Lifestyle

Jak odzyskać stracony czas? To proste – przestać się spieszyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 marca 2019
Ojciec Grzegorz Kramer: " Czasem się zbuntujemy i powiemy, że Kościół czy Bóg jest głupi. Ale nic z tym nie robimy"
Fot. iStock / RafalStachura
 

Wszyscy mamy go mało, wszyscy za nim gonimy w nieznane. Wydaje nam się, że im szybciej biegniemy, tym więcej zdążymy zrobić, przeżyć, zrozumieć, nauczyć się, poczuć. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Spiesząc się, sprawiamy, że czasu jest coraz mniej, presja coraz większa. Wpadamy w błędne koło stresu, zaczynamy chorować, martwić się na zapas, nasza dusza cierpi. A jednak rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki – to zmiana trybu życia, pewnych przyzwyczajeń, zmiana sposobu postrzegania pewnych rzeczy wokół nas.

Jak zatrzymać czas?

Pisz odręcznie. Kartki do znajomych, zakupową listę, cele na następny tydzień, notatki dla ukochanej osoby.

Pomyśl, zanim odpowiesz. Staliśmy się zbyt uwarunkowani na natychmiastowe odpowiedzi. Ktoś zadaje pytanie, a my musimy odpowiedzieć w tej samej sekundzie.

Gotuj, nie kupuj gotowego jedzenia. Jeśli przygotujesz odpowiednią ilość posiłku wcześniej, nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również będziesz mieć pewność, że wiesz, co jesz.

Czytaj książki. Rzeczywiste książki drukowane, na których można zapisywać notatki, a także zaznaczać fragmenty. Poczuj zapach druku, usłysz szelest przewracanych kartek.

Dzwoń do bliskich, nawet bez powodu. Po prostu przywitaj się i zapytaj, co u nich. Wysłuchaj ich z zainteresowaniem, nie patrz na zegarek.

Ograniczaj użycie komputera, tabletu, smartfona. Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęć sobie lub swoim bliskim.

Świętuj małe sukcesy długimi kolacjami w towarzystwie najbliższych. Celebruj dobre chwile, przedłużaj je, doceniaj.

Podejmij się jakiegoś artystycznego zajęcia. Maluj, pisz, wyklejaj, koloruj. Nieważne czy uważasz, że masz talent, czy nie.

Spędzaj czas z dziećmi i staraj się zawsze wiedzieć w jakim stanie emocjonalnym i psychicznym się znajdują. Nie przegapiaj ważnych dla nich momentów, wspieraj w trudnych chwilach.

W trakcie tych wszystkich czynności zauważysz w pewnym momencie, że czas płynie powoli, o wiele wolniej niż wtedy, gdy narzucasz sobie szalone tempo. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kluczem nad panowaniem nad czasem jest twoja uważność i umiejętność skupiana się na tym, co ważne.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Lifestyle

7 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić, jeśli już kłócisz się z partnerem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2019
Fot. iStock/ DeanDrobot
 

Kłótnie, czy choćby nawet drobne różnice zdań są chyba w związku nieuniknione. Im bardziej nam na sobie zależy, tym bardziej staramy się tę nasza połówkę przekonać „do swojego”. 

Nigdy nie powinniście jednak robić tych kilku rzeczy:

1. Włączać w konflikt osób trzecich

Zwłaszcza takich, które są emocjonalnie zaangażowane po jednej ze stron. Jeśli poskarżysz się swojej mamie, a nie jesteś pewna czy nie postanowi ona zainterweniować u twojego partnera, zdecydowanie pogorszysz tylko waszą sytuację. Nie ma nic gorszego niż rodzina wtrącająca się w związek dwojga ludzi.

2. Dać się ponieść agresji

Kiedy jedno z nas zaczyna popychać, szarpać, podnosić rękę na drugie, bądz stosować agresję słowną – to zdecydowanie czerwony alert. Pora jak najszybciej ochłonąć, dać sobie więcej przestrzeni i opanować nerwy. Cienką granicę bardzo łatwo przekroczyć, a pewnych wydarzeń nie da się cofnąć ani zapomnieć.

3. Mieszać wątków

Nie dokładaj amunicji w postaci wylewanych na partnera pretensji o wszystko, co ci się teraz przypomni. Zwłaszcza, jeśli te problemy już dawno zostały omówione i przebaczone. Po co wywlekać stare sprawy?

4. Mówić o rozstaniu

Nie szantażuj, że odejdziesz, nie trzaskaj drzwiami mówiąc, że nie wrócisz i że to koniec. Silne emocje mają to do siebie, że pojawiają się równie szybko, co znikają. Problem polega jednak na tym, że w tych emocjach często mówi się „o jedno słowo za dużo”. Tylko, co potem?

5. Kłaść się spać oddzielnie

To niczemu nie służy. Karanie brakiem bliskości to krzywdząca manipulacja, która do niczego nie służy, a jedynie wzmacnia nieporozumienie i dystans między wami, przedłużając cierpienie.

6. Starać się wzajemnie zranić

Nie mścij się na partnerze za to, jak się czujesz w trakcie kłótni. Nie staraj się „mu pokazać”. Odpuść, staraj się myśleć racjonalnie, podawać argumenty, a nie używać słów jak noży, by wygrać tę bitwę. Pamiętaj zawsze kto stoi po drugiej stronie – to przecież osoba, którą kochasz.

7. Przenosić sprzeczki w przestrzeń publiczną

Z szacunku do siebie, do partnera oraz do otoczenia, które chcąc nie chcąc jest świadkiem całej sytuacji.


Na podstawie: brightside.me


Lifestyle

Pięć rzeczy, które najbardziej irytują nas w partnerze. Co byś dopisała do tej listy?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 marca 2019
Fot. iStock/NoSystem images

Wszyscy wiemy, że związek to nie bajka, tylko ostra harówka. Naprawdę trzeba się mocno napracować, by ze swoim partnerem stworzyć relację opartą na solidnych fundamentach. Okazuje się jednak, że jest kilka rzeczy, których wyplewić się nie da. Wkurzają one ciebie w partnerze, ale uwaga – jego tak samo wkurzają u ciebie. Wiecie, co to jest?

Sposób, w jaki żujesz jedzenie

Neurobiolodzy podejrzewają, że niektórych potwornie irytuje dźwięk przeżuwania jedzenia, siorbania, mlaskania. Jestem na to żywym przykładem. Dzieje się tak, bo nasze mózgi są szczególnie wrażliwe na te odgłosy. Choroba ta jest znana jako mizofonia i może dotknąć aż 20 procent populacji. To wiele tłumaczy, choć pewnie partnerowi trudno będzie zrozumieć, że cię to denerwuje, bo masz lekko zepsuty mózg…

Gdy patrzysz w telefon

Gapienie się non stop w telefon, każdego, kto siedzi obok może wyprowadzić z równowagi. Jak się czujesz, gdy on czy ona siedzieliby cały czas ze wzrokiem utkwionym w telefonie, podczas gdy ty chciałabyś/chciałbyś porozmawiać, doprosić się o chwilę uwagi. Czy wiesz, że stawianie telefonu wyżej niż waszej relacji może drugą stronę doprowadzić nawet do depresji?

Gdy się przechwalasz

Zazwyczaj przechwalamy się, gdy chcemy wywrzeć wrażenie na innych. Badania wykazały, że ludzie, którzy uwielbiają się chwalić, mają znacznie ograniczoną empatię i są bardzo skupieni na sobie. Hej, zauważ, kto obok ciebie i spytaj, co jemu czy jej dzisiaj się udało.

Gdy nieodpowiedzialnie wydajesz pieniądze

Pieniądze to władza i kontrola, potrafią doprowadzić do jednej kłótni w związku. Na szczęście okazuje się, że choć finanse mogą stanowić spory problem w relacji, to jednak nie odgrywają zbyt wielkiej roli w rozpadzie związku w porównaniu na przykład z niezadowoleniem seksualnym. Czasami może lepiej po prostu odpuścić i przestać się czepiać.

Gdy rywalizujecie w związku

Ci, którzy ze sobą rywalizują są mniej szczęśliwi, niż pary, które ze sobą nie walczą. Naprawdę musicie sobie nawzajem udowadniać, kto jest lepszy, kto mocniejszy, kto więcej potrafi? Nie na tym opiera się zdrowy związek. Ważna jest dojrzałość, dostrzeżenie w sobie tego, co dobre i zauważenie także w partnerze. Po prostu.


Zobacz także

6 sytuacji, które zrozumie tylko osoba o typie urody „baby face”. Kiedy wyglądasz na mniej lat, niż masz naprawdę

Mieć więcej dzieci to dobrze, czy źle? Zdecydujcie się, bo gubię się między opinią patologii a mitem matki heroski

Wspaniale jest być mamą córki! Dlaczego? Te ilustracje wam o tym powiedzą