Lifestyle

Higiena w sypialni – cztery rozwiązania

Redakcja
Redakcja
17 lutego 2022
 

Zdrowy i regularny sen stanowi podstawę dobrego samopoczucia. Co więcej, dzięki temu człowiek zyskuje energię do podejmowania wyzwań życiowych i jest bardziej odporny na stres. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o higienę w sypialni. Poznaj zatem cztery rozwiązania, które dadzą Ci gwarancję zdrowego snu.

Dobrze dopasowany materac zapewni Ci wartościowy odpoczynek

Podstawą dobrego snu jest odpowiednio dopasowany materac. Właściwe posłanie nie może być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Co więcej, ważną cechą jest idealne dopasowywania się do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała. Pamiętaj też o tym, aby materac stanowił doskonale podparcie dla Twojego kręgosłupa. Kolejny aspekt dotyczy rozmiaru! Wybrany model koniecznie musi być dłuższy od osoby, która na nim śpi o około 20 cm. Ponadto materac powinien być antyalergiczny i zapewniać dobrą wentylację. Dużą popularnością cieszy się marka Hilding, ponieważ wykorzystuje nowoczesne technologie, aby spełnić potrzeby różnych użytkowników. Wiele modeli znajdziesz na stronie internetowej: https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190Dzięki temu bez trudności wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania.

Ochraniacz na materac, jako podstawa higienicznego snu

Mata ochronna, czyli ochraniacz na materac nie tylko przedłuży trwałość posłania, ale zadba również o wysoki poziom higieny w sypialni. Miękki i delikatny materiał doskonale wpłynie również na jakość snu. Istotne jest również to, że podkład bardzo dobrze pochłania brzydkie zapachy. Może być też wielokrotnie prany w wysokich temperaturach. Dzięki temu zarówno materac wytrzyma znacznie dłużej, jak i Twoje samopoczucie po nocy będzie zdecydowanie lepsze. Materac i pokrowce znajdziesz również na stronie internetowej: https://sennamaterace.pl/121-materace-160×190.

Materace nawierzchniowe, czyli doskonały sposób na dobry sen i lepszą higienę w sypialni

Materace nawierzchniowe (https://sennamaterace.pl/20-materace-nawierzchniowe) to inaczej znacznie odchudzone wersje normalnych materacy. Są to nakładki wykonane ze specjalnej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej pianki. Najważniejszym zadaniem tych produktów jest zwiększenie komfortu nocnego odpoczynku i poprawienie higieny snu. Co więcej, taka nakładka pozwoli utrzymać Twój materac w znacznie lepszej kondycji. Dzięki temu posłanie będzie doskonale zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Co więcej, materac nawierzchniowy sprawdzi się wtedy, gdy musimy spać na niewygodnej kanapie. W ten sposób bardzo szybko zapewni potrzebny komfort. Doskonale sprawdzi się również w podróży, na przykład w namiocie lub na łóżku hotelowym. Materace nawierzchniowe są sprężyste i bardzo dobrze nadają się w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Ponadto, dzięki specjalnym właściwościom gwarantują przewiewność, a także ochronę przed drobnoustrojami. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla osób z wrażliwą skórą skłonną do alergii.

Higiena w sypialni to podstawa, ponieważ dzięki temu zapewnisz sobie znacznie lepsze warunki do nocnego odpoczynku. Dzięki temu obudzisz się z energią niezbędną do podejmowania wyzwań czekających na Ciebie kolejnego dnia. Dobrą metodą na osiągnięcie tego rezultatu jest zainwestowanie w odpowiedni materac. Koniecznością jest również ochraniacz na materac, który przedłuży trwałość posłania i zapewni Ci wyjątkowe warunki. Specjaliści polecają materace nawierzchniowe, które mają doskonałe właściwości i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającej osoby.


Lifestyle

Wazektomia – bezpieczny, skuteczny i legalny sposób na męską antykoncepcję. Jakie ma zalety i wady?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 lutego 2022
Fot. iStock
 

Wazektomia to metoda prowadząca do osiągnięcia niepłodności przez mężczyzn, którzy nie chcą mieć dzieci. Jej skuteczność szacowana jest na 99,9%, dzięki czemu zdejmuje z głowy konieczność pamiętania o zabezpieczaniu się. Dodatkowo jej zaletami jest wysokie bezpieczeństwo, oraz fakt, że jest ona odwracalna. Na czym polega wazektomia i o jakich zaletach można mówić po jej przeprowadzeniu?

Czym jest wazektomia?

Wazektomia, zwana potocznie podwiązaniem nasieniowodów, jest mikrochirurgicznym zabiegiem prowadzącym do okresowej niepłodności mężczyzny. Okresowej, ponieważ można ją odwrócić w dowolnym momencie (tzw. rewazektomia), co jest jednak bardziej skomplikowane, niż samo podwiązanie. Wazektomia powoduje niepłodność, ponieważ w spermie po pewnym czasie po zabiegu nie ma już plemników. Nasieniowody potrzebują zazwyczaj 2–3 miesięcy, aby całkowicie oczyścić się z nich. Z tego powodu po 8 tygodniach od przeprowadzenia wazektomii wykonywane jest badanie nasienia na obecność plemników. W tym czasie poleca się stosowanie innej metody antykoncepcji.

W świetle polskiego prawa wazektomia, jako odwracalna metoda antykoncepcji, była i jest legalna. Podwiązanie nasieniowodów cieszy się rosnącym powodzeniem, a w niektórych krajach europejskich jest refundowana, jako skuteczna metoda antykoncepcji.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Jeszcze jakiś czas temu wazektomia wykonywana była w znieczuleniu ogólnym. Lekarz przecinał skórę skalpelem, wykonywał zabieg, po czym nakładał szwy. Od kilku lat preferowana jest technika wazektomii bez skalpela, jako metoda prostsza i bezpieczniejsza, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na rozwarstwieniu specjalnym narzędziem powłoki worka mosznowego i przecięciu nasieniowodu. Jego końce zamyka się za pomocą wysokiej temperatury (mikrokoagulacji) i podwiązuje się je. Na koniec lekarz wsuwa je do moszny i zakłada opatrunek, bez konieczności zakładania szwów. Wazektomia bez skalpela chwalona jest za mniejszą inwazyjność, minimalne ryzyko krwawienia i powikłań. Całość trwa jedynie od 15 do 30 minut.

Wazektomia to zabieg podwiązania nasieniowodów

Fot. iStock/Wazektomia 

Sam zabieg jest bezbolesny, a po nim może pojawić się uczucie dyskomfortu lub nieznaczne dolegliwości bólowe, które można łagodzić środkami przeciwbólowymi. Do zwyczajnego funkcjonowania pacjenci wracają już po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Przez tydzień, dopóki ranka się zagoi, należy powstrzymać się od współżycia, oraz zakładać wygodną bieliznę i spodnie, które nie będą uciskać tego miejsca. Przez  pierwsze dwa tygodnie niewskazany jest duży wysiłek fizyczny i intensywne treningi sportowe.

Możliwe powikłania wazektomii

Specjaliści podkreślają, że wazektomia to bezpieczny i prosty zabieg, niosący niewielkie ryzyko powikłań. Należy jednak wiedzieć, że może on mieć też pewne minusy. Niekiedy kończy się niepowodzeniem (od 0,1 do 0,6% pacjentów), lub pojawiają się w jego efekcie komplikacje.

Po zabiegu wazektomii może pojawić się:

 • stan zapalny, który powoduje obrzęk i ból w miejscu przeprowadzenia zabiegu;
 • gorączka;
 • siniak na mosznie;
 • obecność krwi w nasieniu;
 • zapalenie najądrza lub jądra.

Bardzo rzadko dochodzi w późniejszym czasie do odtworzenia ciągłości nasieniowodu (u mniej niż 0,1% pacjentów).

Wazektomia — zalety podwiązania nasieniowodów 

Wazektomia nie wpływa to na obniżenie sprawności czy jakości życia seksualnego mężczyzn. Efekt jest wręcz odwrotny — mężczyzna, który nie musi się przejmować, czy stosunek będzie skutkował ciążą, czerpie znacznie więcej przyjemności z niego, podobnie jak partnerka, która także nie musi się martwić o ten aspekt. Wazektomia nie wpływa na obniżenie libido, stosunki seksualne oraz orgazmy wyglądają jak dotychczas.

Czy wazektomię zawsze można odwrócić?

Wazektomia uważana jest za odwracalny zabieg, ale trzeba wziąć pod uwagę, że rewazektomia jest zabiegiem znacznie bardziej skomplikowanym, który wymaga obecności anestezjologa. Inną kwestią jest to, że nie ma 100% gwarancji, że odwrócenie jej przyniesie oczekiwany rezultat. Im więcej czasu minęło od zabiegu, szanse na odzyskanie płodności maleją. Z tego powodu wazektomię poleca się jako zabieg ubezpładniający dla mężczyzn, którzy nie chcą i nie planują posiadać biologicznych dzieci. Decyzja o wazektomii musi być dobrze przemyślana, i najlepiej omówiona z partnerką.

Ile kosztuje wazektomia?

Wazektomię wykonuje się wyłącznie w prywatnych placówkach medycznych. Koszt zabiegu, wraz z konsultacjami i badaniami nasienia, wynosi ok. 3000 zł, co ostatecznie zależy od cennika gabinetu. Inaczej ma się sprawa z rewazektomią — jej koszt szacuje się na ok. 20 tys. zł.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Lifestyle

Owoce dla cukrzyka. Po które z nich można bezpiecznie sięgać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 lutego 2022
kobieta kroi owoce dla cukrzyka
Fot. iStock

Owoce dla cukrzyka to temat, który rządzi się jasno określonymi zasadami. Mimo że w owocach znajduje się sporo naturalnych cukrów, nie wszystkie są niewskazane w diecie osoby cierpiącej na cukrzycę typu 2. Każdy diabetyk powinien wiedzieć, jak układać dietę, by była dla niego bezpieczna. Jakie więc owoce dla cukrzyka powinny się w niej znaleźć, a jakich lepiej unikać?

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, na którą zapada coraz więcej osób. Jest to choroba metaboliczna, w której przebiegu dochodzi do zbyt niskiego wydzielania insuliny przez trzustkę, co powoduje zaburzenia w wykorzystaniu glukozy (jest ona paliwem dla organizmu) przez komórki. W efekcie dochodzi do hiperglikemii, czyli wzrostu stężenia glukozy we krwi, oraz wydalania jej z moczem. W przypadku zaniedbania choroby skutkuje ona poważnymi powikłaniami, które mogą w dalszej perspektywie prowadzić do śmierci.

Dieta w cukrzycy typu II a owoce

Dieta przy cukrzycy musi być zbilansowana i różnorodna. Ważna jest w niej ilość węglowodanów (cukrów), które wpływają na skoki poziomu cukru we krwi. Z pożywieniem dostarczamy do organizmu  dwa rodzaje węglowodanów:

 • węglowodany proste —  wchłaniają się do krwi szybko, powodując nagły skok poziomu cukru we krwi. Naturalnie występują w owocach i miodzie, znajdziemy je także w słodyczach i produktach przetworzonych;
 • węglowodany złożone — mają bardziej skomplikowaną budowę, dlatego wchłanianie do krwi trwa znacznie dłużej niż węglowodanów prostych. Znajdziemy je m.in. w pieczywie żytnim, makaronie razowym, grubych kaszach, płatkach owsianych, warzywach strączkowych. To one powinny dominować w diecie cukrzyka.

Owoce obfitują w cukry proste, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi, ale jednocześnie są skarbnicą błonnika pokarmowego, który reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, oraz poprawia trawienie. Stąd też nie ze wszystkich owoców diabetyk musi zrezygnować. Najważniejszym kryterium jest indeks glikemiczny (IG), który określa wpływ danych produktów na stężenie cukru we krwi.

Fot. iStock/PeopleImages

Indeks glikemiczny dzieli produkty na:

 • produkty o niskim indeksie glikemicznym: <55;
 • produkty o średnim indeksie glikemicznym: 56-70;
 • produkty o wysokim indeksie glikemicznym: >70.

Im indeks glikemiczny owocu jest wyższy, tym szybciej rośnie poziom cukru po zjedzeniu danego produktu.

Owoce dla cukrzyka — po które warto sięgać?

Ponieważ owoce są bardzo zdrowe, nie powinno ich brakować w zbilansowanej diecie. Cukrzycy powinni sięgać po owoce o niskim indeksie glikemicznym. Zaliczają się do nich m.in.:

 • owoce jagodowe (IG: 22-40) – zaliczamy do nich maliny, truskawki, wiśnie, jagody, porzeczki, agrest. Są one skarbnicą witamin, minerałów, błonnika, antyoksydantów, oraz innych cennych dla zdrowia substancji. Co więcej, mogą regulować poziom cukru we krwi oraz poprawiać wrażliwość tkanek na działanie insuliny;
 • grejpfruty i inne cytrusy (IG: 25) – grejpfruty ponadto zawierają witaminy A, E, witaminy z grupy B, witaminę C, potas, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo;
 • jabłka (IG: 38) – zawierają witaminy takie jak: A, C, K, witaminy z grupy B. Poza tym dostarczają wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas,  magnez, mangan, sód, miedź i fluor;
 • granaty (IG: 35) – są źródłem witaminy C, E i B5, dostarczają potas, magnez i fosfor;
 • awokado (IG: 15) – znajdziemy w nim witaminy E, A, B1, B2, B5, B7, B9, C, PP, K. Nie brakuje w nim wapnia, potasu i fosforu;
 • gruszki (IG: 38) – dostarczają witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP, a także składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor i jod;
 • śliwki (IG: 39) – są źródłem witaminy A, E, witamin z grupy B, a do tego wapnia, żelaza, magnezu, fosforu.

Ważne jest także to, że dojrzałe owoce mają większy indeks glikemiczny niż niedojrzałe. Dzieje się tak, ponieważ w mniej dojrzałych owocach jest skrobi opornej na trawienie, a więc taki owoc trawi się dłużej, a cukier, który dostarcza, wolniej się wchłania do krwi. Owoców, nawet o niskim IG,  nie może być zbyt dużo w diecie cukrzyka. Zasady mówią, że optymalną ilością jest spożywanie podzielonych na kilka mniejszych porcji 300 gramów owoców dziennie.

Fot. iStock / anandaBGD

Jakie owoce nie są polecane dla cukrzyka?

Nie licząc tych mocno dojrzałych, istnieje grupa owoców o wysokim, niesprzyjającym diabetykom indeksie glikemicznym. Zalicza się do nich m.in.:

 • arbuzy – IG: 75.
 • melony – IG: 65;
 • ananasy – IG: 59;
 • mango – IG: 55;
 • mocno dojrzałe banany – IG: 52.

Uważać należy też na soki owocowe, koktajle, musy, czy dżemy, które mają wysoki IG, ponieważ im bardziej rozdrobniony lub rozgotowany jest produkt, tym szybciej jest on wchłaniany do krwi. Dodatek cukru np. do dżemu także jest niekorzystny dla diabetyka.

Owoce w cukrzycy typu I

Diabetycy cierpiący na cukrzycę typu I mogą sięgać po dowolne owoce, o ile przestrzegają określania wartości wymienników węglowodanowych (dostępne są tabele WW) spożywanego owocu, aby dostosować potrzebną dawkę insuliny.


źródło:  diabetyk24.pl 

 

  


Zobacz także

Nie lekceważmy objawów grypy. W wyniku jej powikłań zmarła 36-letnia kobieta, matka dwójki dzieci

Wylewasz wodę po gotowaniu ziemniaków? Ja nie. Jest wyjątkowo cenna

„Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. Jak o nią zadbać?