Go to content

Gruzja – aktywne zwiedzanie i odpoczynek. Co warto zobaczyć?

Gruzja od niedawna stała się krajem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Jest krajem, w którym łączą się dwie kultury: europejska oraz azjatycka, co sprawia, że kraj ten zaciekawia, zachwyca oraz inspiruje. Jest idealnym miejscem zarówno dla poszukiwaczy aktywnego wypoczynku zarówno w mieście, jak i dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie przyrody.

Praktyczne informacje o Gruzji – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Obywatele Polscy do Gruzji mogą wjeżdżać bez posiadania paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Kraj ten nie wymaga także wiz, jeśli pobyt trwa maksymalnie 365 dni. Językiem urzędowym kraju jest gruziński, jednak bez problemu można porozumieć się zarówno po rosyjsku, jak i po angielsku. Ułatwione procedury wjazdu, stopień bezpieczeństwa oraz łatwa możliwość komunikowania się z obywatelami sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd w to właśnie miejsce. Warto pamiętać, że w Gruzji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ), dlatego przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, lub skorzystać z tego, które oferuje biuro podróży. Obowiązującą walutą kraju jest lari, jednak na miejscu bez problemu można wymienić dolary lub euro na oficjalną walutę. Płatności ułatwia też karta Revolut, która bez problemu jest obsługiwana w większych aglomeracjach.

Miasto kontrastów – Tbilisi

Stolica kraju Tbilisi jest idealnym miastem na weekendowy wypad. Miasto zamieszkuje ponad milion osób, jest ono największym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i przemysłowym kraju. Z uwagi na swoją bogatą historię oferuje wielogodzinne zwiedzanie przeplatane próbowaniem tradycyjnej gruzińskiej kuchni w modnych i ciekawych restauracjach oraz kawiarniach.

Tbilisi uznawane jest za miasto kontrastów – z jednej strony obcuje się z wieloma zabytkami a z drugiej z nowoczesnością i współczesnością. Miasto ma charakter wielokulturowy, przez wiele lat to właśnie przez nie przebiegały ważne szlaki turystyczne, o multikulturowości zdecydowało też położenie geograficzne i mieszanie się wielu narodowości. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od jego starej części. Do obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania należy wpisać Bazylikę Anczischati – najstarszą świątynię na terenie miasta, Katedrę Słoni, która jest jedną z najważniejszych świątyń kościoła prawosławnego w Gruzji oraz największą sakralną budowlę w Tbilisi czyli Sobór Trójcy Świętej. Będąc w mieście, należy skorzystać z licznych punktów widokowych, które dają możliwość podziwiania panoramy miasta. Z uwagi na to, że miasto położone jest na wzgórzach, widok niejednokrotnie zapiera dech w piersiach.

Miasto otoczone górami i morzem – Batumi

W południowo-zachodniej części Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego znajduje się wszystkim znane Batumi. Wycieczki do Gruzji obejmujące ten rejon kraju cieszą się największym powodzeniem. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie tu można poczuć się jak w prawdziwym nadmorskim kurorcie i solidnie wypocząć. Największą atrakcją miasta jest niewątpliwie bulwar oraz pomnik Ali i Nino – uznawana za jedną z najbardziej romantycznych rzeźb na świecie. Na spacer najlepiej wybrać się wzdłuż promenady nadmorskiej, a w słoneczną pogodę skorzystać z rozległych, kamienistych plaż.

Osobom spragnionym zwiedzania poleca się odwiedzenie wieży Czaczy wraz z fontanną, Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, plac Piazza a wieczorem wybrać się do tzw. gruzińskiej hawany, czyli samo centrum miasta.

Najpiękniejsze zakątki Gruzji warte zobaczenia

Wycieczki do Gruzji dla tych, którzy poszukują bliskiego kontaktu z naturą, nie mogą odbyć się bez odwiedzenia Kanionu Martvili oraz Kanionu Okatse. Pierwszy z nich daje możliwość zwiedzania go pontonem, wzdłuż wąwozu z możliwością podziwiania zachwycających widoków. Sam spływ trwa około pół godziny, po czym kolejno przechodzi się kładką wzdłuż kanionu. Pejzaże z bujną, zieloną naturą, liczne wodospady oraz skały zapierają dech w piersiach. Drugi z kanionów – Kanion Okatse jest wąwozem o długości około 16 kilometrów. Docenią go osoby, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, z uwagi na mniejszą liczbę turystów która go odwiedza. Trasa przeznaczona do zwiedzania kanionu wynosi około 6 kilometrów, a czas jaki należy przeznaczyć na jego przejście to około 3 godziny. Miejsca te wyglądają zarówno urokliwie latem jak i późną jesienią.

Będąc w Gruzji, warto odwiedzić także miasto Mccheta, która oddalona jest o kilkadziesiąt minut jazdy samochodem od stolicy kraju. Mcheta to jedno z najstarszych miast w kraju, a badania archeologiczne potwierdzają że osadnictwo na tym terenie pojawiło się w epoce brązu. Miasto jest znane z zabytków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dominują tu zabytki sakralne (miasto było nie tylko stolicą państwa, ale także ważnym centrum duchowym) takie jak: sobór katerdalny Sweti Cchoweli z XI w., monastyr Dżwari z VI w., ruiny akropolu Armaziscich czy żeński klasztor Samtawro.

Gruzińska kuchnia i gościnność

Kuchnia gruzińska znana jest ze swojej różnorodności. Słynie z bogactwa smaków, intensywnych przypraw oraz dobrego wina. Przypadnie do gustu zarówno wielbicielom mięsa, jak i wegetarianom. Będąc w Gruzji, trzeba koniecznie spróbować lokalnego chaczapuri, które składa się z cienkiego (często drożdżowego) ciasta oraz różnych rodzajów sera. Istnieje wiele wersji tego dania (z różnymi dodatkami), jednak najbardziej znanym jest chaczapuri adżarskie z serem oraz jajkiem. Kolejnym daniem są placki kukurydziane (mchadi), łączone z pokrojonymi lub posiekanymi warzywami przyprawionymi kolendrą, orzechami oraz mieszanką ziół. Gruzja jest uważana za ojczyznę wina. Będąc w tym kraju, warto spróbować win lokalnych, produkowanych w niewielkich, często rodzinnych zakładach.

Wyjazd do Gruzji, niezależnie od tego czy będzie to weekendowa wycieczka czy dłuższe wakacje to idealny pomysł na aktywne spędzenie urlopu. Co ważne, mieszkańcy kraju są przyjaźnie nastawieni na obcokrajowców i słyną ze swojej gościnności, co sprawia że wiele osób odwiedza Gruzję niejednokrotnie.

Artykuł partnera