Go to content

Jakie buty do garnituru – podpowiadamy

Garnitur nosimy na różne okazje. Wielu mężczyzn zakłada go każdego dnia, szykując się do pracy. Inni decydują się na niego tylko wtedy, kiedy szykują się na uroczystości rodzinne lub na ważniejsze wydarzenia jak wesele. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, garnitur w swojej szafie musimy mieć, a tym samym również pasujące do niego buty.

Wydawałoby się, że w stworzeniu stylizacji z garniturem nie ma nic trudnego. Spodnie, marynarka, koszula i gotowe. Tymczasem, żeby wyglądać dobrze i z klasą, trzeba się trochę wysilić. Wszystkie elementy naszego stroju muszą ze sobą wyglądać doskonale, więc ich wybór nie może być przypadkowy. Część mężczyzn zastanawia się m.in. nad tym, jakie buty można założyć do garnituru. Wiele tak naprawdę zależy od tego, jaki chcemy założyć garnitur i na jaką okazję się szykujemy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na zakupy?

Obuwie do garnituru – podstawowe rodzaje

Możemy wymienić co najmniej kilka typów obuwia, jakie nosimy do eleganckich stylizacji. Za najelegantsze i najbardziej klasyczne uważa się oksfordy. Są minimalistyczne, więc nie ma na nich żadnych zdobień. Są podobne do derbów, ale jest między nimi pewna istotna różnica. W oksfordach kwatery, czyli część cholewki, w której są dziurki na sznurowadła, są doszyte do przyszwy. Natomiast w derbach są one naszyte. Derby są nieco mniej formalne od oksfordów. Kolejnym typem obuwia są brogsy. To uzupełnione o tłoczenie derby bądź oksfordy.

Do wyboru są także monki z charakterystycznymi zapięciami na sprzączki. Bardzo formalne są lotniki, które stopniem formalności są zbliżone do oksfordów. Ich cholewkę szyje się tylko z jednego kawałka skóry.

Wybieramy buty

Każde z powyższych typów obuwia można do garnituru założyć. Przy czym do bardziej oficjalnych zestawień będą to oksfordy, ewentualnie derby. Jeśli natomiast szukamy czegoś do półformalnych stylizacji, możemy odejść minimalnie od klasyki. Co więc kupić? Jeżeli będą to nasze jedyne buty do garnituru (https://www.lancerto.com/pl/buty/eleganckie.html), to obowiązkowo postawmy na brązowe derby i czarne oksfordy. Dopiero później możemy myśleć nad kolejnym fasonem. Jeżeli lubimy stylizacje mniej formalne, weźmy pod uwagę buty zapinane na klamerki, a latem, zamiast nich możemy nosić mokasyny lub inne buty zamszowe.

Jak dobrać kolor butów do koloru garnituru?

A teraz kolor. Na bardzo eleganckie wyjścia, na te, które odbywają się wieczorem i na ślub poleca się przede wszystkim buty czarne. Doskonale pasują do garniturów granatowych i szarych. Oczywiście do strojów czarnych także je zakładamy, ale tutaj zaznaczmy, że czarny garnitur nosimy tylko na wieczorowe i formalne wydarzenia. Kiedy natomiast mamy garnitur jaśniejszy, w kolorze brązowym lub zielonym, to lepszą propozycją będzie obuwie brązowe. Jest to też dobra opcja podczas wyjść wiosną i latem. Dość interesującą propozycją mogą być buty w kolorze oxblood bądź wiśniowym. Dobrze komponują się z cieplejszymi odcieniami garniturów — grafitowym i granatem. Jednak je
kupmy, dopiero kiedy już mamy w szafie buty czarne i brązowe.