwa. Wspieraj je mądrze od samego początku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2016
Fot. iStock / South_agency

Dziecko przychodzi na świat zupełnie bezbronne i całkowicie zależne od pomocy rodziców. Maleńka istota zaraz po urodzeniu jest zupełnie nieporadna i potrzebuje czasu, by doświadczyć i nauczyć się nowych rzeczy. Oczywiście to nie dzieje się nagle, lecz w dłuższej perspektywie czasu i w odpowiednim tempie, dlatego ważne jest, by maksymalnie ułatwić dziecku pokonywanie jego pierwszych kroków milowych w rozwoju.

Ułatwianie nie oznacza wyręczania dziecka. Tak się nie da. Wystarczy po prostu być obok, obserwować malucha oraz stymulować w odpowiedni sposób zmysły, które są niezbędne w nauce nowych rzeczy i radzeniu sobie w niedalekiej przyszłości.

Pierwsze miesiące w życiu dziecka są najważniejsze

To właśnie wtedy ma miejsce intensywny rozwój nie tylko ciała, ale przede wszystkim mózgu dziecka. Przed niemowlakiem staja zadania, godne porównania do zdobycia szczytu Mont Everest przez alpinistę. Po kolei będzie ono zdobywało nowe umiejętności, z leżącego maleństwa, przeistoczy się w siedzącego ciekawskiego, a następnie raczkującego i chodzącego małego odkrywcę. Oczywiście, wiele zależy od predyspozycji dziecka, jednak rodzice muszą pamiętać – mózg bez odpowiedniej stymulacji może być mniej chłonny i podatny na naukę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cztery obszary rozwoju dziecka

 • ROZWÓJ POZNAWCZY

Procesy poznawcze opierają się na zmysłach małego człowieka. Dzięki stałemu rozwojowi zmysłów dziecko widzi, słyszy, czuje oraz układa w swojej świadomości. Z początku maluch nie ma wielkiego pola do popisu, gdyż najważniejszymi zmysłami, jakimi dysponuje, to zmysł smaku i zapachu. Pozostałe zmysły rozwijają się w następnych tygodniach, by stopniowo pomagać dziecku w orientacji w otaczającym go świecie. Wykształca się zdolność do zapamiętywania widzianych wcześniej przedmiotów i ludzi, a następnie szersze poznawanie otoczenia. Gdy maluch ukończy szósty miesiąc życia, warto zmienić wózek głęboki na spacerowy, by na spacerach mógł obserwować zmieniające się widoki i ludzi.

 • ROZWÓJ MOTORYCZNY

Na samym początku maleństwo jest nieruchliwe, zdane na opiekunów choćby przy zmianie niewygodnej pozycji podczas snu czy karmienia. Wraz ze wzrostem, dziecko uczy się utrzymywać główkę, podnosić na przedramionach, coraz lepiej rozwija umiejętności panowania nad swoim ciałem — wkłada paluszki do buzi, wyciąga rączki po interesujący je przedmiot. Maluch potrafi przewracać się z pleców na brzuszek i na odwrót. Ok. szóstego miesiąca życia następuje przełom — malec samodzielnie potrafi siedzieć a po kilku tygodniach z tej pozycji potrafi przemieścić się raczkując bądź pełzając po podłodze. Jednocześnie rozwija się układ nerwowy, kościec oraz mięśnie, które coraz pewniej będą utrzymywały w wybranej pozycji jego ciało. Drugie półrocze życia przygotowuje malca do arcytrudnej rzeczy — nauki samodzielnego chodzenia.

Fot. Informacje prasowe

Fot. Informacje prasowe

 • ROZWÓJ KOMUNIKACYJNY

Z początku komunikacja na linii noworodek — rodzice opiera się jedynie na krzyku dziecka i odczytywaniu tych sygnałów przez opiekunów. Dopiero ze wzrostem malca, rosną także jego umiejętności, szczególnie jeśli są odpowiednio stymulowane. Maluch reaguje na obecność bliskich osób, stara się powtarzać zachowania opiekunów chcąc zwrócić uwagę. Najczęściej służą temu coraz bogatsze gesty oraz nowe dźwięki — samogłoski i spółgłoski, które zaczną niebawem coraz bardziej przypominać mowę dorosłych. Jeśli opiekunowie nagradzają starania malucha okazując mu uwagę i odpowiadając na zaczepki, dziecko będzie próbowało się porozumiewać jeszcze chętniej, zauważając pozytywne rezultaty swoich prób. Im starszy maluch, tym łatwiej o wzajemne porozumienie, szczególnie że dzieci przed swoimi pierwszymi urodzinami potrafią wypowiedzieć świadomie i ze zrozumieniem kilka prostych słów. Mama, tata, baba, nie — zazwyczaj tymi słowami raczą swoich bliskich starsze niemowlęta. To doskonały wstęp do posługiwania się szerokim słownictwem w przyszłości.

 • ROZWÓJ SPOŁECZNY

Od pierwszej chwili życia maleństwo staje się istotą społeczną. Potrzebuje pełni uwagi rodziców, by najpierw mogło przeżyć, a następnie się rozwijać. dziecko potrzebuje dotyku, bliskości delikatnego przemawiania, wtedy łatwiej jest się jemu uspokoić dy słyszy znajome dźwięki i czuje znane zapachy. Noworodek z uwagą wpatruje się w mamę, rozpoznając jej zapach, kilkutygodniowe niemowlę widzi coraz lepiej i uśmiecha się wdzięcznie do bliskich. Maluch chętnie przebywa w towarzystwie także obcych mu osób, co się jednak zmienia ok. 8 miesiąca życia. Wtedy obce osoby budzą w nim lęk, co również ulegnie zmianie po kilku miesiącach.

Pomóż dziecku w rozwoju na wszystkich płaszczyznach 

Aby twoje dziecko osiągnęło jak najwięcej, musisz mu w tym pomóc. Pozwalaj mu swobodnie, choć w granicach bezpieczeństwa poznawać otoczenie. Zmysł wzroku, słuchu, smaku, dotyku, równowagi czy świadomość istniejącej rzeczywistości szybciej przyniesie dziecku cenne doświadczenia i naukę, gdy różne zachowania nie będą hamowane przez nadopiekuńczość rodziców. Warto pozwolić dziecku na jak najbardziej samodzielną eksplorację otoczenia, jednak pod czujnym okiem dorosłej osoby.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Niech malec podąża w stronę przedmiotu, który go interesuje — to, co dla nas jest zwykłym pustym pudełkiem, dla dziecka będzie cennym, nowym doświadczeniem. Podsuwaj mu różne smaki, nie zabieraj neutralnych przedmiotów, które podnosi do buzi. W ten sposób dziecko także się uczy! Pokazuj mu nowe obrazki, omawiaj rzeczy mijane na spacerach, zachęcaj, by zwracał uwagę na różne przedmioty. Baw się w proste zabawy, np. klasyczne 'a ku ku”, które pokażą dziecku, na czym polega znikanie i pojawianie się osób, aby samo zrozumiało z czasem odrębność jego istnienia od mamy czy taty.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego żywienie jest ważne w rozwoju niemowlęcia?

Prawidłowe żywienie jest ważne dla rozwoju dziecka i procesu uczenia. Dieta dziecka powinna być zbilansowana by spełniała jego rosnące potrzeby w zakresie wzrostu i rozwoju. Z początku dla malucha najlepiej jest, gdy mama karmi piersią, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Wybierając mleko modyfikowane, które coraz doskonalej zastępuje mleko mamy, zwróć uwagę na jego skład.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dokonaj najlepszego wyboru

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.

 • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
 • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
 • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

  Fot. Materiały prasowe

  Fot. Materiały prasowe

Dzięki mądremu działaniu i naturalnemu wsparciu twojego dziecka pozwolisz mu na najpełniejszy rozwój. Twoja troska i pomoc ułatwi maluchowi rozwiniecie umiejętności, które uczynią go coraz bardziej samodzielnym i szczęśliwym dzieckiem.


Wpis powstał we współpracy z marką Enfamil

 


Zobacz także

Buduję MOCne Kobiety! Z wdzięczności za to, kim dzisiaj jestem!

Powrót do Paryża

Powrót do Paryża

5 cech energetycznego wampira. Spotykasz go, uciekaj