Go to content

Jak wychować samowystarczalne dzieci

Fot. iStock/SolStock

Tak naprawdę, żeby wychować dzieci, które potrafią o siebie zadbać, wystarczy konsekwentne powtarzanie pewnych bardzo prostych czynności, które wymagają po prostu cierpliwości i wytrwałości.

7 sposobów na nauczenie twojego dziecka wytrwałości i samowystarczalności

Dawaj mu od najmłodszych lat „małe” zadania  do wykonania

Ale musisz przy tym pamiętać o uszanowaniu rytmu twojego dziecka.  Niezależnie od tego, czy ubiera się sam, pomaga w prostych czynnościach domowych, czy układa swoje rzeczy, wszystko zależy w dużej mierze od jego wieku. Stopień trudności ma rosnąć razem z nim.

Pamiętaj o obowiązkach

Każde dziecko powinno być świadome swoich obowiązków. Bądz przewodnikiem, wyjaśnij, jak wykonywać powierzone dziecku obowiązki i nadzoruj proces. W ten sposób dziecko uświadomi sobie własne ograniczenia  ale i własną wartość.

Daj mu przestrzeń

Dziecko będzie musiało stopniowo poprawiać swoje umiejętności. Konieczne będzie pozostawienie go w spokoju. W ten sposób rozwinie zaufanie do własnych umiejętności.

Zaufaj

Dziecko z pewnością potrzebuje ochrony, ale nie potrzebuje żadnej nadopiekuńczości. Podobnie jak nauczyciele i rodzice, musimy dać mu narzędzia do nauki radzenia sobie w społeczeństwie.

Musimy jednak pozwolić mu eksperymentować, internalizować i stawić czoła wyzwaniom, które jest w stanie sprostać.

Naucz akceptować błędy

Wszyscy popełniamy błędy. Dziecko od samego początku uczy się, szuka i odkrywa, co może się stać, gdy robi coś po raz pierwszy. Jest to doskonała okazja, aby nauczyć go akceptacji dla porażek i błędów. Nigdy nie trać cierpliwości i nie karz za błędy. Rozmawiaj o nich i ucz wyciągać wnioski.

Dzieci są wychowywane przez dorosłych

Ponieważ żyjemy w społeczeństwie, przestrzegamy reguł.  Są to zasady, które wszyscy musimy szanować by prawidłowo funkcjonować w naszym otoczeniu  i których naruszenie jest karalne przez prawo. Najlepszym sposobem na zaszczepienie tych norm u dzieci jest wychowywanie ich od małego w pewnym porządku i rutynie.

Świeć przykładem

Pokaż, że warto umieć o siebie zadbać, że to ważne, by mieć własne zdanie i umieć się odnaleźć w różnych sytuacjach. Uświadom dziecku jak ważne jest mówienie o swoich potrzebach.


Na podstawie: nospensees.fr