Go to content

Jaja Faberge – bezcenne carskie pisanki. Historia niezwykłego jaja

Jaja Faberge - historia, cena
Fot. iStock

Osławione na całym świecie jaja Faberge były początkowo niezwykłymi prezentami Wielkanocnymi w formie, którą wymyślił car Rosji, Aleksander III Romanow. Te jubilerskie arcydzieła zachwycają swoim kunsztem i perfekcją w każdym centymetrze. Są niezwykłe, a ich cena wśród kolekcjonerów cały czas rośnie.

Jaja Faberge – symbol luskusu

Historia jaja Faberge sięga XIX wieku. Pierwsze jajo zostało po raz pierwszy wykonane na zamówienie rosyjskiego cara Aleksandra III Romanowa, jako prezent wielkanocny dla żony, carycy Marii Fiodorownej. Pracy podjął się utalentowany rosyjski złotnik, Peter Carl  Faberge. Na jednym zleceniu wykonania jaja Faberge się nie skończyło. Pierwszych 10 jaj powstało z pomysłu i na zamówienie cara Aleksandra III, kolejne 21 sztuk otrzymała cesarzowa Maria Fiodorowna. Jaja były tak zachwycające i cenne, że pracownia Faberge w sumie wykonała 52 jaja dla rodziny carskiej. Do dziś zachowały się 43 jaja. Każde z nich różni się od siebie pomysłem i detalami, które zachwycają niezmiennie. Ponieważ wieść o ich niezwykłej urodzie szybko się rozniosła, stały się one przedmiotem pożądania także najbogatszej rosyjskiej arystokracji. Pracownia Faberge wykonała jeszcze 19 najwyższej klasy jaj dla arystokracji oraz 20 jaj nieco skromniejszych, o niższej klasie artystycznej.

Jaja Faberge - historia, cena

Fot. iStock/Jajo Faberge

Niezwykle bogato zdobione jaja Faberge są synonimem jubilerskiego kunsztu. Wykonywano je z cennych klejnotów – kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej, srebra, złota oraz emalii. W ich środku można było znaleźć niespodziankę. Odwzorowywano w nich rzeczy niesamowite, jak np. stworzona replika diamentowej korony cesarskiej oraz karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinów i szybkami z górskiego kryształu, dlatego nie dziwi, że jaja Faberge stały się przedmiotem zazdrości i pożądania.

Fot. iStock

Każdy z wykorzystanych elementów miał swoją symbolikę podkreślającą nie tylko bogactwo, ale odwołujące się do dobrobytu, wieczności i nieskończoności, odrodzenia. W jajach Faberge można się dopatrzeć nawiązań do życia dworu cesarskiego i najważniejszych wydarzeń carskiej rodziny.

Jaja Faberge - historia, cena

Fot. iStock/Jajo Faberge

Zaginione jaja Faberge

Po śmierci cara Aleksandra III, jego następca, car Mikołaj II Romanow, kontynuował tradycję kolekcjonowania jaj. Karierę jaja Faberge na dworze carskim przerwały tragiczne wydarzenia rewolucji bolszewickiej. Ponieważ rewolucjoniści nienawidzili rodziny carskiej, a jaja właśnie z nią się kojarzyły, ich los był przesądzony. Najpierw planowano  udostępnić je w muzeum dla masowej publiczności, jako symbol zbytku i zepsucia. Potrzeba zakupu broni spowodowała jednak, że część sprzedano za śmieszne pieniądze za granicę. Sam Stalin pozbywał się bezcennych jaj Faberge za 400 dolarów za sztukę. Po dziś dzień nie wiadomo, gdzie znajdują się pozostałe zaginione jaja – ponoć 7 sztuk. Część znalazła się m.in. w muzeach, prywatną kolekcję (3 jaja) ma brytyjska królowa Elżbieta II, a jedno posiada książę Monako Albert II Grimaldi. Jaja znajdują się też w prywatnych rękach kolekcjonerów z różnych krajów na świecie.

Jaja Faberge - historia, cena

Fot. iStock/Jajo Faberge

Najsłynniejsze i najdroższe jajka Faberge – cena

Piękno jaj Faberge nie pozostało ukryte wyłącznie dla oczu cara i najbogatszej arystokracji. W 1908 roku jajka Faberge ustawiono na Światowej Wystawie w Paryżu, gdzie zachwycały, dlatego zdobyły uznanie oraz sławę w całej Europie. Co ciekawe moda na niezwykle piękne i cenne jaja powraca. Obecnie na aukcjach można jej kupić za niewyobrażalne wręcz sumy.

Fot. iStock/Jajo Faberge

Pierwsze jajo, zamówione przez cara Aleksandra III Romanowa, tzw. Jajko z kurką, wykonane w 1885 roku, kosztowało 4151 rubli i 75 kopiejek, co było ogromną sumą, często nie do pojęcia przez zwykłych Rosjan. Gdy w 2004 roku „Jajko z kurką” wystawiono na sprzedaż, w związku z tym wyceniono je na sumę 3-4 mln dolarów. I nie było ono najbardziej kosztownym z jaj.

Jajo koronacyjne Faberge było najkosztowniejszym i najcenniejszym z kolekcji carskiej jaj Faberge. Pracowania wykonała je w 1897 roku, w nawiązaniu do koronacji cesarskiej Mikołaja II i Aleksandry Fiodorownej. W tamtym czasie kosztowało ono 5650 rubli, natomiast w 2004 roku zostało wycenione do sprzedaży na ogromną kwotę 18-24 mln dolarów. Wykonane w stylu secesyjnym Jajko konwaliowe oszacowano na  na 12-18 mln dolarów, Jajko zimowe osiągnęło cenę 9,58 mln dolarów. Jajko 15 rocznicy koronacji cara Mikołaj w 2004 roku oszacowano na kwotę 10-15 mln dolarów.


źródło: www.faberge.com.pl , polskatimes.pl ,natemat.pl