Lifestyle Psychologia

13 rodzajów psychicznych i emocjonalnych manipulacji. Jak rozpoznać manipulatora

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 kwietnia 2017
Fot. iStock / Vizerskaya
 

Są wszędzie. Czekają na ciebie w pracy i w markecie, na uczelni i jakże często we własnym domu. Dopóki jasno nie przyznasz przed sobą, że ktoś próbuje tobą manipulować – twoje szanse na obronę są niewielkie. Bo jak się masz bronić, jeśli w każdej związkowej kłótni (niezależnie od przyczyny) rozmowa kończy się zrobieniem z ciebie winnego, szef zamiast podjąć dyskusję zasypuje się absurdalną papierkową pracą, a mama i tak będzie udawać bez końca, że zupełnie nie wie, o co ci chodzi… Znacie to?

Sposobów na manipulację drugą osobą jest bardzo wiele. Poznajcie te, które są stosowane najczęściej.

13 rodzajów psychicznych  i emocjonalnych manipulacji. Jak rozpoznać manipulatora?

1. Na swoim boisku gra się łatwiej

Każdy to wie. I nie chodzi tylko i wyłącznie o teren, ale i o widownię. Gdy jesteśmy na obcym gruncie nie czujemy się tak pewnie, jak u siebie. Gdy dodamy do tego odpowiednią, „jednostronną” widownię, robi się jeszcze mniej przyjemnie. Trudno walczyć, dyskutować, spierać się, czy po prostu zachowywać swoje granicy w tak nieprzyjaznych warunkach.

2.”Opowiedz  mi  o sobie”

Mów dużo, ze szczegółami, tylko po to, bym w odpowiednim momencie mógł wykorzystać twoje słabe i mocne strony. Teraz wiem, na której strunie zagrać – tak myśli manipulator. Jak to ocenić nie zamykając się jednocześnie na resztę świata? Jeżeli widzisz, że ktoś stosuje takie chwyty wobec innych, zapewne, zrobi to samo wobec ciebie.

3. Manipulacja faktami

Bardzo prosta technika, którą każdy z nas czasem stosuje nieświadomie. Wystarczy nieco pożonglować informacjami. Te niekorzystne pominąć, przemilczeć, poruszyć tylko częściowo, inne wyeksponować.

4. Zarzucanie informacjami i faktami

Manipulator chętnie dorzuci jeszcze trochę „statystyk”, choć nie zamierza nam tych „naukowych dowodów” przedstawiać na papierze, podaje kolejne źródła, badania, liczby. Podczas zwykłej rozmowy nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy są prawdziwe. Zostajemy zarzuceni liczbą kontrargumentów.

5. Korpo-manipulacja

Czyli zarzucenie kogoś mnogością procedur, biurokracji i niepotrzebnych zadań. Wszystko oczywiście tylko w jednym celu, dobrze pokazać, kto ma władzę. Poza tym, gdy pracownik „ma co robić” łatwiej ukryć brak własnych kompetencji oraz błędy.

6. Podnoszenie głosu

Podnoszenie głosu powoduje, że zaczynamy odczuwać lęk. A gdy się boimy (nawet podświadomie) jesteśmy bardziej ulegli.

7. Przykra niespodzianka

Negatywne zaskoczenie, to technika często stosowana, szczególnie w relacjach pracowniczych.  Manipulator zostawia sobie jakąś wisienkę na torcie, którą serwuje nam z zaskoczenia, w najmniej spodziewanym momencie.  Tak negatywnie zaskoczeni, tracimy zdolność do obrony. Przestajemy logicznie myśleć, nie mamy czasu na przemyślenie zarzutu i jego odparcie.

8. Presja czasu

Nie wiesz, czy podejmujesz właściwą decyzję, ale ponaglenia i tykający zegarek nie dają ci szansy na spokojną analizę. Zapewne w takich warunkach szybciej wybierzesz podsunięte przez kogoś rozwiązanie.

9. Krytykowanie i ocenianie

Znacie osoby, które praktycznie każde zdanie zaczynają od „nie”? Z pewnością. Krytyka płynąca z każdej możliwej strony, wytykanie twoich wad, słabych stron, niepewności. To również sposób na pozbawienie cię równowagi.

10. Złośliwość i sarkazm, raniące żarty

Bardzo trudno odeprzeć atak, który udaje osobliwe poczucie humoru, czy skoro to żart, możemy się złościć? A może zbyt serio traktujemy całą sprawę, no i nawet nie sądziliśmy, że tacy jesteśmy… energia uchodzi z nas, jak powietrze z balonika.

11. Unikanie kontaktu

Nie odbieranie telefonu, ignorowanie, brak reakcji. Pewnie każdy z nas sam zastosował kiedyś tę metodę. Pamiętacie, kiedy po randce przyjaciółka pilnowała, żebyście nie odpisały za szybko na wiadomość? „Zaczekaj, niech nie będzie taki pewny”. Cel osłabienie pewności siebie drugiej osoby.

12. Udawanie niewiedzy

Powoduje rozciągnięcia w czasie spraw oczywistych. Tracimy mnóstwo czasu i energii na „wałkowanie” i przedstawianie dobrze znanego tematu, a gdy w odpowiedzi słyszymy „naprawdę, nie wiem, o co ci chodzi” – nasze siły maleją z minuty na minutę.

13. Granie ofiary

To technika bardzo częsta pojawiająca się w bliskich relacjach. Obojętnie, czego dotyczy dyskusja czy sprzeczka, kończy się tak samo – to ty jesteś winny. Jeżeli nawet cała omawiania sytuacja nie jest nazwana wprost „twoją winą”, to z pewnością jesteś winien poruszania tematu. „Jak możesz mi tak mówić”, „Tak, jasne, dzięki, wiem, że jestem beznadziejna, nie musisz jeszcze kopać leżącego”. Trudno kontynuować rozmowę w takim dialogu. Obarczanie innych poczuciem winy i odpowiedzialności, to również manipulacja.


 

Źródło: psychologytoday.com


Lifestyle Psychologia

Poświatowska trafi do Warszawiaków

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Żyła szybko, zmarła młodo. Jej życie to gotowy scenariusz na hollywoodzki film. Halina Poświatowska, bo o niej mowa, to autorka jednych z najpiękniejszych polskich wierszy. Dziś nieco mniej znana, szczególnie przez młodsze pokolenie. Jej postać oraz twórczość przybliży warszawiakom wydarzenie artystyczne „Poświata po świt”.

Stanisław Grochowiak nazwał Halinę Poświatowską „ fenomenem autentycznego erotyzmu ”. Nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Kontrowersyjna poetka słynęła z bezkompromisowego podejścia do życia oraz pięknych wierszy miłosnych. Naturalna, kochająca przyrodę, ciesząca się życiem – tak po latach wspominają ją najbliżsi. W tym roku przypada 50. rocznica jej śmierci. Z tej okazji grupa artystyczna Art Game przygotowała specjalny wieczór inspirowany postacią poetki. Celem jest dotarcie do szerszej grupy społeczeństwa poprzez obcowanie z poezją i bezpośredni kontakt ze sztuka tworzenia, w tym z ludźmi, którzy taką sztukę uprawiają.

„Poświata po świt” rozpocznie się w środę 10 maja o godz. 19.00  w Nowym Świecie Muzyki  (ul. Nowy Świat 63, Warszawa). W idealnej przestrzeni, aż na dwóch piętrach usłyszymy improwizacje muzyczne oraz impresje słowne zainspirowane twórczością Poświatowskiej, a wszystko to odbędzie się w intrygującej oprawie wizualnej. Nie zabraknie również chwili wyciszenia i refleksji przy dźwiękach głosu samej poetki. Całość zakończy jam session, podczas którego goście wieczoru będą mogli zagrać bądź po prostu przeczytać wiersze, spontanicznie dołączając do zespołu muzyków i performerów.

„Instalacje przestrzenne i scenografia przywołująca przyrodę oraz zapach bzu i konwalii, tak ukochanych przez poetkę – wszystkie te elementy mają za zadanie przenieść uczestników spotkania w wyjątkowy świat niepowtarzalnych doznań. ” – przekonuje Małgorzata Bańka, kompozytorka, pianistka, wokalistka i aktorka, która w 2015 roku zadebiutowała gościnnie w Teatrze Polonia jako reżyserka i wykonawczyni spektaklu „WŁAŚNIE KOCHAM. POŚWIATOWSKA”.

Impreza ma charakter biletowany. Cena biletu wynosi 20 złotych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu: www.poswiatowska.pl     oraz na Facebook – https://www.facebook.com/groups/15618046 .

Lista artystów:

 • Małgorzata Bańka – aktorka, piosenkarka, pianistka i kompozytorka (wokal i fortepian) oraz reżyser i wykonawca WŁAŚNIE KOCHAM . POŚWIATOWSKA
 • Ewa Cichoń – flecistka, muzykolożka, dyplomowana muzykoterapeutka (flet)
 • Mehdi Gholami – gitarzysta (gitara)
 • Aleksandra Klimczak – sopranistka, autorka projektów popularyzujących muzykę klasyczną (sopran)
 • Paweł Nowicki – muzyk związany z Och-Teatrem (gongi)
 • Andrzej Rejman – pianista, kompozytor, producent muzyczny (fortepian)
 • Jędrek Skajster – pianista i gitarzysta (fortepian i gitara)
 • Agnieszka Zielińska – pianistka i gitarzystka, kompozytorka i aranżerka (fortepian i gitara)
 • Martin Daniel Zorzano – instrumentalista i solista (viola da gamba, instrumenty elektroniczne)
 • Katarzyna Kołodziejczak – aktorka, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
 • Natalia Malek – poetka, tłumaczka, Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia 2015
 • Martyna Tomczyk – poetka, finalistka organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów 2014;
 • Katarzyna von Alexandrowitsch – aktywistka i animatorka społeczności i kultury
 • Michał Kudla – operator i fotograf (wizualizacje w Pokoju Wrażeń)
 • Urszula k. Buyuly i Dawid Zalesky – Sen nocy letniej – concept store

Grafika


Lifestyle Psychologia

Złamany obcas i szczęśliwe buty [18+]. Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię” [List do redakcji]

Listy do redakcji
Listy do redakcji
27 kwietnia 2017
Fot. iStock

No nie jeszcze ten złamany obcas… pomyślała kuśtykając po chodniku. Było to ukoronowanie dzisiejszego dnia. A zaczęło się już w pracy. Kiedy to po wielu dniach ogłoszono w końcu, kto zastąpi Halinkę na stanowisku kierownika działu. Była pewna swego awansu. Już w myślach układała mowę z podziękowaniem. A tu stanowisko obejmie niejaki Ludwig. Wysoki przystojny blondyn o niebieskich oczach. Biuro wrzało od plotek i marzeń koleżanek, a ona wrzała z wściekłości.

Dni mijały, praca przebiegała sprawie pod wodzą nowego szefa. Nagle pojawiły się przeszkody, których nikt nie mógł przewidzieć. Prowadzący bardzo ważny projekt którego deadline był za tydzień, leżał w szpitalu po wypadku na motocyklu. Ludwig wezwał ją do siebie i powiedział, że główny klient czeka na ten projekt, a my musimy go dokończyć, mianuję cię nowym szefem projektu.

Czas jakby zaczął mijać szybciej, zostawała po godzinach. Harowała jak przysłowiowy wół.  Zostały dwa dni do końca projektu, pech chciał, że to akurat walentynki. Biuro wyludniło się, zostali tylko ona i on. Weszła do jego biura aby spytać o pewną kwestię i ryms – cholerne buty pomyślała…

I padła wprost w ramiona Ludwiga. Złapały ją pewnie, a w niej zapłonął żar. Chciał z tym walczyć, ale jedno spojrzenie w płonące oczy powiedziało wszystko. Rzucili się na siebie niczym wygłodniałe zwierzęta.

Rozszarpując swoje ubrania byleby dotrzeć do nagiej skóry. Szybko poradził sobie z jej bluzką, a potem spódnicą. Została w samych pończochach co podkręciło go jeszcze bardziej. Jego dłonie mocno pieściły jej piesi a potem pośladki. Usta całowały szyje i kąsały uszy. Poddała się temu. Jednym pewnym ruchem obrócił ją tyłem do siebie i wszedł w nią głęboko i gwałtownie. Krzyknęła z rozkoszy i popędziła z nim w szalonym tempie dzikiego seksu. Był znacznie większy niż jej się wydawało, jego ruchy silne i pewne doprowadziły ją na szczyt rozkoszy. Po wszystkim pomyślała że to jednak są szczęśliwe buty, bo przeżyła w nich najlepsze Walentynki ever.

Aggasitta

Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię” prześlij do nas swoje opowiadanie, nie narzucamy formy, tematyki – napiszcie o tym, co wam w duszy od dawna, a może właśnie w kwietniu gra. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 12 kwietnia do 8 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 18 maja 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

Foksal_logo WAB-nowe-logo_wab

10 x zestaw książek, skłądający się z:

Steczkowscy. Miłość wbrew regule

SteczkowskaSteczkowscy

Postawili wszystko na jedną kartę – sprzeciwili się tradycji, zasadom i kościelnej regule. Wybrali siebie i miłość. Nikt ich nie wspierał, wszyscy się odwrócili. Było ciężko, ale wygrali swoje życie.

W latach sześćdziesiątych młody Stanisław Steczkowski jest księdzem w Duląbce, niewielkiej wsi w województwie podkarpackim. Charyzmatycznym, tryskającym energią, uwielbianym przez wiernych, dyrygentem chóru przykościelnego aktywizującego parafian. Danusia Wyżkiewicz, młodsza od niego o siedem lat, mieszka w tej samej wsi i śpiewa w chórze przykościelnym. Od dawna jest zakochana w Stanisławie, okazuje się, że z wzajemnością.

Ta książka mówi o pięknej miłości, ale też o borykaniu się przez całe życie z bytem, akceptacją społeczną, Kościołem i aparatem władzy, o nieustannym życiu poza nawiasem. Jest to też opowieść o bezprzykładnej walce o uznanie tej miłości przez Kościół, o dyspensę od ślubów kapłańskich i ślub kościelny. Walce wygranej na trzy lata przed śmiercią Stanisława.

Costello. Przebudzenie

Hermez_Costello

Drapieżna, bardzo zmysłowa próba zmierzenia się z cielesnością. 

Czy w obecnych czasach możliwe jest pełna akceptacja własnego ciała? Czy przyjemność z własnej cielesności zarezerwowana jest dla pięknych i młodych? Co z ciałami ułomnymi, niedoskonałymi, starzejącymi się, które nasza kultura skazuje na niebyt?

Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. Do tej pory w swoich wykładach, wygłaszanych w uniwersyteckich aulach i podczas spotkań autorskich koncentrowała się na prawach uciskanych mniejszości, słowa służyły jej do stawania w obronie Innego. Żarliwie walczyła również z zabijaniem zwierząt.

Teraz, gdy odbywa serię spotkań w Europie, odkrywa zupełnie nowy rys swojej osobowości. Zaczyna na nowo doświadczać własnej cielesności, emanuje erotyzmem, zaraża nim. Prowokuje i buntuje się przeciwko ograniczeniom, jakie w tej sferze narzuca ludziom kultura, religia, ale i język, zazwyczaj tak giętki i bogaty, a tak ubogi w opisywaniu ludzkiej seksualności.

Noble Health logotyp kolor_jasne tło_CMYK

3 x Class A Collagen Complex

Zestaw Collagen COMPLEX

4 x Detox na Maxa 

zestaw Detox na Maxa

2 x Detox Tea + kubek

NH_zestaw_herbata+kubek

1 x Żelkowe love

NH_żelki

Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Zobacz także

Naturalne środki na stres

Jaką mantrę powinieneś powtarzać sobie codziennie, zależnie od twojego znaku zodiaku

Rada Przejrzystości zmieniła opinię. Naprotechnologia już jest w porządku, in vitro niekoniecznie