Go to content

Jak odzyskać stracony czas? To proste – przestać się spieszyć

Ojciec Grzegorz Kramer: " Czasem się zbuntujemy i powiemy, że Kościół czy Bóg jest głupi. Ale nic z tym nie robimy"
Fot. iStock / RafalStachura

Wszyscy mamy go mało, wszyscy za nim gonimy w nieznane. Wydaje nam się, że im szybciej biegniemy, tym więcej zdążymy zrobić, przeżyć, zrozumieć, nauczyć się, poczuć. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Spiesząc się, sprawiamy, że czasu jest coraz mniej, presja coraz większa. Wpadamy w błędne koło stresu, zaczynamy chorować, martwić się na zapas, nasza dusza cierpi. A jednak rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki – to zmiana trybu życia, pewnych przyzwyczajeń, zmiana sposobu postrzegania pewnych rzeczy wokół nas.

Jak zatrzymać czas?

Pisz odręcznie. Kartki do znajomych, zakupową listę, cele na następny tydzień, notatki dla ukochanej osoby.

Pomyśl, zanim odpowiesz. Staliśmy się zbyt uwarunkowani na natychmiastowe odpowiedzi. Ktoś zadaje pytanie, a my musimy odpowiedzieć w tej samej sekundzie.

Gotuj, nie kupuj gotowego jedzenia. Jeśli przygotujesz odpowiednią ilość posiłku wcześniej, nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również będziesz mieć pewność, że wiesz, co jesz.

Czytaj książki. Rzeczywiste książki drukowane, na których można zapisywać notatki, a także zaznaczać fragmenty. Poczuj zapach druku, usłysz szelest przewracanych kartek.

Dzwoń do bliskich, nawet bez powodu. Po prostu przywitaj się i zapytaj, co u nich. Wysłuchaj ich z zainteresowaniem, nie patrz na zegarek.

Ograniczaj użycie komputera, tabletu, smartfona. Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęć sobie lub swoim bliskim.

Świętuj małe sukcesy długimi kolacjami w towarzystwie najbliższych. Celebruj dobre chwile, przedłużaj je, doceniaj.

Podejmij się jakiegoś artystycznego zajęcia. Maluj, pisz, wyklejaj, koloruj. Nieważne czy uważasz, że masz talent, czy nie.

Spędzaj czas z dziećmi i staraj się zawsze wiedzieć w jakim stanie emocjonalnym i psychicznym się znajdują. Nie przegapiaj ważnych dla nich momentów, wspieraj w trudnych chwilach.

W trakcie tych wszystkich czynności zauważysz w pewnym momencie, że czas płynie powoli, o wiele wolniej niż wtedy, gdy narzucasz sobie szalone tempo. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kluczem nad panowaniem nad czasem jest twoja uważność i umiejętność skupiana się na tym, co ważne.


Na podstawie: thoughtcatalog.com