Go to content

Iga z Moje Boskie Ciało: uwierzyliśmy, że najpierw trzeba wyglądać, a dopiero później być

rozstępy, ciało, bielizna
fot. Delmaine Donson/iStock

„W ogólnie zwanych mediach moje ciało symbolizuje lenistwo, seks przy zgaszonym świetle lub jego brak, obżarstwo, pierdołowatość, nieudacznictwo i flejowatość. Czasem gubię się, bo już nie wiem co jest prawdą o mnie, a co stereotypem. Przyglądam się mojej zinternalizownej fatfobii i zastanawiam się kiedy świat zrozumie, że problemem nie jest to, że o siebie nie dbamy, tylko to, że uwierzyliśmy, że na człowieka jest jakieś równanie, że jest jakiś ideał piękna i że najpierw trzeba wyglądać, a dopiero później być” – pisze na swoim Facebooku Iga, autorka bloga Moje Boskie Ciało.

Te słowa są tak poruszające… a to „tylko” podsumowanie bardzo długiej listy relatywizmów, z jakimi mamy do czynienia w mediach społecznościowych (i nie tylko). Iga wymienia jedno po drugim: gdy ona opublikuje zdjęcie z kąpieli w morzu, narusza zasady Facebooka, gdy to producent bielizny pokazuje półnagie modelki – nie ma problemu; gdy ona pokazuje efekty diety – promuje otyłość, gdy robią to trenerki – wszyscy klaszczą.

„Gdy ja wrzucam zdjęcie jak jem ciastko, bo wierzę, że w zdrowej diecie jest miejsce na wszystko, bo najbardziej szkodliwy jest wstyd, a nie pączek raz na jakiś czas to słyszę, że manipuluję i zachęcam ludzi do tycia??!!

Gdy w gazetach i tv lecą reklamy, na których wszyscy chleją i jedzą ciastka na smuteczki nikogo to nie rusza, wszyscy się śmieją” – pisze Iga.

Pod postem masa komentarzy od kobiet, które widzą to samo, z tym samym na co dzień się spotykają i zmagają.

20 powodów, by pokochać swoje ciało. Już nigdy nie wątp w to, jak wielkim jest darem

Bywa, że w nie zwątpisz, a nawet – znienawidzisz je. Bywa, że chcesz zasnąć i obudzić się w zupełnie innym ciele. Tracisz pewność siebie, uważasz, że wszyscy wokół myślą o nim tak, jak ty: że jest brzydkie, beznadziejne, że cię ogranicza. Pora z tym skończyć. Spójrz na swoje ciało zupełnie inaczej. Zauważ możliwości, które ci daje. Zrozum, że twoje ciało jest twoją siłą.

1. Pomyśl o swoim ciele, jako o pojeździe, który pomoże ci dotrzeć do twojego celu – realizacji marzeń. Czcij je. Szanuj je. Dbaj o odpowiednie paliwo.

2. Stwórz listę wszystkich rzeczy, których możesz dokonać dzięki twojemu ciału. Czytaj ją w chwilach zwątpienia, często dodawaj nowe elementy.

3. Uświadom sobie, jak ciężko twój organizm pracuje każdego dnia. Pamiętaj, że to narzędzie, maszyna, a nie tylko „opakowanie”.

4. Stwórz listę ludzi, których podziwiasz: ludzi, którzy wpłynęli na twoje życie, otoczenie, na świat. Zastanów się, czy ich wygląd był ważny, kiedy odnosili swoje sukcesy.

5. Trzymaj głowę wysoko, bądź z siebie dumny i wierz w siebie.

6. Nie pozwól, aby niezadowolenie związane z twoją aktualną wagą lub figurą uniemożliwiało ci podejmowanie czynności, które lubisz.

7. Noś ubrania, które lubisz, które są wygodne i które sprawiają, że dobrze się czujesz w swoim ciele.

8. Licz swoje zalety, nie wady.

9. Pomyśl o tym wszystkim, czego mógłbyś dokonać, wykorzystując czas i energię, które obecnie wykorzystujesz na to, by martwić się o swoje ciało i wygląd.

10. Bądź przyjacielem własnego organizmu, a nie jego wrogiem.

11. Miej na uwadze, jak niezwykłe jest twoje ciało. W miejsce zużytych komórek stale produkuje nowe. Każdego dnia odnawia się błona śluzowa układu pokarmowego. Co tydzień – cała skóra. Twoje ciało jest niesamowite, zacznij je doceniać.

12. Każdego ranka po przebudzeniu, podziękuj swojemu ciału, za to, że mogłeś wypocząć.

13. Każdego wieczora, gdy idziesz do łóżka, podziękuj swojemu ciału za to, czego pozwoliło ci dokonać w ciągu dnia.

14. Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenia i wykonuj je regularnie. Nie rób tego, by schudnąć, ale po to, by twoje ciało zdrowe i silne.

15. Wróć na chwilę do tego czasu w twoim życiu, kiedy czułaś się dobrze w swoim ciele. Kochać swoje ciało, to znaczy pielęgnować w sobie to uczucie, nawet dziś, nawet w tym wieku.

16. Znajdź  w sobie 10 pozytywnych rzeczy  – nie związanych z twoim wyglądem.

17. Nad każdym z luster w twoim domu umieść napis mówiący: „Jestem piękna wewnątrz i na zewnątrz”.

18. Szukaj piękna w świecie zewnętrznym i w sobie.

19. Zastanów się nad sensem tych słów: „Życie jest zbyt krótkie, by traktować swoje ciało w ten sposób”.

20. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodna. Odpoczywaj, gdy jesteś zmęczona. Otaczaj się ludźmi, którzy przypominają ci o twojej wewnętrznej sile i wewnętrznym pięknie.