Lifestyle

Jak czerpać przyjemność z seksu w podeszłym wieku?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
22 lipca 2021
 

Seks to ogromne przeżycie emocjonalne, z którego korzyści mogą czerpać nie tylko osoby młode i w sile wieku. Potrzeba intymności i bliskości jest ponadczasowa. Każdy potrzebuje czułości i namiętności. Całe szczęście, seksem możemy cieszyć się tak długo jak tylko chcemy. Choć zbliżenie w wieku 70. lat będzie różniło się od tego, jakiego doświadczyliśmy mając lat 40, to nie oznacza, że będzie gorsze.

Osoby starsze, często mają więcej pewności siebie i samoświadomości. Mają większe doświadczenie, także w seksie, relacjach i zbliżeniach. Jednak z wielu, często niewiadomych powodów, dorośli martwią się jak będzie wyglądał ich seks za 20 czy 30 lat. Starsze osoby niekiedy czują się zakłopotane z powodu swojego starzejącego się ciała i mniejszej „wydajności”. Jednak strachu i pewnego rodzaju bezradności można uniknąć. Jak tego dokonać?

Zaakceptuj to kim jesteś

Seks w podeszłym wieku nie będzie taki sam jak w młodości. Ale czy to coś złego? Tak naprawdę może być przyjemniejszy niż kiedykolwiek.

 • Czerp korzyści z doświadczenia. Niezależność i pewność siebie, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą być bardzo atrakcyjne dla współmałżonka lub potencjalnych partnerów. W swoim ciele, bez względu na wiek, możesz czuć się jak dwudziestolatka. Zdobyte doświadczenie seksualne jest czymś bardzo ekscytującym.
 • Patrz przed siebie. Postaraj się porzucić wszystkie oczekiwania dotyczące życia seksualnego. Nie rozmyślaj jak sprawy się mają. W młodości cieszyłaś się aktywnym życiem seksualnym? Nie ma powodu by teraz zwalniać tempo. Chyba, że tego chcesz.
 • Kochaj i doceniaj swoje starsze ja. To naturalne, że ciało zmienia się wraz z wiekiem. Grawitacja działa u każdej z nas. Wyglądasz i czujesz się inaczej niż wtedy, gdy byłaś młodsza. Zaakceptuj zmiany, będące naturalną koleją rzeczy. Pokochaj siebie taką jaką jesteś, noś głowę wysoko, a poczujesz się bardziej atrakcyjna dla mężczyzn. Pewność siebie jest seksowna i pociągająca.

Komunikuj się ze swoim partnerem

To jak wyglądamy i co czujemy, zmienia się wraz z upływem lat, jednak w starszym wieku, niezwykle ważne jest, by dzielić się z partnerem swoimi obawami, lękami i pragnieniami. Choć otwarte mówienie o seksie może nie być łatwe, to ułatwi zbliżenie i sprawi, że seks stanie się przyjemniejszy. Być może należysz do pokolenia, w którym seks był tematem tabu. Jednak dzielenie się swoimi potrzebami pozwoli wam obojgu bardziej cieszyć się ze współżycia.

Skoncentruj się na intymności i fizycznym dotyku

Dobre życie seksualne — w każdym wieku — to coś więcej niż tylko seks. To także intymność i dotyk…O ile trzydziestolatki często uprawiają seks w „biegu”, pośpiechu, na szybko, to starsze osoby mają czas, by w pełni poświęcić się przyjemności i intymności. Wykorzystaj to! Zacznij od romantycznej kolacji, albo smacznego śniadania. Nie wstydź się zbliżenia. Dotykaj swojego partnera i zachęcaj go do dotykania ciebie. Zrelaksujcie się. Kąpiel, masaż? Relaks zwiększa pewność siebie i pomaga w problemach z erekcją, jak i suchością pochwy. Pamiętaj, nie chodzi tylko o stosunek! Dotykanie, całowanie jest równie przyjemne i satysfakcjonujące.

Znajdź to, co Ci odpowiada

Starsze kobiety nie zawsze czują się komfortowo we wszystkich pozycjach seksualnych, co nie oznacza, że muszą zrezygnować ze zbliżenia, które sprawia im przyjemność. Kluczem do udanego życia seksualnego jest odkrycie, znalezienie tego, co teraz na ciebie działa. Seks może wymagać pewnej kreatywności. Wypróbujcie nowe pozycje seksualne. Nie wstydźcie się długiej gry wstępnej. Uprawiajcie seks o tej porze dnia, w której macie najwięcej energii. Może rano?

Uruchom zablokowany popęd seksualny

Wiele starszych osób rezygnuje z seksu. Blokuje się. Wstydzi. Krępuje. Warto odblokować wszystkie przeszkody. Uświadom sobie, że cellulit, siwe włosy czy więcej zmarszczek nie są powodem by rezygnować z takiej przyjemności. Często przejście na emeryturę zapala czerwone światło. Zmniejsza poczucie własnej wartości, podważa samoocenę. Zrozum, wiek nie sprawia, że stajesz się mniej atrakcyjna. Jesteś inna, ale równie wyjątkowa i piękna.

Inspiracja: https://www.helpguide.org/


Lifestyle

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to? Pomysł na świetną zabawę! Zostań detektywem, czytaj i graj!

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
 

Szukasz niezwykłej serii która wciągnie Twoje dziecko od pierwszej do ostatniej strony opowieści? Jest śledztwem przeprowadzanym przez czytelnika, pełnym zagadek, łamigłówek oraz tajemnic? A do tego wszystko okraszone jest solidnym treningiem logicznego myślenia, analizy i wyciągania wniosków? Nie za dużo wymagań? Na szczęście już 27 lipca nakładem HarperKids ukażą się cztery książki w niezwykłej serii Zgadnij kto to?: „Dziecko słońca”, „Tajemnicze zniknięcie”, „Śledztwo w Nowym Jorku”, „Panika w wesołym miasteczku”.

To idealne propozycje nie tylko dla wielbicieli kultowej gry planszowej o tym samym tytule. „Zgadnij kto to?” to nowa kolekcja książek z ciekawą fabułą, trening spostrzegawczości, a jednocześnie przepisem na pożegnanie nudy. Ile można siedzieć w wodzie? 😉

W TO MI GRAJ

Książki detektywistyczne są dla dzieci znakomitą frajdą. A wakacje to doskonały czas, który sprzyja tego typu rozrywkom. Książki z serii Zgadnij kto to? angażują dzieci w czytaną treść, pomagają poczuć się jak prawdziwy detektyw. Czytelnik wraz z bohaterami książki prowadzą wspólne śledztwo, żeby odnaleźć sprawcę czy to kradzieży czy spisku.

Lista winowajców jest długa…, ale dzięki odpowiednim pytaniom, analizie wskazówek, eliminacji podejrzanych podczas lektury, finalnie można zdemaskować winnego, rozwiązać zagadkę i odkryć prawdę!

Podczas dochodzenia można wykorzystywać system eliminacji podejrzanych znany z gry planszowej i korzystać z umieszczonej na początku każdej książki tablicy z postaciami.

Takie książki nie pozwolą się nudzić młodym czytelnikom i trzymają do samego końca w napięciu, jak bestsellerowe kryminały dorosłych.

Serii szukajcie tutaj: https://www.taniaksiazka.pl/seria/zgadnij-kto-to


Lifestyle

10 dowodów na to, że mu na tobie zależy. Jeśli tego nie widzisz… sama wiesz, co robić

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
fot. yacobchuk/iStock

– Przejrzyjcie na oczy, kochane, bo czasem żal tego słuchać – powiedział mój mąż, kiedy na wieczornym winku dziewczynom zaczęły się rozplątywać języki i ruszyła fala narzekań na facetów. Początkowe złe i zbuntowane, w końcu siedziałyśmy z szeroko otwartymi oczami i słuchałyśmy… W końcu, kto nas tak dobrze uświadomi w „tych sprawach”, jak właśnie facet. Oczywiście to żart, ale przyznać musimy, że chyba trochę racji w tym jest…

Przede wszystkim, dla facetów to tzw. oczywista oczywistość: jeśli przychodzi do głowy, żeby zastanawiać się nad tym, czy on cię kocha, czy mu zależy, to w 99 proc. można przyjąć, że… nie kocha i mu nie zależy. Jeśli bowiem mu zależy i kocha, na pewno będzie to czuła całą sobą i nie będziesz musiała zadawać sobie ani jemu tego pytania.

Pomyślałybyście, że to takie proste? My też nie… Idźmy dalej!

 • Dlaczego on nie dzwoni? Bo może nie ma czasu, jak znajdzie choć chwilę na pewno wyśle chociaż gifa na Mesengerze.
 • Nie jest gotowy, żeby ze mną zamieszkać. Serio, po co zawracać sobie głowę kimś kto nie ma ochoty żyć z nami. Jak kocha, to chce razem mieszkać. Kropka.
 • On już się o mnie nie stara, nie zabiega, ciągle ma focha. Jeśli mówicie o swoich żalach, a on nic – to bierzcie nogi za pas. Jemu już nie zależy, nawet jeśli tkwi w relacji z wami.

„Naprawdę zrozumcie, może jesteśmy skryci, rzadziej dążymy do totalnej symbiozy, potrzebujemy wolności, niezależności, mamy za sobą popieprzone dzieciństwo, które wpływa na nasze postępowanie. Może. Ale jeśli nam zależy– walczymy z tym. I staramy się. Jeśli on nie stara się zanadto– kopnijcie go w tyłek. Nic dobrego z tego nie będzie. Nic tak nas nie denerwuje niż biegająca za nami kobieta, która obchodzi nas średnio” – mówi On.

Facet, który kocha:

 1. Interesuje się tobą, pyta, chce ci we wszystkim pomóc 
 2. Chce się z tobą dzielić tym, co ma
 3. Chce spędzać z tobą czas
 4. zawsze szuka w tobie zalet, wady bagatelizuje
 5.  Wychodzi z inicjatywą. „Wyjedźmy na weekend”, „Spotkajmy się”
 6. Broni cię przed innymi
 7. Nie zajmuje się ocenianiem ciebie
 8. Uwielbia seks z tobą
 9. Opiekuje się tobą. Albo przynajmniej próbuje
 10.  Jeśli przeżywacie kryzys, też dąży do tego, żeby go pokonać


Zobacz także

Co się stanie, jeśli codziennie będziesz jeść ziemniaki?

„Tak, jestem sama. Nie przeszkadza mi to. Że niby oszukuję, bo co innego miałabym powiedzieć? Grubo się mylisz”

Krótka historia o wyrzutach sumienia. Pieniądz jest pieniądz – musi się zgadzać