Go to content

Jak grać w bilard? Kilka porad

Bilard to gra popularna na całym świecie, w której uczestniczy dwóch graczy. Każdy ma do dyspozycji inny kolor bil i stara się zdobyć więcej punktów od przeciwnika. Istnieje wiele rodzajów bilarda, ale to angielska odmiana jest jedną z najpopularniejszych. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania: Jak grać w bilard?, Bilard jak celować?, Bilard jak uderzać bile?, Jak się gra w bilard, używając mostka?

Czego potrzebujesz, aby grać w bilard?

Do gry w bilarda będziesz potrzebować trzech rzeczy:

 • Stołu,
 • Bil,
 • Kija.

W klubach bilardowych znajdziesz kije różnych długości, więc wybierz taki, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Zwróć przede wszystkim uwagę na końcówkę, jako najważniejszą część. To nią uderzasz bile. Mogą być twarde lub miękkie. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, jak się gra w bilard, wybierz średnią lub miękką.

Stoły bilardowe też są różnych rozmiarów: 2, 2,5 oraz niecałe 3 metry długości. Na mniejszych stołach lepiej sprawdzają się krótsze kije. W tym artykule dowiesz się m.in. jak grać w bilard. Dzięki temu będziesz mógł również obstawiać zakłady z największych turniejów bilardowych i snookerowych na świecie. W tym celu wybierz legalny serwis, który najlepiej, aby posiadał bonusy bez depozytu. Umożliwiają one sprawdzenie funkcjonalności firmy oraz zagranie dowolnych zakładów bez angażowania własnych środków!

Jak grać w bilard – bile i ich charakterystyka

Bile są ponumerowane od 1 do 15. Te od 1 do 8 to całości, natomiast 9 do 15 to połówki. Ich kolory odpowiadają poszczególnym numerom:

 • 1 i 9 (żółty),
 • 2 i 10 (niebieski),
 •  3 i 11 (czerwony),
 • 4 i 12 (fioletowy),
 • 5 i 13 (pomarańczowy),
 • 6 i 14 (zielony),
 • 7 i 15 (purpurowy),
 • 8 (czarny).

Bila zagrywająca ma biały kolor i jest nieco cięższa od pozostałych. To jedyna, którą możesz bezpośrednio uderzyć kijem podczas rozgrywki.

Jak grać w bilard – podstawowe kwestie

Za pomocą białej bili należy wbijać inne bile do łuz, czy przemieszczać po stole według uznania. Na początku gry wszystkie bile poza białą ustawiamy w trójkącie. Ułóż je tak, aby w rogach ostatniego rzędu była jedna bila pełna i jedna połówka. Czarna ma być w środku trzeciego rzędu. Niektórzy ustawiają bile inaczej, jedni robią to losowo, a inni według ustalonego porządku – na przemian bilę pełną i połówkę.

Ułóż trójkąt tak, aby bila znajdująca się w pierwszym rzędzie była na punkcie widniejącym pośrodku stołu. Na nim właśnie ma się znaleźć trójkąt. Usuń przyrząd przed rozpoczęciem gry!

Zasady gry w bilard

Pierwszy gracz rozbija bile. Jeśli podczas zagrywki do łuzy wpadnie jakaś bila, stół się zamyka. To znaczy, że musisz wbijać konkretny rodzaj bil. Przeciwnik zaś skupia się na drugim. Jeśli do łuzy wpadną dwa rodzaje jednocześnie, masz prawo wybrać, które bile będziesz wbijać, aż do końca rozgrywki. Celem gry jest wbicie wszystkich kolorowych bil z wyjątkiem czarnej. Jeśli wbijesz ją pierwszy – wygrywasz. Jeśli wbijesz ją razem z białą – przegrywasz.

Bila zagrywająca musi pozostać na stole po wbiciu ósemki (8). Jeśli przypadkowo wbijesz do łuzy bilę przeciwnika, wtedy jest faul i to on zyskuje prawo do dalszej gry. Wbicie ósemki przed pozostałymi bilami skutkuje natychmiastową przegraną, podobnie w przypadku wybicia jej poza stół.

Bilard jak uderzać?

Każdy ma swoje preferowane ułożenie rąk. Znalezienie najlepszej pozycji może ci zająć nieco czasu. Jeśli jesteś praworęczny, chwyć podstawę kija prawą ręką. Jego końcówkę lub węższą część oprzyj na lewej. Jeśli jesteś leworęczny, zrób odwrotnie. Możesz położyć palec wskazujący na wierzchniej części kija, a kciuk pod nim. Trzymaj kij pewnie, a dzięki temu będziesz mieć nad nim większą kontrolę.

Niektórzy gracze kładą go między palcami, a inni na kłykciu palca wskazującego. Nie poruszaj ręką, na której spoczywa kij, a jedynie tylnym ramieniem podczas uderzania bilę rozgrywającą.

Bilard jak celować?

Do prawidłowej pozycji podczas celowania w bilardzie potrzebujesz rozmieścić stopy nieco szerzej niż barki. Twoja postawa musi być wystarczająco stabilna, żeby się nie przewrócić,  gdy ktoś cię przypadkowo popchnie.

Ćwiczenie uderzeń w bilardzie

Trenując uderzenia, skieruj wzrok nie na punkt, w który celujesz a na końcówkę kija. Wyobraź sobie linię prostą przebiegającą przez środek łuzy, do której chcesz wbić bilę. Druga przebiega przez środek bili rozgrywającej (białej). Jeśli nie możesz wyobrazić sobie takiej linii, pomóż sobie kijem. Celuj w punkt styku tych linii.

Istnieje także metoda zwana „bilą z widmem”. Stosując ją, wyobrażamy sobie miejsce, które biała powinna uderzyć kolorową, aby wbić ją do odpowiedniej łuzy.

Trzymanie kija do bilarda

Gdy uderzasz, rób to na wprost i z odpowiednią siłą. Kij nie może odskoczyć na którykolwiek z boków. Zacznij od najprostszych uderzeń. Z  czasem będziesz musiał zwiększyć siłę, a innym razem zmniejszyć. Nie trzymaj kija za mocno. Początkujący uważają, że dzięki temu ich uderzenie zyska na precyzji. Nie wiedzą jednak, że w ten sposób mogą lekko unieść jego koniec, co nierzadko kończy się uderzeniem wybijającym białą bilę ze stołu.

Trzymaj kij luźno, ale odpowiednio mocno, abyś mógł swobodnie unieść go nad stołem. Nie może on dotykać przedramienia, ale mały palec może odstawać od dłoni. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad kijem. Początkujące osoby, które dopiero wdrażają się w to, jak grać w bilard, mogą zbytnio poruszać ramieniem podczas uderzania. Wyobraź sobie, że Twoja ręka jest wahadłem. Ramie pozostaje nieruchome, jedynie przedramię rusza się w stawie łokciowym. Po uderzeniu dłoń powinna znaleźć się tuż pod łokciem. Prędkość bili zagrywanej kontroluj siłą uderzenia.

Jak celować w bilardzie za pomocą mostka?

Ułóż dłoń w stabilny mostek. Istnieją dwa główne sposoby:

 • Otwarty,
 • Zamknięty.

Połóż mniej dominującą rękę na stole, dłonią w dół. Oprzyj ją na palcach, a kciuk odsuń tak, aby uzyskać kształt litery „V”. W tym miejscu połóż kij. Mostek w bilardzie musi być na tyle stabilny, żeby kij z niego nie wypadał.

Długie uderzenia w bilardzie

Nie unikaj długich uderzeń, choć dystans bili do łuzy może zniechęcać, pamiętaj, że wbicie do niej odpowiedniej bili jest kwestią wprawy. Tego typu uderzenia sprawiają problem nawet najlepszym graczom, ale praktyka czyni mistrza!

Staraj się oddać prosty strzał i ćwicz! Pamiętaj, aby celować w środek bili.

Początkujący nie zawsze mają świadomość, że uderzają na prawo lub lewo od środka, ale da się to wytrenować. Połóż bilę w pobliżu jednego z boków stołu i uderz delikatnie w jej środek. Bila powinna się odbić i dotknąć końcówki kija. Możesz potrzeć ją kredą, a dzięki temu zwiększyć przyczepność bili podczas uderzenia.