Lifestyle

Jak zorganizować niestandardowy babski wieczór?

Redakcja
Redakcja
8 kwietnia 2022
9 różnic pomiędzy toksycznym a dobrym przyjacielem
Fot. iStock /gpointstudio
 

Czas spędzony razem z przyjaciółmi to miła odskocznia od codziennych obowiązków, której potrzebuje każdy z nas. Towarzystwo bliskich osób pozwala naładować baterie i pozytywnie nastroić się na kolejne wyzwania. Oto kilka ciekawych pomysłów na organizację spotkania w kobiecym gronie. 

Potrzeba spędzania czasu z bliskimi jest bardzo ważna i odczuwana przez większość z nas. I tak jak lubimy przebywać w mieszanym towarzystwie – kobiet i mężczyzn, tak każde z nich potrzebuje też chwil spędzonych wyłącznie w kobiecym lub męskim gronie. Spotkanie z przyjaciółkami pozwala otworzyć się na sprawy i tematy, które w mniemaniu kobiety często może zrozumieć tylko druga kobieta. Babski wypad to okazja, by podzielić się swoimi radościami i smutkami oraz doświadczeniami dotyczącymi różnych sfer życia – zawodowego, rodzinnego czy intymnego. Chwile spędzone w kobiecym gronie to przyjemny sposób na relaks i odstresowanie oraz odpoczynek od codziennych obowiązków.

Kompromis

Zabierając się za organizację babskiego wieczoru najważniejsza jest umiejętność osiągnięcia kompromisu. Pomysłów na babski wieczór może być wiele jednak pomysł na wspólny wieczór musi przypaść do gustu każdej z uczestniczek zabawy. Spotkanie w babskim gronie ma być przyjemnie spędzonym czasem, a żeby tak było, każda z kobiet powinna się na nim dobrze czuć.

Odpowiednie dopasowanie

Chcąc urozmaicić spotkanie w babskim gronie czymś więcej niż dobrym jedzeniem i ulubionym winem, należy wziąć pod uwagę wiek. Babski wieczór może być nie tylko spotkaniem z rówieśniczkami, ale i z mamą lub babcią. Duże zróżnicowanie wieku daje pewne ograniczenia w wyborze zabawy na babski wieczór, które trzeba mieć na uwadze, chcąc zorganizować udane spotkanie. Ważne są również preferencje co do spędzania wolnego czasu i zainteresowania. To właśnie one stanowią najlepszą inspirację przy wyborze pomysłów. Znalezienie wspólnego mianownika w tym zakresie pozwala z sukcesem zorganizować każdą zabawę. – wyjaśnia Iwona Chojnacka z serwisu Prezentmarzeń.

Pomysły na babski wieczór w domu

Warsztaty online

Wieczór z przyjaciółkami w domu można uatrakcyjnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w warsztatach mydlanych online. W ramach warsztatów udostępniane są materiały zawierające wszystkie potrzebne do samodzielnej produkcji mydła wskazówki. Wartość naturalnego kosmetyku do pielęgnacji docenią zwłaszcza miłośniczki zdrowego trybu życia oraz kobiety, którym bliska jest filozofia DIY. Podobnymi propozycjami są nauka makijażu online,  podczas której uczestniczki podszkolą swoje makijażowe umiejętności, kurs malowania henną, na którym można nauczyć się malować piękne wzory na skórze oraz kurs makramy online czyli tworzenia ozdób ze sznurków.

Taniec, wino i zagadki

Rozrywką, która idealnie sprawdzi się na babski wieczór w nietuzinkowym wydaniu jestkurs salsy online. Składa się z kilku bloków lekcyjnych, dzięki czemu może zapoczątkować cykl spotkań w kobiecym gronie przy gorących, kubańskich rytmach. Inną propozycją atrakcji na wieczór z przyjaciółką jest degustacja wina online. To lubiany zwłaszcza przez kobiety trunek. Zamiast sięgać po ulubioną butelkę wina, warto poznać jego nowe smaki, biorąc udział w degustacji online, przed której rozpoczęciem uczestnik otrzyma na wskazany adres wina, które sommelier omówi podczas wideo-spotkania. Listę pomysłów na babski wieczór w domu zamyka escape room online. Zabawa polega na rozwiązaniu łamigłówek przed upływem określonego czasu. Ciekawie skonstruowane zagadki zapewniają świetną zabawę, a presja czasu dodaje jej jeszcze więcej emocji. Jak widać, w domu wcale nie musi być nudno.

Zabawy na babski wieczór poza domem

Świat online można przenieść do rzeczywistości i wybrać się do prawdziwego escape roomu, gdzie gracze zamykani są w pokoju pełnym zagadek. Namacalna przestrzeń pozwala jeszcze lepiej wczuć się w klimat gry. Można również wybrać się na lekcję tańca bezpośrednio do studia. Dla kobiet polecamy szczególnie grupowe zajęcia Pole Dance. To zmysłowy taniec, polegający na opanowaniu tanecznych akrobacji z wykorzystaniem rury. Pozwala czerpać nie tylko przyjemność z samego tańca, ale i cieszyć się smukłym i wysportowanym ciałem. To oczywiście nie wszystkie zabawy na babski wieczór poza domem.

Dla aktywnych

Paniom, które lubią aktywnie spędzać wolny czas, mogą udać się do parku trampolin. To przestrzeń, w ramach której nie istnieje pojęcie grawitacji. Obiekt po brzegi wypełniony jest trampolinami. Mnóstwo w nim również różnych atrakcji opierających się na zastosowaniu trampolin. W Parku Trampolin można poskakać na klasycznych trampolinach, zagrać w zbijaka, zmierzyć się w pojedynku gladiatorów czy też wskoczyć do basenu z miękkimi gąbkami. Poza licznymi atrakcjami w parkach tego typu często w ofercie dostępne są zajęcia fitness z wykorzystaniem trampolin oraz z elementami akrobatyki.

Coś dla urody

Oryginalnym pomysłem na wspólnie spędzony czas w towarzystwie przyjaciółki jest stworzenie własnej szminki. Atrakcja realizowana jest w pracowni, gdzie z pomocą specjalisty dobiera się wszystkie pożądane składniki i dodatki, których połączenie pozwala uzyskać upragniony efekt kolorystyczny i konsystencję. Na miejscu można zaprojektować szminkę lub błyszczyk, a sam kosmetyk powstaje zaledwie w pół godziny. Przyszłe właścicielki mogą przyglądać się całemu procesowi, a w ramach wizyty kosmetolodzy dodatkowo zadbają o kondycję ich ust.

Wspólne chwile spędzone z przyjaciółmi mają bardzo dużą wagę. To czas, kiedy jesteśmy z dala od wszystkich trosk i obowiązków, oddając się wyłącznie przyjemnościom. Towarzyszące spotkaniom z przyjaciółmi uczucia swobody i radości pozwalają osiągnąć harmonię i poczucie spełnienia. Należy dbać aby takie spotkania były częste i regularne.

 


Lifestyle

5 sposobów jak nie pozwalać sobą manipulować. Bądź sprytna i nie daj się

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
9 kwietnia 2022
MANIPULANT
Fot. iStock
 

Manipulant? Każdy manipuluje. Jeden lepiej i częściej, inny rzadziej i mniej udolnie. Robimy to świadomie albo nie. Kłopot zaczyna się, jeśli sami jesteśmy bardziej podatni na sugestie i naciski. Robimy różne rzeczy, które tak naprawdę są w interesie innych, a nie nas samych. Jak rozpoznać i uchronić się przed manipulacją? 


1. Rozpoznaj, jak się czujesz

W momencie, gdy poczujesz, że ktoś próbuje tobą manipulować, posłuchaj swojej intuicji. Dziś coraz częściej jej nie doceniamy, jednocześnie przeceniając wiedzę i intelekt. A intuicja to nic innego jak podszepty serca, coś nieuchwytnego, ale jednak opartego na naszych dotychczasowych doświadczeniach. To jest taki przebłysk, że coś tu nie gra, że pachnie fałszem, że czujemy się niekomfortowo. Warto za tym podążać i dać sobie czas, by poobserwować chwilę sytuację, w której się znaleźliśmy, by ją lepiej zrozumieć. Dlatego pozwól sobie na rozpoznanie dyskomfortu i zwróć na niego uwagę.

2. Wysłuchaj manipulanta

Zanim wyciągniesz pochopne wnioski, wysłuchaj osoby, która manipuluje. Jeśli prawi ci niezasłużone komplementy – daj się jej wygadać. Jeśli opowiada, że w firmie najbardziej cenieni są pracownicy, którzy pracują także w weekendy, bo to pokazuje ich zaangażowanie – niech mówi. Ty i tak wiesz swoje. Ty wiesz, że praca w weekend bez dodatkowego wynagrodzenia – to naruszenie twoich granic i prawa do odpoczynku. Mimo to pozwól szefowi wyjaśnić jego perspektywę, bez okazywania nerwów, napięcia, strachu. Nie przerywaj. Osoby narcystyczne, manipulujące i takie, które za wszelką cenę chcą postawić na swoim po prostu tego potrzebują. Dzięki temu czują się ważne i szanowane.

3. Zadawaj pytania

Najczęściej ludzie manipulujący wymagają uwagi i muszą czuć, że mają kontrolę nad sytuacją. Wtedy myślą, że zyskali przewagę. Gdy zadajesz pytania, piłka wraca na twój kort, bo oni czują, że jesteś tym żywo zainteresowana. A ty zyskujesz czas, by zastanowić się, jak odpowiedzieć zgodnie ze swoim interesem. Czasem przytaknij, że rozumiesz perspektywę manipulanta, że wiesz jak ta sprawa wygląda z jego punktu widzenia. Uważaj, bo jeśli on dojdzie do wniosku, że nie rozumiesz lub że masz złe intencje, może to wywołać zachowanie obronne. A wtedy będzie się jeszcze bardziej upierać przy swoim i kłócić o wyegzekwowanie własnego stanowiska.

4. Niech manipulant usłyszy twoje „nie”

Druga strona może nawet nie wiedzieć, jaki jest twój punkt widzenia. Przedstawiając go, unikaj krytyki i obwiniania. Jeśli manipulant nie jest w stanie zaakceptować twojego zdania, sprawdź, czy jesteś w stanie powiedzieć mu: „nie!” Jeśli zazwyczaj przytakujesz, na początku może być to dla ciebie trudne. Pamiętaj więc, by zrobić to grzecznie, ale jednoznacznie postawi kropkę na końcu zdania: „Nie, dziękuję! Nie czuję się obecnie na siłach, by podjąć to wyzwanie”, „Nie dziękuję, ale w weekendy mam ważne wyzwania i obiecałam już, że słowa dotrzymam”. Szefowi nie musisz tłumaczyć się. Nie musisz opowiadać detali. Jeśli to jest człowiek bez serca, to przecież i tak nie zrozumie. A jeśli ma mniej informacji o tobie, trudniej mu manipulować.

5. Nie spiesz się, by odpowiedzieć

Jeśli nie wiesz, co odpowiedzieć w danym momencie, nie musisz podejmować decyzji pod presją. Nawet jeśli twój rozmówca popycha cię do tego. Powiedz: „Słuchaj, potrzebuję czasu, by się zastanowić. Jutro przyjdę z racjonalnie przemyślaną decyzją”. Większość nawet bardzo ważnych spraw może trochę poczekać. Pamiętaj, by trzymać się swoich granic. Bądź blisko przy sobie. Nie odchodź od tego, co jest twoim interesem. Strzeż swoich uczuć i dobrego samopoczucia. Nie zgadzaj się na nic ze strachu lub dla świętego spokoju. Ale nie pień się, nie bądź uszczypliwa i zapalczywa. Nie podsycaj awantur. Wszystko rób bez pośpiechu i na spokojnie. Po prostu musisz być sprytniejsza niż manipulator, a to nie zawsze jest łatwe.

Co ciekawe, kiedy ludzie wiedzą, że nie można tobą manipulować, zyskujesz ich szacunek. Ale co ważniejsze, zyskujesz szacunek do samego siebie. Manipulant nie jest już dla ciebie zagrożeniem.


Lifestyle

Takiej pieczarki i kalafiora jeszcze nie było! Jagna Niedzielska czaruje ekologicznie

Redakcja
Redakcja
8 kwietnia 2022
Wydawać by się mogło, że pieczarka i kalafior to obiadowy samograj. Pod warunkiem, że ktoś lubi te warzywa. My na przykład za kalafiorem nie przepadamy ale ten przepis skradł nasze kubki smakowe i go wypróbowałyśmy! Smakuje obłędnie. Specjalnie dla Was wybrane dwa przepisy z najnowszej książki Jagny Niedzielskiej – „Kuchnia ekologiczna”.

Krokiety z pieczarkami i ziemniakami z kopą ziół

Krokiety kojarzą się ze świętami i, owszem, właśnie takie przygotowuję na mój świąteczny stół. Chociaż czasami, gdy smażę łasuchom naleśniki, robię ich więcej i część przeznaczam na krokiety. Nawet gdy wszyscy są najedzeni naleśnikami, to krokiety znikają równie szybko.

Składniki na naleśniki, mniej więcej 10 sztuk:

 • 1 litr napoju owsianego lub innego roślinnego
 • 2 jajka
 • około 1 szklanki mąki pszennej
 • sól

Przygotowanie naleśników:

 1. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą, tak żeby powstała masa o konsystencji lejącej się śmietany, następnie odstaw na 30 minut.
 2. Rozgrzej porządnie patelnię pokrytą teflonem (możesz patelnię delikatnie wysmarować tłuszczem) i smaż naleśniki z dwóch stron.

Składniki na farsz:

 • 2 średniej wielkości cebule
 • 2 ząbki czosnku
 • 200 gramów pieczarek
 • 6 średniej wielkości ziemniaków, ugotowanych i utłuczonych
 • pęczek dowolnych ziół
 • sól
 • pieprz
 • oliwa z oliwek lub olej do smażenia
 • 2 łyżki masła do smażenia (opcjonalnie)

Przygotowanie farszu i krokietów:

 1. Na patelni rozgrzej masło z odrobiną oliwy lub oleju do smażenia. Dodaj bardzo drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, po kilku minutach dorzuć starte na tarce na grubych oczkach pieczarki. Smaż na małej mocy kuchenki około 15 minut.
 2. Po tym czasie dodaj utłuczone ziemniaki, posiekane drobno zioła, sporo pieprzu oraz w razie potrzeby sól.
 3. Farsz ostudź, następnie wypełnij naleśniki gotowym farszem tak jak krokiety i smaż na patelni na rozgrzanym tłuszczu z dwóch stron. Jeśli chcesz, możesz je też obtoczyć w jajku i w bułce.

Pieczony kalafior z pastą orzechową:

Składniki:

 • 1 kalafior z liśćmi
 • 6 łyżek tahini (lub masła orzechowego)
 • 6 łyżek masła orzechowego
 • 1/2 szklanki przegotowanej wody
 • sok z 1 cytryny
 • skórka otarta z 1 cytryny
 • 4 łyżki uprażonych pestek dyni
 • 4 łyżki uprażonych nasion słonecznika
 • 2 łyżki uprażonego białego sezamu
 • oliwa z oliwek
 • sól

Przygotowanie:

 1. Kalafior wraz z liśćmi nasmaruj oliwą, jakbyś masował lub masowała kogoś, kogo kochasz.
 2. Posyp obficie solą.
 3. Wstaw kalafior do piekarnika nagrzanego do 200°C.
 4. Piecz 20–30 minut w zależności od wielkości kalafiora.
 5. W tym czasie tahini i masło orzechowe wymieszaj z wodą i solą. Sos konsystencją powinien przypominać ciasto na naleśniki. Jeśli tak nie jest, dodaj więcej wody.
 6. Sos dopraw sokiem i skórką z cytryny.
 7. Upieczony kalafior polej przygotowanym sosem i obsyp uprażonymi pestkami dyni, nasionami słonecznika i białego sezamu, będzie przepysznie.

Zobacz także

Chcesz czuć się lepiej? Nie czytaj poradników

Bez skalpela – czyli wszystko, co musisz wiedzieć o nowoczesnych metodach modelowania sylwetki

Jej metą było szczęście. Nie spodziewała się, że będzie biegła wtedy w przeciwną stronę. BIEGACZKA