Go to content

Jak czerpać przyjemność z seksu w podeszłym wieku?

Seks to ogromne przeżycie emocjonalne, z którego korzyści mogą czerpać nie tylko osoby młode i w sile wieku. Potrzeba intymności i bliskości jest ponadczasowa. Każdy potrzebuje czułości i namiętności. Całe szczęście, seksem możemy cieszyć się tak długo jak tylko chcemy. Choć zbliżenie w wieku 70. lat będzie różniło się od tego, jakiego doświadczyliśmy mając lat 40, to nie oznacza, że będzie gorsze.

Osoby starsze, często mają więcej pewności siebie i samoświadomości. Mają większe doświadczenie, także w seksie, relacjach i zbliżeniach. Jednak z wielu, często niewiadomych powodów, dorośli martwią się jak będzie wyglądał ich seks za 20 czy 30 lat. Starsze osoby niekiedy czują się zakłopotane z powodu swojego starzejącego się ciała i mniejszej „wydajności”. Jednak strachu i pewnego rodzaju bezradności można uniknąć. Jak tego dokonać?

Zaakceptuj to kim jesteś

Seks w podeszłym wieku nie będzie taki sam jak w młodości. Ale czy to coś złego? Tak naprawdę może być przyjemniejszy niż kiedykolwiek.

  • Czerp korzyści z doświadczenia. Niezależność i pewność siebie, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą być bardzo atrakcyjne dla współmałżonka lub potencjalnych partnerów. W swoim ciele, bez względu na wiek, możesz czuć się jak dwudziestolatka. Zdobyte doświadczenie seksualne jest czymś bardzo ekscytującym.
  • Patrz przed siebie. Postaraj się porzucić wszystkie oczekiwania dotyczące życia seksualnego. Nie rozmyślaj jak sprawy się mają. W młodości cieszyłaś się aktywnym życiem seksualnym? Nie ma powodu by teraz zwalniać tempo. Chyba, że tego chcesz.
  • Kochaj i doceniaj swoje starsze ja. To naturalne, że ciało zmienia się wraz z wiekiem. Grawitacja działa u każdej z nas. Wyglądasz i czujesz się inaczej niż wtedy, gdy byłaś młodsza. Zaakceptuj zmiany, będące naturalną koleją rzeczy. Pokochaj siebie taką jaką jesteś, noś głowę wysoko, a poczujesz się bardziej atrakcyjna dla mężczyzn. Pewność siebie jest seksowna i pociągająca.

Komunikuj się ze swoim partnerem

To jak wyglądamy i co czujemy, zmienia się wraz z upływem lat, jednak w starszym wieku, niezwykle ważne jest, by dzielić się z partnerem swoimi obawami, lękami i pragnieniami. Choć otwarte mówienie o seksie może nie być łatwe, to ułatwi zbliżenie i sprawi, że seks stanie się przyjemniejszy. Być może należysz do pokolenia, w którym seks był tematem tabu. Jednak dzielenie się swoimi potrzebami pozwoli wam obojgu bardziej cieszyć się ze współżycia.

Skoncentruj się na intymności i fizycznym dotyku

Dobre życie seksualne — w każdym wieku — to coś więcej niż tylko seks. To także intymność i dotyk…O ile trzydziestolatki często uprawiają seks w „biegu”, pośpiechu, na szybko, to starsze osoby mają czas, by w pełni poświęcić się przyjemności i intymności. Wykorzystaj to! Zacznij od romantycznej kolacji, albo smacznego śniadania. Nie wstydź się zbliżenia. Dotykaj swojego partnera i zachęcaj go do dotykania ciebie. Zrelaksujcie się. Kąpiel, masaż? Relaks zwiększa pewność siebie i pomaga w problemach z erekcją, jak i suchością pochwy. Pamiętaj, nie chodzi tylko o stosunek! Dotykanie, całowanie jest równie przyjemne i satysfakcjonujące.

Znajdź to, co Ci odpowiada

Starsze kobiety nie zawsze czują się komfortowo we wszystkich pozycjach seksualnych, co nie oznacza, że muszą zrezygnować ze zbliżenia, które sprawia im przyjemność. Kluczem do udanego życia seksualnego jest odkrycie, znalezienie tego, co teraz na ciebie działa. Seks może wymagać pewnej kreatywności. Wypróbujcie nowe pozycje seksualne. Nie wstydźcie się długiej gry wstępnej. Uprawiajcie seks o tej porze dnia, w której macie najwięcej energii. Może rano?

Uruchom zablokowany popęd seksualny

Wiele starszych osób rezygnuje z seksu. Blokuje się. Wstydzi. Krępuje. Warto odblokować wszystkie przeszkody. Uświadom sobie, że cellulit, siwe włosy czy więcej zmarszczek nie są powodem by rezygnować z takiej przyjemności. Często przejście na emeryturę zapala czerwone światło. Zmniejsza poczucie własnej wartości, podważa samoocenę. Zrozum, wiek nie sprawia, że stajesz się mniej atrakcyjna. Jesteś inna, ale równie wyjątkowa i piękna.

Inspiracja: https://www.helpguide.org/