Lifestyle

„Jedno zdjęcie dziennie, najgorszy rok mojego życia”. Będziecie zszokowani tym, jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 maja 2017
Fot. Screen z YouTube /fero061982
 

Mogłaby być waszą sąsiadką, albo przyjaciółką, nauczycielką z podstawówki, albo siostrą… mogłaby być tobą…  Zaczyna się zawsze podobnie i często pięknie.

Zobaczcie koniecznie ten film. Kobieta przez rok robiła sobie zdjęcia. Jedna fotografia dziennie, tylko (i aż) tyle. Ostatnie zdjęcia wami wstrząsną.

Przemoc jest obok ciebie. Jest cicha. Może być biedna lub bardzo bogata. Może mieć dwa fakultety albo maturę. Przemoc wobec kobiet nikogo nie dyskryminuje. Pojawia się bez względu na status społeczny i ekonomiczny człowieka. W 2016 roku na policyjnych komisariatach wypełniono  prawie 74 tysiące „niebieskich kart”. Jak myślisz, ile kobiet nigdy nie powiedziało o swoich siniakach?

Wedle dostępnych danych (raport „Stereotyp ponad prawem. Wymiar sprawiedliwości w sprawach o zabójstwa na tle przemocy w rodzinie”), co roku 400-500 kobiet zostaje zamordowanych (!), w wyniku przemocy domowej. Według szacunków i raportów organizacji walczących o kobiety, w Polsce przemocą domową dotkniętych jest nawet do 4 mln kobiet… W Polsce wg danych GUS żyje 19,8 mln kobiet… co piąta z nas doświadcza przemocy.

Obejrzyj ten film jeszcze raz, uważnie. Zobacz, co działo się zanim siniaków nie dało się już ukryć.

Film powstał w ramach kampanii społecznej.*


 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Poradnia telefoniczna: 22 668 70 00

*saatchi.com


Lifestyle

Niektórzy, z miłości zbierają gwiazdy…Ten krótki film wzrusza, bo przekazuje prostą prawdę o życiu, które się kończy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 maja 2017
Fot. screen z YouTube
 

Co jest w życiu najważniejsze? Kochać i dzielić z ukochaną osobą najpiękniejsze chwile, szczęście, prostą codzienność i poezję jednocześnie. Te dwie minuty przypomną wam, że właśnie to liczy się naprawdę, zwłaszcza, gdy nadchodzi nieuniknione. Zatrzymajcie się na chwilę i obejrzyjcie filmik, który wzrusza prostotą przekazu.


Lifestyle

Czujesz, że już nie dajesz rady i się wypaliłaś? Zobacz, co powinnaś zmienić w swoim życiu

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
31 maja 2017
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Masz gorszy moment? Czujesz, że jesteś przeciążona pracą i rozczarowana jej rezultatami. Dajesz z siebie wszystko, a to i tak wciąż za mało, wciąż niewystarczająco się starasz… Zaczynasz odczuwać frustrację i gniew, pojawiają się problemy ze snem i łapiesz się na tym, że nieustannie narzekasz. Czujesz się wypalona. I nie musi chodzić tylko o sferę zawodową.

Wypalenie może złapać każdego i może pojawić się w każdym wieku. Według informacji podanych przez Forbes wynika, że jedni ludzie są bardziej narażeni na wypalenie niż inni, mimo pracy i funkcjonowania w tych samych warunkach. Ma to związek ze stresującymi sytuacjami z życia prywatnego oraz jest powiązane z cechami, takimi jak neurotyczność i niska samoocena.

Naukowcy opracowali kilka czynników, które sprzyjają szybszemu wypaleniu. Zobacz, czy występują u ciebie.

Brak wewnętrznej zgody na to, co robisz

– Osobom, które nie wiedzą dokąd zmierzają, ciężko poruszać się naprzód – twierdzi autor badania Kelly Cutrone oraz dodaje, że należy podążać za swoją pasją i robić to, co nam sprawia przyjemność, a nie to, czego oczekują np. rodzice czy mąż. Wypełniając czyjeś oczekiwania, będziesz nieszczęśliwa. Brak wewnętrznej równowagi odbije się na twoim zdrowiu i życiu, dlatego uświadom sobie, czego ty chcesz i rób to. Tylko wtedy będziesz zmotywowana i zaangażowana.

Obsesje i osobowość narcystyczna

Skupienie na sobie, wymaganie podziwu od innych i brak empatii sprawiają, że ciężko ci pracować z innymi osobami. Wiara w to, że jesteś kimś szczególnym, może ci szkodzić i cię wypalać. Bo oni niekoniecznie muszą doceniać, że jesteś wyjątkowa, a do tego nie chwalą głośno twoich osiągnięć. Jak przezwyciężyć taką obsesję? Powtrzymaj się przed komentowaniem innych i wytykaniem im błędów. Zacznij im pomagać oraz wspieraj i motywuj.

Perfekcjonizm

Strach przed porażką, dążenie do idealnego wyglądu i ciągłe wymaganie od siebie więcej i więcej – to tylko niektóre objawy niezdrowego perfekcjonizmu. Kiedy na niego cierpisz, każde niepowodzenie cię przygnębia i zabiera radość z życia. Nie wymagaj od siebie za wiele i zastanów się, czy naprawdę warto dążyć do doskonałości.

STOP dla bycia perfekcyjną

Fot. iStock / Kladyk

Odosobnienie

Stronisz od ludzi, nie szukasz kontaktów z innymi. Pozornie możesz czuć, że jest ci bardzo dobrze, jednak wyrządzasz sobie takim zachowaniem dużą szkodę. Rozmowa z przyjacielem poprawi twój humor, zwiększy twoją wydajność i sprawi, że będziesz miała większą motywację. Dlatego nie odmawiaj, kiedy dostaniesz zaproszenie na spotkanie towarzyskie. Idź i baw się dobrze.

Pesymizm

To cecha, która najbliżej wiąże się z wypaleniem. Cynicy rzadziej podejmują ciekawe wyzwania i są słabiej zmotywowani. Poza tym ich organizm wydziela więcej hormonów stresowych. Jeśli to dotyczy siebie, wyluzuj troszkę i nie bój się ryzyka. A nuż się uda:)

Jeśli dostrzegłaś u siebie któreś z tych zachowań, popracuj nad sobą. Przez tydzień postępuj inaczej, niż dotychczas. Na początku będzie ci ciężko, ale jesteś silna i dasz radę. Zobaczysz, że będzie ci się lepiej żyć. Poza tym bądź dla siebie dobra, rozpieszczaj siebie i daj sobie prawo do odpoczynku.


 

Źródło: forbes.com


Zobacz także

Szukasz alternatywy dla filiżanki porannej kawy? Wypróbuj sposoby na skuteczne rozbudzenie

11 oznak, że jesteś z facetem, który Cię szanuje

„Życie nieraz dało mi kopa i jakoś mam tak, że się nie poddaję. Żyję w zgodzie z życiem”