Go to content

Ile czasu nam zostało, tego nie wie nikt. 25 rzeczy, które powinieneś zacząć dla siebie robić, już dziś, zanim będzie za późno

Fot. iStock/Everste

Dni, miesiące, lata mijają, a my żyjemy „z dnia na dzień”, bez głębszej refleksji, często niezadowoleni, nieszczęśliwi, zawiedzeni tym, jak potoczyło się to nasze życie. Ciągle jeszcze trudno nam zrozumieć, że to, jak żyjemy, to w jakim punkcie się znajdujemy jest konsekwencją naszych własnych wyborów, działań albo braku tych wyborów i działań. Najwyższa pora coś zmienić.

25 rzeczy, które powinieneś zacząć dla siebie robić, już dziś:

Zacznij spędzać czas z właściwymi ludźmi

Są w twoim życiu takie osoby, które cię szczerze lubią, cenią lub kochają bezwarunkowo. To z ich pozytywnych emocji czerpiesz dobrą energię.

Zacznij stawiać czoła problemom

To nie twoje problemy cię określają, ale sposób w jaki na nie reagujesz. Nie znikną, jeśli udasz, że ich nie ma.

Zacznij być uczciwym wobec siebie samego

Szczerze mów o tym, co jest w porządku, ale również o tym, co należy zmienić. Bądź szczery kiedy zastanawiasz się nad tym, co chcesz osiągnąć i kim chcesz się stać. Bądź szczery w każdym aspekcie swojego życia, zawsze, bo tak naprawdę jesteś jedyną osobą, na którą możesz zawsze liczyć.

Zacznij postrzegać własne szczęście jako priorytet

Twoje potrzeby mają znaczenie. Jeśli nie jesteś sam dla siebie ważny, inni również nie będą się o ciebie troszczyć. Pamiętaj, możesz dbać o własne potrzeby, jednocześnie dbając o najbliższych.

Zacznij być sobą, i bądź z tego dumny

Nie szukaj się w oczach innych ludzi, nie staraj się być jak oni. Bądź sobą. Tylko tak możesz żyć na własnych warunkach, zgodnie z własnym sumieniem

Zacznij zauważać to, co dzieje się wokół ciebie, żyj teraźniejszością

Tu i teraz jest jedyną gwarancją, którą otrzymasz w życiu. Tu i teraz JEST życie. Do przeszłości już nie wrócisz, a przyszłości nie przewidzisz z taką dokładnością, jak byś chciał.

Zacznij wyciągać lekcje z twoich błędów

Błędy są dla nas zbawienne, jeśli ich nie popełniamy, nie możemy się rozwijać, stawać się lepszymi.

Zacznij być dla siebie dobry

Sposób, w jaki traktujesz siebie samego przekłada się na to, jak traktują cię inni. Doceniaj się za te wszystkie wspaniałe rzeczy, które już o sobie wiesz.

Zacznij cieszyć się rzeczy, które już masz

Problemem wielu z nas jest to, że uważamy, że będziemy szczęśliwi, kiedy osiągniemy pewien „poziom” w życiu. Dlatego właśnie nie potrafimy odczuwać radości z prostych gestów, zwykłych, codziennych spraw, czyjegoś uśmiechu.

Zacznij tworzyć własne szczęście

Jeśli ciągle czekasz na kogoś innego, aby cię uszczęśliwił, przegrasz. Bądź tą zmianą, którą chcesz dostrzec w świecie i w innych. Bądź zadowolony z tego, kim jesteś teraz, patrz na szczęście w kategoriach możliwości, a nie magicznego zrządzenia losu.

Zacznij być kreatywny, daj swoim marzeniom szansę

Nigdy nie będziesz w 100% pewien, że zrealizujesz swoje cele. Ale jeśli nie zaczniesz działać, nigdy się o tym nie przekonasz. Albo się uda, albo się czegoś nauczysz.

Zacznij wierzyć, że jesteś gotowy, żeby zrobić następny krok

Masz wszystko, czego potrzebujesz, żeby iść stale do przodu, rozwijać się, zmieniać swoje życie na lepsze.

Zacznij poznawać ludzi, którzy wniosą coś wartościowego do twojego życia

Stanie się tak wtedy, kiedy będziesz wchodzić w relacje z innymi ludźmi, z właściwych powodów. Wybieraj na swoich przyjaciół tych, których podziwiasz, którzy potrafią kochać i szanować innych. Tych, którzy odwzajemnią twoją dobroć i zaangażowanie.

Zacznij dawać nowym znajomościom szansę, nie trzymaj się kurczowo starych, negatywnych

Ludzie i ich priorytety zmieniają się.

Zacznij konkurować z wcześniejszą wersją siebie

Pozwól innym, by cię inspirowali, doceniaj ich, ucz się od nich, ale pamiętaj, ze rywalizując z nimi, jedynie tracisz czas. Jedyną konkurencją dla ciebie jesteś ty sam.

Zacznij cieszyć się cudzych sukcesów

Doceniając wysiłek, energię i umiejętności innych, możesz się wiele nauczyć.

Zacznij dostrzegać wartość w trudnych momentach, które czasem nadchodzą w twoim życiu

Kiedy jest źle, weź kilka głębokich oddechów i szukaj nadziei. Przypomnij sobie, że masz w sobie dość siły, by przewalczyć te słabsze chwile. I, że wszystko co nam się przydarza, ma jakiś sens.

Zacznij wybaczać – sobie i innym

Każdy z nas został kiedyś zraniony, każdy z nas podjął niewłaściwą decyzję. I choć ból tych doświadczeń jest czymś normalnym, zdarza się, że trwa zbyt długo. Przebaczenie jest lekarstwem. To nie znaczy, że masz całkiem wymazać przeszłość, albo zapomnieć o tym, co się stało. To znaczy, że potrafisz odpuścić, pozbyć się żalu i bólu i żyć dalej, wolny

Zacznij pomagać innym

Dbaj o ludzi. Miłość i dobro rodzi miłość i dobro.

Zacznij zauważać swoje wewnętrzne granice

Zwolnij. Oddychaj. Daj sobie przyzwolenie aby się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć, odpocząć. Nawet krótkie przerwy pomogą Ci odzyskać zdrowie psychiczne i zastanowić się nad swoimi ostatnimi działaniami.

Zacznij zauważać piękno „małych chwil”

Zamiast czekać aż wydarzą się „wielkie rzeczy” – małżeństwo, dzieci, duży awans, wygrana na loterii – odnajduj szczęście w małych rzeczach, które dzieją się na co dzień. Takich jak „spokojna” kawa o poranku.

Zacznij akceptować niedoskonałość

Czasami lepiej zaakceptować i docenić świat takim, jaki jest, i ludzi takimi, jakimi są, a nie „równać” do  niemożliwego ideału. Nie, nie powinieneś zgadzać się na „przeciętność”, ale naucz się kochać i doceniać rzeczy, gdy są one mniej niż doskonałe.

Zacznij otwierać się na innych

Jeśli to boli, daj sobie niezbędną przestrzeń i czas. aby zranić, ale jest otwarta na ten temat. Powiedz swoim bliskim prawdę o tym, jak się czujesz, co czujesz.

Zacznij brać pełną odpowiedzialność za własne życie

Jesteś jedyną osobą, która ma realny wpływ na swoje życie. Nie, to nie zawsze jest łatwe. Każdy z nas napotka na swojej drodze wiele przeszkód. Trzeba nauczyć się z nimi sobie radzić.

Zacznij koncentrować się na rzeczach, które jesteś w stanie kontrolować

Marnujesz swój czas, talent i energię emocjonalną na rzeczy, które są poza twoim zasięgiem. Zainwestuj  energię na rzeczy, które można kontrolować, i działać na nich teraz.


Źródło: marcandangel.com