Go to content

Jajka, majonez, sałatka jarzynowa – czy świąteczne pozostałości można mrozić?

Wielkanoc - kiedy wypadają dni wolne
Fot. iStock/Wielkanoc 2020

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, do którego przygotowania rozpoczynamy kilka lub kilkanaście dni wcześniej. Staramy się, by na wielkanocnym stole niczego nie zabrakło, tak by każdy z domowników był najedzony do syta. Kupujemy zbyt dużo, o wiele więcej niż zwykle. I już pierwszego dnia po świętach pojawia się problem – co zrobić z potrawami, które zostały? Czy świąteczne pozostałości można mrozić? A jeśli tak, jak zrobić to mądrze?

Co możesz – zamroź

Na Święta Wielkanocne kupujemy ogromne ilości jedzenia, przygotowujemy wiele potraw, których koniec końców nie jesteśmy w stanie zjeść. Co zrobić z jedzeniem, które pozostało? Większość dań czy produktów możemy zamrozić, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Produkty, które schowamy do zamrażarki powinny być jak najlepszej jakości – mrożenie nie poprawi ich jakości. Jeśli coś nie jest już pierwszej świeżości, rezygnujemy z mrożenia.

Zobacz również: Magiczna data na opakowaniu – termin przydatności do spożycia, a data minimalnej trwałości. Wiesz co oznacza?

Co możemy zamrozić?

  • Pieczywo
  • Niektóre warzywa np. fasolkę, marchewkę
  • Niektóre owoce np. truskawki
  • Ryby
  • Grzyby
  • Kruche ciasto, babkę drożdżową, sernik, mazurek
  • Niektóre gotowe dania np. zupy

Czego nie możemy zamrozić?

  • Całych świeżych jajek, jajek ugotowanych
  • Warzyw z dużą zawartością wody np. ogórków
  • Owoców z dużą zawartością wody np. winogron
  • Potraw zawierających żelatynę np. ryby w galarecie
  • Śmietany i majonezu

Świeże jajka, które zostały po świętach można zamrozić, ale pod jednym warunkiem – żółtko i białko osobno. Z białka możemy przygotować bezę, a z żółtko bez obaw możemy wykorzystać do przygotowania kremu do ciasta.

Została ci duża ilość ryby w galarecie? W takim przypadku rybę obierz z galarety i w odpowiednim pojemniku schowaj do zamrażalnika.

A co z sałatką jarzynową?

Sałatka jarzynowa pojawia się na większości wielkanocnych stołów. Co zrobić, gdy domownicy nie zjedli jej tyle, ile przygotowaliśmy? Niestety, tej z majonezem nie możemy zamrozić, dlatego już teraz warto znaleźć na to sposób. Pokrojone warzywa trzymamy w zamkniętym pojemniku i dopiero przed wyłożeniem na świąteczny stół, mniejsze porcje mieszamy z majonezem lub sosem. Warzywa, które zostały, bez problemu można zamrozić, a później wykorzystać np. do przygotowania zupy.

Zobacz również: Sałatka jarzynowa na różne sposoby. Przepisy dla miłośników tradycji, jak i nieco lżejszej wersji

O czym pamiętać podczas mrożenia?

Większe kawałki ciasta czy pieczywa warto poporcjować.  Produkty mrozimy w specjalnych, dedykowanych do mrożenia pojemnikach lub torebkach. Na etykiecie każdego opakowania zapisujemy datę zamrożenia, a także datę wyjęcia produktu, której nie można przekroczyć. Dzięki temu zapanowanie nad produktami znajdującymi się w zamrażalniku będzie łatwiejsze.

Wszystkie produkty rozmrażamy w naturalnych temperaturach, nie wkładamy do kuchenki mikrofalowej czy piekarnika.

inspiracja: ddtvn